Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων

    Περί logic probes & pulsers τα περιγράφει όμορφα ένα άρθρο των R.Adler και J.R.Hofland από το μακρινό 1972. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να το βρουν στο :

    http://www.hpl.hp.com/hpjournal/pdfs...Fs/1972-09.pdf
    Πράγματι το άρθρο είναι πολύ περιγραφικό και σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες. Αυτό που κατάλαβα όμως διαβάζοντάς το είναι ότι για να εκμεταλλευτείς σωστά και στο έπακρο ένα Logic Pulser πρέπει να έχεις και ένα Logic Probe. Η να διαθέτεις ένα παλμογράφο. Διότι θα δώσεις τον παλμό σε ένα IC, αλλά θα πρέπει να έχεις και ένα Logic Probe για να μετρήσεις την έξοδο. Διαφορετικά θα πρέπει να έχω και την οθόνη συνδεδεμένη, για να δω δίνοντας παλμό, αν παρατηρήσω μια αλλαγή στην συμπεριφορά του παιχνιδιού. Που αν δεν παρατηρήσω αλλαγή, δεν θα είμαι σίγουρος αν ο παλμός απέδωσε και είχα έξοδο ή αν το IC είναι κατεστραμμένο. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ή αν στην τελική λόγο απειρίας μου λέω κουταμάρες.

    Οπότε ας αγοράσω ένα Probe για αρχή και έπειτα ένα Pulser.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    επίσης θα βοηθήσει πολύ αν έχεις έναν συγκριτή ολοκληρωμένων που συγκρίνει αυτό που είναι στην πλακέτα με ένα καινούριο. Δες τον HP10529 ενώ το κύκλωμα αυτών το μηχανηματων είναι απλό και μπορείς να φτιάξεις και ο ίδιος (δες το service manual
    https://elektrotanya.com/hp_10529a_l.../download.html )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Αγνοούσα εντελώς την ύπαρξή του. Πολύ ωραίο μηχάνημα. Δεν είναι για εμένα όμως ακόμη.
    Ίσως ένα IC tester και πολύ μου είναι τέτοιες εποχές.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο logic probe μου φαίνεται πολύ ακριβό (λόγο και μεταφορικών).
    Στην θέση σου θα έβαζα +10$ και θα έπαιρνα usb παλμογράφο 20Mhz.
    Αν στόχος σου είναι ένας κανονικός δεν έχει νόημα να πάρεις τον usb οπότε καλύτερα ένα φτηνό logic probe.

    Επίσης ένα φοβερό εργαλείο είναι το saleae logic analyzer το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να τσιμπήσεις όλα τα data (SPI, I2C, UART κλπ) και τα μεταφράζει σε hex, ascii κλπ.
    Φυσικά μπορείς να τσιμπήσεις και απλές ψηφιακές εισόδους-εξόδους στις πύλες και να δεις αν η έξοδος δουλεύει.
    Μπορείς να βρεις έναν κλώνο σε πολύ χαμηλή τιμή στο ebay (το πρώτο που βρήκα) και κατεβάζεις το πρόγραμμα από την official σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (05-05-17), picdev (04-05-17)

  7. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    μην παρεις τετοιο τεστερ. δες μηπως με λιγα περισσοτερα χρηματα εχει ο προγραμματιστης τεστερ. αυτοι οι τεστερ δεν βρισκουν ολα τα προβληματα με τον βασικοτερο περιορισμο οτι ελεγχουν σε χαμηλη συχνοτητα το ολοκληρωμενο και ετσι μπορει να στο βγαλει οτι δουλευει και πανω στη πλακετα να μην δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (05-05-17)

  9. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Πωλούνται 2 Logic probes. 20 ευρώ και 15 ευρώ. Αναμείνατε φωτογραφίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο logic probe μου φαίνεται πολύ ακριβό (λόγο και μεταφορικών).
    Στην θέση σου θα έβαζα +10$ και θα έπαιρνα usb παλμογράφο 20Mhz.
    Αν στόχος σου είναι ένας κανονικός δεν έχει νόημα να πάρεις τον usb οπότε καλύτερα ένα φτηνό logic probe.

    Επίσης ένα φοβερό εργαλείο είναι το saleae logic analyzer το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να τσιμπήσεις όλα τα data (SPI, I2C, UART κλπ) και τα μεταφράζει σε hex, ascii κλπ.
    Φυσικά μπορείς να τσιμπήσεις και απλές ψηφιακές εισόδους-εξόδους στις πύλες και να δεις αν η έξοδος δουλεύει.
    Μπορείς να βρεις έναν κλώνο σε πολύ χαμηλή τιμή στο ebay (το πρώτο που βρήκα) και κατεβάζεις το πρόγραμμα από την official σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
    Το ξέρω ότι έχει ακριβά μεταφορικά δυστυχώς. Όμως διαβάζοντας για το συγκεκριμένο βρέθηκα μπροστά σε καλές κριτικές. Μην πάρω κάτι που θα μετανιώσω. Έχω βλέψεις στο μέλλον να αποκτήσω έναν παλμογράφο οπότε δεν θα ήθελα να βολευτώ για την ώρα με έναν μέτριας δυναμικής. Θα κάνω λίγο υπομονή. Το Logic analyzer πολύ ενδιαφέρον!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην παρεις τετοιο τεστερ. δες μηπως με λιγα περισσοτερα χρηματα εχει ο προγραμματιστης τεστερ. αυτοι οι τεστερ δεν βρισκουν ολα τα προβληματα με τον βασικοτερο περιορισμο οτι ελεγχουν σε χαμηλη συχνοτητα το ολοκληρωμενο και ετσι μπορει να στο βγαλει οτι δουλευει και πανω στη πλακετα να μην δουλευει.
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Το Logic probe μπορείς άνετα να το κατασκευάσεις. Ειδικά ένα απλό Ηι-Lo-Pulse , με beep, και TTL CMOS στάθμες είναι πολύ απλό κύκλωμα, δες εδώ το κύκλωμα
    Υπάρχει και ειδικό κουτάκι από την TECO το LP1 που είναι πολύ όμορφο και έτοιμο με ακίδα (6,5 ευρώ το είχα πάρει από ΜΑΡ electronics).

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ένα φοβερό εργαλείο είναι το saleae logic analyzer το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να τσιμπήσεις όλα τα data (SPI, I2C, UART κλπ) και τα μεταφράζει σε hex, ascii κλπ.
    Φυσικά μπορείς να τσιμπήσεις και απλές ψηφιακές εισόδους-εξόδους στις πύλες και να δεις αν η έξοδος δουλεύει.
    Μπορείς να βρεις έναν κλώνο σε πολύ χαμηλή τιμή στο ebay (το πρώτο που βρήκα) και κατεβάζεις το πρόγραμμα από την official σελίδα. Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
    Να κάνω μια ερώτηση γιατί είμαι για αγορά. Το γεγονός ότι είναι 8CH ο Analyser δεν με περιορίζει στο να μετρήσω ένα IC με περισσότερα pins, ναι; Μπορώ να "σπάσω" δηλαδή μια μέτρηση στα δυο ενός IC με 16 pins για παράδειγμα; Να μετρήσω πρώτα τις μισές εισόδους εξόδους και μετά τις άλλες μισές. Αν αμόλησα κουταμάρα συγχωρέστε με.

    Τον συγκεκριμένο είμαι έτοιμος να αγοράσω: https://www.aliexpress.com/item/1set...308.0.0.iEVC2I

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Logic Probe and Pulser από Ελλάδα/Εξωτερικό Τιμές
    By dpa2007 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 21:31
  2. Programmer για Eprom και flash μνήμες
    By MHTSOS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 16:58
  3. Eprom programmer
    By Infrared in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:40
  4. Logic Probe
    By giannakopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-06, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας