Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 129

Θέμα: Υπολογισμός εξαρτημάτων σε ένα κύκλωμα

  1. #101
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ναι αυτο ειναι οντως αληθεια! Ειχα πυκνωτη 6800μF/100V και ειχα κυκλωμα ενισχυτη 60W! Ο 6800uF λειτουργουσε σε τροφοδοτικο (κανονικα 3300uF/63v ηθελε αλλα επειδη εγω ηθελα να χρησιμοποιησω πυκνωτη με τη μεγαλυτερη χωριτικοτητα που ειχα, λογω του "τι θα γινει αν...", εβαλα τον 6800uf/100v) το βαζω στα 12V AC με γεθυρα διοδων, (ειχα και ενα καινουριο ρελε το εβαλα και αυτο), και ακουω ενα μικρο μπαμ μετα απο 2-3 δευτερολεπτα! Εκαψα 2 αντιστασεις 680Ω, 1 διοδο ζενερ, και 2 πυκνωτες των 22uF/10V! Ρωτισα τον δασκαλο μου γιατι συνεβη αυτο και μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος πυκνωτης ειναι σχεδιασμενος να τραβαει πολυ περισσοτερο ρευμα απο τον 3300uF/63V, και οτι δεν θα πρεπει να κανω τετοια επικινδυνα πειραματα! Ηταν και Smart Kit οποτε ολα τα υλικα ηταν ετοιμα! Μονο εγω ημουν τοτε ο βλακας που αντι να βαλω τον πυκνωτη που χρειαζοταν, εβαλα εναν με 2πλασια χωριτικοτητα και να που ειμαι τωρα να σας τα λεω! Αλλα ηταν ωραια εμπειρια παρολο που μυριζε ολο το δωματιο καπνιλα! Αλλα αυτο συνεβησε αρκετο καιρο πριν, τοτε που ειχα ελαχιστες συγκριτικα γνωσεις με τωρα, αλλα τελικα εμαθα το μαθημα μου οταν εκαψα τροφοδοτικο! XD

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον σε μια φαση οταν ο πυκνωτης αρχιζει να φορτιζει σε κυκλωμα που τροφοδοτειται απο εναλλασσομενη ανορθομενη ταση/ρευμα, στιγμιαια, τραβαει ρευμα πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που δινει η πηγη το οποιο αναφερεται ως ρευμα κορυφης ή "Ip". Αυτο συμβαινει οταν ο πυκνωτης αρχιζει να φορτιζεται (εδω παιζει ρολο και η χωριτικοτητα του πυκνωτη! Ο πυκνωτης τραβαει περισσοτερο ρευμα οταν εχει μεγαλη χωριτικοτητα). Το χαρακτιριστικο αυτο του ρευματος (ή οτι αλλο ειναι) αυτου ονομαζεται επιρευμα!
    Να τραβάει μεγαλύτερο ρεύμα από αυτό που του δίνει η πηγή εξ ορισμού δεν γίνεται, αν αυτό το ρεύμα δεν προέρχεται από την πηγή, τότε από πού προέρχεται; Αυτό λέγεται επίρρευμα; Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ρωτισα και εγω τον δασκαλο μου και εμαθα οτι εαν βαλεις εναν πυκνωτη, που στο παραδειγμα μας ειναι πυκνωτης αντοχης εως 16V, σε ταση 12V αυτο δεν θα καταστρεψει τον πυκνωτη ακαριαια αλλα μετα απο λιγο χρονικο διαστημα αργοτερα! Στην ουσια μειωνεις τον χρονο ζωης του πυκνωτη!
    Ναι αλλά το να φτάσεις στο σημείο να βάζεις παντού πυκνωτές 450V για να δώσεις μακροζωία στην κατασκευή σου είναι overkill! Πιο λογικό θα είναι να βάλεις μια όχι και πολύ μεγαλύτερη τάση από την αναμενόμενη (π.χ. πυκνωτή 16 ή 25V αν είναι να δουλέψει στα 12V) και να διαλέξεις πυκνωτή από κάποια σειρά long life... Φυσικά υπάρχει περίπτωση να διαλέξουμε πυκνωτή με πολύ μεγαλύτερη τάση λειτουργίας αν συντρέχουν άλλοι λόγοι... Π.χ. στην έξοδο παλμοτροφοδοτικού αν έχουμε 5V και δεν υπάρχει πυκνωτής της χωρητικότητας που θέλουμε με αρκετά χαμηλή ESR στα 6.3 ή στα 10V, μπορεί να ανέβουμε σε τάση απλά για να καταλήξουμε τελικά σε κάποιον πυκνωτή που θα έχει αρκετά χαμηλή ESR...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πυκνωτης και ο αντιστατης εχουν μια εντελως διαφορετικη ενοια της λεξης "αντισταση"! Ο αντιστατης εχει αντισταση πραγμα που σημαινει οτι για καθε τιμη της αντιστασης εχει διαφορετικο υλικο κατασκευης, ενω ο πυκνωτης εχει "επαγωγικη αντισταση"!
    Ο πυκνωτής έχει ΧΩΡΗΤΙΚΗ αντίσταση (αντίδραση) και όχι επαγωγική... Αυτό το κάνουν τα πηνία...


    Ηλεκτρολυτικούς σαν αυτούς που έδειξες στα 600V δεν έχω ξαναδεί, κοιτώντας τα προϊόντα της Nippon Chemi-con (που θεωρείται από τους κυριότερους κατασκευαστές ηλεκτρολυτικών παγκοσμίως), είδα ότι έχει μόνο τρεις σειρές πυκνωτών πάνω από 550V (και στα 550V έχει μόνο τέσσερις, όλες οι υπόλοιπες είναι παρακάτω), τις LXA, RHA και RHB στα 625V, 650V και 700V αντίστοιχα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο ειναι οντως αληθεια! Ειχα πυκνωτη 6800μF/100V και ειχα κυκλωμα ενισχυτη 60W! Ο 6800uF λειτουργουσε σε τροφοδοτικο (κανονικα 3300uF/63v ηθελε αλλα επειδη εγω ηθελα να χρησιμοποιησω πυκνωτη με τη μεγαλυτερη χωριτικοτητα που ειχα, λογω του "τι θα γινει αν...", εβαλα τον 6800uf/100v) το βαζω στα 12V AC με γεθυρα διοδων, (ειχα και ενα καινουριο ρελε το εβαλα και αυτο), και ακουω ενα μικρο μπαμ μετα απο 2-3 δευτερολεπτα! Εκαψα 2 αντιστασεις 680Ω, 1 διοδο ζενερ, και 2 πυκνωτες των 22uF/10V! Ρωτισα τον δασκαλο μου γιατι συνεβη αυτο και μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος πυκνωτης ειναι σχεδιασμενος να τραβαει πολυ περισσοτερο ρευμα απο τον 3300uF/63V, και οτι δεν θα πρεπει να κανω τετοια επικινδυνα πειραματα! Ηταν και Smart Kit οποτε ολα τα υλικα ηταν ετοιμα! Μονο εγω ημουν τοτε ο βλακας που αντι να βαλω τον πυκνωτη που χρειαζοταν, εβαλα εναν με 2πλασια χωριτικοτητα και να που ειμαι τωρα να σας τα λεω! Αλλα ηταν ωραια εμπειρια παρολο που μυριζε ολο το δωματιο καπνιλα! Αλλα αυτο συνεβησε αρκετο καιρο πριν, τοτε που ειχα ελαχιστες συγκριτικα γνωσεις με τωρα, αλλα τελικα εμαθα το μαθημα μου οταν εκαψα τροφοδοτικο! XD
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ έφταιγε που έβαλες 6800μF αντί για 3300μF!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τραβάει μεγαλύτερο ρεύμα από αυτό που του δίνει η πηγή εξ ορισμού δεν γίνεται, αν αυτό το ρεύμα δεν προέρχεται από την πηγή, τότε από πού προέρχεται; Αυτό λέγεται επίρρευμα; Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω...
    Ναι αλλά το να φτάσεις στο σημείο να βάζεις παντού πυκνωτές 450V για να δώσεις μακροζωία στην κατασκευή σου είναι overkill! Πιο λογικό θα είναι να βάλεις μια όχι και πολύ μεγαλύτερη τάση από την αναμενόμενη (π.χ. πυκνωτή 16 ή 25V αν είναι να δουλέψει στα 12V) και να διαλέξεις πυκνωτή από κάποια σειρά long life... Φυσικά υπάρχει περίπτωση να διαλέξουμε πυκνωτή με πολύ μεγαλύτερη τάση λειτουργίας αν συντρέχουν άλλοι λόγοι... Π.χ. στην έξοδο παλμοτροφοδοτικού αν έχουμε 5V και δεν υπάρχει πυκνωτής της χωρητικότητας που θέλουμε με αρκετά χαμηλή ESR στα 6.3 ή στα 10V, μπορεί να ανέβουμε σε τάση απλά για να καταλήξουμε τελικά σε κάποιον πυκνωτή που θα έχει αρκετά χαμηλή ESR...
    Ο πυκνωτής έχει ΧΩΡΗΤΙΚΗ αντίσταση (αντίδραση) και όχι επαγωγική... Αυτό το κάνουν τα πηνία...


    Ηλεκτρολυτικούς σαν αυτούς που έδειξες στα 600V δεν έχω ξαναδεί, κοιτώντας τα προϊόντα της Nippon Chemi-con (που θεωρείται από τους κυριότερους κατασκευαστές ηλεκτρολυτικών παγκοσμίως), είδα ότι έχει μόνο τρεις σειρές πυκνωτών πάνω από 550V (και στα 550V έχει μόνο τέσσερις, όλες οι υπόλοιπες είναι παρακάτω), τις LXA, RHA και RHB στα 625V, 650V και 700V αντίστοιχα.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ έφταιγε που έβαλες 6800μF αντί για 3300μF!
    Και απο τι κάηκε τοτε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απο τι κάηκε τοτε?
    Για θυμίσου... Μήπως τον έβαλες ΑΝΑΠΟΔΑ (που ισοδυναμεί με βραχυκύκλωμα);

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. #105
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι να το έβαλα ανάποδα! Σωστη πολικότητα είχε. Παιζει ρολο και η ποιότητα του πυκνωτή? Γιατί έβαλα εναν φθηνό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964


    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι να το έβαλα ανάποδα! Σωστη πολικότητα είχε. Παιζει ρολο και η ποιότητα του πυκνωτή? Γιατί έβαλα εναν φθηνό!
    Δεν μπορώ να σκεφτώ περισσότερους από τρεις λόγους που μπορεί να προκαλέσουν σκάσιμο ενός ηλεκτρολυτικού πυκνωτή.

    1. Εφαρμόστηκε τάση μεγαλύτερη από αυτήν που αντέχει.
    2. Τοποθετήθηκε αντίστροφα.
    3. Εφαρμόστηκε τάση AC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #108
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ωωωχ ναι αυτός ήταν, τέτοιου μεγέθους ηταν! Ακριβως αυτός!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #109
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά το να φτάσεις στο σημείο να βάζεις παντού πυκνωτές 450V για να δώσεις μακροζωία στην κατασκευή σου είναι overkill! Πιο λογικό θα είναι να βάλεις μια όχι και πολύ μεγαλύτερη τάση από την αναμενόμενη (π.χ. πυκνωτή 16 ή 25V αν είναι να δουλέψει στα 12V) και να διαλέξεις πυκνωτή από κάποια σειρά long life... Φυσικά υπάρχει περίπτωση να διαλέξουμε πυκνωτή με πολύ μεγαλύτερη τάση λειτουργίας αν συντρέχουν άλλοι λόγοι... Π.χ. στην έξοδο παλμοτροφοδοτικού αν έχουμε 5V και δεν υπάρχει πυκνωτής της χωρητικότητας που θέλουμε με αρκετά χαμηλή ESR στα 6.3 ή στα 10V, μπορεί να ανέβουμε σε τάση απλά για να καταλήξουμε τελικά σε κάποιον πυκνωτή που θα έχει αρκετά χαμηλή ESR...
    Μα ειπα εγω να βαζεις πυκνωτη 450V σε ταση μολις 12V? Αν ειναι δυνατον αυτο! Εγω ειπα να βαζεις πυκνωτη μεγαλυτερης τιμης απο 12V, οχι πυκνωτη με την μεγαλυτερη αντοχη της αγορας! Αυτοι ειναι κατα πρωτον πολυ ακριβοι, και κατα δευτερον γιατι να ξοδεψω 56€ ή λιγοτερο αλλα μπορει και περισσοτερο μονο και μονο να αγορασω εναν πυκνωτη ο οποιος στην περιπτωση μας εχει 40πλασια τιμη απο αυτον που χρειαζεσαι ? Εγω ειπα 2πλασια ή 3πλασια τιμη του πυκνωτη σε ταση! Αν ας πουμε εχεις 12V, βαλε 24V, 36V, αλλα οχι και 450V αν ειναι δυνατον! Αυτο ειναι υπερβολη ακομα και αν λες οτι σε καθε κυκλωμα που τροφοδοτειται με 12V, θα βαλεις πυκνωτη 450V! Ποιος ειπε κατι τετοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 21-04-17 στις 13:08

  10. #110
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να σκεφτώ περισσότερους από τρεις λόγους που μπορεί να προκαλέσουν σκάσιμο ενός ηλεκτρολυτικού πυκνωτή.

    1. Εφαρμόστηκε τάση μεγαλύτερη από αυτήν που αντέχει.
    2. Τοποθετήθηκε αντίστροφα.
    3. Εφαρμόστηκε τάση AC.
    Δεν εσκασε ο πυκνωτης ρε παιδια! Τα γυρω εξαρτηματα εσκασαν, απο το ρευμα που τραβηξε ο πυκνωτης στην εκκινηση του κυκλωματος! Ο πυκνωτης ζεσταθηκε λιγο αλλα δεν εσκασε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 21-04-17 στις 13:12

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε ένα κύκλωμα με LEDS
    By acmilangr in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 11:46
  2. Βοήθεια για ένα κύκλωμα!
    By Kwstas_A in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 15:56
  3. Ισχύς ρεύματος σε ένα κύκλωμα
    By Nasicornis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 22:50
  4. Βοήθεια για ένα κύκλωμα
    By gantonakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 23:22
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 13:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας