Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Bλάβη σε τροφοδοτικό

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή Bλάβη σε τροφοδοτικό

    Κατ' αρχήν αν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα ας το κάνουν οι διαχειριστές.

    Γνωστός συνάδελφος ραδιοερασιτέχνης μου έδωσε ένα τροφοδοτικό για επισκευή το τροφοδοτικό βγάζει 13.8 V 4 A σε συνεχή λειτουργία η έξοδος δεν βγάζει τάση έχει τέσσερις διόδους 1Ν 5400 σε σύνδεση γέφυρας, κάνει σταθεροποίηση με τρία L78S12CV συνδεδεμένα παράλληλα κατα τον έλεγχο οι δίοδοι θερμαίνονταν αρκετά τις απομόνωσα και τις μέτρησα σε σωστή πόλωση έδειχναν αντίσταση περιπου 230 Ω σε αντίστροφη άπειρη αντίσταση. Η τάση του μ/τ ήταν 16.5V και μετά την ανόρθωση με τις διόδους μόνο περίπου την ίδια τάση σε συνεχή, είναι σωστή τιμή? δεν έπρεπε να δείχνει τάση μ/τ*1.41 μετά την ανόρθωση?

    Εάν αντικαταστήσω όλη την ανόρθωση με αυτό το κύκλωμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36195
    και το ρυθμίσω στα 13.8V θα μπορεί να μου δώσει 4Α σε συνεχή λειτουργεία?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καταρχήν εφόσον μετράς μετά την γέφυρα μόνο λογικό είναι να έχεις ότι και στην είσοδο γιατί μετράς την τάση RMS. αν βάλεις και πυκνωτές τότε θα μετρήσεις κορυφή. το πολύμετρο δεν έχει να μετράει διόδους και τις μέτρησες στα Ωμ? από την άλλη για να έβγαζε 13.8 θα πρέπει να υπάρχει κάποια κάποιες αντιστάσεις για να μπουν στην γείωση των 7812 για να ανεβάσει την τάση από τα 12 στα 13.8. βλέπω μια που έχει καρβουνιάσει. από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο η απόσταση που είναι οι πυκνωτές απο τα 7812 είναι σωστή και κατά πόσο θα το εμπιστευόμουνα όλο αυτό έτσι όπως το βλέπω για να τροφοδοτώ ασύρματους.
    πρέπει να δεις και να μας σχεδιάσεις όλο το κύκλωμα που υπάρχει για να δούμε τη έχουν κάνει αν και δεν μου αρέσει έτσι όπως το βλέπω. επίσης το μεταλλικό σώμα του κάθε 7812 είναι ενωμένο με την γείωση. οπότε όλη η ψήκτρα είναι ενωμένη με την γείωση. άρα τη κάνει με τα σύρματα από κάθε πόδι γείωσης του κάθε 7812 που έχει ενώσει και που τις πάει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Παρόμοιας σχεδίασης τροφοδοτικά έχουν κυκλοφορήσει και στο εμπόριο, έχω ένα DUBL-EX Mod 125 με δύο σταθεροποιητές 78S12 παράλληλα συνδεδεμένους - κοινή είσοδος κοινή έξοδος - αλλά για να ανεβάσει την τάση στα 13,8 Volts χρησιμοποιεί δίοδο απο το μεσαίο ποδαράκι του κάθε σταθεροποιητή προς τη γή. Κάποια στιγμή διεπίστωσα οτι δεν μπορούσε να δώσει τα 5 Αμπέρ που υποτίθεται μπορούσε να δώσει, ξεκόλλησα την έξοδο του ενός σταθεροποιητή απο την πλακέτα, μέτρησα την έξοδο καθενός ξεχωριστά και είδα οτι το ένα είχε καεί και φυσικά το άλλο μόνο του δεν μπορούσε να δώσει το ρεύμα που ήθελα εγώ. Τελικά κατάφερα έκαψα και το δεύτερο σταθεροποιητή, επειδή δεν βρήκα τους 78S12 τοποθέτησα απλούς 7812 και περισσότερο για πειραματισμό τοποθέτησα δύο τρανζίστορ 2N3055 και σηκώνει άνετα 5 Αμπέρ. Πάντως σαν γενική ποιότητα σχεδίασης το DUBL-EX είναι καλύτερο απο το τροφοδοτικό που δείχνεις στις φωτογραφίες που φαίνεται να είναι πολύ οριακή κατασκευή, γι' αυτό και ασχολήθηκα λίγο παραπάνω για να το επισκευάσω.

    Επειδή το τροφοδοτικό σου όπως γράφεις δεν έχει καθόλου τάση στην έξοδο, αποσύνδεσε τις εξόδους των σταθεροποιητών απο την κοινή έξοδο και μέτρα τον καθένα ξεχωριστά, αν λειτουργούν σωστά προχώρα και αντικατέστησε την καρβουνιασμένη αντίσταση που γράφει πιο πάνω ο lepouras που μάλλον είναι συνδεδεμένη στο μεσαίο ποδαράκι των 78S12. Σύνδεσε ένα τρίμερ 5 Κ στη θέση της, γύρισέ το αργά και δες την τάση στην έξοδο, μόλις φτάσει στα 13,8 Volts ξεκόλλα την και μέτρα την αντίστασή της και τοποθέτησε στη θέση της μία σταθερή αυτής της τιμής. Βέβαια αυτό θα το κάνεις μόνο για πειραματισμό για να σου λυθεί η απορία γιατί δεν δουλεύει, η σχεδίαση είναι οριακή και η κατασκευή μάλλον πρόχειρη, με το άλλο σχέδιο νομίζω οτι θα κάνεις καλύτερα τη δουλιεά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Παιδιά σήμερα ασχολήθηκα με το παραπάνω τροφοδοτικό, υπάρχει το εξής πρόβλημα όταν μετα τις διόδους βάλω οποιονδήποτε πυκνωτή κόβει τη τάση και δείχνει μηδέν το πολύμετρο τα έχω αφαιρέσει όλα από τη πλακέτα μόνο διόδους και πυκνωτές εξομάλυνσης υπάρχουν λέτε να φταίνε οι δίοδοι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Παιδιά σήμερα ασχολήθηκα με το παραπάνω τροφοδοτικό, υπάρχει το εξής πρόβλημα όταν μετα τις διόδους βάλω οποιονδήποτε πυκνωτή κόβει τη τάση και δείχνει μηδέν το πολύμετρο τα έχω αφαιρέσει όλα από τη πλακέτα μόνο διόδους και πυκνωτές εξομάλυνσης υπάρχουν λέτε να φταίνε οι δίοδοι?
    Μήπως μετράς με το πολύμετρο στο εναλλασσόμενο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε μου το τροφοδοτικο που δειχνεις ειναι τελειως της πλακας. εγω θα εκανα ανακατασκευη. μονο τον μετασχηματιστη θα κραταγα και αυτον αν ηταν καλος. παντως και ο μετασχηματιστης δεν μου φαινεται οπτικα για τροφοδοτικο 4Α.
    επίσης να σημειωσω οτι η ψυκτρα ειναι για "τα γελια". δεν νοειται τροφοδοτικο στα 4Α με ενα κομματι αλουμινιο και αυτο πλακα και μικρο. οι πυκνωτες ειναι για παιδικο παιχνιδι.
    η διαταξη των εξαρτηματων πανω στην πλακετα εχει γινει απο καποιον ασχετο.
    η λυση ειναι μια. ανακατασκευη. αν θελεις να λειτουργησει σωστα. αληθεια ασφαλειες εχει η ειναι ολα στον βροντο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xsterg : 19-05-17 στις 21:53

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου το τροφοδοτικο που δειχνεις ειναι τελειως της πλακας. εγω θα εκανα ανακατασκευη. μονο τον μετασχηματιστη θα κραταγα αν ηταν καλος. παντως και ο μετασχηματιστης δεν μου φαινεται οπτικα για τροφοδοτικο 4Α.
    επίσης να σημειωσω οτι η ψυκτρα ειναι για "τα γελια". δεν νοειται τροφοδοτικο ατα 4Α με ενα κομματι αλουμινιο και αυτο πλακα και μικρο. οι πυκνωτες ειναι για παιδικο παιχνιδι.
    η διαταξη των εξαρτηματων πανω στην πλακετα εχει γινει απο καποιον ασχετο.
    η λυση ειναι μια. ανακατασκευη. αν θελεις να λειτουργησει σωστα. αληθεις ασφαλειες εχει η ειναι ολα στον βροντο?
    -Aυτό ακριβώς
    κάνω απλά έλεγα να κρατήσω τις διόδους το πρόβλημα είναι ότι οποιονδήποτε ηλεκτρολυτικό βάλουμε μετά τις διόδους μηδενίζει η τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Επειδή στην αρχή γράφεις οτι απομόνωσες τις διόδους και τις μέτρησες μία μία, φαντάζομαι οτι ξεκόλλησες το ένα άκρο και τις μέτρησες, αν και και λίγο ανορθόδοξα με το πολύμετρο στα Ωμ αντί στην επιλογή για έλεγχο διόδων. Όταν τις επανασύνδεσες, τις επανασύνδεσες σωστά σε διάταξη γέφυρας ; Οι ηλεκτρολυτικοί σου είναι καινούριοι της κατάλληλης χωρητικότητας ή τίποτα παλιοί ξεραμένοι ; Και μην σου φανεί αστείο, το λάθος γίνεται εύκολα, τοποθετείς το πολύμετρο στο σωστό σημείο στην πλακέτα για να μετρήσεις τάση ή το βάζεις σε σημείο που δεν έχει συνέχεια με την έξοδο των πυκνωτών ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΟΛΥΜΠΟΣ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Επειδή στην αρχή γράφεις οτι απομόνωσες τις διόδους και τις μέτρησες μία μία, φαντάζομαι οτι ξεκόλλησες το ένα άκρο και τις μέτρησες, αν και και λίγο ανορθόδοξα με το πολύμετρο στα Ωμ αντί στην επιλογή για έλεγχο διόδων. Όταν τις επανασύνδεσες, τις επανασύνδεσες σωστά σε διάταξη γέφυρας ; Οι ηλεκτρολυτικοί σου είναι καινούριοι της κατάλληλης χωρητικότητας ή τίποτα παλιοί ξεραμένοι ; Και μην σου φανεί αστείο, το λάθος γίνεται εύκολα, τοποθετείς το πολύμετρο στο σωστό σημείο στην πλακέτα για να μετρήσεις τάση ή το βάζεις σε σημείο που δεν έχει συνέχεια με την έξοδο των πυκνωτών ;
    Oλα αυτά τα έχω κάνει ακριβώς στη πλακέτα αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο οι δίοδοι τους πυκνωτές τους αφαίρεσα δεν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης αλλά φορτίζουν κανονικά και κρατάνε αρκετά την φόρτιση βέβαια δοκίμασα και άλλους πυκνωτές αλλά πάλι τα ίδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Κάτι δεν καταλαβαίνω, γράφεις πιο πάνω οτι μόλις βάλεις οποιοδήποτε πυκνωτή κόβει την τάση και δείχνει μηδέν και παρακάτω γράφεις οτι φορτίζουν κανονικά και κρατάνε φόρτιση. Εννοείς οτι τους φορτίζεις με το πολύμετρο ή φορτίζονται πάνω στην πλακέτα, άρα πώς δεν υπάρχει τάση μετά ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 17:44
  2. Κατασκευή Τροφοδοτικό Πάγκου 0-12V 0-5A απο Τροφοδοτικό ATX
    By scainet in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 13:26
  3. Τροφοδοτικά
    By Τρύφωνας Σταμ in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-09, 23:08
  4. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 20:57
  5. Τροφοδοτικό...
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας