Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Μείωση στροφών σε μοτερ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    vasilimertzani αν διαβασες το ποστ μου θα ειδες οτι λεω πτι αυτο το μοτερ που ειναι εκεντρο προφανως εχει εξτρα μειωτηρα μεσα γιαυτο και ο αξονας βγαινει στην ακρη. Δευτερον τα δυο μοτερ για να σας βοηθησω δεν εχουν την ιδια διαμετρο αρα και να λεισω το μοτερ δεν θα κανω τιποτα.
    Κυριακιδης το μοτερ απο οτι εχω παρατηρησει (πανω σε αυτο που ειπες) οταν ψιλοφρακαρει απο σκληρο πελλετ τοτε γυριζει αναποδα για να ξεφρακαρει και μετα παλι κανονικα.
    Τωρα αν τα γυρισω οπως λες τοτε οταν θα φρακαρει δε θα μου γυρναει αναποδα......
    Και τελος ποιος θα ασχοληθει με ενα τοσο μικρο μοτερ για περιεληξη και ποσα θα ζητησει;
    Εχω ρωτησει για πολυ μεγαλητερο μοτερ και μου εχουν ριξει ακυρο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γιαυτο που σου ειπα παραπανω δεν λες τιποτα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Καταρχήν Χάρη η εταιρία σου στέλνει λάθος ανταλλακτικό το οποίο κάνει μεν αλλά αλλάζει την λειτουργία (κατανάλωση) της σόμπας. Άρα με απλά λόγια δεν κάνει. Γιατί δεν το επιστρέφεις λοιπόν πίσω και να ζητήσεις τα χρήματά σου;
    Και με τα ίδια χρήματα να κάνεις μια ωραία περιέλιξη στο μοτεράκι που σου κάηκε. Αν η περιέλιξη του είναι σαν το μοτέρ της φωτογραφίας που ανέβασε ο Κυριακίδης, δεν είναι και καμιά σπουδαία υπόθεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Joun να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα αυτό που είπες γιατί ήμουνα και στην δουλειά!
    Έγραψες αν έχω σκοπό να αλλάξω το μοτέρ; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μοτέρ;
    Αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ευχαρίστως να το δοκιμάσω!
    vasilisd όταν έκανα την παραγγελία ήταν μέσα στο χειμώνα, με καθυστέρησαν ήδη 4-5 μέρες
    με δικαιολογίες ότι δήθεν δεν είχαν στοκ, και όταν μου ήρθε το έβαλα το δοκίμασα και άλλαξα τις ρυθμίσεις.
    Έκανε πολύ κρύο, έχω και δυο μωρά, και δεν μπορούσα να μείνω παραπάνω χωρίς σόμπα.
    Είχα πάει σε δυο μαγαζιά που έχουν γενικά ανταλλακτικά σε κουζίνες πλυντήρια και φέρνουν και
    κάποια εξαρτήματα για σόμπες, όπως αντίσταση ανάφλεξης, ανεμιστήρες χώρου κτλ και τέτοιο μοτέρ δεν είχαν.
    Και μου έμεινε η εντύπωση ότι μόνο στην εταιρία θα έβρισκα το μοτέρ.
    Οπότε δεν έψαξα περισσότερο και έτσι είπα να πάρω το αυθεντικό της εταιρίας!
    Περιέλιξη ξαναείπα ότι δεν θα μου κάνει κανένας εδώ, είχα πάει για μοτέρ από πλυντήριο στρογγυλό,
    (το ήθελα για χταποδιέρα) σε τρία μαγαζιά και κανένας δεν αναλάμβανε, μου έλεγαν ότι θα κοστίσει και μπλα μπλα...
    Joun αυτό με την δίοδο θα ρίξει τις στροφές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Πιστευω θα πεσουν στις μισες γιατι θα πεσει η ταση στο μισο.Στην πραξη θα ειναι λιγο παραπανω πιστευω γιατι θα υπαρχει μια εξομαλυνση της τασης λογω της αυτεπαγωγης του μοτερ..
    Αν ηταν αντισταση ή λαμπα πυρακτωσης θα ειχες ακριβως την μιση ισχυ(αλλα δεν ειναι)
    Τελος παντων αφου το μοτερ δεν σου κανει δουλεια οπως ειναι λεω να το δοκιμασεις και να μας πεις τι εγινε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ευχαρίστως να το δοκιμάσω!
    Αυτο δεν μπορω να σου το εγγυηθω γιαυτο σου λεω να το δοκιμασεις και να το προσεξεις οταν δουλευει για καποιο χρονικο διαστημα.
    Με το τροπο που σου λεω θα πεσει αρκετα η ισχυς του και μπορει να μηνμπορει να γυρισει καθολου με αποτελεσμα να καει..
    Οποτε δοκιμαζεις μονο αν εχεις σκοπο να το αφησεις στην ακρη..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι που είχε αναφέρει ο giannakis1983 στην αρχή, κάτι τέτοιο δεν θα έκανε δουλειά;
    http://www.ebay.com/itm/1PCS-2000W-2...cAAOSwgApXA4V9
    Έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο αλλά για 12volt σε μοτέρ υαλοκαθαριστήρα, σε τέτοιο μοτέρ με πυκνωτή δεν θα δουλέψει, αντί να βάλω την δίοδο;
    Μήπως όμως όπως λες αν πέσει η ισχύς του μοτέρ τότε θα ζορίζεται και δεν θα έχει δύναμη να ρίξει το πέλλετ;
    Άρα μου φαίνεται λύση πέρα από την αγορά του σωστού μοτέρ δεν υπάρχει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όμως όπως λες αν πέσει η ισχύς του μοτέρ τότε θα ζορίζεται και δεν θα έχει δύναμη να ρίξει το πέλλετ;
    Εδώ που τα λέμε ακόμη και με την πλήρη ισχύ ζορίζονται και καίγονται . Ειδικά αυτού του τύπου (κλειστού) με ρότορα από μαγνήτη . Ενώ καλύτερα είναι τα άλλα (βραχυκυκλωμένου δρομέα μοτέρ αν θυμάμαι καλά) και αυτά δεν έχουν το μειονέκτημα της αναστροφής σε ζόρι.
    Για να βρεις την ησυχία σου 2 πράγματα θέλει . Να γίνεται τακτικά έλεγχος στον κοχλία (κουζινέτα / και το "μαχαίρι" όπου κόβει το πέλλετ στα σημεία που σκαλώνουν).
    Και το μοτέρ εκτός από τις σωστές στροφές που πρέπει να εναρμονίζονται με τις ρυθμίσεις της κάθε πλακέτας ελέγχου, αυτό να είναι πολύ ισχυρότερο από όσο προέβλεψε ο κατασκευαστής (όπου πολλά από αυτά έχουν καεί και έχουν γίνει "ρόμπες" κατασκευαστικά.) .
    Το καλοκαίρι μπροστά είναι μεγάλος χρόνος μέχρι τον επόμενο χειμώνα . Μια καλή λύση στην ανέφεραν πιο πάνω να γίνει πατέντα στον τόρνο με έξτρα γρανάζι υποδιαίρεσης (γρανάζι με αλυσίδα ) με υποδιαίρεση 2 προς 1. (εξαιτίας του μοτέρ σου με 2 στροφές που έπρεπε να είναι με 1 στροφή , έτσι θα αυξηθεί και η ροπή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://energ.gr/index.php?option=com...&limitstart=15

    Είναι 2 πηνία ξεχωριστά , το κάθε πηνίο έχει από ένα κίτρινο καλώδιο και μαύρο κόκκινο καλώδιο αντίστοιχα στα ξεχωριστά πηνία
    Το ένα πηνίο π.χ. κίτρινο με κόκκινο μπορεί να είναι για να γυρίζει δεξιά (συνεργασία και πυκνωτή)
    Το άλλο πηνίο π.χ. κίτρινο με μαύρο για να γυρίζει αντίθετα .
    Στο παραπάνω λινκ υποστηρίζει ότι γύρισε ένα από τα πηνία (που προφανώς δεν κάηκε και ήταν καλό) ανάποδα για να του ταιριάξει στην φορά περιστροφής .
    Έχω ανοίξει ένα τέτοιο παλιά και για να βγουν τα πηνία θέλει να βγάλεις αρχικά την ασφάλεια , αργότερα μέσα τα πηνία για να βγουν έχει μεταλλικές οδοντωτές ροδέλες , και πρέπει να βγουν πρώτα αυτές και κατόπιν το 1ο πηνίο / μετά έχει πάλι οδοντωτή ροδέλα που επίσης πρέπει να βγει για να βγει και το δεύτερο πηνίο. (εδώ έχω μια απορία . λογικά και τα 2 πηνία πρέπει να είναι εντάξει για να δουλέψει έτσι δεν είναι? ). Οπότε αν μπορεί να γίνει περιέλιξη στο καμένο πηνίο ?
    Κίτρινο με μαύρο 1769 Ωμ
    Κίτρινο με κόκκινο 1820 Ωμ
    Μαύρο με κόκκινο 3,6 ΚΩμ
    Εφοσον ειναι ανεξαρτητα τοτε δεν εχουν καννενα προβλημα να δουλεψουν και ενα πηνιο μονο του.Οντως αλλαζωντας το πηνιο (180 μοιρες) αλλαζει την φορα περιστροφης(180 εννοω το πανω τελειωμα του πηνιου να γινει κατω).
    Παντως αν ειναι ετσι το τυλιγμα δεν βλεπω τον λογο να μην το φτιαχνει περιελικτης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
    vasilimertzani αν διαβασες το ποστ μου θα ειδες οτι λεω πτι αυτο το μοτερ που ειναι εκεντρο προφανως εχει εξτρα μειωτηρα μεσα γιαυτο και ο αξονας βγαινει στην ακρη. Δευτερον τα δυο μοτερ για να σας βοηθησω δεν εχουν την ιδια διαμετρο αρα και να λεισω το μοτερ δεν θα κανω τιποτα.
    Κυριακιδης το μοτερ απο οτι εχω παρατηρησει (πανω σε αυτο που ειπες) οταν ψιλοφρακαρει απο σκληρο πελλετ τοτε γυριζει αναποδα για να ξεφρακαρει και μετα παλι κανονικα.
    Τωρα αν τα γυρισω οπως λες τοτε οταν θα φρακαρει δε θα μου γυρναει αναποδα......
    Και τελος ποιος θα ασχοληθει με ενα τοσο μικρο μοτερ για περιεληξη και ποσα θα ζητησει;
    Εχω ρωτησει για πολυ μεγαλητερο μοτερ και μου εχουν ριξει ακυρο...
    Οκ,εφοσον ξερεις τι παιζει και παραμεσα δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση.
    Παραπανω απο 20 βια 30€ δεν θα ζητησει,ειδικα αν ειναι σαν αυτο που ποσταρε ο κυριακιδης.
    Ακυρο για πολυ μεγαλυτερο μοτερ ?πιθανων θα ειχε καποιο αλλο προβλημα ισως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Κυριακίδης, αν μπορέσω να βρω κάποιο μηχανουργείο που να μπορέσει να μου κάνει την δουλειά (οικονομικά)
    τότε θα τους πάω τον μειωτήρα μήπως μπορούν να αλλάξουν κάποια από τα γρανάζια να ρίξουν τις στροφές!
    vasilimertzaniτους είχα πάει μοτέρ πλυντηρίου το οποίο μόλις δούλευε αρκετή ώρα σταμάταγε,
    και το μόνο που μου απάντησαν ήταν "δεν αξίζει" σε δύο μαγαζιά περιελίξεων!
    Άντε βγάλε άκρη....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 19:52
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 09:52
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 17:01
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 01:21
  5. Ρύθμιση στροφών σε 24v μοτερ....???
    By Anbus in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας