Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Mετασχηματιστης 9v 0v 9v 350W

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή Mετασχηματιστης 9v 0v 9v 350W

    Καλησπέρα σε ολους.
    Εχω εναν μετασχηματιστη 350W με δυο εξοδους 9ν και μεσαία λήψη. Οταν μετράω τα δυο κιτρινα καλωδια σε σχεση με το μαυρο μου δινει 9ν και τα δυο κιτρινα μου δινουν 19.1ν. Η ερωτηση ειναι αν μπορω και πως να ανορθωσω και να παρω μια εξοδο 19+ volts. Πρεπει να κανω ανορθωση σε καθε εξοδο χωριστα και μετα να παρω σε σειρα τις εξοδους της ανορθωσης η υπαρχει και αλλος τροπος??? Ευχαριστω πολυ

    Α κατι ακομα αυτα τα 350W τα δινει σε καθε μια εξοδο η και στις δυο μαζι? Στο ταμπελάκι γραφει απλα 9-0-9 350W

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Το παχος των τυλιγματων των δυο εξοδων (δευτερευοντα) ειναι ιδια;

    Αν ναι, τοτε ξεχνας τη μεσαι ληψη (μονωσε τη σαν να μην υπαρχει) και εχεις εναν Μ/Σ 18V AC - 19A. Η ισχυς αναφερεται σε ολες τις εξοδους μαζι του Μ/Σ.

    Με μια γεφυρα ανορθωσης και μεγαλους πυκνωτες θα παρεις DC ταση ιση με: 19*1.414-1.5=25V DC.

    Τι θες να τροφοδοτησεις και με ποσα amperes;
    Το πιο ευκολο ειναι να παρεις ετοιμο εναν DC/DC converter και να κατεβασεις τα 25V DC στα 19V DC.
    Πχ: http://m.ebay.com/itm/1-25V-53V-Adju...257Ciid%253A10


    Υπαρχει και η λυση του να ξετυλιξεις μερικες σπειρες απο τα δευτερευοντα αλλα χρειαζεται υπομονη και προσοχη και παλι η ταση σου δε θα ειναι ακριβως 19V αλλα θα μεταβαλλεται με το φορτιο σου (στα μεγαλα ρευματα).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

    Το παχος των τυλιγματων ειναι ιδια


    Ετσι το σκεφτομουν και εγω αλλα δεν ημουν σιγουρος. Φτιαχνω ενα τροφοδοτικο παγκου με LM317 για ρυθμιση και 4 Χ MJ2955 στην εξοδο οποτε τα 25ν ειναι μια χαρα. Για γεφυρα λεω να βαλω μια gbpc3504 που εχω. Τωρα για πυκνωτη εχω δυο χ 15000μf και πιστευω οτι ειναι αρκετα.
    4 τεμαχια MJ2955 πιστευεις ειναι καλα? Να σου πω την αληθεια δεν πιστευω οτι θα χρειαστει να παρω ποτε πανω απο 15Α
    αλλα ποτε δεν ξερεις

    Λεω να φτιαξω αυτο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35679

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Τελικα μετα την ανορθωση μου εδωσε 16ν Λιγα δεν ειναι? Τεσπα πιστευω μετα τους πυκνωτες να εχω περιπου 22 ν
    Ευχαριστω και παλι θα ενημερωσω για την πορεια και οτι απορια εχω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα μετα την ανορθωση μου εδωσε 16ν Λιγα δεν ειναι? Τεσπα πιστευω μετα τους πυκνωτες να εχω περιπου 22 ν
    Ευχαριστω και παλι θα ενημερωσω για την πορεια και οτι απορια εχω.
    Δεν έχεις βάλει πυκνωτή εξομάλυνσης, οπότε έχεις την μπλε κυματομορφή στην έξοδο και μετράς 16V. Με πυκνωτή θα πάει 1.1414*18=25V μείον κάτι ψιλά από πτώση τάσεις στις διόδους.





    Να κάνω μία ερώτηση για το κύκλωμα που αναφέρεις: έχει προστασία από βραχυκύκλωμα?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να κάνω μία ερώτηση για το κύκλωμα που αναφέρεις: έχει προστασία από βραχυκύκλωμα?
    Δεν εχει προστασια αλλα ειναι αξιοπιστο απο οτι λενε οσοι το εφτιαξαν

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    αξιοπιστο χωρις προστασια δεν γινεται.
    το κυκλωμα σου εχει την δυνατοτητα παροχης μεγαλων ρευματων. φαντασου σε ενα βραχυκυκλωμα τι θα γινει. οσο και να προσεξεις, οτι και να κανεις το βραχυκυκλωμα ειναι μεσα στο προγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει προστασια αλλα ειναι αξιοπιστο απο οτι λενε οσοι το εφτιαξαν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιοπιστο χωρις προστασια δεν γινεται.
    το κυκλωμα σου εχει την δυνατοτητα παροχης μεγαλων ρευματων. φαντασου σε ενα βραχυκυκλωμα τι θα γινει. οσο και να προσεξεις, οτι και να κανεις το βραχυκυκλωμα ειναι μεσα στο προγραμμα.
    Ίσως να έχει προστασία το κύκλωμα. Μεταξύ της ερώτησής μου και της απάντησης του altimeter το έψαχνα στο Google και γίνεται με πάνω-κάτω το ίδιο κύκλωμα, αλλά βαριέμαι να αναλύω τον τρόπο λειτουργίας των παρακάτω κυκλωμάτων και το κύκλωμα που θέλει να φτιάξει ο altimeter για να δω αν είναι "σωστό" το κύκλωμα για current limit και αν "ταιριάζουν" οι τιμές των αντιστάσεων...

    Από "Voltage Regulator Handbook - National Semiconductor 1980":





    Από http://www.bowdenshobbycircuits.info/page12.htm:







    Πάντως και η δική μου άποψη είναι ότι η προστασία τουλάχιστον από βραχυκύκλωμα είναι must, αλλά αυτή είναι η δικιά μου προτήμηση, αν ο altimeter είναι χαρούμενος με το να μην έχει το κύκλωμα, πάω πάσο

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιοπιστο χωρις προστασια δεν γινεται.
    το κυκλωμα σου εχει την δυνατοτητα παροχης μεγαλων ρευματων. φαντασου σε ενα βραχυκυκλωμα τι θα γινει. οσο και να προσεξεις, οτι και να κανεις το βραχυκυκλωμα ειναι μεσα στο προγραμμα.
    Σωστο και αυτο!Σκεφτομαι να οδηγησω το LM317 με mC οποτε θα μπει και ενα current sensor και για να δειχνει τα amp αλλα και να κοβει το LM σε περιπτωση βραχυκυκλωματος.
    Αν υπαρχει κατι ευκολο για προστασια περα απο αυτο που σκεφτομαι μετα χαρας να το δω.

    Τωρα ειδα το παραπανω
    Ευχαριστωωωω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altimeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Σκεφτομαι να οδηγησω το LM317 με mC οποτε θα μπει και ενα current sensor και για να δειχνει τα amp αλλα και να κοβει το LM σε περιπτωση βραχυκυκλωματος...
    Τώρα περιγράφεις ένα πολύ διαφορετικό κύκλωμα...
    Και πως θα οδηγήσεις το LM317 με mC? Μέσο τελεστικού φαντάζομαι.
    Άρα μήπως να αφήσεις το LM317 στην ησυχία του και να βάλεις "κλασσικά" (ένα LM358 με) δύο τελεστικούς, έναν για τάση και έναν για ρεύμα? Μια ιδέα λέω...
    Μήπως ο mC να οδηγεί και ένα ρελέ για να αλλάζεις τύλιγμα στον μετ/στη ανάλογα με την τάση εξόδου (που θα την διαβάζεις έτσι κι αλλιώς) αφού τον έχεις με μεσαία λήψη, ώστε να κόβεις "το φορτίο" στα εξόδου (εννοώ το dissipation που δεν μου έρχεται στα ελληνικά) στο μισό? 350VA μετ/στης σημαίνει 20Α ρεύμα, δεν είναι και λίγο.

    Εντάξει, σταματάω γιατί βλέπω τι κάνω και που πάει η δουλειά, και δεν είμαι και κανένας ειδήμων στο θέμα, πρωτάρης είμαι κι εγώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RVR LINER 350W
    By petros1967 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 12:29
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 17:44
  3. Τι σημαίνει αντίσταση 350W;
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 17:34
  4. Ποιότητα Mετασχηματιστη
    By Afanas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 17:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας