Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω PCBs (μη λειτουργικά) που δεν ξέρω καν τι παιχνιδι είναι και με τον programmer θα μπορούσα να ανακαλύψω διαβάζοντάς τες.
    Ανεβασε φωτο να δουμε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για επισκευές από arcade είναι απόλυτα απαραίτητος ο EPROM programmer. Αν τα οικονομικά σου είναι πολύ σφικτά τότε θα πρέπει να πάρεις ένας από αυτούς τους οικονομικούς κινέζικους προγραμματιστές.
    Βέβαια να ξέρεις ότι αυτοί δεν θα σε καλύψουν πλήρως αφού στα arcade εκτός από τις κλασικές eprom έχουν και διπολικές (bipolar) (82s23, 82s129, 74s474 Κλπ) ROM για τα σημεία που απαιτούν μικρή χωρητικότητα και υψηλή ταχύτητα όπως πίνακες χρωμάτων, αποκωδικοποίηση διευθύνσεων, μηχανές καταστάσεων κλπ. και αυτοί οι προγραμματιστές δεν τις προγραμματίζουν (πιθανόν βέβαια να μπορείς να τις διαβάσεις για να συγκρίνεις το περιεχόμενο φτιάχνοντας κάποια βάση μετατροπής... ) Για τέτοιες μνήμες θα χρειαζόσουν ή καποιον ακριβό σύγχρονο προγραμματιστή ή κάποιον παλαιό (πιθανόν δεκαετίας 80 ή 90 με λογισμικό σε DOS και παράλληλη ή/και σειριακή σύνδεση)
    Επίσης καλό είναι ο προγραμματιστής να έχει και λειτουργία ελέγχουν ολοκληρωμένων cmos, TTL και RAM.

    Θεωρώ επίσης απαραίτητο το να έχεις απορροφητικό κολλητήρι ώστε να μπορείς να αφαιρείς με ευκολία ολοκληρωμένα χωρίς να κάνεις ζημιά ούτε στην πλακέτα ούτε στο ολοκληρωμένο.

    και παλμογράφο θα χρειαστείς το ελάχιστο στα 20ΜΗζ αναλογικό αν και θα θεωρούσα ιδανικό έναν ψηφιακό με 4 κανάλια στα 100MHz.

    και φυσικά θα ήταν τεράστια βοήθεια αν μπορούσες να βρείς σε τιμή ευκαιρίας κάποιο fluke 9010 μαζί με τα απαραίτητα pod επεξεργαστών...
    Chip σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου (όπως και τους υπόλοιπους βέβαια). Τώρα για τον programmer το ξέρω ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες αλλά ξεκινάω κάτι καθαρά χομπιστικό. Με βάση πάντα τα οικονομικά μου, γιατί δεν κρύβω ότι αν ήμουν "άνετος" θα αγόραζα κάτι αρκετά καλύτερο. Δηλαδή αν είχα ελευθερία επιλογής θα αγόραζα τον EMP-10 που δουλεύει σε Dos περιβάλλον όπως προτείνεις. Απορροφητικό κολλητήρι έχω (της πλάκας αλλά κάνει δουλειά) όπως και άλλα δυο desoldering Pump's. Παλμογράφο είναι must και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα καταφέρω να αγοράσω έναν.

    Τώρα για το "fluke 9010" θα πω απλά ότι είναι ευσεβής πόθος! Έχω παρακολουθήσει video και ενθουσιάστηκα με τις δυνατότητές του. Βέβαια δεν κατάλαβα τα βήματα στο 100%.

    TSAKALI σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ms Pacman "Bootleg". Δουλεύει μια χαρά αφού διορθώθηκαν τα ρεύματα στην jamma. Είναι το "hearts" έχει γίνει hack και αντί για dots εμφανίζει καρδουλες. Θα ήθελα να το επαναφέρω με dots (βλέπε programmer). Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι τα μάτια ενός και μόνο ghost κοιτάνε ασυγχρόνιστα και όχι βάση διαδρομής.





    Pocket Gal 2 "Bootleg". Επισκευάστηκε και πλέον είναι λειτουργική. Εντοπίστηκε ένα σπασμένο ποδαράκι στο IC LS138, όπως επίσης μια ξεκολλημένη αντίσταση, ψυχρές κολλήσεις και τέλος καθάρισμα όλων των sockets & επαφών των Eproms.





    Φρουτάκι "Aladin "Bootleg". Επισκευάστηκε και πλέον είναι λειτουργική. Απλό καθάρισμα όλων των pins, όπως και "ελαφρύ" γάνωμα των fingers στο πίσω μέρος της jamma υποδοχής. Γενικά είναι χτυπημένη από υγρασία η πλακέτα. Οχι κάτι ιδιαίτερο σαν πλακέτα, αλλά για εμένα που μαθαίνω ήταν μια χαρά practice.





    Αυτή εδώ πιθανολογώ ότι είναι φρουτάκι. Είναι σε χάλια κατάσταση και δεν μπορώ να την δοκιμάσω για την ώρα λόγο υποδοχής. Δεν νομίζω να ασχοληθώ όμως αν δεν μου δουλέψει. Την κρατάω για ανταλλακτικά. Γενικά είναι χτυπημένη από υγρασία η πλακέτα.





    Bowling original PCB. Δεν είναι λειτουργική. Η πλακέτα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Λείπει μονάχα για τον ήχο ο MB3730. Δεν έχω την δυνατότητα να την ελέγξω χωρίς εργαλεία. Δεν κάνει τίποτα, δεν μπουταρει καθόλου, μαύρη οθόνη.


    2 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Muttley Black για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (03-05-17), CybEng (04-05-17)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ichidant-R - Puzzle & Action (c) 1994 Original. Σχεδόν μη λειτουργική. Έχει πρόβλημα στα γραφικά λόγο σπασμένου color encoder 315-5242. Επίσης περιμένω πυκνωτές, 16v 470μF & MMC 22nF όπως και μια A472J 4.7K Ohms 9 Pin γιατί ήταν και αυτά σπασμένα. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω και έναν color encoder 315-5242, γιατί με αναζήτηση που έκανα δεν βρίσκω τίποτα.





    Πρέπει να είναι το παιχνιδι "City Connection" Bootleg. Για την ώρα δεν έχω δυνατότητα να την δοκιμάσω λόγο υποδοχής. Κάνω τον σταυρό μου να δουλεύει.





    Αγνώστου πατρός PCB. Δεν λειτουργεί. Εμφανίζει "σκουπίδια". Έχει προηγηθεί έλεγχος με μεγεθυντικό φακό, πολύμετρο. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ζεσταίνεται υπερβολικά το IC GAL20V8A-25LP. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για την ώρα.





    Αγνώστου πατρός PCB. Δεν λειτουργεί. Μαύρη οθόνη. Λείπει ο TDA2003 αλλά αυτό είναι άσχετο. Έχει προηγηθεί έλεγχος με μεγεθυντικό φακό, πολύμετρο.







    Αυτά για την ώρα. Όσο πιο αναλυτικά μπορούσα είπα και δυο λόγια για την κάθε μια. Ελπίζω βέβαια να πέσουν και άλλες πλακέτες στα χέρια μου στο μέλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Muttley Black για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (03-05-17), CybEng (04-05-17)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Για προγραμματιστή EPROM όπως σε συμβούλεψε και ο @chip οι φθηνοί προγραμματιστές αν και στις ονομαστικές προδιαγραφές ισχυρίζονται ότι προγραμματίζουν/διαβάζουν FPLAs πχ 82S159 ή Bipolar PROMs πχ 82S153 στην πράξη δεν τα καταφέρνουν. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα θα σου τύχουν και τέτοια ολοκληρωμένα για διάβασμα/προγραμματισμό.

    Προσωπικά εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τον HiLo ALL-11
    http://www.wolfgangrobel.de/programmer/hiloall11_1.htm

    Αν και ουσιαστικά έχει καταργηθεί σαν μοντέλο, ο OEM ταϊβανέζος κατασκευαστής το υποστηρίζει ακόμη με αναβαθμίσεις λογισμικού.

    Έχει βγεί σκυλί του πολέμου και εκτός από διάβασμα/προγραμματισμό, κάνει και ταυτοποίηση/έλεγχο σε logic ICs.

    Για logic-probe θα πρότεινα να διαλέξεις κάποιο που έχει και λειτουργία pulser. Βοηθάει πολύ στη διάγνωση.
    Προσωπικά δουλεύω το CHY625 της ISO-TECH το οποίο το είχα πάρει σε κάπως φαρμακερή τιμή από το "φαρμακείο" που ακούει στο όνομα R-S.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CybEng : 03-05-17 στις 17:53

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το logic probe δίνει είσοδο σε λογικές πύλες ? Και γενικά εισόδους ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ichidant-R - Puzzle & Action (c) 1994 Original. Σχεδόν μη λειτουργική. Έχει πρόβλημα στα γραφικά λόγο σπασμένου color encoder 315-5242. Επίσης περιμένω πυκνωτές, 16v 470μF & MMC 22nF όπως και μια A472J 4.7K Ohms 9 Pin γιατί ήταν και αυτά σπασμένα. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω και έναν color encoder 315-5242, γιατί με αναζήτηση που έκανα δεν βρίσκω τίποτα.





    Πρέπει να είναι το παιχνιδι "City Connection" Bootleg. Για την ώρα δεν έχω δυνατότητα να την δοκιμάσω λόγο υποδοχής. Κάνω τον σταυρό μου να δουλεύει.





    Αγνώστου πατρός PCB. Δεν λειτουργεί. Εμφανίζει "σκουπίδια". Έχει προηγηθεί έλεγχος με μεγεθυντικό φακό, πολύμετρο. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ζεσταίνεται υπερβολικά το IC GAL20V8A-25LP. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για την ώρα.





    Αγνώστου πατρός PCB. Δεν λειτουργεί. Μαύρη οθόνη. Λείπει ο TDA2003 αλλά αυτό είναι άσχετο. Έχει προηγηθεί έλεγχος με μεγεθυντικό φακό, πολύμετρο.







    Αυτά για την ώρα. Όσο πιο αναλυτικά μπορούσα είπα και δυο λόγια για την κάθε μια. Ελπίζω βέβαια να πέσουν και άλλες πλακέτες στα χέρια μου στο μέλλον.
    Καλησπέρα Ανδρέα, μήπως στη 1η αγνώστου πατρός (που εμφανίζει σκουπίδια), να έβαζες κανένα αυτοκόλλητο στις EPROM, μπας και προλάβεις να σώσεις τίποτα;

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το logic probe δίνει είσοδο σε λογικές πύλες ? Και γενικά εισόδους ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    τα logic probe δειχνουν κατασταση μονο με 3 led 0, 1 και υπαρξη παλμων. ηταν πολυ δημοφιλη την δεκαετια του 80 οταν οι παλμογραφοι ηταν πολυ ακριβοι και οι λογικοι αναλυτες απλησιαστοι! για να δωσεις παλμους υπηρχε το logic pulser. βεβαια το να στελνεις παλμους σε μια εισοδο που την οδηγει ενα αλλο ολοκληρωμενο και να επιβαλεις την λογικη του logic pulser οπως και να χει εχει μια επικινδυνοτητα για την πλακετα....

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    @CybEng - Συμφωνώ ότι ένας καλός programmer σου λύνει τα χέρια και θα τον έχεις μια ζωή. Όπως και οι δυνατότητές του θα είναι σαφέστατα περισσότερες. Ο συγκεκριμένος που ανέφερες έχει 500+ € στο Ebay. Δεν είμαι σε θέση να δαπανήσω τόσα χρήματα για χόμπι. Να ήταν για επαγγελματική χρήση να το συζήταγα. Εκτός αν δεν τον προτείνεις και απλά τον αναφέρεις σαν παράδειγμα. Θα προτιμούσα σε αυτήν την περίπτωση, να αγοράσω έναν μέτριο programmer και έναν παλμογράφο.
    Τώρα για το Logic Probe που ανέφερες δεν έχεις άδικο. Στην ουσία είναι δυο σε ένα. Με ενοχλεί λίγο που οι Logic Pulser δεν έχουν beeper, οπως και η παρατήρηση του chip στο ότι μπορεί να προκαλέσεις ζημιά άθελα σου. Δεν είμαι εξοικειωμένος με τις λογικές πύλες.


    @γάτος Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, τουλάχιστον όσο είναι στα δικά μου χέρια. Οι πλακέτες είναι φυλαγμένες σε ντουλάπα και δεν τις βλέπει φως. Τώρα την ιστορία τους δεν την ξέρω αν ήταν εκτεθειμένες. Αυτοκόλλητο έχω βάλει σε αυτές που έχω επισκευάσει (ούτε αυτές είχαν) και το ίδιο θα κάνω και στις υπόλοιπες όταν με το καλό προμηθευτώ έναν programmer. Να διαβάσω τις Eprom, να τις σώσω, να περάσω τα αρχεία από romident ώστε να ανακαλύψω τι παιχνιδι είναι και τέλος να επαναπρογραματίσω όσες χρειάζεται. Μια Eprom να είναι καλή απ' όλες ώστε να μου δώσει τις πληροφορίες του παιχνιδιού, πιστεύω θα βρω την άκρη.


    @picdev Ένα καταπληκτικό και αρκετά επεξηγηματικό video που στην πραγματικότητα ήταν και η πρώτη μου γνωριμία με το Logic Probe και γενικότερα τα digital logic είναι το παρακάτω. Αντιλαμβάνομαι ότι πιθανότατα να γνωρίζεις την θεωρία αλλά μιας και αγνοούσες το Logic Probe και την χρησιμότητά του, στο παραθέτω. Εγώ για παράδειγμα πριν μια βδομάδα που είδα το Video δεν γνώριζα τίποτα.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 04-05-17 στις 02:42

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    για να δωσεις παλμους υπηρχε το logic pulser. βεβαια το να στελνεις παλμους σε μια εισοδο που την οδηγει ενα αλλο ολοκληρωμενο και να επιβαλεις την λογικη του logic pulser οπως και να χει εχει μια επικινδυνοτητα για την πλακετα....
    Κάθε διαδικασία διαγνωστικού ελέγχου περιέχει ένα μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας. Σταθμίζεις και πράττεις λέει η κοινή πρακτική.

    Περί logic probes & pulsers τα περιγράφει όμορφα ένα άρθρο των R.Adler και J.R.Hofland από το μακρινό 1972. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να το βρουν στο :

    http://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs...Fs/1972-09.pdf

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17), picdev (04-05-17)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Logic Probe and Pulser από Ελλάδα/Εξωτερικό Τιμές
    By dpa2007 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 21:31
  2. Programmer για Eprom και flash μνήμες
    By MHTSOS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 16:58
  3. Eprom programmer
    By Infrared in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:40
  4. Logic Probe
    By giannakopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-06, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας