Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Σύνδεση εξωτερικής κεραίας σε ραδιόφωνο χωρίς υποδοχή.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Σύνδεση εξωτερικής κεραίας σε ραδιόφωνο χωρίς υποδοχή.

    Καλημέρα,
    Έχω στο χωριό ένα ραδιόφωνο 'toshiba bombeat 15' και αποφάσισα να βάλω μια κεραία εξωτερική στην ταράτσα (επειδή δεν πιάνει τίποτα εκεί κοντά από fm) αλλά και για να ασχοληθώ με τα βραχέα και τα μεσαία. Δυστυχώς η συσκευή αυτή δεν έχει υποδοχές για εξωτερική κεραία. Όταν το άνοιξα, η κεραία που έχει από μόνο του συνδέεται σε ένα σημείο. Συνέδεσα εκεί το καλώδιο της τηλεόρασης αλλά τίποτα δεν έγινε. Η ερώτησή μου είναι η εξής και για όποιον έχει αντιμετωπίσει: Πώς θα μπορέσω εάν γίνεται να συνδέσω εξωτερικές κεραίες (κατά προτίμηση διαφορετική για κάθε μπάντα) ; Έχω σκοπό να φτιάξω μια 'long wire' για βραχέα και να πάρω ένα έτοιμο δίπολο για FM. Εάν πάλι δε γίνεται, ας μου προτείνει κάποιος μια φθηνή συσκευή που να δέχεται εξωτερικές κεραίες.
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μια απλή ιδέα είναι η εξής: Για FM μπορείς να αποσυνδέσεις το καλώδιο της πτυσσόμενης κεραίας, να αφαιρέσεις την κεραία από τη θέση της και να συνδέσεις τον ακροδέκτη της πλακέτας στον κεντρικό αγωγό ενός ομοαξονικού καλωδίου τηλεόρασης χαρακτηριστικής αντίστασης 75Ω. Το μπλεντάζ θα το συνδέσεις στη γη (αρνητικό πόλο) της πλακέτας. Θα περάσεις το καλώδιο από την οπή της εξωτερικής κεραίας και θα το συνδέσεις σε ένα δίπολο με μήκος κάθε σκέλους περίπου 75cm το οποίο θα τοποθετήσεις σε ψηλό σημείο του σπιτιού, μακκριά από ηλεκτρομαγνητικά πεδία.
    Για τα μεσαία κύματα μπορείς να τυλίξεις ένα πηνίο 2-3 σπειρών επάνω στο φερίτη της μαγνητικής κεραίας ΑΜ, μακριά από το πηνίο (ώστε να μην επηρεαστεί ιδιαίτερα ο συντονισμός λόγω παρασιτικών χωρητικοτήτων). Χρησιμοποίησε ως κεραία ένα τεντωμένο σύρμα ανάμεσα σε 2 μονωτήρες, μακριά από κεραίες TV και άλλα ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Το σύρμα θα πρέπει να έχει αρκετό μήκος (πχ 10-20m). Θα χρειαστείς και μια καλή γείωση (πχ ράβδο γείωσης ή στην ανάγκη σύνδεση σε σωλήνα κεντρικής θέρμανσης ή στη ηλεκτρολογική γείωση της παροχής αν είναι καλής ποιότητας) . Σύνδεσε κεραία και γείωση στια άκρα του πηνίου και θα έχεις μια πολύ καλή κεραία μεσαίων κυμάτων. Για βραχέα μπορείς να συνδέσεις την εξωτερική κεραία στον κεντρικό αγωγό του ομοαξονικού που χρησιμοποιείς για λήψη FM, εφόσον η πτυσσόμενη κεράια χρησιμοποιείται και στα βραχέα.

    Καλές ακροάσεις!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Καταρχήν, για τα FM ανέβα με το ραδιόφωνο στο σημείο που θα μπει η κεραία και δες τι πιάνεις. Αν δεν αλλάζει κάτι, δεν θα αλλάξει και μετά.
    Αν καλυτερεύσει, μπορεί να μπεί ένα δίπολο, η και αυτοσχέδιο (με το ίδιο το καλώδιο) και κάτω να τυλίξεις ένα πηνίο 5-10 σπείρες γύρω από την πτυσσόμενη, και το οποίο φυσικά θα συνδεθεί στο καλώδιο της κεραίας.
    Για τα βραχέα (τι να ακούσεις εκεί; ), όμοια, είτε επαγωγικά είτε απευθείας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση και ομολογώ ότι είναι καλή σκέψη. Έχω όμως κάποιες απορίες:
    Για τα μεσαία κύματα, δεν κατάλαβα που να τυλίξω το πηνίο; Ο μαγνήτης είναι καλυμμένος ήδη με σπείρωμα, εκτός αν δεν είδα καλά. Η κεραία που λες να βάλω στα μεσαία είναι η long wire που λέω να βάλω στα βραχέα; Αν ναι, αν ακουμπήσω τα 2 άκρα της κεραίας-γείωσης στους πόλους του μαγνήτη (με κροκοδειλάκια λογικά) θα δουλέψει; Σε διαφορετική περίπτωση τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Για τα βραχέα έχω δει πολλά βίντεο που λένε πως να φτιάξεις την κεραία long wire όπως επίσης ότι χρειάζεται και ένα balun 9:1 που θα το φτιάξω εγώ. Έτσι όμως χρειάζομαι καλώδιο 50Ω. Είναι σίγουρο ότι η πτυσσόμενη κεραία λειτουργεί και για τα βραχέα; Και αν ναι, στην σύνδεση της κεραίας στην πλακέτα του ραδιοφώνου θα βάλω και τα fm και τα βραχέα; Επίσης 3 μέτρα από την ταράτσα περνάνε καλώδια της δεη και δε ξέρω κατά πόσο 'κακό' θα κάνει το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο από εκεί. Και κάτι ακόμα. Μήπως έχεις τίποτα σχεδιαγράμματα ή links να στείλεις μήπως πάρω καμιά ιδέα;; Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ο κανόνας είναι ότι: τα FM και τα SW, χρησιμοποιούν την πτυσσόμενη. Τα MW την εσωτερική με τον φερρίτη που είναι και κατευθυντική.
    Η εξαίρεση: μπορεί να υπάρχει πρόβλεψη για εξωτερική FM η και SW, αλλά σπάνια για MW. Μόνο στα επιτραπέζια.
    Το πηνίο είναι μία καλή λύση για να μην ανοίξει κανείς το καπάκι και επέμβει εσωτερικά, ειδικά στα FM όταν δεν υπάρχει γή.
    Στα SW μπορεί να συνδεθεί και απευθείας το σύρμα, αλλά πιθανόν να γεμίσει βρωμιά.
    Οι δέκτες αυτοί δεν έχουν τέτοιες προβλέψεις, οπότε η προσαρμογή (ballun) και τα φίλτρα είναι μάλλον ευσεβής πόθος.
    Τα καλώδια της δεη πολύ πιθανό να προσθέσουν βρωμιά.
    Γενικά, η δοκιμή μπορεί να δείξει.
    Στα MW, μπορεί να δοκιμαστεί κάτι επαγωγικό. Π.χ εγώ στην βεράντα μου βάζω το ραδιόφωνο δίπλα στην κολόνα και η λήψη καλυτερεύει θεαματικά, λόγω του οπλισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elias97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν πάλι δε γίνεται, ας μου προτείνει κάποιος μια φθηνή συσκευή που να δέχεται εξωτερικές κεραίες.
    Ευχαριστώ!
    Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν. Οι "φτηνές συσκευές" δεν είναι καλοί δέκτες. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δέκτη αυτοκινήτου που έχει δυνατότητα χρήσης κεραίας "FM" αλλά όχι μεσαίων ή βραχέων. Οι διαφορές από δέκτη σε δέκτη μπορεί να είναι μεγάλες.

    Για ακόμα καλύτερα πας σε επιτραπέζιο δέκτη. Ή και σε sdr (usb stick), οικονομικότατη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση. Εξωτερικής γραμμής
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 17:48
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-15, 14:16
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 14:30
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 23:09
  5. Ραδιόφωνο με ένα τρανζίστορ χωρίς μπαταρία.
    By Triton in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 22:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας