Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κατασκευή μετασχηματιστή - Μετασχηματιστές

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Question Κατασκευή μετασχηματιστή - Μετασχηματιστές

    Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάποιο πρόγραμμα η έστω ένα οδηγό για το πώς να κατασκευάσω ένα δικό μου μετασχηματιστή 220v πρωτεύων σε όσο θέλω εγώ. Και πώς γίνεται να προσθέσω αμπέρ. Κάποιος με είπε ότι βάζουμε ποιο χοντρό σύρμα(πηνίο). Δεν έχω ιδέα παιδιά, εάν γνωρίζει κάποιος, πρόγραμμα, άρθρο οτιδήποτε να απαντήσει.Ευχαριστώ εξαρχής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422


    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Δεν τρέχει αυτό το έχω δοκιμάσει σε windows 7 64bit. Ξέρεις κανένα άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 13-05-17 στις 00:43
    ...

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikknikk4 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (13-05-17)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Αν εννοείς τύλιγμα με το χέρι ισχύς τουλάχιστο 100 W και πολύ υπομονή για μέτρημα σπειρών

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάποιο πρόγραμμα η έστω ένα οδηγό για το πώς να κατασκευάσω ένα δικό μου μετασχηματιστή 220v πρωτεύων σε όσο θέλω εγώ. Και πώς γίνεται να προσθέσω αμπέρ. Κάποιος με είπε ότι βάζουμε ποιο χοντρό σύρμα(πηνίο). Δεν έχω ιδέα παιδιά, εάν γνωρίζει κάποιος, πρόγραμμα, άρθρο οτιδήποτε να απαντήσει.Ευχαριστώ εξαρχής.
    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η κατασκευή μετασχηματιστών στο χέρι απλά είναι μια σκέτη ταλαιπωρία χωρίς συγκεκριμένο αποτέλεσμα
    Διότι το τύλιγμα με το χέρι του πρωτεύοντος είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει με καλό τέντωμα με αποτέλεσμα ο αριθμός των σπειρών να είναι πολύ λίγος στον κατάλληλο χώρο του πρωτεύοντος.
    Οι δε υπολογισμοί να γίνονται πάντα με μεγάλη προσέγγιση
    Εάν υπολογίσεις και το κόστος των υλικών μάλλον σε συμφαίρει να τον παραγγείλεις
    Κάτι τέτοιες σκέψεις είχα και εγώ στην αρχή αλλά μετα από λίγο και κάποιες αποτυχίες απλά το εγκατέλειψα αυτό το σπόρ

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ νίκοςp

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Το απλο ειναι να τροποποιησεις το δευτερευον.
    Δηλαδη, τυλιγεις γυρω απο το δευτερευον μια σπειρα απλο καλωδιο και μετρας την ταση, βλεπεις πχ 2 βολτ, οποτε πχ θελεις 55 βολτ απο πχ 30 που ηδη βγαζει. Κανεις τα μαθηματικα σου και ξετυλιγεις το δευτερευον. Μετρας με παχυμετρο το παχος του συρματος και σε σχετικο chart που κυκλοφορει (awg wire gauge ampere, καπως ετσι) βλεπεις τι αμπερ βγαζει το τυλιγμα σου με βαση το παχος του συρματος. Βαζεις λιγο πιο παχυ συρμα (δεν το παρακανεις στο παχος γιατι δεν θα μπορεις να τυλιξεις πλεον λογο μεγαλυτερης διατομης και οτι θα φτασεις τον πυρηνα του μετασχηματιστη στον κορο με συνεπεια να τα καψεις ολα) αφου περασεις τον πυρηνα με capton tape και παντα με την ιδια φορα δεξιοστροφα ή αριστεροστροφα αναλογα πως ηταν τυλιγμενο το παλιο συρμα και μετα περνας βερνικι να μην τριζει και να μην τραβαει υγρασιες και σκονες το τυλιγμα. Βαζεις ολον τον μετασχηματιστη για ενα τεταρτακι στον φουρνο σου στον αερα (αν και προτιμω τον ζεστο ηλιο του καλοκαιριου το μεσημερι) στους 50-60 βαθμους να σφιξει το βερνικι και μετα παλι λιγο capton tape απο πανω ωστε να μην φαινεται το συρμα. Αυτο ηταν.

    4 χρονια το κανω αυτο σε οτι μετασχηματιστη θελεις ακομα και σε τορροειδη μ/ς switching αυτοκινητου για να ανεβαζω τις τασεις στους τελικους, δεν αντιμετωπισα προβλημα. Το δυσκολο ειναι το τυλιγμα γιατι πρεπει να το κανεις σφιχτα και να μην καβαλησεις καποια σπειρα. Και γιατι αμα τυλιξεις πχ 120 + 120 σπειρες και σφιξει το βερνικι, ανακαλυπτεις πως το τυλιξες αναποδα και δεν ειναι ευκολο ολο αυτο στο χερι.....

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Να διευκρινίσω ότι ο τρόπος που περιγράφει ο Δημήτρης ενδείκνυται για να αλλάξεις την τάση εξόδου του μετασχηματιστή, όμως δεν αλλάζει η συνολική ισχύς που μπορεί να παρέχει ο μετασχηματιστής. Αν δηλαδή ο μετασχηματιστής έδινε αρχικά 100W / 30V μπορείς να τον αλλάξεις π.χ. σε 100W / 50V. Για να μεγαλώσει η ισχύς που μπορεί να παρέχει και να γίνει π.χ. 200W, πρέπει να πας σε μεγαλύτερο μέγεθος πυρήνα που πρέπει να υπολογιστεί. Φυσικά για συσκευές που καταναλώνουν μικρότερη ισχύ από την ονομαστική του, μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα (εννοείται).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή απλού μετασχηματιστή
    By thodoris12 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 20:18
  2. Κατασκευή μετασχηματιστή - απορίες
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 21:07
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 02:36
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού με μετασχηματιστή 270W
    By PCMan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 08:59
  5. Κατασκευή μετασχηματιστή τροφοδοσίας
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 19:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας