Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Mετασχηματιστης 9v 0v 9v 350W

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    selectronic ευχαριστω για την συμπαρασταση. Θα το τσεκαρω παλι αυριο με καθαρο μυαλο. Ισως το ξανακάνω απο την αρχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Βοηθώντας εσένα στην ουσία βοηθάω τον εαυτό μου γιατί μαθαίνω κι εγώ που τα παίρνω αργά γιατί καίω κάρβουνο!

    Πάντως αν δεν είναι κάποιο εξάρτημα καμένο ή λάθος τιμές οι αντιστάσεις τότε μάλλον έχει ενώσει τις βάσεις των MJ στην λάθος πλευρά της R7:
    Η επαφή C-E των τρανζίστορ είναι ανοιχτός διακόπτης όταν δεν άγουν, οπότε η βάση τους δεν παίρνει αρκετή τάση (από ~0.6-07Vbe άγει και αντέχει μέχρι ~7V) ή ρεύμα, που δεν νομίζω γιατί με hFE πάνω από 20 (γύρο στα 60 για Ic=500mA και κρύο τρανζίστορ) τα 4xMJ2955 θα θέλουν πολύ λίγο ρεύμα για να δώσουν πχ 2Α...
    Πάντως ακόμα δεν ξέρω αν έχει προστασία από βραχυκύκλωμα το σχέδιο, η 33Ω είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με τις 4x1Ω, εκτός κι αν κάνω λάθος τον υπολογισμό και "κόβει" στα ~8,5Α από τα MJ + 1,5Α από το LM317 = ~10Α...

    EDIT:
    Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, για να επέμβει η προστασία του LM317 πρέπει να περάσει ένα Χ ρεύμα μέσα από αυτό (όχι τα MJ), άρα και μέσα από την R7 και για να περάσεις πχ 1Α από 33Ω πρέπει να έχεις πολυυυυυ παραπάνω από τα 25V στην είσοδο, άσε που η κακομοίρα η R7 "33Ω 1/2W" θα πρέπει να αποβάλει 33W !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 16-05-17 στις 00:53

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Διάβαζα τώρα το datasheet του 7812 και είδα στην σελίδα 21 ένα κύκλωμα παρόμοιο με αυτό που φτιάχνεις, που κόβει το ρεύμα με μόνο μία αντίσταση και ένα τρανζίστορ! Και το ίδιο έχω κάνει και σε ένα τροφοδοτικό που έχω μισοτελειωμένο στο breadboard αλλά δεν μου έκοψε καθόλου, ίσως γιατί εγώ έχω την αντίσταση-τρανζίστορ στην μεριά της γείωσης και σε εσένα λόγο LM317 πρέπει να μπει στην θετική πλευρά... Το είπα, καίω κάρβουνο

    Αν βάλεις λοιπόν δύο τουβλάκια 0.1Ω/10W παράλληλα (=0.05Ω/10W) και ένα PNP που να αντέχει τα ~2Α (πχ το TIP42 που έχει το σχέδιο) που μπορεί να φτάσει το LM317 πριν αρχίσει να κόβει, θα έχεις μία κάποια προστασία αν σου βραχυκυκλώσουν οι ακροδέκτες της εξόδου, περίπου στα 14-15Α. Εσύ πάλι θα ξέρεις ότι μέχρι 10Α αντέχει το τροφοδοτικό σου και μέχρι τόσο θα δουλεύεις, αλλά θα υπάρχει και κάποια υποτυπώδης προστασία. Όχι ότι θα μπορείς να αφήσεις την έξοδο βραχυκυκλωμένη γιατί θα καεί το σύμπαν, αλλά για ένα τσαφ αν κάτι ακουμπήσει κάπου, μάλλον θα είσαι ΟΚ, αν δεν είσαι τώρα ήδη γιατί είμαι σίγουρος ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει 100% τον τρόπο λειτουργίας του κυκλώματος.

    Όταν το ρεύμα που περνάει μέσα από τα MJ φτάσει τα περίπου 12-13Α η τάση στην νέα Rs θα κάνει το TIP42 να αρχίσει να άγει (στα περίπου 600mV) και να δίνει το παραπάνω ρεύμα στο LM317. Όταν αυτό φτάσει να δίνει γύρο στα 1.5Α (άρα κάπου πριν τα 15Α στο σύνολο), θα αρχίσει να χαμηλώνει το ρεύμα που δίνει αλλά πιο σημαντικό να χαμηλώνει την τάση εξόδου του τροφοδοτικού που (στις περισότερες περιπτώσεις) σημαίνει ότι θα μειωθεί και το συνολικό ρεύμα που τραβάει το φορτίο και ταλαιπωρεί τα τρανζίστορ και τις 1Ω αντιστάσεις εκπομπών τους*.

    Βέβαια θα χάσεις κάποια watt που θα τα πάρεις σαν θερμότητα στην Rs (και μισό βολτ), αλλά εξαρτάτε από το φορτίο οπότε πχ για 5Α φορτίο στην έξοδο θα έχεις 1.25W πάνω στην Rs, ενώ όταν αρχίσει και κάνει την δουλειά της στα πχ 12Α φορτίο θα έχεις 7W πάνω της που δεν μπορεί να αντέξει συνεχόμενα, αλλά δεν είναι και για συνεχόμενο βραχυκύκλωμα αυτού του είδους η προστασία.
    Και λέγοντας για ισχύ που καταναλώνεται πάνω σε αντιστάσεις και το αστεράκι που έβαλα πριν, σε πλήρες φορτίο (10Α) η κάθε μία από τις 4 αντιστάσεις εκπομπών (R3,4,5,6) θα έχει (2,5*2,5)*1= 6.25W. Και οι αντιστάσεις είναι 5W. Και πτώση τάσης 2.5V πάνω σε κάθε μία από αυτές. Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν είναι τροφοδοτικό 10Α αυτό...

    Ας τσεκάρει και κανείς άλλος αν μπορεί αν τα λέω σωστά γιατί αυτούς του υπολογισμούς έκανα στα πρόχειρα, δεν το έχω φτιάξει το κύκλωμα να έχω αποδείξεις ότι θα κάνει την δουλειά του...


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Εφτιαξα το κυκλωμα για το τροφοδοτικό 2 φορες απο την αρχή και εννοω το κυκλωμα του LM317. Σε καθε περιπτωση το LM δουλεψε σωστα δινοντας ρυθμιζομενη ταση απο 1.2 εως 24.7ν. Το προβλημα ειναι με τα mj που δεν καταλαβαινουν τπτ οταν γυρνάω το pot. Δινουν σταθερα 24ν. Αν τωρα αντι τα MJ2955 βαλω 2Ν3055 εχω ρυθμιζομενη ταση στην εξοδο τους απο 9 εως 24ν. Πως μπορω να τσεκαρω με το πολυμετρο αν εχω καψει τα MJ2955 ???
    Αν τα αντικαταστησω με 2Ν3055 τι πρεπει να αλλαξω στο κυκλωμα ωστε να παρω ρυθμιση απο 1.2 εως 24ν ?

    και παλι ευχαριστω για καθε βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πολύ πιθανό τα MJ να είναι καμένα γιατί 1ον συχνά όταν καίγονται τα τρανζίστορ η επαφή C-E βραχυκυκλώνει (οπότε στο δικό σου κύκλωμα θα είχες πάντα την μέγιστη τάση/ρεύμα στην έξοδο του κυκλώματος) και 2ον επειδή το κύκλωμα δουλεύει αν το φτιάξεις σωστά και τα εξαρτήματα είναι ΟΚ...
    Μπορείς να ελένξεις τα τρανζίστορ εκτός κυκλώματος με πολύμετρο ή στο κύκλωμα να αποσυνδέσεις τον Συλλέκτη εντελώς και να δεις αν με την Βάση ενωμένη κατευθείαν στον Εκπομπό έχεις τάση στον Συλλέκτη (δεν πρέπει να έχεις).

    Για να βάλεις 2Ν3055 που είναι NPN στην θέση των MJ, θα πρέπει να βάλεις και ένα μικρότερο PNP σαν οδηγό, γιατί η τάση μετά την R7 θα είναι πάντα χαμηλότερη από από την τάση πριν από αυτή, άρα μπορείς να πολώσεις μόνο PNP επαφή Βάση-Εκπομπού ορθά. Το οδηγό τρανζίστορ θα πρέπει να αντέχει την Vce του κυκλώματός σου και να μπορεί να δίνει αρκετό Ic στις βάσεις των 2N3055, οπότε κάτι σε SOT-32 ή καλύτερα TO-220 θα είναι ΟΚ πιστεύω. Δες εδώ και εδώ παραδείγματα και βασιζόμενος σε αυτά σου βάζω σχέδιο παρακάτω. Τις αντιστάσεις Βάσεις και Συλλέκτη τις έχω βάλει "στο περίπου", οπότε ας με τσεκάρει κανένας που ξέρει καλύτερα μην έχω κάνει καμία πατάτα...
    *Για να κάνει σωστά την δουλειά του το LM317 πρέπει η έξοδός του να είναι απευθείας συνδεδεμένη με την έξοδο του τροφοδοτικού! Το λέω γιατί κυκλοφορούν σχέδια με LM317 και NPN τρανζίστορ με λάθος συνδεσμολογία, οπού το LM317 στην ουσία είναι οδηγός (driver) για τα NPN αλλά δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του Σταθεροποιητή Τάσης (Voltage Regulator) αφού δεν μπορεί να "διαβάσει" σωστά την τάση εξόδου του τροφοδοτικού αν το πιν Vout δεν είναι συνδεδεμένο με αυτή.

    Σε κάθε περίπτωση η τάση εξόδου 24V που αναφέρεις είναι χωρίς φορτίο και η μέγιστη τάση στα πχ 10Α θα είναι αρκετά πιο χαμηλά (κάτω από 20V) αφού έχεις 18V AC μετ/στη.




    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. RVR LINER 350W
    By petros1967 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-15, 11:29
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 16:44
  3. Τι σημαίνει αντίσταση 350W;
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:34
  4. Ποιότητα Mετασχηματιστη
    By Afanas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 16:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας