Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 129

Θέμα: Υπολογισμός εξαρτημάτων σε ένα κύκλωμα

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παυλο αστο το εναλασομενο μακρια απο αυτο μπαταριουλες να σε σiγουρος Εχεις δει να σκαει ηλεκτρολυτικος?
    Το ίδιο θα δει και άμα βάλει ηλεκτρολυτικό 6.3V σε μπαταρία 12V ειδικά αν τον βάλει και με ανάποδη πολικότητα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο θα δει και άμα βάλει ηλεκτρολυτικό 6.3V σε μπαταρία 12V ειδικά αν τον βάλει και με ανάποδη πολικότητα!
    Το ιδιο θα δω αν βαλω 1000μF 16V σε 1,2V τασης μπαταριας αναστροφα. Το ξερω αυτο ρε παιδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο θα δει και άμα βάλει ηλεκτρολυτικό 6.3V σε μπαταρία 12V ειδικά αν τον βάλει και με ανάποδη πολικότητα!
    Φιλιππα με την μπαταρια ομως ο Παυλος θα εξακολουθει να μας γραφει στο foroum

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππα με την μπαταρια ομως ο Παυλος θα εξακολουθει να μας γραφει στο foroum
    Εξαρτάται, αν εκείνη την ώρα που θα σκάσει ο πυκνωτής έχει το κεφάλι του από πάνω και τον κοιτάει, θα μας ξαναγράψει αφού πρώτα μάθει Μπράιγ

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    σε μένα έχει σκάσει πυκνωτής και χωρίς ανάποδη πολικότητα και χωρίς να είναι εκτός ορίων λειτουργίας. Ο πυκνωτής ήταν 350V 10μF (ή 22μF) και η τάση που είχε στα άκρα του η ανορθωμένη του δικτύου (310V). Ο πυκνωτής ήταν σε κύκλωμα με στροβοσκοπική λυχνία όπου σε κάθε άναμα της λυχνίας του ζητάει πολύ μεγάλο ρεύμα. Αυτός ήταν και ο λόγος που έσκασε... Δεν ξέρω αν θα με σκότωνε αλλά σίγουρα μάτι θα μου έβγαζε... απλά ήμουν τυχερός. και πέρασε 5 -10 cm μπροστα από το κεφάλι μου με απίστευτη ταχύτητα χτύπησε στο ταβάνι από εκεί στον τοίχο και μετά σε άλλο τοίχο και στο τέλος κατέληξε στο πάτωμα... όλα αυτά συνοδεύτηκαν βέβαια με τον ανάλογο ήχο και τους ατμούς του ηλεκτρολύτη.... μετά από αυτό δεν κάθομαι πάνω από κυκλώματα με υψηλή τάση/ρεύματα χωρίς να τα έχω σκεπασμένα με κάποιο προστατευτικό.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-04-17)

  7. #76
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται, αν εκείνη την ώρα που θα σκάσει ο πυκνωτής έχει το κεφάλι του από πάνω και τον κοιτάει, θα μας ξαναγράψει αφού πρώτα μάθει Μπράιγ
    Ευχαριστω παρα πολυ! Με επισες! Δηλαδη ειμαι τοσο ανεγκεφαλος να βαλω το κεφαλι μου απο πανω να δω τι θα συμβει αν σκασει πυκνωτης! Βεβαια απο μια μερια εχετε δικιο σε αυτο που λετε, αλλα απο την αλλη οταν το λετε αυτο το κανετε να ακουγεται ειρωνικο και κανετε τον ανθρωπο να νιωσει ασχημα! Εγω ανοιξα ενα θεμα, για να μπορεσω να μαθω κατι καινουριο με την ελπιδα να μαθω καλυτερα το επαγγελμα που αγαπω... Και τη στιγμη που κανετε κατι τετοιο συμβαλετε τον ανθρωπο να μην ξαναεπισκευθει αυτη την ιστοσελιδα ποτε ξανα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Λες να υπάρχουν πολλοί που κοιτάνε τον πυκνωτή από πάνω περιμένοντας ότι θα σκάσει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παρα πολυ! Με επισες! Δηλαδη ειμαι τοσο ανεγκεφαλος να βαλω το κεφαλι μου απο πανω να δω τι θα συμβει αν σκασει πυκνωτης! Βεβαια απο μια μερια εχετε δικιο σε αυτο που λετε, αλλα απο την αλλη οταν το λετε αυτο το κανετε να ακουγεται ειρωνικο και κανετε τον ανθρωπο να νιωσει ασχημα! Εγω ανοιξα ενα θεμα, για να μπορεσω να μαθω κατι καινουριο με την ελπιδα να μαθω καλυτερα το επαγγελμα που αγαπω... Και τη στιγμη που κανετε κατι τετοιο συμβαλετε τον ανθρωπο να μην ξαναεπισκευθει αυτη την ιστοσελιδα ποτε ξανα!
    Παυλο προς θεου δεν ειρωνευομαστε κανεναν ολοι τα εχουμε περασει κατα καποιο τροπο αυτα απλα με λιγο χιουμορ σου θετω οτι το εναλασομενο και ειδικα το 220 αν δεν εχεις εμπειρια καλυτερα να το αποφευγεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #79
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Εχεις ελεγξει εαν ο πυκνωτης σου ή οι πυκνωτες σου αντεχουν στο επιρρευμα? Εχεις ελεγξει αν αντεχουν σε μεγαλα ρευματα? Το κυριοτερο αντικειμενο που καταστρεφει τον πυκνωτη ειναι το ρευμα, και τα επιρρευματα τα οποια δεχεται ωστε να αντεξει το μεγαλο φορτιο! Η τιμη που αναγραφεται στον πυκνωτη ειναι η μεγιστη που μπορει να αντεξει, οποτε πρεπει να φορτιζεται στο μισο της τιμης αυτης! Δοκιμασε να βαλεις πυκνωτη της ιδιας χωριτικοτητας στα 400V ή εναν πυκνωτη πολυεστερα! Αυτοι αντεχουν μεγαλες τασεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #80
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Σε αυτο θα συμφωνησω! Αλλωστε δουλευω μεχρι 20V τι παραπανω θελω?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε ένα κύκλωμα με LEDS
    By acmilangr in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 10:46
  2. Βοήθεια για ένα κύκλωμα!
    By Kwstas_A in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 14:56
  3. Ισχύς ρεύματος σε ένα κύκλωμα
    By Nasicornis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 21:50
  4. Βοήθεια για ένα κύκλωμα
    By gantonakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 22:22
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 12:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας