Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 129

Θέμα: Υπολογισμός εξαρτημάτων σε ένα κύκλωμα

  1. #31
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Εδω στους πυκνωτες κανεις λαθος! Συνδεσμολογια σε σειρα πυκνωτων ειναι:
    C=C1*C2/C1+C2 ή 1/C=1/C1+1/C2+1/C3+....+1/Cn
    Συνδεσμολογια παραλληλα ειναι:
    C=C1+C2+C3+....+Cn
    Και εδω κανεις λαθος! Για οτιδηποτε υπαρχει τυπος! Αλλιως πως φτιαχνεις κυκλωματα μην γνωριζοντας τι κανεις??? Για παραδειγμα θες να φτιαξεις εναν πομπο ο οποιος θελει να εκπεμπει σημα σε εμβελεια 3 χλμ! Δεν ξερεις ταση δεν ξερεις τι εξαρτηματα να βαλεις δεν ξερεις τυπους, οποτε τι θα κανεις? Θα ψαχνεις ενα ολοκληρο 6μηνο για τα εξαρτηματα, που δεν ειναι κιολας σιγουρο εαν θα δουλεψει οπως θες??? Καλιτερο ειναι να στρωθεις στο διαβασμα να δουλεψεις το μυαλο παρα να "τζογαρεις" σε κατι που δεν αξιζει να κανεις! Ξοδευεις και περισσοτερα χρηματα μονο για αυτο το λογο!!! Για εναν ηλεκτρονικο δεν υπαρχει η λεξη "δεν υπαρχει τυπος"! Εαν δεν ξερει στρωνεται στο διαβασμα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 11-04-17 στις 18:23

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παύλο Engineer..
    Επειδή δυσκολεύεσαι να καταλάβεις, λόγω των ημερών θα χρησιμοποιήσω παραβολή - παράδειγμα, μήπως και καταλάβεις.
    Και εγώ, όπως και συ με τα ηλεκτρονικά, ασχολούμαι με το αυτοκίνητο και κάνω πολύ περισσότερα από το να το καθαρίζω.
    Αποφάσισα λοιπόν να σχεδιάσω ένα αυτοκίνητο.
    Σου προτείνω να μου δώσεις τους τύπους για τον υπολογισμό των εξαρτημάτων του και εγώ με τη σειρά μου, σαν αντάλλαγμα, θα σου δώσω τους τύπους για τον υπολογισμό των ηλεκτρονικών.
    Deal?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (12-04-17)

  4. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εναν ηλεκτρονικο δεν υπαρχει η λεξη "δεν υπαρχει τυπος"! Εαν δεν ξερει στρωνεται στο διαβασμα!!
    Αφού ήξερες την απάντηση, γιατί άνοιξες το παρόν θέμα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Χάνεις το νόημα.
    Κάθε σχηματικό είναι πολλά μικρά κομμάτια.
    Το βασικό σου μέλημα σε μια κατασκευή είναι να γνωρίζεις τι κομμάτια χρειάζεσαι και πως λειτουργούν.
    Κάθε κομμάτι έχει τους δικούς του τύπους. Και αυτοί προκύπτουν απ' τους πολύ βασικούς (Ωμ, Κίρκοφ κλπ) που υπάρχουν στα βιβλία.
    Υπάρχουν άπειρα "κομμάτια", ξεκινάς με τα βασικά και σιγά σιγά μαθαίνεις περισσότερα και μαθαίνεις και πως να βγάλεις τύπους από δικά σου χειροποίητα "κομμάτια"

    Απ' την στιγμή που θα μπορείς να διαλέξεις τα κομμάτια σου ξέρεις τι είσοδο χρειάζονται (και γιατί) για να παράξουν την επιθυμητή έξοδο η οποία με την σειρά της θα είναι είσοδος στο επόμενο μπλοκ. Σε αυτό το σημείο έχεις όλα τα εργαλεία για να βγάλεις τους τύπους ή να κάνεις μια αναζήτηση στο google ή να δεις τις σημειώσεις σου επειδή όταν μάθαινες το πως δουλεύει αυτό το μπλοκ που χρησιμοποίησες έκανες την ανάλυση που έπρεπε, μελέτησες τα datasheet, είδες την συμπεριφορά του σε αλλαγές θερμοκρασίας, πόσο ευαίσθητο είναι στον θόρυβο κλπ.

    Αφού έχεις όλες τις τιμές ξεκινάς να παίζεις με ανοχές, βλέπεις αν πχ κάποια αντίσταση δεν υπάρχει πως θα την δημιουργήσεις, αλλάζεις μη κρίσιμες τιμές με άλλες που υπάρχουν ήδη κάπου αλλού και γενικά κάνεις το φινίρισμα.

    Αν πάρουμε για παράδειγμα το walkie talkie που δεν έχω και ιδέα από RF (με ότι έχω δει στο forum)
    Φαντάζομαι θα έχει μικρόφωνο μαζί με κάποιου είδους ενίσχυση, έναν ταλαντωτή (ρυθμιζόμενο ή σταθερό), ένα κομμάτι διαμόρφωσης, ένα κομμάτι αποδιαμόρφωσης, έναν ενισχυτή για το ηχείο, έναν τελικό ενισχυτή (ίσως, δεν ξέρω αν μπορεί να πάει απευθείας στην κεραία), ίσως μερικές μετατροπές τάσεις, έναν boost converter για την μπαταρία.
    (Μην το πάρεις σαν παράδειγμα, δεν γνωρίζω, υπόθεση έκανα!)

    Και μετά προσθήκες, πχ θα έβαζα led για χαμηλή μπαταρία, ρύθμιση έντασης, έξοδο για ακουστικά, ίσως ρυθμιζόμενο ταλαντωτή με μετρητή συχνότητας να ξέρω που συντονίζω.

    Όπως παρατηρείς πολλά κομμάτια δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και για πολλά από αυτά υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικοί τρόποι να το κάνεις, με διαφορετικούς τύπους η κάθε τοπολογία. Χώρια που δεν ξέρω πόσο κοντά ή μακριά πρέπει να μπουν μεταξύ τους, πως πρέπει να είναι οι διαδρομές στο pcb για να μην έχω θόρυβο, για να ταλαντώνει σωστά, τι υλικά υπάρχουν, ποια μέθοδο να διαλέξω και γιατί κλπ κλπ...

    Μάθε τα μπλοκ σου και μετά θα μπορείς να υπολογίσεις τα υλικά για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tesla005 (18-08-17)

  7. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    εγώ αυτό που κατάλαβα από την εκφώνηση είναι πως πρόκειται για άσκηση τριμήνου σε κάποια σχολή ή κάνω λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #36
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω στους πυκνωτες κανεις λαθος! Συνδεσμολογια σε σειρα πυκνωτων ειναι:
    C=C1*C2/C1+C2 ή 1/C=1/C1+1/C2+1/C3+....+1/Cn
    Συνδεσμολογια παραλληλα ειναι:
    C=C1+C2+C3+....+Cn
    Και εδω κανεις λαθος! Για οτιδηποτε υπαρχει τυπος! Αλλιως πως φτιαχνεις κυκλωματα μην γνωριζοντας τι κανεις???
    Πηγαινε να κανεις απόζευξη σε παλμοτροφοδοτικο με τους παραπανω τυπους που γνωριζεις για τους πυκνωτες. Οι εννοιες ESR,ESL, ρευματα διαρροης κτλ σου λενε τιποτε γυρω απο τους πυκνωτες;

    Η σειρα για να μαθεις να σχεδιαζεις κυκλωματα και να υπολογιζεις εξαρτηματα παει ως εξης:

    1) Διαβασμα
    2) Διαβασμα
    3) Δοκιμη σε αυτα που διαβασες
    4) Αποτυχια
    5) Αποκτηση εμπειριας
    6) Διαβασμα για να εντοπισεις τα λαθη σου
    7) Περισσοτερο διαβασμα
    8) Δοκιμη
    9) Επιτυχια στον παγκο
    10) Κατασκευη προϊοντος
    11) Αποτυχια στην κατασκευη
    12) Διαβασμα για να καταλαβεις γιατι αυτο που δουλεψε στον παγκο δεν δουλεψε στο προιϊον
    13) Εντοπισμος σφαλματων
    14) Ξανα κατασκευη
    15) Επιτυχια
    16) Βελτιωση του ιδιου προιοντος με διαβασμα
    17) Ξανακατασκευη

    Καλή επιτυχία!

    Όσο περνάει ο καιρός απλά θα μαζεύεις εμπειρία και θα πηδάς πολλά από τα παραπάνω βήματα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    brokalias (12-04-17)

  10. #37
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θα στο πω ποιο απλά και ας με συγχωρέσουν τα παιδιά για το παράδειγμά μου. σκέψου το γάλα. παρότι είναι ένα αντικείμενο (ένα εξάρτημα θα μπορούσαμε να πούμε) δεν έχει μια συνταγή (ένα τύπο) που με αυτόν θα φτιάξεις ή μυτζήθρα η φέτα ή ενταμ ή γιαούρτι ή κασέρι ή κρέμα ή σαντιγί ή ή ή κλπ κλπ.
    έτσι είναι και τα ηλεκτρονικά.
    πχ ο τύπους που έβαλες για τον πυκνωτή είναι μόνο για να ανεβάσω και να κατεβάσω χωρητικότητα και τάση.
    αυτό και μόνο.
    ΑΛΛΑ αν τον πυκνωτή τον θέλω για συντονισμό τότε δεν μου κάνει φτάνει αυτό ο τύπος και θέλω ένα άλλων Α.
    αν τον θέλω για μετά από ανόρθωση για σταθεροποίηση δεν μου κάνει ,φτάνει αυτός ο τύπος και θέλω τον Β.
    αν τον θέλω για να μου κάνει πτώση τάσης αντί για αντίσταση δεν μου κάνει ,φτάνει αυτός ο τύπος και θέλω τον Γ.
    αν τον θέλω για ηλεκτροπόντα δεν μου κάνει ,φτάνει αυτός ο τύπος και θέλω τον Δ κλπ κλπ κλπ.
    σκέψου δηλαδή ότι μόνο για ένα εξάρτημα ο τύπος που έμαθες είναι άχρηστος( με την έννοια ότι δεν μου προσφέρει κάτι) σε 4 και μόνο παραδείγματα.

    φυσικά και όλα καταλήγουν σε μαθηματικούς τύπους αλλά δεν υπάρχει ο ένας ή οι 10 ή οι 100 που κάνουν τα πάντα.
    υπάρχουν χιλιάδες μαθηματικοί τύποι που εμπεριέχουν τους πυκνωτές μέσα. και αυτό ανάλογα με τη θα τους συνδυάσουμε με βάσει τα 100άδες είδη εξαρτημάτων που υπάρχουν για τον κάθε διαφορετικό συνδυασμό κυκλωμάτων που θέλουμε να σχεδιάσουμε κατασκευάσουμε.

    και οι αριθμοί είναι 10 (0-9) αλλά βγάζουν άπειρους συνδυασμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 11-04-17 στις 22:10
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-04-17)

  12. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει σωστή απάντηση σε αυτό που ζητάς. Δεν υπάρχει απάντηση μάλλον.

    Πάντως αν χρειάστηκες 4 χρόνια συνεχούς μελέτης για να καταλάβεις τι κάνουν τα τρανζίστορ οι δίοδοι κτλ, μάλλον δεν κατάλαβες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη firewalker : 12-04-17 στις 10:42 Αιτία: Αυτολογοκρισία.
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον firewalker για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-08-17)

  14. #39
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση στην ερώτηση για τους τύπους σχεδιασμού είναι 42. Ζητώ συγνώμη που το αποκάλυψα.

    Πάντως αν χρειάστηκες 4 χρόνια συνεχούς μελέτης για να καταλάβεις τι κάνουν τα τρανζίστορ οι δίοδοι κτλ, μάλλον δεν κατάλαβες.
    ξανά είπα να μην μπαίνουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις παρακαλώ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  15. #40
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ήξερες την απάντηση, γιατί άνοιξες το παρόν θέμα;
    Επειδη εγω ξερω ολους τους τυπους μεχρι τους πυκνωτες και αυτο λιγους! Απο τα τρανζιστορ πηνια και πανω κολλαω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε ένα κύκλωμα με LEDS
    By acmilangr in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 10:46
  2. Βοήθεια για ένα κύκλωμα!
    By Kwstas_A in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 14:56
  3. Ισχύς ρεύματος σε ένα κύκλωμα
    By Nasicornis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 21:50
  4. Βοήθεια για ένα κύκλωμα
    By gantonakis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 22:22
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 12:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας