Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Πρόβλημα γείωσης σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση αναζητεί τα φώτα σας!

  1. #11
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων

    λες ότι είσαι σε πολυκατοικία και εκεί είναι λίγο ιδιότροπα τα πράγματα και πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο του κολλημένου που θα αρχίσει την γκρίνια για επέμβαση στους κοινόχρηστους χώρους αλλά τότε θα πρέπει να επέμβει ο ηλεκτρολόγος και να εξηγήσει ότι είναι θέμα ασφάλειας και το τη λέει το καταστατικό και το τη άποψη έχουν οι άλλοι για αυτό το θέμα δεν είναι υπεράνω του νόμου και τον κανονισμών.
    Συμφωνω απολυτα. Ειναι υποχρεωτικο βαση κανονισμου και βαση νομου, και κυριως για λογους ασφαλειας να εχει καθε ηλ. εγκατασταση γειωση. Αρα κανενας δυστροπος η κανονισμος πολυκατοικιας δεν θα μπορουσε ουτε κατα διανοια να αποτρεψει οποιαδηποτε παρεμβαση χρειαζεται για να φτιαχτει σωστη και ασφαλης ηλ. Εγκατασταση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν γίνεται να μην έχεις γείωση , τώρα ότι έπεσες πάλι σε μ@#€_ , τι να πω , άκου εκεί γειωνεται με το νερό .
    Εγώ πάντως πρωτεϊνώ να πάρεις έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο , να τα μαθεις όλα από μόνος σου αποκλείεται

    Άσε που πρέπει να έχεις και γειοσομετρο και άλλα ειδικά εργαλεία

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το ποσό θα σε γδάρει δεν έχει καμία σημασία , προέχει η ασφάλεια σου .
    Θα πληρώσεις 100€ οκ για την ανακαίνιση πόσο έδωσες ?
    Όσο ότι φταίει το λεγκραντ αμφιβάλω.
    Ότι πλέον δεν έχεις ούτε γείωση αλλά ούτε λειτουργικό ρελέ διαροης , τότε παίζεις με την ζωή σου

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αν
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και το χρόνο σας! Όπως φοβόμουν αυτά που έλεγε ο 2ος ηλεκτρολόγος -όσα κατάλαβα- δεν στέκουν και για αυτό απευθύνθηκα στο φόρουμ για επιβεβαίωση, ακόμα και εάν δε το εξέφρασα σωστά εξαρχής. Ειδοποίησα ήδη άλλον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη που μου σύστησαν και ελπίζω ότι δε θα τριτώσει η τύχη μου με τους ηλεκτρολόγους.

    Ήδη από το τηλέφωνο μου είπε λίγο-πολύ αυτά που γράψατε εδώ ως πιθανή αιτία, όταν του ανέφερα τι πρόβλημα αντιμετωπίζω μετά την ανακαίνιση, και θα έρθει άμεσα να κάνει πλήρη έλεγχο της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης από κοντά για να βρει τι φταίει. Προφανώς δε τίθεται ασφάλειας vs κόστους, αλλά επειδή είναι περίεργες εποχές κοιτάς αναγκαστικά και το κόστος. Σε καμία περίπτωση δε περίμενα να λύσω εγώ το πρόβλημα, ούτε να το τρενάρω λόγω περίεργου γείτονα.

    Ευχαριστώ και πάλι και ότι προκύψει θα επανέλθω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggg2015 : 08-05-17 στις 00:56

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Να υποθέσουμε οτι βρίσκεσαι σε περιοχή με άμεση γείωση και όχι με ουδετέρωση; Γιαυτό και έχεις τόσα προβλήματα απο την κακή ή ανύπαρκτη γείωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Προσοχή στις ''εταιρείες'' που κάνουν ανακαινίσεις σε σπίτια καταστήματα κ.λ.π. βάζουν αλλοδαπούς που είναι πλυτεχνίτες κοιτάξτε τι έπαθε γνωστός μου μετα απο τέτοια ανακαίνιση, ευτυχώς ήταν μέσα τη στιγμή του συμβάντος αλλιώς θα λαμπάδιαζε καθ' ότι συνηθίζει να αφήνει αναμένο όταν λείπει απο το σπίτι ηλεκτρικό καλοριφέρ το χειμώνα και αιρ κοντ. το καλοκαίρι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αν
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσουμε οτι βρίσκεσαι σε περιοχή με άμεση γείωση και όχι με ουδετέρωση; Γιαυτό και έχεις τόσα προβλήματα απο την κακή ή ανύπαρκτη γείωση...
    Δεν έχω ιδέα, κέντρο Αθήνας είμαι, απ' ότι διάβασα η άμεση γείωση είναι το σύνηθες εδώ αλλά προτείνεται επιβεβαίωση με ΔΕΗ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή στις ''εταιρείες'' που κάνουν ανακαινίσεις σε σπίτια καταστήματα κ.λ.π. βάζουν αλλοδαπούς που είναι πλυτεχνίτες κοιτάξτε τι έπαθε γνωστός μου μετα απο τέτοια ανακαίνιση, ευτυχώς ήταν μέσα τη στιγμή του συμβάντος αλλιώς θα λαμπάδιαζε καθ' ότι συνηθίζει να αφήνει αναμένο όταν λείπει απο το σπίτι ηλεκτρικό καλοριφέρ το χειμώνα και αιρ κοντ. το καλοκαίρι.
    Να υποθέσω ότι έβαλαν μεγαλύτερη ασφάλεια από την επιτρεπόμενη, σε σχέση με τη διατομή του καλωδίου που υποτίθεται ότι "ασφάλιζε" ή απλά κακή σύνδεση; (κάνω και διαγνώσεις ο άσχετος και... αγείωτος!)

    Πάντως ως απλός καταναλωτής θεωρώ γενικότερα κακή συνήθεια να αφήνεις συσκευές υψηλής κατανάλωσης σε λειτουργία όταν λείπεις. Ποτέ δεν έχω αφήσει σε λειτουργία... θερμοσίφωνα, κουζίνα, πλυντήριο, κλιματιστικό, θερμαντικά σώματα, κτλ. Μόνο ψυγείο αναγκαστικά, που είναι σχεδιασμένο (ελπίζω) να λειτουργεί 24/7.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aggg2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα, κέντρο Αθήνας είμαι, απ' ότι διάβασα η άμεση γείωση είναι το σύνηθες εδώ αλλά προτείνεται επιβεβαίωση με ΔΕΗ.


    Να υποθέσω ότι έβαλαν μεγαλύτερη ασφάλεια από την επιτρεπόμενη, σε σχέση με τη διατομή του καλωδίου που υποτίθεται ότι "ασφάλιζε" ή απλά κακή σύνδεση; (κάνω και διαγνώσεις ο άσχετος και... αγείωτος!)

    Πάντως ως απλός καταναλωτής θεωρώ γενικότερα κακή συνήθεια να αφήνεις συσκευές υψηλής κατανάλωσης σε λειτουργία όταν λείπεις. Ποτέ δεν έχω αφήσει σε λειτουργία... θερμοσίφωνα, κουζίνα, πλυντήριο, κλιματιστικό, θερμαντικά σώματα, κτλ. Μόνο ψυγείο αναγκαστικά, που είναι σχεδιασμένο (ελπίζω) να λειτουργεί 24/7.
    Δεν είχαν σφύξει καλά τον παροχικό ουδέτερο πάνω στη κεντρική κλέμα των ουδετέρων όπως δείχνουν και οι φωτογραφίες.

    Γενικά πολλοί αφήνουν κυρίως τα ηλεκτρικά σώματα όλο το 24ωρο αναμμένα σε κάποιο χώρο για να διατηρείται μια μόνιμη θερμοκρασία και να έχουν χαμηλότερη κατανάλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχαν σφύξει καλά τον παροχικό ουδέτερο πάνω στη κεντρική κλέμα των ουδετέρων όπως δείχνουν και οι φωτογραφίες.

    Γενικά πολλοί αφήνουν κυρίως τα ηλεκτρικά σώματα όλο το 24ωρο αναμμένα σε κάποιο χώρο για να διατηρείται μια μόνιμη θερμοκρασία και να έχουν χαμηλότερη κατανάλωση.
    για να μην λεμε για τους τσακωνες μονο,αυτο μπορει να συμβει σε ολους.Δυστυχώς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αν
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα λύθηκε με έλεγχο ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και τριγωνική γείωση. Στις μετρήσεις που είδα ότι έκαναν στις πρίζες, παρατήρησα ότι αρχικά έλεγε >9.99Ω και μετά 0.7-0.8Ω. Δε γνωρίζω ακριβώς τι ήταν αυτή η μέτρηση.

    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggg2015 : 14-05-17 στις 23:47

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-20, 19:26
  2. Ηλεκτρολογική εγκατάσταση κλιματιστικού
    By sunshine in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 05:57
  3. Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Σπιτιού
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 14:00
  4. ηλεκτρολογική εγκατάσταση οικίας
    By lynx in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 01:45
  5. Πλήρης ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    By eddie-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 20:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας