Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Mετασχηματιστης 9v 0v 9v 350W

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μπλεκει το πραγμα και μου βαζετε δυσκολα χωρις καποιο σχεδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλεκει το πραγμα και μου βαζετε δυσκολα χωρις καποιο σχεδιο.
    Σχέδια πολλά, το δικό σου με το LM317 που ελέγχετε από mC και έχει current sense και περιορισμό που είναι?

    Άσε να πει και κανένας άλλος την γνώμη του, γιατί εγώ όλο προτείνω το ίδιο τροφοδοτικό (πάνω-κάτω) σε όλους αφού αυτό βλέπω σαν "καλύτερο", το οποίο δεν είναι σωστό...
    Ίσως το αρχικό που έλεγες να είναι το καλύτερο στην δική σου περίπτωση, ακόμα κι αν δεν έχει προστασία από βραχυκύκλωμα :/
    Δεν είναι μόνο οι προστασίες προτερήματα σε ένα κύκλωμα: και η απλότητα είναι προτέρημα, στην κατασκευή αλλά και στην επισκευή αν υπάρχει βλάβη, και η αποδεδειγμένη αξιοπιστία είναι προτέρημα, και η ευκολία στην μετατροπή στο Χ κομμάτι που ένα σχέδιο μπορεί να προσφέρει κι άλλο όχι είναι, και χίλια δυο άλλα που εγώ μπορεί να αγνοώ ή να βάλω πιο χαμηλά στις προτεραιότητες από εσένα ή άλλους...

    Επίσης αν προσθέσεις mC στην συνταγή μπορείς να κάνεις 425 πράγματα "εύκολα" σε σχέση με το αν θα έπρεπε να κάνεις το ίδιο με τρανζίστορ και ολοκληρωμένα, οπότε μπορείς να σχεδιάσεις αλλιώς το κύκλωμα... Αν θες

    [edited]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-05-17 στις 01:19

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Το σχεδιο είναι στο μυαλό μου ακόμα αν και υπαρχουν αρκετά για έλεγχο του 317 απο mC.
    Για όλα τα υπολοιπα που γραφείς περί απλότητας στην κατασκευή Συμφωνώ απόλυτα. Όχι οτι δεν συμφωνώ και με την ύπαρξη κυκλώματος προστασιας. Τέλος πάντων ξεκινω μεβτο απλό και βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους

    Αγορασα μια 4απλη ψυχτρα για τα mj. H ερωτηση ειναι αν χρειαζετε να τα μονωσω πανω στην ψυχτρα η να μην τα μονωσω και να μονωσω την ψυχτρα πανω στο αλουμινένιο σασι που θα την βαλω???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους

    Αγορασα μια 4απλη ψυχτρα για τα mj. H ερωτηση ειναι αν χρειαζετε να τα μονωσω πανω στην ψυχτρα η να μην τα μονωσω και να μονωσω την ψυχτρα πανω στο αλουμινένιο σασι που θα την βαλω???
    Αν μιλάμε για το κύκλωμα που έβαλες στο ποστ #3, τότε και τα δύο γίνονται.

    Αν δεν βάλεις μόνωση μεταξύ τρανζίστορ και ψήκτρας θα έχεις κέρδος την καλύτερη μεταφορά θερμότητας, οπότε αν δεν σε πειράζει να έχεις όλη την ψήκτρα σε δυναμικό "+Vout" θα πρότεινα αυτό αρκεί να μονωθεί σωστά η ψήκτρα με το σασί!
    Μην βάλεις κάτι που λιώνει με θερμοκρασίες που μπορεί να φτάσει η ψύκτρα, και μην αφήσεις "μια τρίχα" κενό αν η ψήκτρα είναι μέσα στο σασί, πχ αν βάλεις κάτι βαρύ στο πάνω μέρος του τροφοδοτικού πρόσεξε μην λυγίσει το σασί και γίνει επαφή και ΜΠΟΥΜ!

    Το σασί καλό είναι να γειωθεί (επιβάλλεται αν είναι μεταλλικό για λόγους ασφαλείας) κατά την γνώμη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    altimeter (09-05-17)

  7. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    OK λογο περιορισμενου χωρου μεσα στο κουτι λεω να τα μονωσω σε σχεση με την ψυκτρα και να βιδωσω την ψυκτρα πανω στο σασι ωστε να κανω και το σασι μερος της ψυκτρας. Σιγουρα το σασι και σε επεκταση και η ψυκτρα θα γειωθουν.
    Τελικα μετα την τοποθετηση των πυκνωτων το πολυμετρο εδειξε 24.3v

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Έκανα και την σύνδεση του lm317. Έβαλα και το pot όλα καλά εκτώς από το ποντεσιομετρο που ανεβάζει θερμοκρασία. Είναι λογικό? Όχι πολύ βέβαια. Θα το αφήσω καμία ώρα να δω τι θα κάνει. Όλα αυτά χωρίς φορτίο φυσικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Έκανα και την σύνδεση του lm317. Έβαλα και το pot όλα καλά εκτώς από το ποντεσιομετρο που ανεβάζει θερμοκρασία. Είναι λογικό? Όχι πολύ βέβαια. Θα το αφήσω καμία ώρα να δω τι θα κάνει. Όλα αυτά χωρίς φορτίο φυσικα
    Το ρεύμα Iadj είναι της τάξης των δεκάδων μA οπότε δεν είναι αρκετό για να ζεσταίνει το pot και αν το αφήσεις έτσι κάτι θα παραδώσει το πνεύμα...
    Το σχέδιο και το PCB που έφτιαξες είναι 100% όπως το αρχικό?
    Κάτι έχει γίνει λάθος με το pot ή C1 ή R2 ή την D3.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    altimeter (10-05-17)

  11. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Μια βοήθεια παιδιά γιατί θα με τρελάνει.
    Εχω κανει τις συνδεσεις οπως στο σχεδιο και στην εξοδο μετα τις αντιστασεις ισχυος εχω ρυθμιζομενο απο 0 εως 25ν. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω εξοδο καθολου απο τα MJ2955. Τι μπορει να εχω κανει λαθος? Το σχεδιο το εχω ακολουθησει μεχρι κεραιας. Οταν βαλω φορτιο ζεστενετε πολυ το lm317 γιατι στην ουσια αυτο δινει την παροχη στο φορτιο και οχι τα MJ. Εχω δοκιμασει να ξεσυνδεσω την εξοδο των MJ απο το vout πριν την διοδο να δω αν εχω ρευμα αλλα ουτε ετσι δινει.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει 100% το πως δουλεύει το κύκλωμα και φυσικά χωρίς να το έχω υλοποιήσει ποτέ, αλλά υποθέτοντας ότι το κύκλωμα δουλεύει αν το φτιάξεις όπως στις οδηγίες:

    Αν κατάλαβα σωστά τον βασικό τρόπο λειτουργίας του κυκλώματος, το LM317 δεν πρέπει να ζεσταίνεται καθόλου αν δεν φτάσεις το όριο των MJ2955 (πάνω από 5Α τουλάχιστον), η 33Ω λογικά αφήνει λιγότερα απο 100mΑ για το LM317 μέχρι τότε...
    Σε τι τάση εξόδου και φορτίο σου ζεσταίνεται το LM317?
    Για να άγουν αυτά τα τρανζίστορ πρέπει να έχουν ~0.6-0.7V μεταξύ Βάσης-Εκπομπού, έχουν?
    Στην τάση/ρεύμα εξόδου όπου έχεις το "πρόβλημα", δες τι τάσεις έχεις πάνω στην R7, στις R3/R4/R5/R6 και τις Vbe των τρανζίστορ.

    ____________________________________



    EDIT:
    Έκανα ένα γρήγορο τεστ (καμία σχέση με το δικό σου κύκλωμα) που επιβεβαιώνει τον τρόπο λειτουργίας του κυκλώματός σου, άρα κάπου κάτι έχεις κάνει λάθος
    Μήπως έχεις ενώσει τις βάσεις των τρανζίστορ ΠΡΙΝ την R7 αντί για μετά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 15-05-17 στις 22:10

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    altimeter (15-05-17)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RVR LINER 350W
    By petros1967 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 11:29
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 16:44
  3. Τι σημαίνει αντίσταση 350W;
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:34
  4. Ποιότητα Mετασχηματιστη
    By Afanas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 16:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας