Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Ερώτηση για κύκλωμα συμμετρικής τροφοδοσίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή Ερώτηση για κύκλωμα συμμετρικής τροφοδοσίας

    Καλησπέρα στην ομήγυρη!!

    Προσπαθώ να φτιάξω το παρακάτω τροφοδοτικό το οποίο το χρειάζομαι για ένα κιτ. Το διάγραμμα φαίνεται στη φωτογραφία:
    Clipboard01.jpg

    Προς το παρόν έχω αφήσει έξω το 7805, και προσπαθώ να σταθεροποιήσω τις εξόδους +/- 12V.

    Το πρόβλημα είναι ότι το LM7812 θερμαίνεται υπερβολικά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ακόμα και χωρίς καθόλου φορτίο.
    Πώς μπορώ να προσεγγίσω αυτό το θέμα; Νομίζω οτι δεν είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται τόσο πολύ το 7812, ειδικά χωρίς καθόλου φορτίο.
    Νομίζω ότι ίσως παίζει ρόλο και ότι οι τάσεις που παίρνω από τον μετασχηματιστή διαφέρουν μεταξύ τους: το δευτερεύον που τροφοδοτει το 7812 είναι στα 12.7V, ενώ το δευτερεύον που τροφοδοτεί το 7912 «δίνει» 14,3V.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    Μέτρησε τα τυλίγματα του μετασχηματιστή χωρίς να είναι συνδεδεμένος στο κύκλωμα. Μέτρησε και στα ποδαράκια του 7812.
    Το κύκλωμα δεν έχει και πολλά περιθώρια λάθους ή είναι καμένο το 7812 ή έχεις κάποια διοδάκια ή πυκνωτές ανάποδα ή κάποιο βραχυκύκλωμα. Έλεγξε τα ξανά.

    Υποθέτω ότι η διαφορά στην τάση του μετασχηματιστή είναι από βραχυκύκλωμα που γονατίζει τον μετασχηματιστή και ζεσταίνει το IC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (05-05-17)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
    Ξέχασα να επισημάνω ότι χρησιμοποιώ γέφυρα ανόρθωσης (DF06) και όχι ξεχωριστές διόδους. Αλλά είχα δοκιμάσει και με διόδους. Τις τάσεις στον μ/σ τις μετράω χωρίς να έχω συνδέσει το κύκλωμα, και έχω δοκιμάσει τρια 7812. Αν είναι καμμένα όλα τί να πω, γκαντέμης...
    τους ηλεκτρολυτικούς τους έχω τσεκάρει, νομίζω δεν έχω λάθος πολικότητες...θα το ξαναδώ πάντως.
    Επίσης δοκίμασα και το πιο απλό σχηματικό που επισυνάπτω εδώ, αλλά πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: το 7812 ζεσταίνεται, το 7912 όχι...
    symmetric-power-supply.jpg
    Μήπως κάνω κάτι λάθος με τη γείωση;;
    θα προσπαθήσω να "τακτοποιήσω" λίγο το breadboard και να ανεβάσω καμιά φωτογραφία μπας και βοηθήσει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Οι πυκνωτές, πέρα από την πολικότητα, είναι σίγουρα καλοί;
    Έχει συνδεθεί σωστά το 7812 (το επισημαίνω επειδή έχει διαφορετικά τα πόδια IN και GND, σε σχέση με το 7912) ;
    Κοιτάξε προσεκτικά το κύκλωμα γύρω από το 7812 (στην έξοδο βασικά ) μήπως έχει δημιουργηθεί κάποιο τυχαίο βραχυκύκλωμα .

    Και κάτι ακόμα....
    Ο μ/τ είναι καλός ;
    Γιατί βγάζει διαφορετική τάση στο κάθε δευτερεύον τύλιγμα, δεν είναι συμμετρικός; Είναι έτσι από κατασκευής του (π.χ. τον έβγαλες από κάποια συσκευή);
    Πόσα Watt ή VA είναι;
    Πρόσεξε να μην είναι μικρός( ή προβληματικός) και γονατίζει η τάση του, επειδή τότε το regulator θα βγει εκτός ορίων σωστής λειτουργίας (η τάση εισόδου του regulator θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 3V μεγαλύτερη από την τάση εξοδου του).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (05-05-17), michalism (05-05-17)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
    Ξέχασα να επισημάνω ότι χρησιμοποιώ γέφυρα ανόρθωσης (DF06) και όχι ξεχωριστές διόδους. Αλλά είχα δοκιμάσει και με διόδους. Τις τάσεις στον μ/σ τις μετράω χωρίς να έχω συνδέσει το κύκλωμα, και έχω δοκιμάσει τρια 7812. Αν είναι καμμένα όλα τί να πω, γκαντέμης...
    τους ηλεκτρολυτικούς τους έχω τσεκάρει, νομίζω δεν έχω λάθος πολικότητες...θα το ξαναδώ πάντως.
    Επίσης δοκίμασα και το πιο απλό σχηματικό που επισυνάπτω εδώ, αλλά πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: το 7812 ζεσταίνεται, το 7912 όχι...
    symmetric-power-supply.jpg
    Μήπως κάνω κάτι λάθος με τη γείωση;;
    θα προσπαθήσω να "τακτοποιήσω" λίγο το breadboard και να ανεβάσω καμιά φωτογραφία μπας και βοηθήσει...
    Πέραν αυτών που είπε ο ezizu πιο πάνω:
    Αν βγάλεις τον C3, πάλι ζεσταίνεται το 7812? Αν ναι και το πραγματικό κύκλωμα είναι ακριβώς σαν κι αυτό στο σχήμα, τότε είναι τα 7812, δεν γίνεται αλλιώς. Τα πήρες από κίνα?
    Και πες παραπάνω για τον μετ/στη: οι τάσεις που ανέφερες είναι AC πριν την γέφυρα ή DC? DC μέτρησες με τον/τους πυκνωτές 1.000uF ή χωρίς? Αν είναι 14-0-14 όπως στο σχήμα στα άκρα θα βγάλει 39Vdc μετά από γέφυρα που είναι πολλά για 7812 αν το έχει συνδέσει λάθος (στο κύκλωμα που δείχνεις όλα είναι καλά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (05-05-17)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    symmetric-power-supply.jpg
    Δοκίμασε πρώτα μόνο αυτό το κομμάτι του κυκλώματος και δοκίμασε εναλλάξ τα δύο τυλίγματα, Μεσαία λήψη και ένα άκρο και μετά μεσαία λήψη και το άλλο άκρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (05-05-17)

  11. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ο πυκνωτης C1 θα πρεπει να "σπασει" σε δυο πυκνωτες. Ο ενας απο τη γειωση προς την εισοδο του 7812 κι ο αλλος με το "πλυν" του πυκνωτη στην εισοδο του 7912 και το "συν" του στη γειωση.

    Η μεσαια ληψη θα πρεπει να συνδεθει στα gnd των σταθεροποιητων και αναμεσα απο τους παραπανω πυκνωτες (θα ειναι ο κοινος κομβος του τροφοδοτικου σου - τα "0V" δηλαδη).

    Ο Μ/Σ εισαι σιγουρος οτι βγαζει τις τασεις που αναφερεις; Τον εχεις μετρησει;

    Μετα τη γεφυρα, μονο με τους πυκνωτες εχεις σωστη ταση (περιπου 15 με 16 V DC)?

    Προσοχη στη συνδεσμολογια των σταθεροποιητών!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (05-05-17)

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!
    Σας ευχαριστώ όλους!
    Πρώτα απ'όλα, να πω ότι όλα τα στοιχεία του κυκλώματος είναι καινούργια και αγορασμένα από ελληνικά καταστήματα. Εκτός του μ/σ που δεν έχω άλλον, έχω δοκιμάσει διαφορετικούς πυκνωτές και 7812. Την συνδεσμολογία των LM την έχω προσέξει γιατί στην πρώτη μου προσπάθεια όντως βιάστηκα και έκανα λάθος συνδέσεις νομίζοντας ότι τα πινς είναι τα ίδια
    Ο μ/σ είναι 12-0-12/ 1Α, καινούργιος και τις τάσεις τις μετράω χωρίς να έχω συνδέσει το κύκλωμα.

    ezizu: Υπάρχει περίπτωση να ζεσταίνεται πολύ το 7812 επειδή η τάση εισόδου του είναι χαμηλή; Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αρχικά, αλλά δεν βρήκα καμία σχετική αναφορά στο ίντερνετ ή στο data sheet, οπότε υπέθεσα ότι απλά θα παίρνω χαμηλότερη τάση στην έξοδο, χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα στο ολοκληρωμένο. θα δοκιμάσω να βάλω στη θέση του ένα 7809 να δούμε τι θα γίνει...

    electronio: κάτι παρόμοιο δοκίμασα αλλά με απλό μ/σ και πάλι το LM ζεσταινόταν, όχι όμως τόσο απότομα. θα ξαναδοκιμάσω πάντως αυτό που λες όταν επιστρέψω σπίτι το απόγευμα.
    θα μετρήσω και όλες τις τάσεις με κάθε στοιχείο.

    edit: Παναγιώτη μάλλον αναφέρεσαι στο πρώτο σχηματικό, σωστά; το έχω κάνει αυτό, αλλά δεν έκανε διαφορά. Η συνδεσμολογία είναι όπως αναφέρεις. τις τάσεις μετά τους πυκνωτές θα τις επιβεβαιώσω το βράδυ

    ευχαριστώ κ πάλι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    'Ολα όσα έχουν γραφεί στα προηγούμενα 'ποστ' είναι σωστά. Επειδή όμως εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στο 7812 βάλε για δοκιμή στη θέση του το 7805. Εάν παρουσιάζει τα ίδια έχεις θέμα με την σύνδεση του 7812 λάθος τα ποδαράκια, άλλο τίποτα δεν πρέπει να είναι εκτός βέβαια ο Μ/Τ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... τις τάσεις μετά τους πυκνωτές θα τις επιβεβαιώσω το βράδυ...
    Αντί για τους σταθεροποιητές να βάλεις στην έξοδο ένα μικρό φορτίο (πχ αντίσταση 1Κ) και να μετρήσεις την τάση πάνω στους πυκνωτές σταθεροποίησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (05-05-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση τροφοδοσίας για kit με το ta 2022
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 13:51
  2. Ερώτηση για κυκλωμα τροφοδοσίας μπαταριών
    By djgps in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 15:16
  3. Κύκλωμα τροφοδοσίας laptop
    By mpismpa in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 09:47
  4. Μέτρηση κατανάλωσης συμμετρικής τροφοδοσίας.
    By billys7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 12:47
  5. Κύκλωμα τροφοδοσίας . Λιγο βοήθεια !
    By kostas_thess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 18:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας