Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Μήπως με έχουν χακάρει;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά ρε παιδιά .... Δεν βάζουμε dyndns που να κάνει μπαμ και δεν χρησιμοποιουμε την πόρτα 80 . Όταν λέω για dyndns εννοώ του τύπου mplampla.dvrdns.org

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά ρε παιδιά .... Δεν βάζουμε dyndns που να κάνει μπαμ και δεν χρησιμοποιουμε την πόρτα 80 . Όταν λέω για dyndns εννοώ του τύπου mplampla.dvrdns.org
    Κοιτάξτε, σήμερα σκοπεύω να αλλάξω την πόρτα του dvr σε άσχετη και μέχρι αύριο θα έχω αποτελέσματα.
    Το dyndns που έχω είναι δύσκολο.

    Σκοπεύω επίσης το dvr να βγαίνει έξω μόνο με τηλεεντολή μου (επαφή on) π.χ. Wemo swhitch ή dlink.

    Τι λέτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό σε τι θα τον βοηθήσει σε περίπτωση εξωτερικής προσπάθειας κάποιου να συνδεθεί στο καταγραφικό ??
    Φίλε Σωτήρη

    Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα τους κανόνες του φόρουμ που λένε ότι πρέπει να είμαστε διαπιστευμένοι επαγγελματίες για να πούμε τη γνώμη μας. Συγνώμη δεν θα το ξανακάνω.
    Από τις απαντήσεις σου φαίνεται να το κατέχεις καλά το θέμα.
    Αντί λοιπόν να αστυνομεύεις τις απαντήσεις των υπολοίπων (όχι μόνο τη δική μου) γιατί δεν βάζεις και την δική σου επιστημονική άποψη να δώσεις λύση στο παλικάρι να πάρουμε και εμείς οι άσχετοι λίγη από την σοφία σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.531

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά ρε παιδιά .... Δεν βάζουμε dyndns που να κάνει μπαμ και δεν χρησιμοποιουμε την πόρτα 80 . Όταν λέω για dyndns εννοώ του τύπου mplampla.dvrdns.org
    ωραία...εγώ που έχω βάλει ddns με 25 γράμματα νούμερα και σύμβολα πώς γίνετε και ξανα μπήκαν..είχα αλλάξει κωδικούς admin user απο καταγραφικό και ρούτερ και πάλι μπήκαν.
    και απο τότε που έβαλα μια πόρτα στο καταγραφικό για παράδειγμα 5000 και στο ρούτερ 2000 ησύχασε το κεφάλι μου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.531

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πεις σε αυτόν τον φίλο σου που "σπουδάζει" προγραμματιστής, ότι είναι ΑΣΧΕΤΟΣ και δεν τον βλέπω να παίρνει πτυχίο......

    .
    τότε για πες μου τον λόγο που γίνετε αυτό..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    454

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε για πες μου τον λόγο που γίνετε αυτό..
    port scan κάνουν σε ότι τύχει να βρουν
    αν δεν υπάρχει μηχανισμός-firewall να "αποτρέπει" το συνεχές probe ή/και να αποτρέπει το scan (ips ids κλπ), συνεχίζουν να προσπαθούν - bot είναι ούτως ή άλλως
    αν η πόρτα είναι γνωστή, θα ακολουθήσει probing να δουν τι απάντηση θα πάρουν
    ο σκοπός είναι να "εκμεταλλευθούν" ένα pc / web server που πιθανώς να απαντήσει, για spam ή/και ότι άλλο θέλουν (αν αποκτήσουν πρόσβαση: default κωδικοί, ιδια user/pass κλπ )

    τυχαία port scan γίνονται συνέχεια - θα αποφύγουν να κάνουν ping συνέχεια, για να μην "κολλήσει"
    ένα μηχάνημα με DDOS τους είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις

    σε καμία περίπτωση δεν "κλέβουν" την ip
    και σε καμία περίπτωση δεν θα "βασιστούν" σε ένα τυχαίο range για να κάνουν attack

    port scan κάνεις ακόμη και όταν πληκτρολογήσεις ping www.google.com ή tracert www.google.com

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 01-05-17 στις 21:32

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Σωτήρη

    Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα τους κανόνες του φόρουμ που λένε ότι πρέπει να είμαστε διαπιστευμένοι επαγγελματίες για να πούμε τη γνώμη μας. Συγνώμη δεν θα το ξανακάνω.
    Από τις απαντήσεις σου φαίνεται να το κατέχεις καλά το θέμα.
    Αντί λοιπόν να αστυνομεύεις τις απαντήσεις των υπολοίπων (όχι μόνο τη δική μου) γιατί δεν βάζεις και την δική σου επιστημονική άποψη να δώσεις λύση στο παλικάρι να πάρουμε και εμείς οι άσχετοι λίγη από την σοφία σου;
    Καλησπέρα φίλε μου Μάρκο,
    Με παρεξήγησες. Δεν αστυνόμευσα ούτε απαγόρευσα σε κανέναν να γράφει την συμβουλή του. Απλά ρώτησα με πολύ κόσμιο και ευπρεπή τρόπο, σε τι θα χρησίμευε η συμβουλή που έδωσες στον ερωτώντα. Υπάρχει κάτι επιλήψιμο ή προσβλητικό στην ερώτηση μου ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Φίλτατε Παύλο, όπως ίσως να είδες στην υπογραφή μου, είμαι τεχνικός Δικτύων και Υπολογιστών. Από αυτό το επάγγελμα βγάζω τα χρήματα για να συντηρώ την οικογένεια μου. Δωρεάν συμβουλές επάνω σε θέματα της δουλειάς μου δεν δίνω. Μόνο σε θέματα που αφορούν τα hobby μου δίνω δωρεάν συμβουλές. Απλώς όταν κάποιες δημοσιεύσεις με αναστατώνουν, τις σχολιάζω. Υπάρχουν άλλα μέλη στο φόρουμ, με μεγάλη εμπειρία επί του θέματος, που μπορούν να σου δώσουν πολύ καλές συμβουλές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (01-05-17), ThanosGr (01-05-17)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλτατε Παύλο, όπως ίσως να είδες στην υπογραφή μου, είμαι τεχνικός Δικτύων και Υπολογιστών. Από αυτό το επάγγελμα βγάζω τα χρήματα για να συντηρώ την οικογένεια μου. Δωρεάν συμβουλές επάνω σε θέματα της δουλειάς μου δεν δίνω. Μόνο σε θέματα που αφορούν τα hobby μου δίνω δωρεάν συμβουλές. Απλώς όταν κάποιες δημοσιεύσεις με αναστατώνουν, τις σχολιάζω. Υπάρχουν άλλα μέλη στο φόρουμ, με μεγάλη εμπειρία επί του θέματος, που μπορούν να σου δώσουν πολύ καλές συμβουλές.
    Κύριοι χαίρομαι για την ευπρεπή συμπεριφορά σας και σας συγχαίρω.
    Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δημιουργηθεί αναστάτωση για ένα απλό ( θέμα στο φόρουμ.

    Επί του παρόντος·
    Σταμάτησα να παίρνω εδώ και περίπου 2 ώρες που άλλαξα πόρτα στο dvr και κωδικό εισόδου στο ρούτερ (αυτό δεν νομίζω να παίζει ρόλο) τις περίεργες ip.

    Μόνο μερικά dos attacks που θα ήθελα να μάθω τι είναι.

    Θα δω πως θα πάει και θα σας έχω νέα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fubar.gr
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία...εγώ που έχω βάλει ddns με 25 γράμματα νούμερα και σύμβολα πώς γίνετε και ξανα μπήκαν..είχα αλλάξει κωδικούς admin user απο καταγραφικό και ρούτερ και πάλι μπήκαν.
    και απο τότε που έβαλα μια πόρτα στο καταγραφικό για παράδειγμα 5000 και στο ρούτερ 2000 ησύχασε το κεφάλι μου..
    Αυτές οι IP που βλέπεις στο log δέν σημαίνει οτι κάποιος παραβίασε το σύστημά σου. Απλά χτύπησαν το "κουδούνι" της πόρτας και έφυγαν. Μπορεί τα πιό πολλά απο αυτά τα χτυπήματα να ήταν απόπειρες για παραβίαση, όμως κάποια είναι και απο μηχανές αναζήτησης όπως google, yahoo κτλ

    Απο τη στιγμή που υπάρχει username και password (και δέν είναι τα default) δέν μπορούν να μπούν μέσα, εκτός βέβαια αν ο webserver του καταγραφικού έχει κάποια άλλη γνωστή αδυναμία. Γενικά αυτό που ψάχνουν είναι για εύκολους στόχους και γι αυτό ψάχνουν κάποιες στάνταρ θύρες όπως η 80 που είναι η default για διάφορους webservers, 20-21 για FTP κτλ.

    Δέν είναι πρακτικό να ψάχνουν όλες τις θύρες γιατι είναι πολλές χιλιάδες και κάνει πολύ ώρα. Γι αυτό αν αλλάξεις σε κάποιο μή συνηθισμένο νούμερο θα γλιτώσεις απο πάρα πολύ μεγάλο αριθμό τετοιων αποπειρων.

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fubar.gr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ThanosGr (28-09-17)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μήπως ξέρετε αυτό το τσιπ?
    By info@kalarakis.com in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 10:36
  2. Τα βλέπω μαύρα ή μήπως είναι ?
    By dias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-09, 13:27
  3. Μήπως η ADSL μου τρελάθηκε???
    By robotakias in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-06, 13:45
  4. Μήπως γνωρίζετε?
    By FalconX in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 11:04
  5. MicroStation v...(μήπως το γνωρίζει κάποιος)
    By moutoulos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 22:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας