Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Μπορώ να μετρήσω την "AC" έξοδο μετ/στη SMPS (KHz)με πολύμετρο?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Μπορώ να μετρήσω την "AC" έξοδο μετ/στη SMPS (KHz)με πολύμετρο?

    Καλημέρα σε όλους,

    Όπως είπα και στον τίτλο, μπορείς να μετρήσεις τα πχ 100ΚΗz και 50V ενός μετ/στη SMPS (πριν φυσικά τις διπλο-διόδους) με ένα "απλό πολύμετρο"?
    Θα ζήσει το πολύμετρο? Θα σου δείξει σωστά την τάση αν ναι? Αν το όργανο είναι ας πούμε ένα αναλογικό AC βολτόμετρο (κινητού πηνίου)?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων



    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να λάβεις απάντηση σίγουρη, μπορείς όμως να κάνεις το άλλο.
    Να βάλεις μετά την δίοδο μια αντίσταση 1 κωμ και ένα πυκνωτή ως προς γείωση που εσύ θα κρίνεις, (αναλόγως της τάσης )
    ΈΤΣΙ θα μετρήσεις τάση dc που θα είναι το pic εάν βέβαια θες απομονώνει την μια η την άλλη δίοδο να μετρήσεις και τα δύο τυλιγματα. .
    Νομίζω ότι θα πετύχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να λάβεις απάντηση σίγουρη, μπορείς όμως να κάνεις το άλλο.
    Να βάλεις μετά την δίοδο μια αντίσταση 1 κωμ και ένα πυκνωτή ως προς γείωση που εσύ θα κρίνεις, (αναλόγως της τάσης )
    ΈΤΣΙ θα μετρήσεις τάση dc που θα είναι το pic εάν βέβαια θες απομονώνει την μια η την άλλη δίοδο να μετρήσεις και τα δύο τυλιγματα. .
    Νομίζω ότι θα πετύχει
    Ετσι όπως είναι επάνω στον πυκνωτή εξομάλυνσης δεν μπορείς να μετρήσεις την τάση DC ? Γιατί θέλεις να μετρήσεις την AC τάση? Εχεις κάποιο πρόβλημα με το SMPS ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gchal για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (27-04-17)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παιδιά το εναλλασσόμενο κομμάτι θέλω να μετρήσω, γιατί θέλω να μετρήσω την τάση του μετ/στη αν ανορθώσεις όλη την τάση του δευτερεύοντος. Δηλαδή στο σχήμα που έβαλα πριν γειώνει την μεσαία λήψη και κάνει πλήρη ανόρθωση με δύο διόδους παίρνοντας την μισή τάση από το αν είχε αφήσει την μεσαία λήψη στον αέρα και είχε βάλει μία γέφυρα στα άκρα (με μισό ρεύμα βεβαία).

    Αλλά ο μετ/στης που θέλω να μετρήσω εγώ είναι από ATX PSU και έχει πολλά τυλίγματα (για 3.3v/5V/12V κτλ) και δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται αυτό που φαντάζομαι, δηλαδή να ξηλώσω τα πάντα μετά το δευτερεύον και να βάλω άλλη ανόρθωση και φίλτρα (πηνία και πυκνωτές) για να πάρω μεγαλύτερη τάση. Το ξέρω ότι θα πρέπει να τροποποιήσω το ολοκληρωμένο που ελέγχει τις τάσεις κτλ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, αυτό που με σταμάτησε στα πειράματα είναι το ότι δεν ξέρω αυτό που ρώτησα στο πρώτο ποστ, αν θα κάψω το πολύμετρό μου στις δοκιμές...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δεν νομίζω να λάβεις απάντηση σίγουρη...
    Δεν μπορεί, κάποιος θα ξέρει ή στην χειρότερη θα το έχει δοκιμάσει πριν από εμένα XD

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Για να μετρήσεις AC μη ημιτονοειδούς μορφής , θέλεις ενα πολύμετρο true RMS , όπως αυτό που δείχνεις . Εσυ ρωτάς τι θα δείξει το πολύμετρο αν δεν είναι true rms ; Αν δεν ειναι true rms απλά δεν θα σου δεινει σωστή ένδειξη , δεν χαλάει όμως , απλά θα εχει σφάλμα ανάλογα την κυματομορφή που μετρας .


    http://www.keysight.com/main/editori...3.00&id=458364

    http://literature.cdn.keysight.com/l...02261:epsg:apn

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 27-04-17 στις 10:16

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό που δείχνω τυχαίνει να είναι, UNI-T UT61E (True RMS).
    Αλλά στο manual δεν μου τα λέει καλά: λέει ότι μετράει μέχρι 40MHz αλλά μέχρι 30Vrms "για την ασφάλειά μου" .
    "To avoid personal harm, do not attempt to input higher than 30V rms tested frequency voltage"
    Δηλαδή αν θέλω να μετρήσω την τάση του δικτύου ή τα 999V που λέει ότι μετράει το όργανο τι πρέπει να κάνω, να βάλω το ρομποτάκι της αντιτρομοκρατικής να λειτουργεί το πολύμετρο από ασφαλή απόσταση 500μ ???

    Στην μέτρηση AC τάσης λέει "έως 1000V" αλλά και μέχρι 1KHz...

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Γιάννη η μέτρηση που θες να κάνεις γίνεται αν το πολύμετρό σου είναι true RMS, η συχνότητα βέβαια είναι ένα θέμα, εντούτοις αυτό που θες να μετρήσεις δεν έχει νόημα μια και η τάση από άκρη σε άκρη του δευτερεύοντος είναι ακριβώς η διπλάσια από ότι μεταξύ κάθε άκρου και της μεσαίας λήψης. Συνεπώς η DC τάση που θα πάρεις αν κάνεις αυτό που λες θα είναι κάτι λιγότερο (μία πτώση τάσης διόδου) από το διπλάσιο της τωρινής τάσης εξόδου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    αφού το όργανο μετρά μέχρι 30 vrms 40 MHz που είναι το πρόβλημα ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση, πήρα μετρήσεις τώρα που είναι κάπως περίεργες αλλά μπορεί να φταίει η συχνότητα γι' αυτό.
    Μέτρησα πχ 2x17.36V με την "μεσαία λήψη" σαν αναφορά ή 34.08V στις άκρες για το τύλιγμα που δίνει τα +12V, αλλά πρέπει να είναι "μπερδεμένος" ο μετ/στης σαν αυτόν που βάζω από κάτω (στο GND συνδέονται 3 ποδαράκια από το δευτερεύον), αλλά τώρα που ξέρω ότι μπορώ και πήρα μετρήσεις θα την βρω την άκρη!



    EDIT:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού το όργανο μετρά μέχρι 30 vrms 40 MHz που είναι το πρόβλημα ....
    Στο ότι δεν το έχω ξαναδοκιμάσει αυτό, έχω κάψει ένα (φτηνό) πολύμετρο πιο παλιά που μέτραγα κάτι KHz (αλλά ίσως ήταν από voltage spikes λόγο πηνίων) και ότι δεν βρήκα σαφή απάντηση όταν googlαρα δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη να κάτω πείραμα... Και το manual του πολύμετρου δεν τα λέει ξεκάθαρα ή δεν το διάβασα σωστά εγώ, μέτρησα 34V @ 32.85KHz πάντως (αλλά το SG6105 λέει ότι βγάζει 65ΚΗz).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 27-04-17 στις 12:17

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού το όργανο μετρά μέχρι 30 vrms 40 MHz που είναι το πρόβλημα ....
    40MHz μετράει σε λειτουργία συχνομέτρου. Σε λειτουργία βολτομέτρου μετράει μέχρι μόνο 1kHz (προφανώς ημίτονο).

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 01:11
  3. Μπορώ να κάνω τα PCB πιο μεγάλα και "ευρύχωρα";;;
    By timekeeper in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 22:16
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 18:18
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 02:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας