Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: Διαρροη τασης στο ρελε διαφυγης;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Εγώ έγραψα 01:30 την μανιβελιά μου, εσύ πήγες 01:50 και καθάρισες τον πίνακα.
    Καλά πάμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έγραψα 01:30 την μανιβελιά μου, εσύ πήγες 01:50 και καθάρισες τον πίνακα.
    Καλά πάμε.
    Χαχα, τι να κανουμε, αφου μπλεξαμε με Ζουνταπ και θελει σπρωξιμο!

    Σχετικα με την ασφαλειοθηκη, μετρησα με το πολυμετρο και δεν ειναι αναποδα συνδεμενη, αλλα και να ηταν, μολις κατεβασεις τον γενικο δεν εχει πια ρευμα. Παρ'ολα αυτα, δε διαφωνω πως το σωστο ειναι να μην εχει ρευμα το σωμα της, γιατι σε περιπτωση που δε δουλεψει για καποιο λογο ο γενικος σωστα, μπορει να την πατησεις. Βεβαια πρεπει παντα να τσεκαρεις εστω με ενα δοκιμαστικο πριν κανεις οτιδηποτε, αλλα το σωστο να λεγεται..

    Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
    Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?

    Υγ. Ο φιλος ο MacGyver μας την ειπε λιγο χθες ή ιδεα μου ειναι? Δε γεννηθηκαμε ολοι παντογνωστες, τι να κανουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το να μην γνωρίζεις μια επιστήμη δεν είναι κακό ούτε είναι παντογνώστης αυτός που την σπούδασε και την κατέχει.
    Άρα δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγείται όποιος δεν γνωρίζει τα ηλεκτρολογικά όταν δεν είναι ηλεκτρολόγος.
    Αν όμως ενώ δεν γνωρίζει λέει : "θα αλλάξω αυτό γιατί δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει..", τότε μου φαίνεται λίγο "περίεργο".
    Όπως και για το εσωτερικό-εξωτερικό ακροδέκτη της ασφάλειας η των ντουί που αναφέρθηκε πριν.

    -Πριν πολλά χρόνια ένας θείος μου πήγε να αλλάξει μία λάμπα στην αποθήκη, όπου την εγκατάσταση αυτής της γραμμής της είχε κάνει ο ίδιος.
    Αν και οικοδόμος, τα ψιλοκατάφερνε και σε τέτοιες απλές συνδέσεις.
    Έρχεται όλο περιέργεια και αρκετά τρομαγμένος και μου λέει: καλά, αφού έκλεισα το φως (τον διακόπτη) πώς με χτύπησε το ρεύμα όταν πήγα να αλλάξω τη λάμπα:

    Τώρα για την περίπτωσή σου, να το δούμε με την αντίστροφη λογική. Ποιος είναι ο λόγος να γίνει μία τέτοια τροποποίηση ;
    Φαντάζομαι η λογική της ανακύκλωσης. Πέφτει, το σηκώνουμε, δεν το πετάμε.
    Γενικός κανόνας μου για όλα τα πράγματα: όταν επιλέγουμε κάτι επειδή φαίνεται εύκολο, σύντομο, καλό, νόστιμο, φτηνό .... κ.α, είναι εγγυημένα λάθος. Ισχύει και για τις εκλογές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (28-04-17)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Ωραια ολα αυτα, αλλα τελικα τον λογο που δεν πρεπει να αλλαχτει η τηξεως του γενικου με μικροαυτοματο, οπως υπαρχει σε ολα τα συγχρονα σπιτια πλεον, δε μπορεις να μας τον πεις?
    Ειναι μυστικο, ή αν τον μαθω θα παθω ηλεκτροπληξια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν επιλέγουμε κάτι επειδή φαίνεται εύκολο, σύντομο, καλό, νόστιμο, φτηνό... κ.α., είναι εγγυημένα λάθος. Ισχύει και για τις εκλογές.
    Αν και off-topic, πολύ σωστή παρατήρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yz8826 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια ολα αυτα, αλλα τελικα τον λογο που δεν πρεπει να αλλαχτει η τηξεως του γενικου με μικροαυτοματο, οπως υπαρχει σε ολα τα συγχρονα σπιτια πλεον, δε μπορεις να μας τον πεις?
    Ειναι μυστικο, ή αν τον μαθω θα παθω ηλεκτροπληξια?
    αν και οι γνώμες διίστανται (μεγάλη κουβέντα και έχει φάει πολλές σελίδες στο φόρουμ), ναι μπορείς να την αλλάξεις με αυτόματη.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #27
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yz8826 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας σχετικά με την ασφαλειοθηκη, δεν το χα σκεφτει αυτο το ενδεχομενο, αλλα δεν είχα προσέξει καν οτι ειναι αναποδα συνδεδεμενη κιολας. Μιας και ελυσα τον πινακα, θα την αλλαξω με μικροαυτοματο, μιας και δε βλεπω το λογο να υπαρχει πλεον τετοιου τύπου ασφαλεια. Αληθεια υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λογος να κρατησω την τηξεως;
    Σχετικα με τη διαρροη ρεύματος απ τον δδε, τελικα ειχατε δικιο, ηταν το λαμπακι του γενικου που προκαλούσε τη διαρροη, επαιρνε φάση πριν τον δδε και ουδετερο απ την κεντρικη κλεμα, οποτε μολις το αποσύνδεσα, σταματησε η διαρροη.
    Ο λόγος είναι ότι σε πολύ μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώσεως ο μικροαυτόματος μπορεί να μην διακόψει το ρεύμα, "να κολήσει" , να δημιουργήσει τόξο. Ο ΕΛΟΤ484 θεωρεί ότι είσαι εντάξει (μόνο) με μικροαυτόματους. Την καλύτερη λύση που έχω δει εγώ κατά την γνώμη μου είναι πριν την γενική ασφάλεια με μικροαυτόματο να έχει η εγκατάσταση 2 βαθμίδες πιο πάνω (80Α για 35Α ασφ.) και μία ασφάλεια τήξης για την προστασία των μικροαυτόματων και της εγκατάστασης από πολύ μεγάλα ρεύματα βραχυκύκλωσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 28-04-17 στις 14:20

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω τι λέει ο νομοθέτης η τι συνηθίζεται να κάνουν στα νέα σπίτια, όμως αφού ήδη υπάρχουν μικροαυτόματοι στις επιμέρους γραμμές, εγώ στην γενική δεν θα αντικαθιστούσα την 100% λειτουργική τήξεως με μία μηχανική. Εγγυημένη αποτελεσματικότητα, που στηρίζεται στο πρώτο και αποτελεσματικότερο από τα τρία μεγάλα κακά της ανθρωπότητας. The simplest , the best!
    Και να ξαναρωτήσω. Γιατί να την αντικαταστήσω; Για να την έχω και ως διακόπτη για να την ανεβοκατεβάζω η για να φαίνονται όλα ίδια και όμορφα στη σειρά;
    Όσο για την ηλεκτροπληξία .... δεν έχει καμία σχέση με τις ασφάλειες και τους μικροαυτόματους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (28-04-17)

  11. #29
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Την αντικαθιστάς για να μην μην τρέχεις σε καμιά αργία να ψάχνεις να βρεις ασφάλεια που θα έχεις ξεμείνει ή (γιατί εδω θα μου πεις θα έχω καμιά 10άρια σπίτι κάβαενώ ο Μέρφυ λέει οτί ποτέ δεν θα έχεις όταν χρειαστείς) γιατί αν είναι η μαμά μου η η γιαγιά μου μόνη στο σπίτι θα θα περιμένει να γυρίσω το απόγευμα στο σπίτι να της την αλλάξω. The simple the best αλλά και η λειτουργικότητα, λειτουργικότητα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yz8826 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χ με ενα δοκιμαστικο πριν κανεις οτιδηποτε, αλλα το σωστο να λεγεται..

    Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
    Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?

    Υγ. Ο φιλος ο MacGyver μας την ειπε λιγο χθες ή ιδεα μου ειναι? Δε γεννηθηκαμε ολοι παντογνωστες, τι να κανουμε..
    <<Τελικα υπαρχει λογος να παραμεινει η ασφαλεια τηξεως κ' αν ναι γιατι?
    Δε θα ηταν πιο πρακτικο να αντικατασταθει με μικροαυτοματο?>>



    Καλημέρα.
    Η γενική ασφάλεια σε πίνακα -με επί μέρους αυτόματες - κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι τήξης για τους παρακάτω λόγους:

    1) Οι αυτόματες ασφάλειες έχουν μηχανισμούς – καστάνιες, διμετελλικά , πηνία υπερέντασης, επεφές, ίσως κ.α, για σκεφτείτε τι θα γίνει αν π.χ κολλήσουν οι επαφές σε μια μερική αυτόματη ασφάλεια και η γενική που αν είναι αυτόματη έχει και αυτή κάποια βλάβη στα σημεία που προανέφερα.

    2)Με την τήξης έχομε ορατό και μη αμφισβητούμενο σημείο απομόνωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με ρελε διαφυγης σε σκαφος
    By γιωργος π in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 12:21
  2. πεφτει το ρελε διαφυγης
    By tgiannak in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 14:38
  3. προβλημα με ρελε διαφυγης εντασης
    By Μιχάλης_13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 01:38
  4. ρελε διαφυγης και ηλεκτρικη κουζινα
    By savasga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 09:54
  5. ρελε διαφυγης
    By ΜΑΘΗΤΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-11, 23:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας