Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Θόρυβος στον ηλεκτρολογικό πίνακα

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ώρα πηγαίνεις στη δουλειά εσύ και πότε η σύζυγος και πότε επιστρέφει ο καθένας αντίστοιχα;
    Η ενδοδαπέδια τί έχει ως καύσιμο;
    Μήπως να έδινα και τα κλείδιά του σπιτιού μου σε αυτούς που διαβάζουν το συγκεκριμένο ποστ και έχουν περίεργες διαθέσεις?
    θα λείπω που θα λείπω αυτές τις ώρες, μην μου σπάσουν και την πόρτα!

    Altherma 27K BTU αντλία θερμότητας ζεσταίνει το νερό στος 29 εως 31 βαθμόυς (ανάλογα με το πόσο ζέστη θέλω). Με τον χρονοδιακόπτη της είναι ρυθμισμένη για 3 ώρες το μεσημερι του νυχτερινού (δηλαδή 1 ώρες παραπάνω απο το μειωμένο, αλλά λογικά την τελευταία ώρα πρεπει να έχει λιγότερη κατανάλωση καθώς έχει ανέβει η θερμοκρασία του δαπέδου) και όλο το βράδυ απο 2 μέχρι 8.
    Ανάβω μόνο σεξόν, δεν την ανοιγοκλείνω, δεν έχει νόημα. Θα ανοίξει τον Νοέμβριο και θα κλείσει τον Απρίλιο.
    Οταν την ανάβω τον Νοέμβριο την αφήνω ανοιχτή 2-3 μέρες συνέχεια χωρίς χρονοπρογραμμαισμό για να ζεστάνει. Θερμοκρασία μέσα στο σπίτι παίζει γύρω απο τους 24 βαθμοί. Στα πολλά κρύα μπορεί να πέσει και στος 23, καθώς δεν προλαβαίνει....

    Φέτος όμως για δοκιμή δεν την άναψα καθόλου. Νομίζω για Μοσχάτο είναι overkill η ενδοδαπέδια.. Για ψυχρότερες περιοχές είναι ιδανική...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αφού η βασική σου κατανάλωση είναι η θέρμανση η οποία στηρίζεται 100% στον ηλεκτρισμό, καλά κάνεις όπως κάνεις.

    -Θα προσέχουμε μην κάνουμε ζημία, κλέφτες είμαστε δεν είμαστε αγριάνθρωποι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού η βασική σου κατανάλωση είναι η θέρμανση η οποία στηρίζεται 100% στον ηλεκτρισμό, καλά κάνεις όπως κάνεις.

    -Θα προσέχουμε μην κάνουμε ζημία, κλέφτες είμαστε δεν είμαστε αγριάνθρωποι.
    Πρακτικά θερμοσυσωρευτή έχω, απλά την συσώρευση την κάνει η πλάκα του σπιτιού.... Οπότε η περίπτωση μου πέφτει στην περίπτωση που είπες για θερμοσυσωρευτές και μειωμένο.

    (εγώ θα ακολουθήσω οδηγίες Χρυσοχοείδη και θα κάνω οτι κοιμάμε)....

    Εδιτ: οχι η πλάκα αλλά το αφρομπετόν που έχει πέσει πάνω απο τις σωληνώσεις....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-04-21)

  5. #34
    Μέλος
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να έδινα και τα κλείδιά του σπιτιού μου σε αυτούς που διαβάζουν το συγκεκριμένο ποστ και έχουν περίεργες διαθέσεις?
    θα λείπω που θα λείπω αυτές τις ώρες, μην μου σπάσουν και την πόρτα!

    Altherma 27K BTU αντλία θερμότητας ζεσταίνει το νερό στος 29 εως 31 βαθμόυς (ανάλογα με το πόσο ζέστη θέλω). Με τον χρονοδιακόπτη της είναι ρυθμισμένη για 3 ώρες το μεσημερι του νυχτερινού (δηλαδή 1 ώρες παραπάνω απο το μειωμένο, αλλά λογικά την τελευταία ώρα πρεπει να έχει λιγότερη κατανάλωση καθώς έχει ανέβει η θερμοκρασία του δαπέδου) και όλο το βράδυ απο 2 μέχρι 8.
    Ανάβω μόνο σεξόν, δεν την ανοιγοκλείνω, δεν έχει νόημα. Θα ανοίξει τον Νοέμβριο και θα κλείσει τον Απρίλιο.
    Οταν την ανάβω τον Νοέμβριο την αφήνω ανοιχτή 2-3 μέρες συνέχεια χωρίς χρονοπρογραμμαισμό για να ζεστάνει. Θερμοκρασία μέσα στο σπίτι παίζει γύρω απο τους 24 βαθμοί. Στα πολλά κρύα μπορεί να πέσει και στος 23, καθώς δεν προλαβαίνει....

    Φέτος όμως για δοκιμή δεν την άναψα καθόλου. Νομίζω για Μοσχάτο είναι overkill η ενδοδαπέδια.. Για ψυχρότερες περιοχές είναι ιδανική...

    Πόσες κιλοβατώρες σου φτάνει η σεζόν ? όχι για φέτος που ήταν ήπιος χειμώνας αλλά μια κανονική σεζόν με αρκετά κρύα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τώρα διαπίστωσα την τροπή που έχει πάρει το thread.
    Η δική μου εμπειρία είναι οτι χωρίς πολλή προσπάθεια, το 70% από τις KWh της κατανάλωσης γίνεται με μειωμένο τιμολόγιο. Θερμοσίφωνας με χρονοδιακόπτη και πλυντήρια με χρονοκαθυστέρηση για τις νυχτερινές ώρες.
    Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.
    Σωστό. Τα λιγνιτικά μπαίνουν τελευταία, για να καλύψουν την αιχμή, όταν τα υπόλοιπα δεν επαρκούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα διαπίστωσα την τροπή που έχει πάρει το thread.
    Η δική μου εμπειρία είναι οτι χωρίς πολλή προσπάθεια, το 70% από τις KWh της κατανάλωσης γίνεται με μειωμένο τιμολόγιο. Θερμοσίφωνας με χρονοδιακόπτη και πλυντήρια με χρονοκαθυστέρηση για τις νυχτερινές ώρες.
    Και μην ξεχνάμε οτι η ενέργεια που καταναλώνεται αργά τη νύχτα προς ξημερώματα είναι πιό "πράσινη" ως ποσοστό προέλευσης της παραγωγής.
    Για σένα που είσαι σχετικός και νιόπαντρος είναι εύκολα.
    Οι υπόλοιποι που δεν έχουν ούτε τη γνώση ούτε καινούρια πλυντήρια;

    Ερωτήσεις:

    -Το αέριο δεν έφτασε ακόμα στην Αττική; Ήλιο δεν έχετε;
    -Εδώ πάνω έχουμε και αέριο και ήλιο που δίνει και στα πλυντήρια. Μόνο το μοτέρ με ρεύμα!!
    -Ακόμα με ηλεκτρισμό ζεσταίνεστε κάνετε μπάνιο και πλένετε;

    -Το πρώτο Siemens πλυντήριο το πήρα δώρο στην μάνα μου το 1985, με διπλή παροχή!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό. Τα λιγνιτικά μπαίνουν τελευταία, για να καλύψουν την αιχμή, όταν τα υπόλοιπα δεν επαρκούν.
    έχω την εντύπωση ότι δεν ειναι έτσι.
    το πρόβλημα με τα λιγνιτικα ειναι οτι ΔΕΝ μπορούν να ανάβουν και σβήνουν σε μικρο χρονικό διάστημα και αυτό τον ρολο σε αιχμή τον παίζουν (τουλάχιστον παλαιότερα ) τα υδροηλεκτρική ντιζελ κλπ που μπορούν σε λιγότερο από ώρα να δώσουν.
    τα λιγνιτικα θελουν 24-48 ώρες για να πάρει μπροστά μια μονάδα και ακριβός για αυτό τον λόγο επινοήθηκε το νυχτερινό ρεύμα γιατί δεν γίνετε να σβήσουν όποτε ξόδευαν περισσότερο από την ζήτηση.
    έτσι ήταν και ειναι ένα κίνητρο να αφαιρέσουν φορτία από την ήμερα (ώστε να μην αναγκάζονται να μπαίνουν σε λειτουργιά πολλές εφεδρικές μονάδες) και να τα προσθέσουν το βράδυ που πηγαίνει χαμένο το καύσιμο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (21-04-21)

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Γιάννη, ισχύει ΚΑΙ αυτό που λές. Τα λιγνιτικά είναι η βάση, μετά μπαίνουν οι άλλες μορφές, με πρώτες τις διαθέσιμες από ηλιακά και αιολικά, και μετά από αέριο και υδροηλεκτρικά. Ειδικά τα τελευταία 2, είναι αυτά που δίνουν άμεσα και προβλέψιμα την ισχύ τους.
    Το μείγμα μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες (βλάβες, αιχμές ζήτησης, προβλεπόμενες βροχοπτώσεις και πληρότητα στους ταμιευτήρες, κλπ), αλλά η γενική αρχή είναι αυτή. Τις νύχτες που πέφτει η ζήτηση, τα αιολικά είναι η μεγάλη πηγή.
    Σε γενικές γραμμές, όσο μπορούμε να αποφεύγουμε την κατανάλωση στις ώρες αιχμής και να τη μεταφέρουμε στις υπόλοιπες περιόδους, βοηθάμε το σύστημα να είναι πιό "πράσινο".

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  12. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Απορω που δεκαδες φοιτητες παλευουν να περασουν το μαθημα και εσεις το εχετε μαθει και το διδασκετε κιολας αφιλοκερδώς.
    Οι σταθμοί δεν σταματανε και ξεκινανε οποτε θελουνε.Υπαρχει διαδικασία...ουτε μπορει να βασιζεταη η ηλεκτρικη ενεργεια στα απε.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ηλεκτρολογικό πίνακα
    By giorgos72 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 13:10
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 21:33
  3. Πρόβλημα με ηλεκτρολογικό πίνακα
    By tbaitasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 20:26
  4. Θόρυβος σε ηλεκτρολογικό πίνακα.
    By tbaitasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 16:52
  5. Θόρυβος στον PIC
    By basjot in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 15:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας