Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Μείωση στροφών σε μοτερ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή Μείωση στροφών σε μοτερ

    Πριν λίγο καιρό που δούλευε η σόμπα μου κάηκε το μοτέρ του κοχλία τροφοδοσίας.
    Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία αλλά μου έστειλε με περισσότερες στροφές.
    Το παλιό ήταν μία στροφή το λεπτό, ενώ το καινούριο 2.5 στροφές το λεπτό με αποτέλεσμα να έχω μεγαλύτερη κατανάλωση.
    Από τις ρυθμίσεις του plc δεν μπόρεσα να το φέρω στα παλιά δεδομένα γιατί κάποιες ρυθμίσεις τις πήγα μέχρι το όριο.
    Το εργοστάσιο μου είπαν σταμάτησε να βγάζει με μία στροφή και πήρα το γρήγορο.
    Υπάρχει περίπτωση με κάποιο έτοιμο κυκλωματάκι να μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές στο μοτέρ;
    Να σας πω ότι το μοτέρ έχει και έναν πυκνωτή επάνω του... το μοτέρ είναι σαν και αυτό της φωτό...
    http://www.knishop.gr/products/moter...let-2-strofon/

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Λογικά το PLC θα οπλήζει καποιο ρελέ και από τις επαφές αυτού θα παιρνει το μοτέρ απέυθείας 220 απο το δικτυο ή απο Μ/Σ.
    Αν ειναι ετσι μπορείς να παρεμβάλεις ενα ρυθμιστή στροφών 220 V AC μοτερ.
    Εχει και στο Ebay παρα πολύ φτηνά.....
    Ο πυκνωτής ειναι για να γυρνάει πάντα προς την μια φορά. Δεν σε επηρεαζει ως προς την μετατροπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    το παλιο το εχεις?ειναι το ιδιο ακριβως?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Το παλιο το εχω, ειναι ιδιο με την διαφορα των στροφων.
    giannakis1983 ευχαριστω για την απαντηση σου.
    Καποια στιγμη ειχα παρει τετοιο κυκλωμα αλλα για 12v για μοτερ υαλοκαθαριστηρα.
    Απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι γινεται και σε αυτο...
    Ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Φίλε μου. Δεν επιτρέπεται να βάλεις κανένα ρυθμιστή στροφών όπως λανθασμένα σου είπαν παραπάνω. Ο πυκνωτής μπαίνει στο μοτέρ όχι για να γυρνάει αυτό προς τη μια κατεύθυνση, αλλά για να δημιουργήσει ένα δεύτερο ρεύμα με το οποίο θα τροφοδοτηθεί η δευτερεύουσα περιέλιξη του μοτέρ και το οποίο θα έχει διαφορά φάσης 90 μοιρών σε σχέση με το ρεύμα της κύριας περιέλιξης. Αν το μοτέρ σου είναι αυτό που δείχνεις στη φωτο (των 2 και όχι των 2.5RPM όπως είπες στο μήνυμα) τότε για να σου γυρίσει με 1RPM όπως το παλιό θα πρέπει να αλλάξεις τον πυκνωτή του από 0.62μF σε 1.25μF και να το τροφοδοτήσεις με 110V και 25Hz.

    Λες ότι το παλιό το έχεις. Γιατί δεν βάζεις το καινούριο μοτέρ στον παλιό μειωτήρα; Διότι υποψιάζομαι ότι η διαφορά των στροφών οφείλεται μόνο στον μειωτήρα και όχι στο μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Φιλε μου οταν ειπα ιδιο εννοουσα ιδια κατασκευη, το δικο μου ειναι 2,5 στροφες οπως ειπα στην αρχη.
    Τις στροφες τις γραφει πανω στο μοτερ οποτε φανταστικα οτι δεν εχει να κανει με τον μειωτηρα.
    Αν μπορω να πετυχω κατι με αλλαγη πυκνωτη τοτε καλητερα.
    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Υπάρχει μοτέρ που να τροφοδοτείται με 50Hz και να γυρνάει π.χ. με 1 στροφή / λεπτό χωρίς μειωτήρα; Δηλαδή πόσους πόλους έχει, 3000; Οι στροφές που βλέπεις στο αυτοκόλλητο προφανώς είναι οι στροφές στην έξοδο του μειωτήρα και όχι οι στροφές στον άξονα του μοτέρ, παρόλο που το αυτοκόλλητο είναι τοποθετημένο πάνω στο μοτέρ. Δυστυχώς με αλλαγή πυκνωτή το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να δημιουργήσεις προβλήματα.

    Τελικά το παλιό ήταν διαφορετικό και δεν μπορεί το καινούριο μοτέρ να στερεωθεί πάνω στον παλιό μειωτήρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ακου τον Φιλιππο φιλε Χαρη,κατι ξερει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Μοτέρ 1 στροφής (στην τελική υποδιαίρεση) είχα πάρει από Ελλάδα , αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από ποιον . Ήταν με τα χαρακτηριστικά 59TYD-FA (16W και πυκνωτή 0,56). Όμως στις τότε έρευνες για να το εντοπίσω γίνεται μπάχαλο , διότι μπορεί να βρεις διαφορετικά μοτέρ με τις ίδιες στροφές π.χ. για την 1 στροφή στον άξονα της υποδιαίρεσης και στα 2 . Αλλά διαφορετική ισχύ σε Watt για το καθένα , και αυτό μάλλον έχει να κάνει με το τι ροπή ζητάει ανάλογα το μέγεθος του κοχλία της κάθε σόμπας . Ας μας δώσει ο ενδιαφερόμενος μια φωτό του παλιού μοτέρ / χαρακτηριστικά που γράφει επάνω ή και τα 2 μοτέρ μαζί και ίσως του βρω το κατάλληλο.
    Με την ευκαιρία και ένα μοτέρ ρίψης πέλλετ ιδιοκατασκευή με 4W μοτεράκι σούβλας κουζίνας
    https://www.youtube.com/watch?v=e097...ature=youtu.be

    Δεν θα πρέπει να υποψιάζεται το κάψιμο του μοτέρ ως τυχαίο . Αλλά να ελέγξει και για την κατάσταση του κοχλία / κουζινέτα του κοχλία / είδος πέλλετ καυσίμου που χρησιμοποίησε (μερικά είναι πολύ σκληρότερα από κάποια άλλα ) και ζορίζει παραπάνω το μοτέρ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 05-05-17 στις 13:24

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Λες ότι το παλιό το έχεις. Γιατί δεν βάζεις το καινούριο μοτέρ στον παλιό μειωτήρα; Διότι υποψιάζομαι ότι η διαφορά των στροφών οφείλεται μόνο στον μειωτήρα και όχι στο μοτέρ.[/B]
    αυτο ειχα κατα νου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 19:52
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 09:52
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 17:01
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 01:21
  5. Ρύθμιση στροφών σε 24v μοτερ....???
    By Anbus in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας