Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: προβλημα σε πλακετα καυστηρα αεριου bosh

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αχιλλεας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή προβλημα σε πλακετα καυστηρα αεριου bosh

    καλησπερα παιδια χθεσ φωναξα να μου δουν τον καυστηρα μετα απο ελενχο μου λενε φταιει η πλακετα ,δεν στελνει ρευμα στον ανεμιστηρα οταν ζεστενεται με αποτελεσμα να βγαζει σφαλμα, μου ειπε στην πλακετα ποια ειναι η φυσα για τον ανεμιστηρα που εχει 2 σκαλεσ. τωρα εκει εχει κατι ρελεδακια και ειναι 220 μπορει να μου πει κανεισ πωσ τα μετραω να δω ποιο ειναι χαλασμενο η αν ξερει να μου πει πωσ να το φτιξω?η που βρισκω ολη την πλακετα? η φυσα που δινει ρευμα στον ανεμιστηρα ειναι με τον κιτρινο κυκλο τα ρελεδακια που σκεφτομαι να αλλαξω εκεινα με τον ασπρο κυκλο.

    IMG_1761[1].jpg

    IMG_1761[1].jpgIMG_1766[1].jpgIMG_1770[1].jpgIMG_1769[1].jpgIMG_1762[2].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktibistis : 23-04-17 στις 11:45

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktibistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια χθεσ φωναξα να μου δουν τον καυστηρα μετα απο ελενχο μου λενε φταιει η πλακετα ,δεν στελνει ρευμα στον ανεμιστηρα οταν ζεστενεται με αποτελεσμα να βγαζει σφαλμα, μου ειπε στην πλακετα ποια ειναι η φυσα για τον ανεμιστηρα που εχει 2 σκαλεσ. τωρα εκει εχει κατι ρελεδακια και ειναι 220 μπορει να μου πει κανεισ πωσ τα μετραω να δω ποιο ειναι χαλασμενο η ανξερει να μου πει πωσ να το φτιξω?
    Ο καλύτερος τρόπος για να τα ελέγξεις είναι να τα αφαιρέσεις από την πλακέτα να τα τροφοδοτήσεις στο πηνίο τους (οπότε θα δεις αν λειτουργούν ή έχουν καμένο πηνίο) και να μετρήσεις στα Ωμ τις επαφές τους (την ώρα που τροφοδοτείται το πηνίο) για νασ δεις αν παρουσιάζουν αντίσταση (αν έχουν χαλασμένες επαφές).

    Το πιθανότερο είναι τα ρελέ να είναι εντάξει. Ίσως να έχει καεί ο ανεμιστήρας ή να μην παίρνουν εντολή (τα ρελέ) για να λειτουργήσουν από άλλη αιτία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    φανταζομαι δεν ειναι θεμα ρελε .θ προτεινα να την δωσεις σε καποιον γνωστη η κανε πατεντα για το ανεμιστηρα.τι ψυχει αυτος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αχιλλεας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ο ανεμιστηρασ λειτουργη αλλα σε μια φαση σταματαει . δινει αερα στο χωρο καυσησ αναλογα με τισ απαιτησεισ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αχιλλεας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    λετε να μην ασχοληθω και να το δωσω σε καποιον να το κοιταξει? ξερει κανεισ που μπορω να βρω τετοια πλακετα γιατι μου ζητησαν 280 ευρω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Επειδη μου εχουν φερει πολλες πλακετες εχω να πω κατι σε αυτο το σημειο.
    Πρεπει να προσεχουμε τους τεχνικους που φναζουμε αν ειναι γνωστες.
    Οι περισσοτεροι οταν δεν βγαζουν ακρη λενε πλακετα και φευγουνε.
    Μου εχει τυχει πολλες φορες να μου φαιρνουν καλη πλακετα που το μονο που ηθελε ηταν να γινει ενα reset.
    O Καλος θερμουδραυλικος εχει και εναν συνεργατη ηλεκτρονικο για να δεινει τετοιες λυσεις και να μην φευγει απο το σπιτι ετσι.
    Η πλακετα ειναι σπανιο να μην επισκευαζεται. Τι 280 ευρω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα συνιστούσα στον φίλο να μην ασχοληθεί με το λύσιμο σε ρελαί κλπ αλλά να την πάει σε κάποιο ηλεκτρονικό μήπως και βγεί κάποια άκρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αχιλλεας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    τον ρωτησα αν φτιαχνουν πλακετεσ μου λεει εμεισ δεν ασχολουμαστε με επισκευεσ αλλα πελατεσ τουσ μου λεει την εφτιαξαν με παρομοιο προβλημα δεν μου ειπε που την εφτιαξαν. θεσσαλονικη βρηκα αυτον IMG_1817[1].jpg το θεμα ειναι θα μπορεσουν να βρουν το προβλημα χωρισ την υπολοιπη συσκευη?αξιζει να αλλαξω τα ρελε και να δοκιμασω η μπορει να κανω ζημια ? εχω γνωσεισ χρησεισ κολλητηριου. επισεισ οντωσ λειτουργουσε ο ανεμιστηρασ και εκει που πηγε να δωσει ρευμα για να ξεκινησει σταματησε βγαζοντασ σφαλμα το εκανα rezet kai ξεκινουσε παλι δουλευε και μετα απο λιγο κολλουσε. τωρα 2 μερεσ δεν κολλησε καθωσ αυτο γινεται οταν ανοιγω το ζεστο νερο και χρειαζεται και την δευτερη σκαλα μαλλον για να δωσει τον απαραιτητο αερα για την καυση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktibistis : 23-04-17 στις 12:25

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Και μου ξέρεις ότι δεν φταίει το μοτέρ ?
    Επειδή λογικά η ταχύτητα έχει διαφορετικό τύλιγμα , θα δοκίμαζα να βρω αν υπάρχει προβληματική σκάλα , κάνοντας τραμπα τα ρελέ , επίσης με ένα πολύμετρο θα μετράγε τον πυκνωτή του μοτέρ , η θα ελεγχα τα καρβουνακια αν είχε , που δεν νομίζω να είναι με καρβουνακια.

    Όπως.το βλέπω έχει αρπάξει κάποιο τύλιγμα του μοτέρ , μέτρα με ένα πολύμετρο διαροη προς τη γη αν είναι εφικτό

    Το ερορ τι κωδικός βλάβης είναι?
    Μήπως.ειναι over current ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Λοιπόν νά πώ καί εγώ κάτι , δέν είναι απαραίτητο νά φταίει ή πλακέτα , υπάρχουν καί πολλοί αισθητήρες πού συνεργάζονται , καί δίνουν εντολές γιά τήν λειτουργία τού συγκεκριμένου ανεμιστήρα , επίσης υπάρχει καί κάποιος διακόπτης πίεσης πού ελενχει τήν πίεση τού αέρα στόν χώρο καύσης. Από ότι κατάλαβα το boiler πρέπει νά είναι combination boiler τής Worcester Bosch , Υπάρχει πιθανότητα νά φταίει καί τό heat exchanger , αυτό πού θέλω νά πώ είναι ότι γιά νά βρείς ακριβώς πιό είναι τό πρόβλημα στόν καυστήρα θά πρέπει νά φέρεις τεχνίτη τής Worcester Bosch μέ τά κατάλληλα (hardware) καί θά σού βρεί ακριβώς τό πρόβλημα (τέτοιου είδους προβλήματα έχουν τά combi boiler στό domestic hot water καί συνήθως φταίει κάποιος από τούς αισθητήρες), παλαιότερα πρίν χρόνια είχαν βγει κάποια μοντέλα τής Worcester Bosch στά οποία είχαν αναφερθεί κάποια προβλήματα μέ τά pc board , τώρα η Worcester Bosch καί η Vaillant είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, αλλά καί πάλι τά combi boiler θέλουν προσοχή στήν λειτουργία τού (domestic hot water)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΔΟΧΕΙΟΥ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΥΣΤΗΡΑ
    By thespyros in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 02:46
  2. ΣΠΑΣΙΜΟ ΑΚΙΔΩΝ ΣΕ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΑΕΡΙΟΥ
    By mech13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 21:43
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ
    By ervis893 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 18:51
  4. Λεβητες αεριου
    By fyl123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-10, 18:59
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ
    By manlifts in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-10, 20:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας