Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επιλογη εκτυπωτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Επιλογη εκτυπωτη

    Καλησπέρα σας. θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο εκτυπωτή για επαγγελματικη χρίση,δηλαδή,για πολλές εκτύπωσης με χαμηλό κόστος μελανιών, budget μέχρι 500-600 ευρώ?. Τώρα έχω αυτόν και δεν προλαβαίνω να αγοράζω μελάνια. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο εκτυπωτή για επαγγελματικη χρίση,δηλαδή,για πολλές εκτύπωσης με χαμηλό κόστος μελανιών, budget μέχρι 500-600 ευρώ?. Τώρα έχω αυτόν και δεν προλαβαίνω να αγοράζω μελάνια. Ευχαριστώ.
    Για λειτουργία με μελάνες όποιον και να πάρεις τα ίδια θα αντιμετωπίσεις. Προσανατολίσου για Laser και όχι έγχρωμο αλλά μονόχρωμο (αν σου κάνει για τις δουλειές σου), είναι πολύ οικονομικοί και έχουν μεγάλο κύκλο εκτυπώσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gchal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για λειτουργία με μελάνες όποιον και να πάρεις τα ίδια θα αντιμετωπίσεις. Προσανατολίσου για Laser και όχι έγχρωμο αλλά μονόχρωμο (αν σου κάνει για τις δουλειές σου), είναι πολύ οικονομικοί και έχουν μεγάλο κύκλο εκτυπώσεων.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και αυτό που έχω υποτίθεται ότι είναι laser...ξέχασα να το αναφέρω προηγούμενός ότι το θέλω μονόχρωμο. Αν εχετε κάποιο συγγεκριμενω μοντέλο υπόψιν σας,θα ημουν πολύ ευγνώμον. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν πολλές εταιρείες που προσφέρουν εκτυπωτές. Διάλεξε μια καλή φίρμα και συζήτησε το με τον προμηθευτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και αυτό που έχω υποτίθεται ότι είναι laser...ξέχασα να το αναφέρω προηγούμενός ότι το θέλω μονόχρωμο. Αν εχετε κάποιο συγγεκριμενω μοντέλο υπόψιν σας,θα ημουν πολύ ευγνώμον. Ευχαριστώ.
    Panasonic φωτοτυπικό ψηφιακό (εμείς έχουμε το DP-1520P αλλά αυτό είναι παλιό πλέον).
    Πολύ οικονομικό και τυπώνει κανονικά από δίκτυο υπολογιστών, + ότι μπορείς να βγάλεις και φωτοτυπίες κανονικά και είναι και Α3.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    για να πάρεις σωστή απάντηση θα πρέπει να μας πεις πόσες σελίδες τυπώνεις το μήνα. Αν θα πρέπει να είναι έγχρωμες ή αρκεί το ασπρόμαυρο και αν θέλεις και έγχρωμο αν το έγχρωμο θα είναι στις περισσότερες εκτυπώσεις ή κάτι σπάνιο αλλά που όταν χρειάζεται θα πρέπει να έχεις. (αν είναι κάτι σπάνιο θα πρότεινα την αγορά ενός ασπρόμαυρου και να κρατήσεις τον έγχρωμο που έχεις για τις έγχρωμες)
    Επίσης θα ήθελες να είναι και πολυμηχάνημα ή δεν είναι απαραίτητο ή δεν πρέπει?
    Επίσης για οικονομικές εκτυπώσεις είναι προφανής η χρήση μη συμβατών αναλωσίμων εκτός και κάποια ιδιατερότητα στις εκτυπώσεις απαιτεί την απολύτως καλύτερη ποιότητα (πχ εκτύπωση ιατρικών-διαγνωστικών εξετάσεων όπως υπέρηχογραφηματα κλπ που τότε μάλλον θα πρέπει να κινηθείς και προς συγκεκριμένους κατασκευαστές που φημίζονται για την καλύτερη εκτύπωση εικόνας στο Laser)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Κυκλοφορούν και λύσεις ενοικίασης εξοπλισμου απο εταιρίες του χώρου , πληρώνεις περίιπου 1 cent ανα σελίδα + φπα , περιλαμβανομένων του χαρτιου και αναλωσίιμων για ασπρομαυρο Α4
    για 1000+ σελίδες το μηνα ( δηλαδή 10 ευρω το μήνα για 1000 σελίδες μαζι με το χαρτι ! )


    Γενικά , οικονομικότερα στη χρήση , ειναι τα μεγάλα μοντέλλα που έχουν ξεχωριστό τύμπανο και toner
    και καπως παλαιότερα στην ηλικία , ωστε να υπάρχει και ανταγωνισμός στις τιμές και απο συμβατα αναλώσιμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 26-04-17 στις 15:24

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Εχω τον epson L110. Ειναι inkjet με δοχεία. Το αυθεντικό δοχείο εχει 70 ml κοστίζει 5-6€ και τυπώνει εως 5000 σελιδες. Ειναι οτι πιο οικονομικό υπαρχει σε κόστος σελιδας. Πλεον στην αγορα υπαρχει το L130 και τα μεγαλύτερα μοντελα. Δεν θεωρούνται επαγγελματικά αλλα τα αναφέρω γτ εχουν την πιο φθηνή τιμη σελιδας απ οτιδηποτε εχω χρησιμοποιήσει. Η ποιότητα εκτύπωσης ειναι καλη. Στη ρύθμιση draft ομως.. δεν τα παει καλα. Το μονο κόστος που με απασχόλει απ οταν τον απέκτησα ειναι το κόστος του χαρτιού. Φυσικα αν εχεις μεγαλη παραγωγή τοτε θα πρεπει να πας σε επαγγελματικό laser. Απο εκει εχω ξεχωρίσει την kyocera γιατι εχει κεραμικό drum που αντέχει 600.000 εκτυπώσεις. Ειναι νομιζω η μονη εταιρεια που το χρησιμοποιεί αν και οχι στα πολυ φθηνα μοντελα. Μετα εχεις πολλες επιλογες οπως oki κτλ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (28-04-17), Gaou (28-04-17), vasilllis (28-04-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΕΛΑΝΙ ΕΚΤΥΠΩΤΗ
    By alexape in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-11, 22:15
  2. εκτυπωση διαφανειας
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 13:33
  3. Εκτυπωση Πλακετων
    By Pefres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 01:25
  4. καταλληλη επιλογη εκτυπωτη
    By PATRIK in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 11:35
  5. επιλογη εκτυπωτη
    By jakektm in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-06, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας