Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 91

Θέμα: Χρήση μονωτικής ταινίας για σύνδεση καλωδίων ρεύματος

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Προχτές έκανα διακλάδωση σε ένα καλώδιο 3Χ70+35mm2

    Η αγορά του καλωδίου ήταν υποχρέωση του πελάτη. Πήγα λοιπόν εκεί και με περίμενε λίγο σκεπτικός....

    Αντί για τη διατομή αυτή μου έφερε ένα 3Χ120+70 γιατί αυτό είχε και μου είπε χαρακτηριστικά ...αυτό έχω εντάξει μεγαλύτερο είναι μας κάνει βάλτο.

    Τι λέτε ότι έκανα?

    Και με ποιο τρόπο έκανα την διακλάδωση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bobkarpenisi (21-05-17)

  3. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές έκανα διακλάδωση σε ένα καλώδιο 3Χ70+35mm2

    Η αγορά του καλωδίου ήταν υποχρέωση του πελάτη. Πήγα λοιπόν εκεί και με περίμενε λίγο σκεπτικός....

    Αντί για τη διατομή αυτή μου έφερε ένα 3Χ120+70 γιατί αυτό είχε και μου είπε χαρακτηριστικά ...αυτό έχω εντάξει μεγαλύτερο είναι μας κάνει βάλτο.

    Τι λέτε ότι έκανα?

    Και με ποιο τρόπο έκανα την διακλάδωση?
    να υποθέσω τα έστριψες έβαλες ταινία και από επάνω μακαρόνι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #33
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τύχει και σε παρόμοια διαμάχη μεταξύ υδραυλικών. Τεφλόν ή κάναβι στους σωλήνες; Ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του. Η σωστή απάντηση ήταν ότι κανένα υλικό ΜΟΝΟ του δεν δουλεύει σωστά. Ο συνδυασμός και των δύο όμως (πρώτα κάναβι και από πάνω τεφλόν) παράγει το τέλειο αποτέλεσμα. Έτσι κι εδώ. Ούτε η ταινία μόνη ούτε το μακαρόνι μόνο δεν είναι σωστό. Ο συνδυασμός των δύο όμως είναι σωστή και ασφαλής δουλειά. Οποιος νομίζει ότι πρέπει σώνει ντε και καλά μόνο το ένα ή μόνο το άλλο είναι καλύτερο, ξιά του. Επίσης για τα δικά μου στάνταρ πρώτα μετράει η σωστή δουλειά και μετά ο χρόνος. Ρωτήστε τον ηλεκτρολόγο που μου έβαλε σε ένα κουτί 7,5cm x 7.5cm καμιά 30κοστή καλώδια που είχε ενώσει μόνο με μονωτική ταινία...Πληρώθηκε; Συνέχισε το έργο; (not)
    όπα. ποιον ηλεκτρολόγο? εσύ τη είσαι? φέρνεις άλλων για να σου κάνει τις δουλειές?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #34
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές έκανα διακλάδωση σε ένα καλώδιο 3Χ70+35mm2

    Η αγορά του καλωδίου ήταν υποχρέωση του πελάτη. Πήγα λοιπόν εκεί και με περίμενε λίγο σκεπτικός....

    Αντί για τη διατομή αυτή μου έφερε ένα 3Χ120+70 γιατί αυτό είχε και μου είπε χαρακτηριστικά ...αυτό έχω εντάξει μεγαλύτερο είναι μας κάνει βάλτο.

    Τι λέτε ότι έκανα?

    Και με ποιο τρόπο έκανα την διακλάδωση?
    Μήπως έβαλες ταινία 3Μ χωρίς κόλλα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ όποιος κολλάει με καλάι και βάζει θερμοσυστελλόμενα να τον πάρω την επόμενη φορά σε κάνα έργο να το κάνει σε καμιά 500-1000 διακλαδώσεις σε μια μέρα όμως. αυτοί που τα λένε αυτά μιλάνε για μια δύο συνδέσεις ή είναι εργολάβοι και το κάνουν σε έργα? έτσι για να καταλάβω για τη πράγμα μιλάμε.

    και εγώ είμαι τις άποψης ότι όλες οι πλακέτες κανονικά θα έπρεπε να κλείνονται σε ρητίνη και να χρησιμοποιούν υλικά διαστημικής τεχνολογίας αλλά όλες οι εταιρίες είναι αγύρτες και τις αφήνουν εκτεθειμένες από τεμπελιά και κακοτεχνία.


    να βάζεις wonder ταινίες που δεν ξεκολλάνε αλλά δεν είναι ανθεκτικές σε έκθεση στον ήλιο . οι NITΤO είναι ανθεκτικές στον ήλιο αλλά ξεκολλάνε με τον καιρό.. οι 3Μ είναι ότι κάτσει. σήμερα δούλεψα μια και δεν είχε καν κόλλα. αλλά βλέπεις και αυτές έχουν κωδικούς και χρήση ανάλογα την περίσταση(άσχετα αν τα καταστήματα τις έχουν χύμα όλες σε κάνα κουτί και όποια κάτσει, και οι "ηλεκτρολόγοι" όποια ταινία βρουν μπροστά τους την χρησιμοποιούν) . οπότε με βάση ποια από όλες τις ταινίες μιλάμε και για που κάθε φορά?
    Οι wonder είναι καλές αλλά αν έχει κρύο έξω τότε δε μπορεις να τις δουλέψεις καθόλου! Κόβονται λες και είναι χαρτί. Το πρόβλημα με τον ήλιο το ξεπερνάω με ένα επιπλέον στρώμα το οποίο ουσιαστικά καλύπτει όλα τα προηγούμενα κάνοντας σκιά!

    Προτιμώ τις ταινίες της TESA. Λέπουρα, δούλεψε μερικές και θα με θυμηθείς!

    Πάντως το έθεσες σε σωστή βάση το πρόβλημα. Αν υπάρχει έστω κι ένας εργολάβος στην Ελλάδα που έχει κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση σπιτιού με θερομοσυστελλόμενα και κολλήσεις στα κυτία διακλάδωσεις ας κάνει ένα post εδώ να τον έχουμε υπόψην όταν θα έρθει η ανάπτυξη και φτιάξουμε το δικό μας σπίτι...

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #36
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπα. ποιον ηλεκτρολόγο? εσύ τη είσαι? φέρνεις άλλων για να σου κάνει τις δουλειές?
    Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ηλεκτρολόγος! Έφερνα άλλους στην αρχή για δικές μου δουλειές και μετά με αυτά που είδα κατάλαβα ότι πρέπει να τα κάνω μόνος μου... Και μην μου αρχίσετε τα περι αδειούχων και ασφάλεια γιατί με αυτά που μου είχαν κάνει οι επαγγελματίες τώρα θα ήμουν στα θυμαράκια ή θα είχα πάρει φωτιά στην καλύτερη αν δεν αναλάμβανα προσωπικά ΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖχχχχχ....Ωχ, ντουπ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-05-17 στις 19:36

  8. #37
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι wonder είναι καλές αλλά αν έχει κρύο έξω τότε δε μπορεις να τις δουλέψεις καθόλου! Κόβονται λες και είναι χαρτί. Το πρόβλημα με τον ήλιο το ξεπερνάω με ένα επιπλέον στρώμα το οποίο ουσιαστικά καλύπτει όλα τα προηγούμενα κάνοντας σκιά!

    Προτιμώ τις ταινίες της TESA. Λέπουρα, δούλεψε μερικές και θα με θυμηθείς!

    Πάντως το έθεσες σε σωστή βάση το πρόβλημα. Αν υπάρχει έστω κι ένας εργολάβος στην Ελλάδα που έχει κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση σπιτιού με θερομοσυστελλόμενα και κολλήσεις στα κυτία διακλάδωσεις ας κάνει ένα post εδώ να τον έχουμε υπόψην όταν θα έρθει η ανάπτυξη και φτιάξουμε το δικό μας σπίτι...
    ε καλά βρε. εδω το ποιο πολύ κρύο που έχει είναι όταν εκει έχει δροσιά..

    που να τις βρω τις TESA βρε. δεν έχω πρόβλημα πάντως με τις wonder ούτε με 3Μ ούτε με ΝΙΤΤΟ. άλλωστε το κάθε ένα χρησιμοποιείται ανάλογα με την περίσταση.

    το πρόβλημα στην όλη συζήτηση είναι ότι κάποιος ρωτάει αν μια σύνδεση με ταινία επιτρέπετε και ο κάθε ένας απαντάει με βάση τη έκανε κάποτε ή τη κάνει με βάση τη του αρέσει και όχι στο αν τελικά επιτρέπετε ή όχι.

    όταν σε ένα τόσο απλό θέμα που η απάντηση είναι ΝΑΙ επιτρέπετε και το κάνουμε λύσσα τη να λέμε.

    και εγώ έχω συναντήσει καμένα καλώδια από μπάρες (άρα οι μπάρες είναι κακές) κατεστραμμένα παροχικά συνδεμένα με σωληνωτά κος με πρέσα (άρα κακά και αυτά) με καψ (άρα κακά και τα καψ) μέσα σε μούφες με ρητίνη( άρα κακή και η ρητίνη)και γενικά με κάθε είδος σύνδεσης. και έχω βρει και χύμα αμονωτη σύνδεση παροχής 5Χ10 μέσα σε κανάλι σε πάγκο κουζίνας καταστήματος με πρίζες μπροστά της και πάνω από νεροχύτη και το κανάλι μέσα στην βρώμα και 4-5 χρόνια που υπήρχε δεν σκοτώθηκε κανένας (άρα αυτή θα είναι η καλύτερη σύνδεση).
    σήμερα σε βιοτεχνικό χώρο που πήγα να συνδέσω δύο φούρνους 40KVA ο κάθε ένας και έχει άλλους δύο, ο κεντρικός ουδέτερος ήταν συνδεμένος με τις γειώσεις των παροχών στους φούρνους και στο μεταλλικό μέρος των φούρνων ήταν συνδεμένος ο ουδέτερος. συμπέρασμα. άρα αυτό είναι σωστό μιας και όλοι ζούνε εδώ και αρκετά χρόνια και τελικά ΚΑΙ στην Αθήνα το ρεύμα δεν σκοτώνει.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ποτέ ότι είμαι ηλεκτρολόγος! Έφερνα άλλους στην αρχή για δικές μου δουλειές και μετά με αυτά που είδα κατάλαβα ότι πρέπει να τα κάνω μόνος μου... Και μην μου αρχίσετε τα περι αδειούχων και ασφάλεια γιατί με αυτά που μου είχαν κάνει οι επαγγελματίες τώρα θα ήμουν στα θυμαράκια ή θα είχα πάρει φωτιά στην καλύτερη αν δεν αναλάμβανα προσωπικά ΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖχχχχχ....Ωχ, ντουπ...
    αααααααααααααααααααααααααααααααααααααα έτσι πες βρε παιδί μου. οκ. και εγώ πήγα σε ένα γιατρό και επειδή κόντεψε να με στείλει στον άλλο κόσμο κάνω μόνος μου τώρα ποια διάγνωση και πολύ καλύτερη από τους γιατρούς. και μην μου πεις για άδειες κλπ λέω να αρχίσω και εγχειρήσεις. άλλωστε ράμματα έχω κάνει 2-3 φορές στον εαυτό μου και δεν έμεινε σημάδι αντίθετα από μια φορά που μου κάνανε στο νοσοκομείο και ακόμα τα βλέπω. ουουουου καλύτερα μόνος σου λέω.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #39
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αααααααααααααααααααααααααααααααααααααα έτσι πες βρε παιδί μου. οκ. και εγώ πήγα σε ένα γιατρό και επειδή κόντεψε να με στείλει στον άλλο κόσμο κάνω μόνος μου τώρα ποια διάγνωση και πολύ καλύτερη από τους γιατρούς. και μην μου πεις για άδειες κλπ λέω να αρχίσω και εγχειρήσεις. άλλωστε ράμματα έχω κάνει 2-3 φορές στον εαυτό μου και δεν έμεινε σημάδι αντίθετα από μια φορά που μου κάνανε στο νοσοκομείο και ακόμα τα βλέπω. ουουουου καλύτερα μόνος σου λέω.....

    Καλά δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς τα ηλεκτρολογικά. Καταλαβαίνω ότι έτσι θέλετε να πιστεύετε και προς θεού, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ μόνοι σας, μόνο σε ΑΔΕΙΟΎΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. Ακόμα και μια λάμπα να αλλάξετε!!! οκ. Όλα αυτά τα ωραία που είπες όμως ότι έχεις συναντήσει αδειούχοι επαγγελματίες δεν τα κάνανε; Και προφανώς δεν υποβαθμίζω καμία επιστήμη και κανένα σωστό επαγγελματία. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος χωρίς πτυχίο δεν μπορεί να είναι ικανός η δεν μπορεί να αποκτήσει γνώσεις σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που να μπορεί να κάνει με ασφάλεια πολλά πράγματα μόνος του. Ισως μαλιστα αυτος ο κάποιος επειδη δεν κοιταει χρονο και κοστος μερικα πραγματα να τα κανει καλυτερα ΥΓ: Παρόλο που τώρα το επαγγελμά μου είναι τελείως άσχετο με τα ηλεκτρολογικά έχω δουλέψει ως έφηβος 2 χρόνια ως βοηθός σε ηλεκτρολογικές εγκαταστασεις σε οικοδομές κυρίως. Έχω δουλεψει επίσης ως βοηθός υδραυλικού σε οικοδομές και σε κρουαζερόπλοια και υποβρύχια. Μπορώ να αλλάξω άραγε μια βρύση; Η χρειάζεται πτυχίο; Να βάψω μπορώ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-05-17 στις 20:13

  11. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς τα ηλεκτρολογικά. Καταλαβαίνω ότι έτσι θέλετε να πιστεύετε και προς θεού, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ μόνοι σας, μόνο σε ΑΔΕΙΟΎΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. Ακόμα και μια λάμπα να αλλάξετε!!! οκ. Όλα αυτά τα ωραία που είπες όμως ότι έχεις συναντήσει αδειούχοι επαγγελματίες δεν τα κάνανε; Και προφανώς δεν υποβαθμίζω καμία επιστήμη και κανένα σωστό επαγγελματία. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος χωρίς πτυχίο δεν μπορεί να είναι ικανός η δεν μπορεί να αποκτήσει γνώσεις σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που να μπορεί να κάνει με ασφάλεια πολλά πράγματα μόνος του. Ισως μαλιστα αυτος ο κάποιος επειδη δεν κοιταει χρονο και κοστος μερικα πραγματα να τα κανει καλυτερα ΥΓ: Παρόλο που τώρα το επαγγελμά μου είναι τελείως άσχετο με τα ηλεκτρολογικά έχω δουλέψει ως έφηβος 2 χρόνια ως βοηθός σε ηλεκτρολογικές εγκαταστασεις σε οικοδομές κυρίως. Έχω δουλεψει επίσης ως βοηθός υδραυλικού σε οικοδομές και σε κρουαζερόπλοια και υποβρύχια. Μπορώ να αλλάξω άραγε μια βρύση; Η χρειάζεται πτυχίο; Να βάψω μπορώ;
    μ αυτα που γραφεις
    συμπεραινω οτι σου εχει πεσει ο δδε

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 00:40
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 20:00
  3. Σύνδεση ταινίας led rgb με controller
    By geogeo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 21:42
  4. Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?
    By dog80 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 13:37
  5. NTC Thermistor χρήση για μείωση ρεύματος εκκίνησης
    By GeorgeVita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 21:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας