Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Μπορείς να μετράς μέχρι 8 διαφορετικά σημεία ταυτόχρονα. Τα οποία μπορούν να βρίσκονται οπουδήποτε.
    Ο μόνος σου περιορισμός είναι το να έχουν κοινή γείωση και οι τάσεις να μην υπερβαίνουν τις προδιαγραφές.
    Σαν 8-κάναλο παλμογράφο φαντάσου το είναι αλλά αντί για αναλογικά σήματα μπορεί να διαβάσει μόνο ψηφιακά.
    Δεν είναι τέστερ, καταγραφή τάσεων κάνει και αποκωδικοποίηση πρωτοκόλλων επικοινωνίας.

    *Προσοχή στο θέμα γειώσεων γιατί το βάζεις στον υπολογιστή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 05-05-17 στις 20:26

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (05-05-17)

  3. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Για την ιστορία, αλλά και επειδή κάποιο μέλος στο μέλλον μπορεί να βοηθηθεί με την ταυτοποίηση της συγκεκριμένης πλακέτας, να αναφέρω ότι δεν είναι πλέον αγνώστου πατρός! Μετά από βραχυκυκλωμένα pins που ανακαλύφθηκαν, τον Actel A1020A κουμπωμένο λάθος, το παιχνιδι φανερώθηκε! Πρόκειται για το περίφημο Street Fighter II Champion Edition. H πλακέτα δεν είναι τελειωμένη ακόμα όμως από άποψη επισκευής. Παρουσιάζει αστάθεια sync στην οθόνη όταν δοκιμάζετε σε CRT. Παρουσιάζει έντονα τρέμουλα. Επίσης τοποθετήθηκε και ο TDA2003 που δεν υπήρχε και πλέον έχω ήχο. Όμως λείπουν μερικοί κώδικες ήχου. Όπως και να έχει τα νέα είναι εξαιρετικά ευχάριστα! Ποια η ουσία αν δεν με παιδέψει και λίγο!

    Φωτογραφίες του PCB, του ενόχου και του παιχνιδιού:



    5 Not allowed! Not allowed!

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.

    Είχα αφήσει λίγο πίσω τις αγορές μου, αλλά σήμερα αποφάσισα να αγοράσω έναν κλώνο logic analyser (seleae).
    Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν τα 8ch με καλύπτουν γιατί τα arcade boards έχουν και IC με περισσότερα pins. Μπορώ να "σπάσω" την διαδικασία μέτρησης στα δυο, σε ένα IC με 14 pins για παράδειγμα, μετρώντας τα πρώτα 6 και μετά τα άλλα 6 (αν αγνοήσουμε τα pin τροφοδοσίας του);
    Συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι χαζή αλλά έχω την απορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Φαντάσου το σαν 8 led, πάνω από 1 όριο ανάβει, κάτω από 1 όριο δεν ανάβει, ε αυτό στο δείχνει στην οθόνη του υπολογιστή και το καταγράφει για κάποιον χρόνο.
    Το αν χρειάζεσαι 40 κανάλια ταυτόχρονα ή 2 ταυτόχρονα για να ελέγξεις κάτι αυτό εξαρτάται απ' το τι ελέγχεις.
    Άμα έχεις ένα IC με 4 not μπορείς να ελέγξεις κάθε not μια μια χρησιμοποιώντας 2 κανάλια την φορά και να το επαναλάβεις 4 φορές, μπορείς να ελέγχεις και 4-4 χρησιμοποιώντας 8 κανάλια την φορά.
    Αντιθέτως αν θέλεις να δεις ένα databus με 10 κανάλια δεν μπορείς γιατί για να πάρεις την πληροφορία θέλεις 10 κανάλια ταυτόχρονα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Άλλη μια ερώτηση αρχάριου.

    Να αναφέρω ότι ο μόνος λόγος που αγόρασα τον analyzer είναι για να μπορώ να διαπιστώνω την σωστή λειτουργία των IC στις arcade πλακέτες μου.

    Και τώρα η ερώτηση.

    Με τον logic analyzer μπορείς να δοκιμάσεις και την σωστή λειτουργιά ενός IC και όταν είναι off the board; Μπορεί δηλαδή να παρέχει την τροφοδοσία του IC (5v - ground) ο ίδιος ο analyzer; Επίσης ίσως το πω μπακαλίστικα, αλλά μπορώ να ορίσω "εγώ" σε μια είσοδο hi ή low κατάσταση, για να διαπιστώσω αν στην έξοδο εχω το σωστό output ανάλογα με την είσοδο που του εχω ορίσει. Και αν αυτό υφίσταται σαν επιλογή είναι επικίνδυνο ή λάθος να το κάνω σε ένα IC όταν βρίσκεται σε λειτουργία. Όταν δηλαδή όλη η πλακέτα μου είναι σε κατάσταση λειτουργίας. Φαντάζομαι πως ναι, απλά θέλω να γνωρίζω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

    Αν υποθέσουμε ότι εχω ένα IC, το οποίο το datasheet του αναφέρει ότι, αν οι είσοδοι είναι Hi τότε η έξοδος πρέπει να είναι και αυτή Hi και όταν έστω μια είσοδος είναι low, πρέπει και η έξοδος να είναι low... όταν όμως αυτές τις δυο συμπεριφορές δεν μπορώ να την διαπιστώσω σε κατάσταση λειτουργίας, μπορώ να ορίσω εγώ τις εισόδους; Και αν ναι πρέπει να το κάνω μοναχά όταν η πλακέτα μου είναι εκτός λειτουργίας;

    Στην ουσία τα ίδια πράγματα λέω και στις δυο παραγράφους, απλά στην δεύτερη εχω και παράδειγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 07-06-17 στις 11:49

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Όταν δίνεις λογικές στάθμες σε εισόδους ολοκληρωμένων, εντός των ορίων λειτουργίας τους, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Το ολοκληρωμένο κάνει απλά τη δουλειά του. Με κοινή γείωση πάντα ούτε το Logic analyser θα έχει πρόβλημα αφού δεν θα καταλάβει αν τη στάθμη 0 ή 1 τη δίνεις εσύ ή η πλακέτα.

    Το Logic analyser ουσιαστικά είναι παρακολουθητής σημάτων (πολλά Logic probe μαζί) με απεικόνιση των σημάτων. Αυτό που περιγράφεις είναι IC tester. Αν έχεις κάποια IC σε ποσότητα για έλεγχο (ή επαναλαμβάνονται πολλές φορές στην πλακέτα, ή χαλάνε τακτικά) μπορείς να φτιάξεις δικά σου tester ανά ολοκληρωμένο με μικροδιακόπτες στις εισόδους και LED στις εξόδους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αν η βλάβη είναι πιο πίσω, και η είσοδος του IC προέρχεται από άλλο IC και του επιβάλεις είσοδο, τότε έχεις βραχυκυκλώσει την έξοδο του προηγούμενου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η βλάβη είναι πιο πίσω, και η είσοδος του IC προέρχεται από άλλο IC και του επιβάλεις είσοδο, τότε έχεις βραχυκυκλώσει την έξοδο του προηγούμενου.
    Σωστά τα λες αλλά ο Ανδρέας ανέφερε:

    Με τον logic analyzer μπορείς να δοκιμάσεις και την σωστή λειτουργιά ενός IC και όταν είναι off the Board;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον logic analyzer μπορείς να δοκιμάσεις και την σωστή λειτουργιά ενός IC και όταν είναι off the board; Μπορεί δηλαδή να παρέχει την τροφοδοσία του IC (5v - ground) ο ίδιος ο analyzer; Επίσης ίσως το πω μπακαλίστικα, αλλά μπορώ να ορίσω "εγώ" σε μια είσοδο hi ή low κατάσταση, για να διαπιστώσω αν στην έξοδο εχω το σωστό output ανάλογα με την είσοδο που του εχω ορίσει. Και αν αυτό υφίσταται σαν επιλογή είναι επικίνδυνο ή λάθος να το κάνω σε ένα IC όταν βρίσκεται σε λειτουργία. Όταν δηλαδή όλη η πλακέτα μου είναι σε κατάσταση λειτουργίας. Φαντάζομαι πως ναι, απλά θέλω να γνωρίζω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Έτσι όπως το αναφέρει είναι σαν να θέλει αυθαίρετα να αλλάζει τις λογικές καταστάσεις στις εισόδους των IC’s, ενώ αυτά είναι στην πλακέτα και σε πλήρη λειτουργία.

    Φυσικά αυτό είναι λάθος, γιατί όπως ανέφερε και ο Στέφανος έτσι θα βραχυκυκλώνει εξόδους των πίσω ολοκληρωμένων.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Logic Probe and Pulser από Ελλάδα/Εξωτερικό Τιμές
    By dpa2007 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 21:31
  2. Programmer για Eprom και flash μνήμες
    By MHTSOS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 16:58
  3. Eprom programmer
    By Infrared in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:40
  4. Logic Probe
    By giannakopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-06, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας