Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: καποιος να ασχολειται με επισκευες σε ταμπλετακια?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή καποιος να ασχολειται με επισκευες σε ταμπλετακια?

    Αν υπαρχει κανεις -εννωειται με το αζημειωτο- που να μπορεσει να ασχοληθει με 2 ταμπλετακια που μαλον τους ψιλο@#%$ τη μανουλα θα με ενδιεφερε να ερθει σε επαφη.
    Περιοχη Πειραια και γυρω γυρω (νταξει μεχρι καμια Νικαια δεν υπαρχει θεμα).
    Στο ενα αλλαξα μπαταρια και μετα απ αυτο δεν ανοιξει η οθονη (ηχο εχει κανονικα). Προσπαθησα καμποση ωρα να δω αν εχω βγαλει καποιο βυσματακι η καλωδιο και δε μπορω να βρω τιποτα οπτικα. Υποθετω δεν ειναι κατι χοντρο (μια χαρα δουλευε και δεν εκανα καμια βαρβαρη κινηση στο ανοιγμα)
    Στο αλλο πηγα να αλλαξω touch screen ακολουθοντας tutorial στο youtube και εσπασα την οθονη! (ναι, με λιγη καλη θεληση γινεται ειδικα αν ακολουθεις οδηγιες καποιου που σηκωνει το touch screen με κατσαβιδι! ) οκ, προφανως μια απλη αλλαγη οθονης ειναι αλλα επειδη ειδα πως δε με παει και τοσο το αθλημα καλυτερα να την κανει καποιος που ασχολειται με τετοια μη προκαλεσω κατι χειροτερο

    Δε ξερω αν ειμαι στη σωστη εννοτητα (αν οχι ας μετακινηθει)

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    κανεις???

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πρέπει να αναφέρεις τα μοντέλα
    για να σου πουν κατ αρχήν αν συμφέρει η επισκευή
    Αν π.χ κάνει 39ε το ένα καλύτερα να το πετάξεις

    -1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Αν εκαναν 39 η και 390 ευρω λες να ψαχνομουν τοσο ?
    Ενα samsung tab 8.1 pro ειναι κι ενα lenovo miix3 10.1
    Επι πλεον τι σχεση εχουν τα εργατικα με το κοστος των ταμπλετ? Ιδια φαση δεν ειναι ολα?
    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    -1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τα εργατικά δεν έχουν καμια σχέση με το τι μοντελο ειναι
    Η χρέωση γίνεται με την ώρα και υπάρχει και τιμή για να σου πούν τι ζημία έχει και πόσ κοστίζει η επισκευή της
    Αν είναι κατι φτινό όπως εγραψα των 40ε δεν συμφέρει εσένα να το επισκευασεις και από την άλλη δεν υπάρχουν και ανταλλακτικά.
    και ευτυχώς ΔΕΝ είναι ίδια φάση όλα
    Τωρα που έβαλες τα μοντέλα ισος να βρεθεί κάποιος.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως ειναι μονόδορομος η αντιπροσωπεία ειδικά στη βλάβη του samsung
    Στις αντιπροσωπείες ρώτησες ή ψάχνεις κάτι πιο φτηνό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    το θεμα με τις αντιπροσωπιες απ τη μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι πως ακομα και μηχανημα του τριχιλιαρου να τους δωσεις για να το ξεσκονισουν οντως συμφερει να το πεταξεις

    -1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καλησπερα αγαπητε...αν και εχω πει οτι δεν θα ξαναγραψω σε ποστ θα κανω σημερα εξαιρεση μετα απο κανα χρονο...θες να ξερεις γιατι δεν σου απαντησε κανεις η δεν σου εδωσε σοβαρες απαντησεις?απαντησες μονος σου...πρωτο φαουλ τα ανοιξες μονος σου ετσι ωστε να γλυτωσεις απο τα να τα πας σε ενα τεχνικο εμπειρο...θα ειχες ξεμπερδεψει σε μια μερα και τα 2...τωρα εκτος οτι εκανες και αλλες ζημιες μεσα δυσκολο να τα αναλαβει καποιος...γιατι?θα χασει τον χρονο του ετσι ωστε να φτιαξει τις βλαβες που εβγαλες εσυ και μετα να φταιξει τις πρωτες...και κατι τελευταιο με το που θα το πας στην αντιπροσωπια και δουν οτι το εχεις ανοιξει θα στο ξαναδωσουν στο καπακι θα σου χαμογελασουν ευγενικα θα σε χρεωσουν που το επιασαν στα χερια τους και θα σου δειξουν την εξωπορτα...καλη συνεχεια...

    5 Not allowed! Not allowed!

  8. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον betacord85 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    KOKAR (13-06-17), Nightkeeper (02-06-17), Sakan89 (13-06-17), xrhstos1978 (13-06-17)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα αγαπητε...αν και εχω πει οτι δεν θα ξαναγραψω σε ποστ θα κανω σημερα εξαιρεση μετα απο κανα χρονο...θες να ξερεις γιατι δεν σου απαντησε κανεις η δεν σου εδωσε σοβαρες απαντησεις?απαντησες μονος σου...πρωτο φαουλ τα ανοιξες μονος σου ετσι ωστε να γλυτωσεις απο τα να τα πας σε ενα τεχνικο εμπειρο...θα ειχες ξεμπερδεψει σε μια μερα και τα 2...τωρα εκτος οτι εκανες και αλλες ζημιες μεσα δυσκολο να τα αναλαβει καποιος...γιατι?θα χασει τον χρονο του ετσι ωστε να φτιαξει τις βλαβες που εβγαλες εσυ και μετα να φταιξει τις πρωτες...και κατι τελευταιο με το που θα το πας στην αντιπροσωπια και δουν οτι το εχεις ανοιξει θα στο ξαναδωσουν στο καπακι θα σου χαμογελασουν ευγενικα θα σε χρεωσουν που το επιασαν στα χερια τους και θα σου δειξουν την εξωπορτα...καλη συνεχεια...
    και που απαντησες δεν ειπες τιποτα...
    Ασχετα βεβαια αν δεν ανοιχτηκαν απο κανεναν ασχετο, αλλα απο ατομο με 20+ χρονια εμπειρια στα ηλεκτρονικα και τους αυτοματισμους (οχι ομως σε συγκεκριμενες συσκευες), οταν λοιπον αγαπητε μου ασχολουμαι ολη μου τη ζωη με συσκευες πολλων χιλιαδων με μπολικα μηδενικα εως ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ (ναι υπαρχουν και τετοια) δε βλεπω παραλογο να ανοιξω 2 ταμπλετακια, ουτε θεωρω ντροπη η κακο η οπως αλλιως λεγεται στα ελληναραδικα το να ζητησω βοηθεια απο συναδελφους με εμπειρια σε σε συγκεκριμενες συσκευες (προφανως για καποιους ειναι υποτιμητικο, δειχνει αδυναμια, ασχετοσυνη η κι εγω δεν ξερω τι, αλλα στον κοσμο μου δεν ισχυουν τετοιες μπουρδες, ειδικα οταν παιζει μειωση ρισκου αρα χρηματων) και btw το samsung το φτιαξα, και μενει το lenovo, για το οποιο -ισως εντελως παραλλογα για τον τροπο σκεψης σου- χωρις καμια ντροπη εξακολουθω να ζηταω βοηθεια απο συναδελφο με εμπειρια σε τετοιες συσκευες με το αζημειωτο οταν ερθει η περιφημη οθονη.
    Ασχετο αλλα προσωπικα btw χαιρομαι να ανοιγω συσκευες που εχουν βιαστει απο αραπαδες κι απο αλλους ασχετους ανθρωπους του πλανητη κι εχουν υποστει ενα σωρο πατεντες, εξ αλλου απ αυτες βγαζουμε το ψωμι μας και το μπιφτεκι μας κι οχι απο ενα καμμενο mosfet που ολοι γνωριζουν πως καηκε απο υπερφορτωση.

    Και για να μη το κουραζουμε αλλο, ρε φιλε εισαι τεχνικος που ξερει απ αυτα τα πραγματα? ανελαβε το αν σε ενδιαφερει χωρις σχολιασμους η μη το αναλαβεις αν δε σε ενδιαφερει, αν δεν εισαι δε χρειαζεται να μας αναλυεις τιος οποιες θεωριες σου, για ποιο λογο?
    Το γιατι τ ανοιξα παλι δε σε νοιαζει, μπορει να μουν ναυαγος με ενα ταμπλετ κι ενα κατσαβιδι και μου την εδωσε να το χαλασω, τι σε νοιαζει? Αν γνωριζεις το αντικειμενο ασχολεισαι, αν οχι οι αποψεις σου ειναι απλα θορυβος! Με νοιαζει εμενα νομιζεις οταν ανοιγω κατι ποσοι λακαμαδες περασαν απο πανω του?
    Ειπα πουθενα για κανα περιορισμο budget και δε το ξερω? Ζητησα πουθενα no cure-no pay και μου διαφευγει? ημαρτον δηλαδη... ο ενας βγαζει συμπερασματα χωρις κανενα δεδομενο οτι κοστιζουν 39 ευρω, -προφανως πιστευει οτι εχει ιδιετερο ταλεντο στην τεχνη της μαντικης- (και μου λεει και πως δεν ειναι ολα ιδια φαση, δηλαδη αν ειναι μαρκα μπρους λι θα χρεωσει 1 ευρω τη μερα κι αν ειναι φεραρρι θα χρεωσει 1000 την ωρα ) ο αλλος οτι τα ανοιξα αρα προκαλεσα γενικη ανεπανορθωτη καταστροφη κτλ κτλ κτλ (που στη τελικη ουτε αυτο τον νοιαζει, επαναλαμβανω πως ΔΕΝ ειπα πουθενα NO CURE-NO PAY)
    Δε γνωριζω στο χωρο των gsm, tablet και τα σχετικα τι παιζει, (ουτε γνωριζω μηπως ολα αυτα προκυπτουν απο τιποτα ηλιθιες απαιτησεις πελατων) αλλα σε αλλους χωρους ευτυχως εχουμε πολυ καλους και σοβαρους τεχνικους και χαιρουμε παγκοσμιας εκτιμησης των συναδελφων και των πελατων γιατι αν ειχαμε ολοι τετοιες φιλοσοφικες θεωριες και αν το να κανουμε τη δουλεια μας πιστευουμε πως ειναι χασιμο χρονου τοτε μας αξιζαν μνημονια μεχρι να σβησει ο Ηλιος και οι τεχνικοι να αλλαζουν καμια καμμενη λαμπα μονο σε κανα σπιτι καμιας γριας και αντε και καμια ασφαλεια απο τις ευκολες, τις βιδωτες...
    Και σορρυ αν αυτο μοιαζει με προσωπικη επιθεση (που δεν ειναι, ετσι κι αλλιως δε σε ξερω ουτε εχουμε τιποτα να χωρισουμε) αλλα αν νοιωθεις πως σε προσβαλω πες μου που βλεπεις κατι λαθος...

    -2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-06-17 στις 03:58

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    @Nick1974---->εισαι λάθος.....οι περισσότεροι εδώ μέσα εργάζονται σε πολύ σοβαρές εταιρείες και έχουν άριστη εκπαίδευση και εμπειρια μεγατόνων.....αλλά αν χαλάσει το ρολό τους δεν το ανοίγουν και αφού μετά έχουν φύγει ολα τα γρανάζια και το ελατήριο κατεβαίνει την Αλεξάνδρας ψάχνουν κάποιον να τους τα φτιάξει.....φυσικά αν έχουν πρόβλημα σε πλακέτα αυτοματισμού μπορούν εγγυημένα να την κάνουν φύλλο και φτερό για να βρουν το πρόβλημα....ο καθείς εφ ώ ετάχθη φίλε μου

    αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (13-06-17)

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Ο ρόλος του τεχνικού είναι να βάλει τα γρανάζια και το ελατήριο στην θέση τους και να αμειφθεί για την εργασία του.
    Η διενέργεια "Ε.Δ.Ε." για το πως έφυγαν τα γρανάζια δεν νομίζω να σχετίζεται με την άριστη εκπαίδευση του και την εμπειρία του.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονικα Επισκευες
    By xaris_sm in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 15:05
  2. Παρακαλω ας με βοηθησει καποιος!!
    By gavakas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 20:07
  3. Aσχολειται κανεις με μοντελισμο ;;;;;;;
    By Retired_raver in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-10, 12:31
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ!
    By AKIS in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 15:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας