Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Σταθεροποιητής τάσης 10 Volt με το 7810. Συμβουλές παρακαλώωω

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, τι εννοείς διμεταλλικό έλασμα; Τα όργανα μέτρησης στάθμης βενζίνας δεν έχουν διμεταλλικό έλασμα, σου εξήγησαν σε προηγούμενο ποστ πως δουλεύουν. Και ο σταθεροποιητής τάσης, και αυτός με διμεταλλικό έλασμα; Και στέλνει και παλμούς; Κάτι έχεις μπερδέψει..
    Anyway, για να τεστάρεις τον δείκτη της βενζίνας, βγάζεις το φλοτέρ απο το ντεπόζιτο και παρατηρείς αν η θέση του δείκτη ανταποκρίνεται στη κίνηση του φλοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilisd : 03-05-17 στις 01:06

  2. #12
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη polog40
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ απλά τα πράγματα μην τα κάνεις τόσο περίπλοκα.
    Ο σταθεροποιητής που έχεις δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια ρυθμιστική αντίσταση που ρυθμίζει το ρεύμα ανάλογα με το φορτίο αυξομειώνοντας την πίεση στις επαφές της.
    Αν θες και έναν άλλο τρόπο να το φτιάξεις χωρίς να πάρεις ούτε μία μέτρηση τότε φτιάξε
    ένα ρυθμιζόμενο σταθεροποιητή με LM317
    βγάλε το φλοτέρ, βάλτο στη μέση της διαδρομής, ρύθμισε έπειτα το σταθεροποιητή ώστε το όργανο καυσίμου να δείχνει στη μέση το ρεζερβουάρ και είσαι έτοιμος

    Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Το αμάξι είναι παλιό ! Τα δύο όργανα θερμοκρασίας και βενζίνης πρέπει να τροφοδοτούνται με σταθεροποιημένη τάση ανεξάρτητη και χαμηλότερη του δυναμό. Τότε επειδή ήταν 1970ς αντί να βάλλουν ένα τσιπάκι είχαν ένα διμεταλλικό έλασμα και με το άνοιξε κλείσε έστελνε ( στα όργανα) παλμούς τάσης δυναμό που ήταν ισοδύναμοι με 10 V . Σαν και αυτό !
    SmithsVoltage-02.gif
    Σε πιο καινούργια αυτοκίνητα που είχαν το 7810 και από μαμά τα υπόλοιπα στοιχεία ήταν για συνεχόμενη τάση 10V απλά άλλαξα το 7810 που είχε χαλάσει με ένα καινούργιο( και ψύκτρα κτλ ). Απόλυτη επιτυχία.

    Τώρα σε αυτή την κατασκευή ( Manta B ) τα υπόλοιπα ( όργανα βενζίνης και θερμοκρασίας ) είναι φτιαγμένα από την μαμά να δουλεύουν με παλμούς τάσης δυναμό που συνολικά σε RMS να έχουν 10V .
    Και τα δύο όργανα είναι με διμεταλλικό έλασμα και η βελόνα κουνιέται ανάλογα με το ρεύμα που τα διαρρέει ( αντιστρόφως ανάλογο της αντίστασης του αισθητήριου ).

    Αν αντικαταστήσω τους παλμούς της τάσης μπαταρίας (παλιός διμεταλλικός σταθεροποιητής ) με μια σταθερή πηγή 10V ικανή να δώσει 1A (7810) θα είναι ακριβώς ισοδύναμο ή θα υπάρχει κάτι που δεν έχω λάβει υπόψιν μου. ?????

    Το καλύτερο σενάριο είναι αυτό που είπε ο picdev αλλά δεν έχω το κατάλληλο όργανο να μετρήσω True RMS τάση που πάει στα αισθητήρια θερμοκρασίας και στάθμης βενζίνης.
    Το άλλο σενάριο είναι να τα έχω όλα στον πάγκο (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο το αμάξι κινείται ) και να κάνω μια πρόβα ρυθμίζοντας τον σταθεροποιητή έτσι ώστε να δείχνει σωστά όταν το φλοτέρ είναι στην μέση. (polog40)

    Μια άλλη θεωρία λέει ότι το να έχεις 10V RMS το θερμικό αποτέλεσμα ( αυτό μας ενδιαφέρει καθώς και τα 2 όργανα λειτουργούν με διμεταλλικό έλασμα) είναι ίσο με τα σταθερά 10V . Κάνω μήπως λάθος ????

    Πρέπει να πάω στο αμάξι να πάρω επάνω τον σταθεροποιητή και το πρωί να τον βάλω και να φύγω, δυστυχώς υπάρχει αυτός ο περιορισμός και πρέπει να ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι από αυτό που θέλω να κάνω.

    Σας ευχαριστώ όλους !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθεροποιητής τάσης σε πλυντήριο.
    By djnikosv in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 23:32
  2. Σταθεροποιητής τάσης σε μοτέρ
    By πανος τουρ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-13, 22:47
  3. Σταθεροποιητής τάσης DC-DC
    By spy1990 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 00:15
  4. Σταθεροποιητής Τάσης+......
    By nikjohn in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-04, 09:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας