Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Μπορώ να μετρήσω την "AC" έξοδο μετ/στη SMPS (KHz)με πολύμετρο?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, πήρα μετρήσεις τώρα που είναι κάπως περίεργες αλλά μπορεί να φταίει η συχνότητα γι' αυτό.
    Μέτρησα πχ 2x17.36V με την "μεσαία λήψη" σαν αναφορά ή 34.08V στις άκρες για το τύλιγμα που δίνει τα +12V, αλλά πρέπει να είναι "μπερδεμένος" ο μετ/στης σαν αυτόν που βάζω από κάτω (στο GND συνδέονται 3 ποδαράκια από το δευτερεύον), αλλά τώρα που ξέρω ότι μπορώ και πήρα μετρήσεις θα την βρω την άκρη!



    EDIT:



    Στο ότι δεν το έχω ξαναδοκιμάσει αυτό, έχω κάψει ένα (φτηνό) πολύμετρο πιο παλιά που μέτραγα κάτι KHz (αλλά ίσως ήταν από voltage spikes λόγο πηνίων) και ότι δεν βρήκα σαφή απάντηση όταν googlαρα δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη να κάτω πείραμα... Και το manual του πολύμετρου δεν τα λέει ξεκάθαρα (ή δεν το διάβασα σωστά εγώ).
    Οι τιμές που σου έδειξε είναι λάθος επειδή μετράει σωστά μόνο ημίτονα και μόνο μέχρι 1kHz

    Πάντως το γεγονός ότι σου έδειξε τη διπλάσια τάση στα άκρα του δευτερεύοντος είναι σωστό

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές που σου έδειξε είναι λάθος επειδή μετράει σωστά μόνο ημίτονα και μόνο μέχρι 1kHz

    Πάντως το γεγονός ότι σου έδειξε τη διπλάσια τάση στα άκρα του δευτερεύοντος είναι σωστό
    Ναι, έτσι πρέπει να είναι. Το βασικό είναι ότι δεν κάηκε το πολύμετρο και πήρα μετρήσεις για να βγάλω άκρη, thanks

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (27-04-17)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Να έχεις υπόψιν σου ότι σε πολλά(ειδικά φτηνα) true rms πολύμετρα, το εύρος ζώνης είναι πολύ μικρό, οπότε σε μεγάλες συχνότητας, διαβάζουν λάθος(μικρότερη) τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Σε τετοια συχνοτητα και ειδικα στα smps ειτε ac μετρησεις ειτε dc ειναι το ενα και το αυτο.

    Κατεβασε συχνοτητα, μετρα ac και μετα dc. Δεν θα δεις καμια διαφορα, δοκιμασμενο.

    Οσο για το πολυμετρο δεν θα παθει κατι. Απλα δεν θα παρεις σαφες ενδειξη. Καλυτερα με παλμογραφο θα παρεις ακριβη μετρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι η κουβέντα γίνεται στα πλαίσια διερεύνησης βλάβης τροφοδοτικού.
    Σε αυτήν την περίπτωση το σκεπτικό είναι λάθος και η απάντηση είναι ναι: μπορείς να μετρήσεις όμως το τι θα δεις είναι άλλο θέμα.
    Τα αναλογικά όργανα καθότι παθητικά οδηγούνται από το ρεύμα της προς μέτρηση πηγής το οποίο σε σχέση με τα DVM είναι πολύ μεγάλο.
    Οι ανορθώσεις τους δεν έχουν πρόβλεψη για μεγάλες συχνότητες, οπότε στη περίπτωση αυτή, η "μικρή" εσωτερική τους αντίσταση σε σειρά με την μεγάλη αντίσταση που παρουσιάζουν οι δίοδοι τους σε αυτή τη συχνότητα έχουν σαν αποτέλεσμα την καταστροφή των διόδων.
    Οι δίοδοι που χρησιμοποιούνται στις ανορθώσεις παλμοτροφοδοτικών είναι ειδικές πολύ γρήγορες Shotky.
    Ο λόγος: οι δίοδοι δεν διαχειρίζονται απλά τους 100khz, διαχειρίζονται πολύ μεγαλύτερες συχνότητες, δεδομένων των πολύ μικρών χρόνων ανόδου-καθόδου των παλμών.
    Στην πράξη: την δουλειά που θέλεις να κάνεις με το πολύμετρο, την έχουν κάνει οι δύο δίοδοι, μαζί με τον ηλεκτρολυτικό.
    Έχουν μαζέψει τις βουνοκορφές και τα λαγκάδια (διαφορετικά σε κάθε ρύθμιση τάσης, βλέπε duty cycle) και τα έχουν ισοπεδώσει σε μία πεδιάδα ενός υψομέτρου (DC) που μπορεί να απέχει κατα πολύ από τις βουνοκορφές (εξαρτάται από το και dutty cycle).
    Άρα, το μόνο που χρειάζεται στην διερεύνηση είναι επαλήθευση της καλής λειτουργίας των διόδων και του ηλεκτρολυτικού. Αν θέλουμε να εμβαθύνουμε, χρειάζεται το ύψος αλλά και η διάρκεια των παλμών. Η συχνότητα κυρίως για την επιλογή των διόδων και του ηλεκτρολυτικού.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Αυτό βλέπει ο "παλμογράφος" μου :/
    Βοηθάει στο να βλέπεις το είδος της κυματομορφής πχ όταν έπαιζα με τον Arduino και ήθελα να δω το πραγματικό Duty Cycle του PWM και το πόσο καλά "ισιώνει" το φίλτρο RC (DAC ας πούμε), αλλά στο να μετράει το μέγεθος της τάσης είναι ΠΑΝΤΑ λάθος: ακόμα και όταν μετράω έξοδο μετ/στη 24V AC 50Hz, μετράει πχ 23.2V ενώ το πολύμετρο λέει 24.6V. Δεν ξέρω αν φταίει το firmware, το calibration που έχω δοκιμάσει 15 φορές ή απλώς είναι για τα μπάζα.






    EDIT:
    MacGyver πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες για τις "αργές" διόδους των πολυμέτρων που μπορεί να καούν από μεγάλη συχνότητα, για κάτι τέτοιο ανησυχούσα.
    Και σωστά λες ότι θα μπορούσα να μετρήσω DC, όχι τα 3.3V/5V/12V που βγάζει το ATX αλλά αντί να μετρήσω απ' ευθείας στα "άκρα" του δευτερεύοντος, θα μπορούσα να βάλω μία γέφυρα (+πηνίο/πυκνωτή για εξομάλυνση?) και να μετρήσω DC, αλλά δεν έχω διόδους για KHz και δεν ήθελα να βάλω 1Ν4007 και να δω τι θα γίνει...
    Ο απώτερος σκοπός μου είναι η μετατροπή του SMPS και όχι η επισκευή, ή καλύτερα απλώς το να παίξω λίγο με ένα πεταμένο SMPS που δεν με νοιάζει αν κάνει μπουμ από τις βλακείες μου.
    Ο σκοπός αυτού του θέματος πάντως είναι η αρχική ερώτηση, αν μπορείς να μετρήσεις την έξοδο SMPS με "απλό" όργανο ή όχι, για τα υπόλοιπα θα μπορούσα να ανοίξω άλλο θέμα

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ξανά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 28-04-17 στις 00:13

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τους ηλεκτρολητικους , σε υψηλή συχνότητα γίνεται πηνίο ,και πρέπει να προσέξεις αν ζεδτενεται για να δεις αν έχεις πρόβλημα με το ripple current

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Με ένα διοδάκι ultra fast και ένα πυκνωτή θα δοκίμαζα να μετρήσω σε DC, αν δεν είχα παλμογράφο. Προσωπικά σε παλμογράφο τα κοιτάω αυτά απ' ευθείας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 02:11
  3. Μπορώ να κάνω τα PCB πιο μεγάλα και "ευρύχωρα";;;
    By timekeeper in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 23:16
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 19:18
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 03:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας