Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 91

Θέμα: Χρήση μονωτικής ταινίας για σύνδεση καλωδίων ρεύματος

  1. #41
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μ αυτα που γραφεις
    συμπεραινω οτι σου εχει πεσει ο δδε
    Με αυτά που γράφετε εδώ επιβεβαιώνετε αυτά που είδα στην πράξη και που είναι η αλήθεια. Τι είπε ας πούμε KAI ο Lepouras για την χρήση της μονωτικής; Επιβεβαίωσε τα ίδια προβλήματα που έγραψα και εγώ. Τι είπε για την λύση που πρότεινα εγώ; Πολύς χρόνος. Μάλιστα. Πολύς χρόνος δέκα δευτερόλεπτα ακριβώς (ίσως λέω και πολλά) να κόψεις με το κοφτάκι το μακαρόνι και να βγάλεις τον αναπτήρα απο την τσέπη. Τι λύση πρότεινε; ΤΙΠΟΤΑ. Γι' αυτο σας λέω δεν κάνουν τα πτυχία τον μάστορα (not). Δεν είναι οτι δεν ξέρετε. Οτι δεν έχετε γνώσεις. Είναι το "ωχ αδελφέ" που έχετε μέσα σας. ΥΓ: Και εγώ πτυχιούχος είμαι (και μάλιστα τρις) αλλά δεν βασίζομαι σε αυτό για να είμαι καλός στην δουλειά μου. Ούτε θεωρώ ότι αυτό μου δίνει κάποια αξία. Έχω δει πολλούς βλάκες με πτυχίο και περισσότερους έξυπνους χωρίς. Ίσως πρέπει να κατεβείτε λίγο από το καλάμι, απλά και μόνο επειδή έχετε ένα πτυχίο (και σιγά το πτυχίο δηλαδής) και μια άδεια και να αρχίσετε απλά να κάνετε καλά την δουλειά σας. Φιλικά πάντα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά που γράφετε εδώ επιβεβαιώνετε αυτά που είδα στην πράξη και που είναι η αλήθεια. Τι είπε ας πούμε KAI ο Lepouras για την χρήση της μονωτικής; Επιβεβαίωσε τα ίδια προβλήματα που έγραψα και εγώ. Τι είπε για την λύση που πρότεινα εγώ; Πολύς χρόνος. Μάλιστα. Πολύς χρόνος δέκα δευτερόλεπτα ακριβώς (ίσως λέω και πολλά) να κόψεις με το κοφτάκι το μακαρόνι και να βγάλεις τον αναπτήρα απο την τσέπη. Τι λύση πρότεινε; ΤΙΠΟΤΑ. Γι' αυτο σας λέω δεν κάνουν τα πτυχία τον μάστορα (not). Δεν είναι οτι δεν ξέρετε. Οτι δεν έχετε γνώσεις. Είναι το "ωχ αδελφέ" που έχετε μέσα σας. ΥΓ: Και εγώ πτυχιούχος είμαι (και μάλιστα τρις) αλλά δεν βασίζομαι σε αυτό για να είμαι καλός στην δουλειά μου. Ούτε θεωρώ ότι αυτό μου δίνει κάποια αξία. Έω δει πολλούς βλάκες με πτυχίο και περισσότερους έξυπνους χωρίς. Ίσως πρέπει να κατεβείτε λίγο από το καλάμι, απλά και μόνο επειδή έχετε ένα πτυχίο (και σιγά το πτυχίο δηλαδής) και μια άδεια και να αρχίσετε απλά να κάνετε καλά την δουλειά σας. Φιλικά πάντα...
    ΔΔΕ

    Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης


    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  3. #43
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι σε Συριζαίο έπεσα. Λέπουρααααααα....cut

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά που γράφετε εδώ επιβεβαιώνετε αυτά που είδα στην πράξη και που είναι η αλήθεια. Τι είπε ας πούμε KAI ο Lepouras για την χρήση της μονωτικής; Επιβεβαίωσε τα ίδια προβλήματα που έγραψα και εγώ. Τι είπε για την λύση που πρότεινα εγώ; Πολύς χρόνος. Μάλιστα. Πολύς χρόνος δέκα δευτερόλεπτα ακριβώς (ίσως λέω και πολλά) να κόψεις με το κοφτάκι το μακαρόνι και να βγάλεις τον αναπτήρα απο την τσέπη. Τι λύση πρότεινε; ΤΙΠΟΤΑ. Γι' αυτο σας λέω δεν κάνουν τα πτυχία τον μάστορα (not). Δεν είναι οτι δεν ξέρετε. Οτι δεν έχετε γνώσεις. Είναι το "ωχ αδελφέ" που έχετε μέσα σας. ΥΓ: Και εγώ πτυχιούχος είμαι (και μάλιστα τρις) αλλά δεν βασίζομαι σε αυτό για να είμαι καλός στην δουλειά μου. Ούτε θεωρώ ότι αυτό μου δίνει κάποια αξία. Έχω δει πολλούς βλάκες με πτυχίο και περισσότερους έξυπνους χωρίς. Ίσως πρέπει να κατεβείτε λίγο από το καλάμι, απλά και μόνο επειδή έχετε ένα πτυχίο (και σιγά το πτυχίο δηλαδής) και μια άδεια και να αρχίσετε απλά να κάνετε καλά την δουλειά σας. Φιλικά πάντα...
    Αν είναι να βάλεις θερμοσυστελλόμενο να το κάνεις σωστά τουλάχιστον. Ο αναπτήρας δεν προβλέπεται για αυτή τη χρήση αλλά το πιστόλι θερμού αέρα.
    10sec x 500 συνδέσεις την ημέρα = 5000sec = 83min

    83 λεπτά επιπλέον δουλειάς είναι 1μιαμιση ώρα σχεδόν.
    Στις 5 ημέρες είναι ένα μεροκάματο.
    Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
    Σχεδόν 20% περισσότερο κόστος στα μεροκάματα...!!!

    Ότι κι αν σημαίνει αυτό το νούμερο για εσένα, για έναν εργολάβο είναι υπερβολικό!

    Όσο για το 2ο bold, το αφήνω ασχολίαστο (αυτό για το πτυχίο) μιας και δεν ξέρεις τι πτυχίο έχει ο καθένας που σου γράφει εδώ μεσα...
    Να υποθέσω ότι είσαι υπάλληλος του δημοσίου με αρκετό ελεύθερο χρόνο ή κάνω μέγα λάθος;

    Δεν είπαμε σε κανέναν να μην κάνεις όσο μπορεί καλύτερα τις συνδέσεις του και της μονώσεις του. Το ότι στις οικιακές εγκαταστάσεις επικράτησαν τα καψ και οι μονωτικές δεν είναι τυχαίο. Είχες πολλές φορές πρόβλημα με συνδέσεις μέσα σε κυτίο; Εκτός κι αν ήταν εντελώς άσχετος ο ηλεκτρολόγος σου. Κανείς δε θέλει να χάσει τη δουλειά του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #45
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να βάλεις θερμοσυστελλόμενο να το κάνεις σωστά τουλάχιστον. Ο αναπτήρας δεν προβλέπεται για αυτή τη χρήση αλλά το πιστόλι θερμού αέρα.
    10sec x 500 συνδέσεις την ημέρα = 5000sec = 83min

    83 λεπτά επιπλέον δουλειάς είναι 1μιαμιση ώρα σχεδόν.
    Στις 5 ημέρες είναι ένα μεροκάματο.
    Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
    Σχεδόν 20% περισσότερο κόστος στα μεροκάματα...!!!

    Ότι κι αν σημαίνει αυτό το νούμερο για εσένα, για έναν εργολάβο είναι υπερβολικό!

    Όσο για το 2ο bold, το αφήνω ασχολίαστο (αυτό για το πτυχίο) μιας και δεν ξέρεις τι πτυχίο έχει ο καθένας που σου γράφει εδώ μεσα...
    Να υποθέσω ότι είσαι υπάλληλος του δημοσίου με αρκετό ελεύθερο χρόνο ή κάνω μέγα λάθος;

    Δεν είπαμε σε κανέναν να μην κάνεις όσο μπορεί καλύτερα τις συνδέσεις του και της μονώσεις του. Το ότι στις οικιακές εγκαταστάσεις επικράτησαν τα καψ και οι μονωτικές δεν είναι τυχαίο. Είχες πολλές φορές πρόβλημα με συνδέσεις μέσα σε κυτίο; Εκτός κι αν ήταν εντελώς άσχετος ο ηλεκτρολόγος σου. Κανείς δε θέλει να χάσει τη δουλειά του.
    χα χα Δημοσιος υπαλληλος εγω. Φιλε μου αυτο για μενα ειναι βρισια!!! Το θεμα του πτυχιου το αναφερω και ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕΣΑ οτι αυτο δεν μου λεει τιποτα (οτι πτυχιο και να εχει...) Η ουσια δεν ειναι μονο να εχεις πτυχιο, αλλα να εχεις τις γνωσεις και κυριως να εισαι καλος στην δουλεια σου. Αυτα που βρηκα εγω στην δικια μου ηλκτ. Εγκατασταση θελω 3 σελιδες να σας τα πω. (Πολυ ευχαριστως καποια στιγμη να τα αναφερω). Δηλαδη η καθολου μακαρονι η μακαρονι με πιστολι; Εγω επιλεγω μακαρονι με αναπτηρα και ειμαι οκ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-05-17 στις 20:50

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KATSO001 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (15-05-17)

  7. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι σε Συριζαίο έπεσα. Λέπουρααααααα....cut

    Ασχετος


    1. Αυτός που δεν έχει σχεση- δεν συνδεεται- δεν σχετιζεται με το αντικειμενο της συζητησης. Αυτό που λες είναι ασχετο. Μην προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση.
    2. Αυτός που δεν έχει γνωση ενος θεματος




    Αδικαιολόγητος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 15-05-17 στις 21:05
    ...

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Η μονωτική ταινία είναι "μαρκάρισμα" όπως το κατούρημα των σκύλων για το μαρκάρισμα της περιοχής.
    Και δεν αναφέρομαι μόνο στις εγκαταστάσεις, αλλά γενικότερα στις επισκευές και στις αντικαταστάσεις.
    Θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε την γνώμη του συμφουρμίτη που εργάζεται στην Αγγλία για το τι συνηθίζεται εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Νικο από το τη έχει συναντήσει και το τη κάνεις στο σπίτι σου δεν σημαίνει ότι τα άλλα που σου λένε είναι λάθος.
    ο λόγος που γίνετε (ξανά λέω) αυτός ο χαμός κάθε φορά είναι γιατί δεν καταλαβαίνουμε τη ρωτάει ο άλλος.

    απαγορεύετε η ταινία?
    ΟΧΙ είναι η απάντηση.
    δεν ρώτησε τη έχει συναντήσει ο καθένας. δεν είναι κριτήριο τη βρήκαμε κάπου κάπως κάποτε. κάνεις δεν κατακρίνει κάτι που κάνεις μόνος σου.

    και εγώ σπίτι μου έχω φτιάξει υδραυλικά μέχρι και στον μετρητή της ΕΥΔΑΠ αλλά δεν θα μπω ανάμεσα στους υδραυλικούς και θα τους την πω? και δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    και εγώ σπίτι μου έχω φτιάξει όλη την κουζίνα τα πάντα (ντουλάπια πάγκους τα πάντα ) και την ντουλάπα που την έκανα δικό μου σχεδειο και σε διαστάσεις (5Χ3Χ0.70 μέτρα) αλλά δεν θα μπω ανάμεσα στους μαραγκούς και θα τους την πω σαν να είναι οι άσχετοι και εγώ ο σχετικός? δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    και εγώ σπίτι μου έχω βάψει, σπατουλάρει, έχω βάλει πλακάκια έχω ρίξει μπετά κλπ κλπ αλλά δεν θα μπω ανάμεσα από όλους αυτούς και θα τους την πω σαν να είναι οι άσχετοι και δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    ο κακός μάστορας δεν είναι κριτήριο για το αν μια πρακτική ή διαδικασία είναι σωστή η λάθος.
    ας μάθουμε να διαβάζουμε τις ερωτήσεις και να απαντάμε σε αυτό που ρωτάει ο άλλος.
    απαγορεύετε η ταινία?
    η απάντηση είναι ΟΧΙ

    και αν διαφωνούμε σε αυτό τότε προσπαθούμε να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας με κάποια στοιχεία και όχι απλά εμπειρικά που έτσι μας έκατσε και άρα αυτό είναι μόνο το σωστό.

    και στο άλλο θέμα (άντε να το ξανά βάλω το λινκ) απάντησα και προσπάθησα να τεκμηριώσω όσο μπορούσα με όσο μου κόβει η γκλάβα μου με λίγο (ας πούμε )επιστημονικό τρόπο του πως και του γιατί.

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...388#post808388

    αν έχεις να απαντήσεις κάτι σε αυτόν (και όχι μόνο εσύ άλλα όλοι μας) που ρωτάει με τρόπο που να του δώσει να καταλάβει στο Αν απαγορεύετε ή όχι η μονωτική ταινία τότε κάνε το.
    όταν εσύ όμως αμφισβητήσεις τους άλλους και θεωρείς ότι εσύ είσαι ο σωστός τότε απλά θα σε πάρουν στο ψηλό.

    υπάρχουν μαγικές λέξεις και φράσεις που βοηθάνε να αποφευχθεί τέτοιο πρόβλημα βάζοντας μέσα στην φράση μας ένα <<προσωπική μου άποψη>> <<ίσως να κάνω λάθος <<νομίζω ότι ...... αλλά ας απαντήσουν και οι άλλοι που είναι ποιο γνώστες>> κλπ κλπ. δεν είναι ντροπή ούτε κακό να αφήνουμε ένα μικρό <<ίσως>> σε αυτά που όλοι λέμε διότι μπορεί τελικά κάπου να κάνουμε λάθος.
    φιλικά πάντα και χωρίς πρόθεση προσωπικής διαμάχης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (15-05-17), vasilllis (15-05-17)

  11. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθέσω τα έστριψες έβαλες ταινία και από επάνω μακαρόνι?
    καλό!!

    Απλά δεν την έκανα!
    ΄Θα αγοράσω ένα κομμάτι ίδιας διατομής και θα γίνει μουφάρισμα με σωληνάκια και ρυτίνη εντός χελώνας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Creon (16-05-17)

  13. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έβαλες ταινία 3Μ χωρίς κόλλα;
    Ταινια 3Μ θα μπεί και θερμοσυστελλόμενα με κόλλα φυσικά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:40
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 19:00
  3. Σύνδεση ταινίας led rgb με controller
    By geogeo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 20:42
  4. Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?
    By dog80 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 12:37
  5. NTC Thermistor χρήση για μείωση ρεύματος εκκίνησης
    By GeorgeVita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 20:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας