Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters

    Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους, Χριστός Ανέστη και υγεία σε εσάς και τους αγαπημένους σας.
    Συγχαρητήρια για όλη τη βοήθεια που παρέχετε καθημερινά σε όλους εμάς.
    Έχω μικρή σχετικά εμπειρία σε εγκαταστάσεις led στο μπάνιο, στην κουζίνα κτλ, σε μήκη μικρότερα από 5 μέτρα.
    Ο "πελάτης" τώρα (η σύζυγος...) θέλει εγκατάσταση dimmable led στο σαλόνι, σε μια διάταξη "Π" συνολικού μήκους 16μέτρα.
    Από μια άκρη ενός φίλου έχω ήδη τις ταινίες (4x 5meter 14,4w/m μονόχρωμο λευκό) και τα τροφοδοτικά (2x 150watt έκαστο).
    Έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά που ομολογώ έχω μπερδευτεί και λεφτά για εγκαταστάτη να με ξεμπερδέψει δεν υπάρχουν...
    Οπότε, θα ήθελα τη γνώμη όποιου θα είχε την καλή διάθεση
    Εάν δεν ήθελα ντιμάρισμα, θα μπορούσα να κάνω μία απλή εγκατάσταση μοιράζοντας τα μέτρα στα τέσσερα με τους 2 μετασχηματιστές στη μέση, καθένας να τροφοδοτεί από 2 κλώνους (έναν δεξιά έναν αριστερά) οπότε ούτε πτώση τάσης θα είχα, ούτε τίποτα να με απασχολεί. Όμως για να τα ντιμάρω έτσι, θα έπρεπε να έχω 2χ τηλεχειριζόμενα ντίμερ, που σε αυτή τη περίπτωση δεν θα ήταν ομοιόμορφο το ντιμάρισμα.
    Οπότε προσανατολίζομαι σε μια εγκατάσταση με amplifiers, ωστόσο ομολογώ δεν έχω κατανοήσει τα amper ώστε να μην τα κάψω όλα...
    Ως εκ τούτου, για να μην ζαλίζω το φόρουμ, σχεδιάζω να πάρω τον 1ο μετασχηματιστή (DC12v/150W/12.5A) και αμέσως στην έξοδό του να συνδέσω το dimmer (12V/max12A).
    Στην έξωδο του dimmer, να πάρω 3 κλώνους. Οι 2 κλωνοι να τροφοδοτίσουν τα 2 πρωτα κομματια ταινίας εκατέροθεν. Ο 3ος κλώνος θα πάει στο amplifier (κάπου 7,5μέτρα μακρία) το οποίο θα τροφοδοτείται από το 2ο τροφοδιτοκό (DC12v/150W/12.5A) και με τη σειρά του θα τροφοδοτεί τις άλλες 2 ταινίες. Καταλαβαίνω το amplifier θα πρέπει να είναι 12.5Α, όσο και το τροφοδοτικό του σωστά?
    Μαζί παραθέτω σχετικό διάγραμμα, μαζί με αποστάσεις, προδιαγραφές κτλ.
    Είναι σωστό το διάγραμμα? Θα δουλέψει? Τα ρεύματα του dimmer & amplifier είναι αρκετά? ή τα dimmer & amplifier θα πρέπει να υπερκαλύπτουν την συνολική ισχύ και των 2 τροφοδοτικών, δλδ 300W? Ένα amplifier είναι σωστό ή θα πρέπει ο 3ος και 4ος κλώνος να τροφοδοτούνται καθένας από δικό του amplifier? Και εάν θέλει καθένα δικό του amplifier, είναι σωστό να τα τροφοδοτίσω και τα 2 από το 2ο τροφοδοτικό?

    Παρακαλώ πολύ, κάθε βοήθεια δεκτή
    Νίκος
    LED Diagram.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σωστό είναι. καλό θα ήταν να βάλεις μεγαλύτερα τροφοδοτικά(πχ 200 βατ έκαστο) για να είναι ποιο " ξεκούραστα" αν και τώρα είσαι σχεδόν 120 βατ ανά τροφοδοτικό οπότε θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    krasokamenos (19-04-17)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα μπορούσα να ζητήσω 1-2 διευκρινίσεις παραπάνω?
    1. Σε τέτοια παράλληλη διάταξη, εάν και εφόσον ο κάθε καταναλωτής (δλδ κάθε μήκος ταινίας) είναι διαφορετικός, υπάρχει περίπτωση το dimming να μην είναι ομοιόμορφο? Δηλαδή, θα ήταν πιο σωστό τα 16 μέτρα να τα χωρίσω σε 4μετρα?
    2. Θα ήταν πιο σωστό να κάνω την ίδια σχεδόν διάταξη αλλά σε σειρά? με 2-3 ενισχυτές? Σε αυτή την περίπτωση, θεωρώ ο 2ος μετασχηματιστής θα τροφοροτήσει τους 2 τελευταίους ενισχυτές, ωστόσο τότε θεωρώ πως η ένταση ρεύματος κάθε φορά θα πρέπει να υπερκαλύπτει τις καταναλώσει παρακάτω του, όχι πριν. Επισυνάπτω ένα σχέδιο που έκανα σε cad αυτή τη φορα Εαν θεωρείται σωστό το σχέδιό μου αυτό με διάταξη σε σειρά, τα ρεύματα και η διαστασιολόγιση των ενισχυτών και του dimmer είναι σωστοί?

    Ευχαριστώ πάρα πολύ!
    LED in serie.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δεν χρειάζεται. στην χειρότερη που ίσως να έχεις λίγο πτώση στα τελειώματα τον ταινιών απλά βάλε μια γέφυρα καλώδιο μπρος πίσω στην κάθε ταινία. σε κάποιες ταινίες που συμβαίνει αυτό είναι γιατί δημιουργείτε μεγάλη πτώση τάσης από τους εσωτερικούς χαλκοδιάδρομους της ταινία(δεν συμβαίνει σε όλες και είναι κατασκευαστικό θέμα) τότε σε αυτή την περίπτωση με το εξωτερικό καλώδιο λύνεται το θέμα. το μήκος που βάζεις (μέχρι 4 μέτρα ανά κλάδο) είναι καλό μήκος και σωστή η φιλοσοφία την διάταξης..

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    krasokamenos (19-04-17)

  7. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!

    Αλλά και το σχέδιό μου σε σειρά είναι σωστό καταλαναίνω έτσι? Θέλω να πω, δεν πειράζει που η τροφοδισία μου σπάει και μοιράζει έτσι όπως το'χω κάνει, σωστά? Ρωτάω γιατί η εν σειρά 2η διάταξη νομίζω με βολεύει πιο πολύ στην εγκατάσταση...

    Βέβαια, ομολογώ έχω μπερδευτεί και λίγο με τα ρεύματα στο ντίμερ και στους ενισχυτές. Τα 12Α και 6Α είναι σωστά δεδομένης της διάταξης με του ενισχυτές? 'Η πχ το πρώτο ντιμερ θα πρέπει να σηκώνει όλα τα φώτα μέχρι τέλους, άρα 25Α? Η ίδια ερώτησή μου ισχύει και για τους ενισχυτές.

    Και η τελευταία μου ερώτηση είναι, εάν αγοράσω 3κάναλο RGB dimmer και ενισχυτή (δλδ 3καναλια x 4Α=12Α δεδομένου οτι δεν υπάρχουν είδα 12Α σε ένα κανάλι), θεωρώ πως είναι σωστό να τραβήξω πχ και τα 12Α από ένα κανάλι αφού στο σύνολο δεν υπερφορτώνω το μηχανάκι σωστά?

    Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια και απολογούμε αν οι ερωτήσεις μου είναι αφελείς, απλά φοβάμαι μην τα βάλω όλα καμιά φωτιά και μετά μετράω καρούμπαλα από τον πελάτη....
    ΝΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    είπα για το πρώτο σχέδιο μην μπλέκεις με το δεύτερο. ότι έχεις σχεδιάσει στο πρώτο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    krasokamenos (20-04-17)

  10. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, σωστά, αυτό θα κάνω! Και σχετικά με τον ενισχυτή αδίκως βασανίζομαι. Στην ανάγκη γεφυρώνω και τα τρία κανάλια και παίρνω όλο το ρεύμα.
    Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!
    ΝΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ο ενισχυτής αν είναι για RGB τότε να τα ενώσεις και τα τρία κανάλια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    16 μέτρα χ 14,4 w/m = 230 watt led , για ένα σαλόνι ... δεν είναι πολλά; Εκτός αν εχεις πάρει led πολυ χαμηλής απόδοσης ... που δεν φωτίζουν καθόλου ...
    Εχεις κάνει νομίζω χαρακτηριστικό λάθος υπερδιαστασιολόγησης .
    Πριν βάλεις τα led , με ποσες λάμπες πυρακτώσεως φωτιζόταν ο χώρος ; Τα περισσότερα σαλόνια δεν εχουν 240 watt σε λάμπες πυράκτωσης και σύ έβαλες 240 watt σε led ;
    H άκρη σου ... δεν σε συμβούλευσε σχετικά ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 20-04-17 στις 13:48

  13. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    συνήθως δεν είναι για βασικό φωτισμό αλλά περισσότερο για διακοσμητικός, αισθησιακός (αν δεν έχεις γυναικά ) ή σαν απαλός κρυφός φωτισμός, έμμεσος φωτισμός (παίζοντας περισσότερο να φωτίσεις μέσο των αντανακλάσεων από τους τοίχους). είναι ένας γλυκός φωτισμός ιδανικός για διάβασμα να μην σε χτυπάει στα μάτια κλπ κλπ, οπότε ναι είναι μεγάλη διαφορά στην ισχύ σε σύγκριση να βάλεις ένα φωτιστικό στην μέση με μια δύο λάμπες λεντ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (21-04-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή Dimmer για Led Λάμπα Βοήθεια
    By thodoris1975 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-15, 11:07
  2. dimmer για led ταινια
    By κωστας1982 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 21:13
  3. Dimmer για λαμπτήρα LED
    By Tripper in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 23:03
  4. Dimmer & μεταχηματιστής για LED συνδεσμολογία.
    By Enexomenos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 23:58
  5. Γνώμη για led Strip και dimmer απο ebay
    By picdev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-11, 12:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας