Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
    θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στην κατασκευή ενός τελικού ενισχυτή,επειδή ψάχνω εδώ και πολύ καιρό σχέδια στο ίντερνετ
    αλλά κάποια δεν έχουν τροφοδοτικό,κάποια άλλα δεν έχουν αναλυτικές οδηγίες όσο αναφορά την συναρμολόγηση ( και επειδή μπερδεύομαι λίγο
    με τόσα σχέδια).
    Αρχικά να πω ότι δεν θέλω να κατασκευάσω λαμπάτο.
    Θέλω έναν ενισχυτή 200w 8ohm αυτό που θα μου προτείνετε θα κατασκευαστεί επί 2 για να γίνει stereo.
    Αρχικά επειδή δεν έχω ασχολειθεί πολύ με το αντικείμενο (την κατασκευή ενισχυτή) σας ζητάω συγνώμη για τυχόν καμοιά ηλίθια ερώτηση που
    θα κάνω.
    Αυτό που θέλω από όποιον γνωρίζει και θέλει να βοηθήσει φυσικά είναι να μου πει ,να μου προτείνει με τι είναι καλύτερο
    να ξεκινήσω?
    Δηλαδή με MOSFET , με IGBT , με STK ,με TDA,βέβαια δεν ξέρω διαφορές σε αυτά που σας έγραψα απλά τα περισσότερα σχέδια που
    βρίσκω έχουν σαν βάση αυτά,ασπούμε τα IGBT τα βρήκα σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα και επίσης δεν βρήκα κάποια σελίδα που να το έχει ολοκληρωμένο.
    Τι μου προτείνετε απο αυτά,ρωτάω για να μπορώ όταν θα δυσκολευτώ κάπου να έχω μία βοήθεια?
    Κάποιο σχέδιο αν έχετε ή κάποια σελίδα που να έχει και αναλυτικές οδηγίες,θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.


    Υ.Γ. Θα ήθελα να πώ ότι δεν με αφορά κάποια έτοιμη λύση και αυτό γιατί η χαρά της κατασκευής ηλεκτρόνικων δεν συγκρίνετε σε καμία περίπτωση
    με την διάθεση το να μπω σε ένα μαγαζί και να τον αγοράσω.


    Σας ευχαριστώ όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μην βάζεις τα θέματα σου στα κυκλώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Το ξεκινας πολυ λαθος, 200Wrms ειναι τεραστια ισχυς
    IGBT & MOSFET θεωρω θα σε δυσκολεψουν, παρεξηγουνται και ευκολα
    Τα TDA δειχνουν πιο κοντα σε αυτο που θα μπορουσες να ασχοληθεις
    Βαση αυτων που γραφεις επισης θεωρω πως δεν εχεις επαφη με το αντικειμενο οποτε..
    Θα προτεινα να κοιταξεις το LM3886. Ειναι αρκετα απλο και αξιοπιστο
    Μπορεις να δουλεψεις 2 ή και 3 παραλληλα χωρις δυσκολια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    http://www.ebay.com/bhp/diy-amplifier-kit
    ξεκινα απο εδω και θα τον βρεις τον δρομο σου.πιστευω δεν αξιζει/μπορεις να ασχοληθεις με κατασκευη πλακετας κλπ απο την στιγμη που δεν σε απασχολει το hifi η κατι παραπλησιο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.Κάποιες προτάσεις δοκιμασμένες.

    http://sound.whsites.net/project101.htm

    http://ampslab.com/hx200.htm


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg PA101.jpg (135,7 KB, 156 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg PA 101.jpg (138,6 KB, 161 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg M2.jpg (149,8 KB, 160 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg M1.jpg (146,7 KB, 147 εμφανίσεις)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ : 11-04-17 στις 09:36

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Αν και δεν έχω κι εγώ πείρα στο θέμα κατασκευής ενισχυτή, να προσπαθήσω να βοηθήσω στο βασικό ερώτημα "τι είδος ενισχυτή να φτιάξω":

    Πρώτον θα βοηθούσε αν ανέφερες τι σχέση έχεις με τα ηλεκτρονικά, έχεις συναρμολογήσει ποτέ πλακέτα, έχεις κολλήσει εξαρτήματα (through hole), έχεις φτιάξει PCB?
    Επίσης γιατί 200W/8Ω, με τι ηχεία θα παίξει, τι ευαισθησία έχουν? 200W στα 8Ω είναι μεγάλη ισχύς... Με τι θα οδηγήσεις τον τελικό που θες να φτιάξεις, έχεις προ ενισχυτή, DAC ή κάτι τέτοιο?

    Γνώμη μου είναι αν δεν είσαι έμπειρος στα ηλεκτρονικά να μην ασχοληθείς να φτιάξεις κάτι με διακριτά εξαρτήματα, αλλά με ολοκληρωμένο.
    Πρώτον οι ενισχυτές με διακριτά εξαρτήματα θέλουν μετά την κατασκευή και ρύθμιση, που θα δυσκολέψει την κατασκευή στην καλύτερη περίπτωση και μπορεί και να κάψει τρανζίστορ/πλακέτες/ηχεία στην χειρότερη...
    Δεύτερον τα περισσότερα ολοκληρωμένα έχουν ενσωματωμένες προστασίες από πχ υπερθέρμανση, βραχυκύκλωμα εξόδου, ταλάντωση κτλ.
    Τρίτον μία πλακέτα με ολοκληρωμένα είναι πολύ πιο μικρή και εύκολη στην σχεδίαση (αν αυτό θες) ή συναρμολόγηση για τα ίδια Watt σε σχέση με την αντίστοιχη με διακριτά.
    Και μην νομίζεις ότι με ένα module, ένα μετ/στη και δύο-τρία διακοπτάκια και μπόρνες η κατασκευή είναι "πολύ απλή", ακόμα και έτσι μπορεί να έχεις προβλήματα με βόμβο λόγο λάθος καλωδίωσης (ground loop)!

    Γι' αυτό θα πρότεινα κι εγώ ένα κιτ ενισχυτή, συναρμολογημένο ή όχι ανάλογα με τα γούστα σου, με ή χωρίς εξτρά (speaker protection, soft-start κτλ) και σε κάπως πιο λογική ισχύ.

    Όπως είπαν και προηγούμενοι υπάρχουν πάρα πολλά να διαλέξεις και για μερικά υπάρχουν άπειρες σελίδες με παραδείγματα, αναλυτικότατες οδηγίες κατασκευής κτλ. Σαν παράδειγμα, μπορείς να πάρει δύο φτηνά module με LM3886 στην απλούστερη μορφή τους, και να φτιάξεις μόνος σου την τροφοδοσία και το κουτί, ακολουθώντας οδηγίες που μπορείς να βρεις παντού.

    Να σημειώσω ότι υπάρχουν και οι "καινούργιοι" Class D ενισχυτές σε ολοκληρωμένο (διάφορα TDA), που δουλεύουν σαν τα switching τροφοδοτικά και προσφέρουν μεγάλη ισχύ σε μικρό μέγεθος και με πολύ καλύτερο βαθμό απόδοσης (=πολύ μικρότερη ανάγκη για ψύξη), αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτούς για να έχω άποψη.

    Σίγουρα μέλη με μεγαλύτερες γνώσεις από εμένα θα σε βοηθήσουν περισσότερο, καλή τύχη!

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλα τα παιδιά,
    αρχικά να πω ένα ευχαριστώ σε όλους και να ζητήσω συγνώμη που έβαλα το θέμα στα κυκλώματα,
    εάν κάποιος ξέρει πως να το μετακινήσει ας το κάνει για να είναι σωστό.
    Να πω κάποια πράγματα για να ξέρετε και να καταλάβετε περίπου σε τι επίπεδο είμαι,
    ασχολιόμουνα με τα ηλεκτρονικά παλαιότερα αλλά λόγω δουλειάς τα παράτησα για λίγο διάστημα,
    έχω τελείωσει ηλεκτρονικός σε ΤΕΕ
    ασχολούμαι περισσότερο με κυκλώματα αυτοματισμών και κατασκευές,έχω κατασκευάσει και αρκετές πλακέτες.
    Όσο αναφορά τους ενισχυτές πέρα από μία κατασκευή του crescendo elektor 2001 αν δεν κανω λάθος την χρομνολογία
    που φτιάξαμε στο ΤΕΕ δεν έχω ξαναασχοληθεί.
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να καλύψω ένα οικογενειακό καφενείο με 6 ηχεία μικρά τα οποία μου χάρισε ένας φίλος.
    τα ηχεία το κάθε ένα έχει μεγάφωνο 100w/rms/8ohm και κόρνα 80w/8ohm τουλάχιστον αυτά αναφέρει ο κατασκευαστής.
    Πάνω σε αυτό τι λέτε ότι θα λειτουργήσει να φτιάξω?
    Ελπίζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keap : 11-04-17 στις 11:36

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Εαν είναι για επαγγελματικό χώρο καλύτερά να πας σε έτοιμη λύση.Παράδειγμα κάτι τέτοιο.Έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

    https://www.thomann.de/gr/multi_chan...ps.html?oa=pra

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ
    Δεν είναι και club όμως, ένα απλό καφενείο που απλά λόγο των αγώνων και λίγη μουσική σε πολύ λογικά πλαίσια είπαμε
    με τον αδερφό μου να έχουμε κάτι περισσότερο από αυτο που έχουμε τώρα τον ήχο που είναι πολύ απλό
    και επειδή έπεσαν και αυτά τα ηχεία στα χέρια μου και έχω και 6 μετασχηματιστές τοροειδή 2χ35v 300VA και 15 πυκνωτές
    22000μF 63V είπα μήπως και με κάποια λύση από εσάς μήπως τους αξιοποιήσω και δεν τους τρώει η σκόνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Βρες ετοιμες ή εστω κιτ πλακεττες για τελικους κοντα στα βολτ που σου δινουν οι μετασχηματιστες σου και κατσε να ασχοληθεις.
    Θα σου ειναι πιο ευκολο να βρεις ετοιμους τελικους και να κατασκευασεις τα τροφοδοτικα.
    Ειδικα αν βρεις κατι κοντα στα 250 βαττ που να κατεβαινει στα 2Ωμ (δηλ 3 ηχεια στο καναλι) εισαι μια χαρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. την γνωμη σας για led
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 11:03
  2. Την γνωμη σας για σχεδιο τροφοδοτικου
    By bchris in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-12, 09:53
  3. την γνωμη σας για πολυμετρο
    By dionisis92 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-12, 21:28
  4. την γνωμη σας για ενα εξαρτημα
    By jakektm in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-12, 13:59
  5. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 18:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας