Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: Διαρροη τασης στο ρελε διαφυγης;

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ένα μικρό πυροσβεστήρα από κάτω ..... ποτέ δεν ξέρεις.....
    Απ τα λιντλ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yz8826 : 29-04-17 στις 04:43

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η υπερθέρμανση, το λιώσιμο, και η πυρκαγιά που μπορεί να προκαλέσει μια χαλαρά βιδωμένη τηκτή ασφάλεια και/ή με μαυρισμένες επαφές, συμβαίνει πιο συχνά ή πιο σπάνια από το να κολλήσει μια αυτόματη ασφάλεια;
    Νομίζω πως είναι πιο σπάνιο να λιώσει ή να πάρει φωτιά μια τηκτή ασφάλεια. Τριφασική εγκατάσταση του 1964-65 στο πατρικό μου μέχρι πριν τρία χρόνια, έπερνε κανονικά από τον μετρητή της ΔΕΗ τις τρεις φασεις και όλες οι καταναλώσεις του κοινόχρηστου (φώτα αποθήκης, λέβητας, κλιμακοστάσιο και αργότερα το ισόγειο διαμέρισμα) τροφοδοτούνταν από μια φάση!!!! Οι ασφάλειοθήκες ήταν DIII (του "πίνακα") αλλά σε καθεμία από αυτές δεν ξέρω πως ήταν προσαρμοσμένες οι λίγο μικρότερες σε μέγεθος 25A ασφάλειες. Η εγκατάσταση δεν είχε πίνακα αλλά ένα κυτίο μεταλλικό με θέση για τις τρείς ασφάλειες και στο πλάι ένας διακόπτης νομίζω μαχαιρωτός. Με αυτό το εξωφρενικό που είδα, θέλω να πω πως όσο το είχαμε δεν είχαμε τόσο πρόβλημα. Αλλά από άποψη και κανονισμών αλλά και πρακτική, δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοια σύνδεση. Με αυτό θέλω να πω πως δεν υπήρξε ακόμη κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τις τηκτές ασφάλειες όπως υπερθέρμανση κλπ. Αργότερα απλώς άλλαξα τις ασφάλειες με 35Α DIII για παν ενδεχόμενο μέχρι την ολική ανακατασκευή της εγκατάστασης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Κανένας δεν είπε ότι θα λιώσει η πορσελάνη. Το πλαστικό καπάκι του πίνακα, το πλαστικό καπάκι της ασφαλειοθήκης και οι μονώσεις των καλωδίων θα λιώσουν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    και εγώ είχα πάει σε ένα εργοστάσιο που είχε καλώδια χύμα και μάλιστα ένα παροχικό 4Χ25 με τσόντα τυλιγμένη με ταινία συσκευασίας σκεπασμένη με ένα μπουκάλι κόκα κόλα πλαστικό και στο καλώδιο του παρατάγανε επάνω τσουβάλια με διάφορα υλικά και το πατάγανε και τα κλαρκ και ήταν και χύμα στην βροχή. δεν σκοτώθηκε κανένας οσο καιρό ήταν εκεί (τουλάχιστον 2 χρόνια) άρα το συμπέρασμα είναι ότι και με μπουκάλι μπορούμε να κάνουμε τσόντες σε παροχικά και η ταινία συσκευασίας πρέπει να είναι καλύτερη από την μονωτική αφού δεν έσκασε το καλώδιο από την υγρασία και το κυριότερο ότι μην τα στερεώνουμε στον τοίχο δεν χρειάζεται γιατί αντέχουν μέχρι και σε πάτημα από κλαρκ.
    α ακόμα επειδή είχε και ένα άλλο παροχικό (επέκταση του άλλου 4Χ25 ) εύκαμπτο και από καουτσούκ που πέρναγε μέσα από μια υπόγεια πλημμυρισμένη σωλήνα με νερό και βρόμες και παρότι είχε αντίσταση μόνωσης μεταξύ τον πόλων 14ΚΩμ το άτιμο δεν κατάλαβε τίποτα. άρα το ότι πρέπει να βάζουμε καλώδια ειδικά για νερά υγρασίες σε υπόγεια είναι μύθος. βάλτε και καουτσούκ. αντέχει.

    πρόσθετο συμπέρασμα........ στο συγκεκριμένο νησί το ρεύμα δεν σκοτώνει......

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (03-05-17), FILMAN (03-05-17)

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Όλοι οι Γιάννηδες και ο ένας Φίλιππος και ο Βασίλης: επειδή μιλάτε λίγο αλληγορικά, και επειδή είμαστε και λίγο αρχάριοι, τελικά να γίνει η αλλαγή, να μην γίνει, η ούτε κρύο ούτε ζέστη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Αφου μπηκε στο τρυπακι να αναβαθμισει τον πινακα,να την αλλαξει να βαλει αυτοματη.
    Αν δεν εμπαινε δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Εγώ θα την άλλαζα. Τώρα το τί θα κάνει αυτός είναι δικός του λογαριασμός.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με ρελε διαφυγης σε σκαφος
    By γιωργος π in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 12:21
  2. πεφτει το ρελε διαφυγης
    By tgiannak in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 14:38
  3. προβλημα με ρελε διαφυγης εντασης
    By Μιχάλης_13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 01:38
  4. ρελε διαφυγης και ηλεκτρικη κουζινα
    By savasga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 09:54
  5. ρελε διαφυγης
    By ΜΑΘΗΤΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-11, 23:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας