Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Question Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας

    Καλησπέρα , μια ερώτηση για εγκατάσταση ηλ.κουζίνας.<br>Έχοντας υπόψιν ότι P=V*I , για την παροχή της κουζίνας μου έχω 25Α ασφάλεια και προφανώς καλώδιο διατομής 3x6mm.<br>O αυτόνομος φούρνος μου έχει ονομαστική ισχύ 3,5kw ενώ οι αυτόνομες εστίες 6,6kw , άρα σύνολο 10,1kw.<br>Τότε 10.100W / 220V = 45Α, άρα η παροχή μου δεν επαρκεί ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Ούτε και η παροχή του σπιτιού σου επαρκεί αν το σκεφτείς καλύτερα. Απλά με δεδομένο ότι δεν δουλεύουν και όλα τα μάτια και όλες του φούρνου οι αντιστάσεις ταυτόχρονα τότε δεν έχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-04-17)

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η μ@λ@κεία με όλα σχεδόν τα σπίτια. Ακόμα και τριφασικό τα έχουν κανείς δεν κάνει τον κόπο να ρίξει τριφασική παροχή προς την κουζίνα. έτσι αγοράζουμε ωραιότατες κουζίνες των 10Kw αλλά δεν έχουμε ισχύ να τις ταΐσουμε. Αντίθετα ο κατασκευαστής έχει πολύ σωστά προβλέψει την τριφασική σύνδεση. Εσύ καημένε νοικοκύρη που πας με τα 5Kw που σου έβαλε η ηλεκτρολογάρα σου??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και άμα του τραβήξεις τριφασικό και αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να βάλει τελικά ενισχυμένο μονοφασικό? ή απλό μονοφασικό? τη κάνεις τότε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Μα όλες πια οι κουζίνες δεν έχουν τριφασική - διφασική και μονοφασική σύνδεση μετακινώντας τα ελάσματα?
    Αλλιώς, ρίχνεις 5Χ4 με ασφάλεια 3Χ16. Αν αργότερα θέλει μονοφασικό πχ 25Α πόσο εκτός κανονισμού είναι να χρησιμοποιείσεις τους δύο αγωγούς παράλληλα για φάση (έχεις 8τχ) και τους άλλους δυο για ουδέτερο / η γείωση ας μείνει 4τχ/. Υπάρχει και η εκδοχή το 5χ6 φυσικά, αλλά άντε πέρνα το από τους κλασικούς σωλήνες (το έκανα στο δικό μου )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα όλες πια οι κουζίνες δεν έχουν τριφασική - διφασική και μονοφασική σύνδεση μετακινώντας τα ελάσματα?
    Αλλιώς, ρίχνεις 5Χ4 με ασφάλεια 3Χ16. Αν αργότερα θέλει μονοφασικό πχ 25Α πόσο εκτός κανονισμού είναι να χρησιμοποιείσεις τους δύο αγωγούς παράλληλα για φάση (έχεις 8τχ) και τους άλλους δυο για ουδέτερο / η γείωση ας μείνει 4τχ/. Υπάρχει και η εκδοχή το 5χ6 φυσικά, αλλά άντε πέρνα το από τους κλασικούς σωλήνες (το έκανα στο δικό μου )
    Δεν ειναι ολες με τριφασικο.Τωρα τις βγαζουν και με φις σουκο.Απαγορευεται να κανεις το πενταλικο τριπολικο με μισηδιατομη ουδετερου.Αλλωστε το θεωρω και περιττο καθοτι η μονοφασικη γραμμη ειναι υπεραρκετη να σε καλυψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Εδώ στήν Αγγλία βάση κανονισμού κάνουμε τό εξής. (Diversity) Παίρνουμε τά πρώτα 10Α καί κατόπιν 30% από τά υπόλοιπα , δηλαδή στήν προκειμένη περίπτωση , 10100 w/230 V = 43.91 - 10=33.91 x 0.3=10.17+10= (20.17A)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Μόλις σύνδεσα τον φούρνο , επειδή είχε φις σουκο , αναγκαστικά έβαλα πρωτα ενα κλεμα και απο εκει με ενα καλωδιο πριζα οπου συνδεσα τον φουρνο.
    Τα μάτια που θα παρω εν συνεχεια θα μπουν στο παραπανω κλεμα απευθειας. Αυτο που με απασχολεί τώρα είναι ότι το καλώδιο που έβγαλα την πριζα για τον φουρνο ειναι καπως μικρό 3χ4 (μου το δωσε ενας ηλεκοτρολογος λεγοντας πως με καλυπτει)...
    Θελω να ρωτησω σε περιπτωση που αυτο το καλωδιο δεν καλυπτει τα w του φουρνου , μπορει να εχω καποιο προβλημα περα απο το να πεφτει η ασφαλεια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις σύνδεσα τον φούρνο , επειδή είχε φις σουκο , αναγκαστικά έβαλα πρωτα ενα κλεμα και απο εκει με ενα καλωδιο πριζα οπου συνδεσα τον φουρνο.
    Τα μάτια που θα παρω εν συνεχεια θα μπουν στο παραπανω κλεμα απευθειας. Αυτο που με απασχολεί τώρα είναι ότι το καλώδιο που έβγαλα την πριζα για τον φουρνο ειναι καπως μικρό 3χ4 (μου το δωσε ενας ηλεκοτρολογος λεγοντας πως με καλυπτει)...
    Θελω να ρωτησω σε περιπτωση που αυτο το καλωδιο δεν καλυπτει τα w του φουρνου , μπορει να εχω καποιο προβλημα περα απο το να πεφτει η ασφαλεια;
    To φις σουκο αντεχει μεχρι 16Α οποτε μην ανησυχεις για το 3*4

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι ολες με τριφασικο.Τωρα τις βγαζουν και με φις σουκο.Απαγορευεται να κανεις το πενταλικο τριπολικο με μισηδιατομη ουδετερου.Αλλωστε το θεωρω και περιττο καθοτι η μονοφασικη γραμμη ειναι υπεραρκετη να σε καλυψει.
    O ουδέτερος παραμένει στην κανονική διατομή αγωγοι 1,2=L 3,4=N. H γείωση είναι αυτή που της μειώνουμε την διατομή. Αυτό επιτρέπεται? (διότι μάλλον δεν προβλέπεται!)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Aγορά ηλεκτρικής κουζίνας
    By p.gabr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:50
  2. Πρόβλημα με παροχή ηλεκτρικής κουζίνας
    By eebabs2000 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 21:49
  3. Υπερθερμασνη ηλεκτρικής κουζίνας
    By linalax in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-14, 17:19
  4. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας