Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Question Πρόταση για αγορά Logic Probe & Eprom Programmer +++

    Καλημέρα σας.

    Τελευταία και με αφορμή μερικών Arcade PCBs που έχω στην κατοχή μου (μη λειτουργικών), μου έχει γεννηθεί έντονα η επιθυμία να ασχοληθώ και να μάθω όσο περισσότερα μπορώ για την επισκευή τους. Έχω δει αρκετά videos με επισκευές, προγραμματισμούς Eproms κτλ και θεωρώ, εγώ τουλάχιστον, ότι είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον ασχολία - χόμπι. Συνδυάζει και την αγάπη μου για το παλιό hardware, αλλά και την συμπάθεια μου στα ηλεκτρονικά μαστορέματα, αν και οι γνώσεις μου είναι σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

    Με όσα έχω δει και έχω διαβάσει το τελευταίο διάστημα για τα Arcade PCBs, έχω καταλήξει ότι απαραίτητα εργαλεία για αρχή, πέραν των βασικών (πολύμετρο με beeper, κολλητήρι κτλ) είναι τα παρακάτω:

    1) Logic Probe
    2) Eprom Programmer
    3) ESR Meter
    4) Ίσως έναν IC Tester

    Και φυσικά το Schematic / Manual του εκάστοτε board που θα επισκευάζω.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω όσον αφορά τα εργαλεία, αν έχετε κάτι να προσθέσετε, όπως επίσης και να μου προτείνετε για αγορά από Ebay για παράδειγμα, από αυτά της παραπάνω λίστας. Κάτι που αν έχετε δοκιμάσει και εσείς και έχετε μείνει ευχαριστημένοι.

    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Αργησες λιγο, δεν νομιζεις?? αλλα δεν πειραζει καλιο αργα παρα ποτε.
    Κατα σειρα προτεραιοτητας απαραιτητων εργαλειων....

    Νο1 !!!!! το πιο βασικο!!!! ενας ακροδεκτης πολυμετρου , θα κοψεις την μπορνα και θα συνδεσεις κροκοδειλακι, ετσι θα μπορεις να δεινεις
    γειωση σε διαφορα σημεια στις φισες , (JAMMA)

    Νο2 τροφοδοτικο +5VDC 15A, 12VDC 3A και -5VDC 1A, ειναι κλασσικο τροφοδοτικο για arcade,αλλα εσυ θα συνδεσεις και ενα βολτομετρο
    στα +5 σχετικης ακριβειας, γιατι αλλο 4,9 βολτ και ...αλλο 5,1 βολτ. το τροφοδοτικο εχει πανω ενα τριμμερακι , αντικατεστησε το με
    ποτενσιομετρο γιατι ειναι κατι που το πειραζεις συνεχεια.

    Νο3 Οθονη CGA (RGBHV) η, μετατροπεα απο RGB σε VGA, για να βλεπεις εικονα.

    Nο4 διαφοροι ανταπτορες , φισες, κονεκτορες jamma, και αλλου τυπου, γιατι καποιες παλιες πλακετες δεν ειναι jamma

    Νο5 Παλμογραφος

    Νο6 EPROM PROGRAMER, αν σηζητουσαμε πριν 20 χρονια θα σου προτεινα να παρεις οτι καλυτερο( η δεν θα σου ελεγα τιποτα ,χεχε)
    τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να ξοδεψεις χρηματα για την συγκεκριμενη χρηση.
    (εγω εχω Topmax της EEtools)

    No7 σβηστηρι για EPROM

    αυτα, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον TSAKALI για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Νο1: Το έχω κάνει ήδη.
    Νο2: Διαθέτω τροφοδοτικό για Arcade. Και ελέγχω πάντα την τάση στα 5v. Έχει τριμμεράκι αλλά είναι εύκολο να το ρυθμίζω.
    Νο3: Έχω ήδη φτιάξει αντάπτορα jamma to scart και δουλεύει άψογα.
    Nο4: Το ξέρω και σκοπεύω να προμηθευτώ σύντομα.
    Νο5: Στο άμεσο μέλλον λόγο του οικονομικού. Για την ώρα σκοπεύω να αγοράσω ενα Logic probe. Συγκεκριμένα το "ELENCO LP-560" Έχω διαβάσει καλά λόγια. Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις;
    Νο6: Εδώ πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν ξέρω τι να αγοράσω. Θέλω κάτι οικονομικό για να είμαι ειλικρινείς άλλα να μην είναι και σαβούρα. Έχω PCBs (μη λειτουργικά) που δεν ξέρω καν τι παιχνιδι είναι και με τον programmer θα μπορούσα να ανακαλύψω διαβάζοντάς τες.
    No7: Είναι δρομολογημένο.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Για το Νο6 ρίξε μια ματιά εδώ. Προσφέρει αρκετά και είναι φτηνός. Ψάξ' το στην κινέζικη αγορά (alliexpress, banggood, ebay etc.)

    1 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Για το Νο6 ρίξε μια ματιά εδώ. Προσφέρει αρκετά και είναι φτηνός. Ψάξ' το στην κινέζικη αγορά (alliexpress, banggood, ebay etc.)
    Τον συγκεκριμένο programmer τον έχω κατά νου για αγορά και η πιο φτηνή τιμή που βρήκα είναι εδώ
    http://www.ebay.com/itm/High-Speed-T...YAAOSwGotWsAh3

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η τιμή του TL866CS χωρίς παρελκόμενους αντάπτορες. Ο TL866A που υποστηρίζει και ICSP προγραμματισμό είναι λίγο ακριβότερος. Στο σαιτ της εταιρείας υπάρχουν όλες οι σχετικές πληροφορίες για τον προγραμματιστή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Για εμένα που δεν χρειάζομαι ICSP προγραμματισμό, μια χαρά δεν θα κάνω την δουλειά μου και με τον TL866CS; Ο μόνος λόγος που χρειάζομαι έναν programmer, είναι για να διαβάζω / σώζω / γράφω Eproms. Ούτε οι αντάπτορες δεν μου είναι απαραίτητοι.

    Επίσης για Logic Probe έχω σχεδόν καταλήξει στο συγκεκριμένο: ELENCO LP-560

    Έκτος αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ.

    Για εμένα που δεν χρειάζομαι ICSP προγραμματισμό, μια χαρά δεν θα κάνω την δουλειά μου και με τον TL866CS; Ο μόνος λόγος που χρειάζομαι έναν programmer, είναι για να διαβάζω / σώζω / γράφω Eproms. Ούτε οι αντάπτορες δεν μου είναι απαραίτητοι.

    Επίσης για Logic Probe έχω σχεδόν καταλήξει στο συγκεκριμένο: ELENCO LP-560

    Έκτος αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.
    Αν θέλεις να κάνεις κατασκευή εδώ http://mondo-technology.com/ έχει ένα πάρα πολύ καλό.
    Εγώ και ένας φίλος το έχουμε κατασκευάσει και λειτουργεί μια χαρά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Βρήκα ένα πολύ επεξηγηματικό video για τον TL866CS που πιθανότατα η μόνη διάφορα που έχει με τον TL866A είναι ότι απλά δεν έχουν τραβήξει την αναμονή για ICSP προγραμματισμό. Οι θέσεις στην πλακέτα είναι έτοιμες για να κολληθούν. Για όποιον ενδιαφέρετε ας ρίξει μια ματιά.


    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Για επισκευές από arcade είναι απόλυτα απαραίτητος ο EPROM programmer. Αν τα οικονομικά σου είναι πολύ σφικτά τότε θα πρέπει να πάρεις ένας από αυτούς τους οικονομικούς κινέζικους προγραμματιστές.
    Βέβαια να ξέρεις ότι αυτοί δεν θα σε καλύψουν πλήρως αφού στα arcade εκτός από τις κλασικές eprom έχουν και διπολικές (bipolar) (82s23, 82s129, 74s474 Κλπ) ROM για τα σημεία που απαιτούν μικρή χωρητικότητα και υψηλή ταχύτητα όπως πίνακες χρωμάτων, αποκωδικοποίηση διευθύνσεων, μηχανές καταστάσεων κλπ. και αυτοί οι προγραμματιστές δεν τις προγραμματίζουν (πιθανόν βέβαια να μπορείς να τις διαβάσεις για να συγκρίνεις το περιεχόμενο φτιάχνοντας κάποια βάση μετατροπής... ) Για τέτοιες μνήμες θα χρειαζόσουν ή καποιον ακριβό σύγχρονο προγραμματιστή ή κάποιον παλαιό (πιθανόν δεκαετίας 80 ή 90 με λογισμικό σε DOS και παράλληλη ή/και σειριακή σύνδεση)
    Επίσης καλό είναι ο προγραμματιστής να έχει και λειτουργία ελέγχουν ολοκληρωμένων cmos, TTL και RAM.

    Θεωρώ επίσης απαραίτητο το να έχεις απορροφητικό κολλητήρι ώστε να μπορείς να αφαιρείς με ευκολία ολοκληρωμένα χωρίς να κάνεις ζημιά ούτε στην πλακέτα ούτε στο ολοκληρωμένο.

    και παλμογράφο θα χρειαστείς το ελάχιστο στα 20ΜΗζ αναλογικό αν και θα θεωρούσα ιδανικό έναν ψηφιακό με 4 κανάλια στα 100MHz.

    και φυσικά θα ήταν τεράστια βοήθεια αν μπορούσες να βρείς σε τιμή ευκαιρίας κάποιο fluke 9010 μαζί με τα απαραίτητα pod επεξεργαστών...

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Muttley Black (04-05-17)

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Logic Probe and Pulser από Ελλάδα/Εξωτερικό Τιμές
    By dpa2007 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-15, 21:31
  2. Programmer για Eprom και flash μνήμες
    By MHTSOS in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 16:58
  3. Eprom programmer
    By Infrared in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:40
  4. Logic Probe
    By giannakopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-06, 20:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας