Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ντιμάρισμα λάμπας, συμβατότητα με διακόπτη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Question Ντιμάρισμα λάμπας, συμβατότητα με διακόπτη

    Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια πολλά με υγεία.

    Αγόρασα αυτό τον διακόπτη από Καφκά και μου είπαν ότι είναι για Led λινκ
    Έπειτα πήρα αυτή την λάμπα που είναι dimmable: λινκ

    Ενώ τα σύνδεσα και δουλεύουν υπάρχουν κάποια θέματα.

    Τα προβλήματα:

    1. ο διακόπτης που πήρα είναι όντως για dimmable led? στην επίσημη σελίδα του προϊόντος μπερδεύτηκα παρά μου έλυσε αυτή την απορία (λινκ). Συγκεκριμένα στο product datasheet αναφέρει:
      • Dimmer application: Inductive και Resistive load
      • Load type: 230 V AC halogen lamp 60...500 W, 230 V AC incandescent lamp 60...500 W, Low voltage halogen lamp with ferromagnetic transformer 60...500 VA

    2. στην ελάχιστη ένταση η λάμπα δεν είναι αρκετά "σκοτεινή" όσο θα ήθελα. Αν βάλω μικρότερη λάμπα (σε lumen) θα βοηθήσει την κατάσταση; είναι για παιδικό δωμάτιο 9τ.μ.
    3. ακούγεται ένας (ευτυχώς μικρός) θόρυβος - βουητό από τον διακόπτη και ένας επίσης πολύ πολύ χαμηλότερος θόρυβος από την ίδια την λάμπα (τον ακούω λόγω βιονικής ακοής όπως λέει ο ωριλάς μου ).
    4. Όταν ντιμάρω την λάμπα στην ελάχιστη "σκάλα" μερικές φορές μετά από λίγο η ένταση του φωτός ανεβαίνει μόνη της.


    Ο διακόπτης μου θα δουλέψει με μια "απλή" λάμπα εξοικονόμησης και αυτό θα λύσει κάποια από τα παραπάνω προβλήματα;

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αφου ειναι βασικο για σενα το ντιμμαρισμα βαλε μια κλασικη λαμπα πυρακτωσης(οχι "απλη" εξοικονομησης) για να εχεις αποτελεσμα..
    Οτιδηποτε αλλο κανεις θα μπλεξεις με ειδικου τυπου led,ειδικα dimmer κλπ κλπ..

    Α! Και το dimmer που σου εδωσαν δεν κανει για led dimming ουτε στα χαρτια..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ειναι βασικο για σενα το ντιμμαρισμα βαλε μια κλασικη λαμπα πυρακτωσης(οχι "απλη" εξοικονομησης) για να εχεις αποτελεσμα..
    Οτιδηποτε αλλο κανεις θα μπλεξεις με ειδικου τυπου led,ειδικα dimmer κλπ κλπ..

    Α! Και το dimmer που σου εδωσαν δεν κανει για led dimming ουτε στα χαρτια..

    1. Για το dimmer που μου έδωσαν αυτό κατάλαβα και γω αλλά πως και δουλεύει με την λάμπα led που έβαλα;
    2. ποιες είναι οι πιθανές παρενέργειες αν το αφήσω ως έχει;
    3. Γιατί λες να πάω στη λύση κλασικής λάμπας πυρακτώσεως; Και γιατί όχι λάμπα εξοικονόμησης; (εκτός και αν αναφέρεσαι στο χρόνο που θέλουν για να ανάψουν ως το βασικό μειονέκτημα)
    4. Έχεις κανείς υπόψη του ένα δοκιμασμένο σετ διακόπτη-λάμπας που να μην ξεφεύγει σε τιμή και να κάνει δουλειά;


    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Η πυρακτωσης δεχεται το καλυτερο/σωστοτερο ντιμαρισμα.Απο 0-100%.Ολες οι αλλες λαμπες ειναι λαχειο τι θα κατσει.Αν κανεις αναζητηση για dimmer θα βρεις πολλα μικρομαγαζα να εχουν dimmer για led.Aν εισαι τυχερος θα παιξει.Συνηθως κανουν θεματα στο χαμηλης η ψιλης εντασης (να τρεμοσβηνουν ή να αναβοσβηνουν ή να αναβει απο ~40% και πανω κλπ).
    Οπως σωστα προτεινε αν βαλεις τις καινουργιες πυρακτωσεως(αλογονου) θα μπορεις να κανεις το τελειο ντιμαρισμα(αν και οι g9 καιγονται με ρυθμο 1 την εβδομαδα)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Παράλληλα με την ερώτησή μου στο παρόν νήμα έστειλα και μήνυμα στο support της schneider electric και μου απάντησαν πως στην σελίδα http://www.dimmer-test.com/ μπορώ να δω συμβατές λάμπες led(!) για τον διακόπτη μου (υπενθυμίζω είναι ο SDN2200523) έτσι λοιπόν επειδή τα 500κάτι Lumen κρίνω ότι είναι αρκετά και προφανώς θέλω να αποφύγω λάμπες που λένε ότι κάνουν κάποιο βουητό θα δοκιμάσω την verbatim λάμπα μόλις την βρω

    Επισυνάπτω σε εικόνα τις συμβατές λάμπες που αναφέρει το παραπάνω site

    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Καταγραφή.PNG

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβατότητα Mosfet
    By kougianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 10:56
  2. Συμβατότητα transiztor
    By RNR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 22:34
  3. atmega συμβατότητα
    By NOE in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-14, 22:16
  4. Ντιμάρισμα λαμπτήρα led - flickering
    By Kataramenos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 14:17
  5. Σύνδεση διακόπτη λάμπας
    By se00cc in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 18:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας