Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 91

Θέμα: Χρήση μονωτικής ταινίας για σύνδεση καλωδίων ρεύματος

  1. #51
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο από το τη έχει συναντήσει και το τη κάνεις στο σπίτι σου δεν σημαίνει ότι τα άλλα που σου λένε είναι λάθος.
    ο λόγος που γίνετε (ξανά λέω) αυτός ο χαμός κάθε φορά είναι γιατί δεν καταλαβαίνουμε τη ρωτάει ο άλλος.

    απαγορεύετε η ταινία?
    ΟΧΙ είναι η απάντηση.
    δεν ρώτησε τη έχει συναντήσει ο καθένας. δεν είναι κριτήριο τη βρήκαμε κάπου κάπως κάποτε. κάνεις δεν κατακρίνει κάτι που κάνεις μόνος σου.

    και εγώ σπίτι μου έχω φτιάξει υδραυλικά μέχρι και στον μετρητή της ΕΥΔΑΠ αλλά δεν θα μπω ανάμεσα στους υδραυλικούς και θα τους την πω? και δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    και εγώ σπίτι μου έχω φτιάξει όλη την κουζίνα τα πάντα (ντουλάπια πάγκους τα πάντα ) και την ντουλάπα που την έκανα δικό μου σχεδειο και σε διαστάσεις (5Χ3Χ0.70 μέτρα) αλλά δεν θα μπω ανάμεσα στους μαραγκούς και θα τους την πω σαν να είναι οι άσχετοι και εγώ ο σχετικός? δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    και εγώ σπίτι μου έχω βάψει, σπατουλάρει, έχω βάλει πλακάκια έχω ρίξει μπετά κλπ κλπ αλλά δεν θα μπω ανάμεσα από όλους αυτούς και θα τους την πω σαν να είναι οι άσχετοι και δεν μιλάω για κακούς μάστορες.
    ο κακός μάστορας δεν είναι κριτήριο για το αν μια πρακτική ή διαδικασία είναι σωστή η λάθος.
    ας μάθουμε να διαβάζουμε τις ερωτήσεις και να απαντάμε σε αυτό που ρωτάει ο άλλος.
    απαγορεύετε η ταινία?
    η απάντηση είναι ΟΧΙ

    και αν διαφωνούμε σε αυτό τότε προσπαθούμε να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας με κάποια στοιχεία και όχι απλά εμπειρικά που έτσι μας έκατσε και άρα αυτό είναι μόνο το σωστό.

    και στο άλλο θέμα (άντε να το ξανά βάλω το λινκ) απάντησα και προσπάθησα να τεκμηριώσω όσο μπορούσα με όσο μου κόβει η γκλάβα μου με λίγο (ας πούμε )επιστημονικό τρόπο του πως και του γιατί.

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...388#post808388

    αν έχεις να απαντήσεις κάτι σε αυτόν (και όχι μόνο εσύ άλλα όλοι μας) που ρωτάει με τρόπο που να του δώσει να καταλάβει στο Αν απαγορεύετε ή όχι η μονωτική ταινία τότε κάνε το.
    όταν εσύ όμως αμφισβητήσεις τους άλλους και θεωρείς ότι εσύ είσαι ο σωστός τότε απλά θα σε πάρουν στο ψηλό.

    υπάρχουν μαγικές λέξεις και φράσεις που βοηθάνε να αποφευχθεί τέτοιο πρόβλημα βάζοντας μέσα στην φράση μας ένα <<προσωπική μου άποψη>> <<ίσως να κάνω λάθος <<νομίζω ότι ...... αλλά ας απαντήσουν και οι άλλοι που είναι ποιο γνώστες>> κλπ κλπ. δεν είναι ντροπή ούτε κακό να αφήνουμε ένα μικρό <<ίσως>> σε αυτά που όλοι λέμε διότι μπορεί τελικά κάπου να κάνουμε λάθος.
    φιλικά πάντα και χωρίς πρόθεση προσωπικής διαμάχης.
    Σωστα. Μονο να πω οτι εγω δεν απαντησα αν απαγορευεται η οχι χρηση μονο της μονωτικης αλλα απαντησα σε υποερωτηση μεσα στο θεμα που ρωτουσε ποια η διαφορα του θερμοσυστελομενου και της μονωτικης. Και απο κει εξηγησα γιατι ΕΓΩ λογω των μειονεκτηματων της ταινιας δεν βαζω μονο μονωτικη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μονωτική ταινία είναι "μαρκάρισμα" όπως το κατούρημα των σκύλων για το μαρκάρισμα της περιοχής.
    Και δεν αναφέρομαι μόνο στις εγκαταστάσεις, αλλά γενικότερα στις επισκευές και στις αντικαταστάσεις.
    Θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε την γνώμη του συμφουρμίτη που εργάζεται στην Αγγλία για το τι συνηθίζεται εκεί.
    . Αυτή ή φωτογραφία είναι από τήν σύνδεση τροφοδοτικού LED tape , καί είναι πάνω από τά ντουλάπια τής κουζίνας. Γενικά ή χρήση τής ταινίας δέν είναι σέ τέτοιο βαθμό όπως στήν Ελλάδα , χωρίς νά είναι απαγορευτική, πάντως εάν θά γίνει κάποια Ένωση καλωδίων σέ σημείο πού δέν είναι δυνατή ή τοποθέτηση (junction box) ή Ένωση θά γίνει μέ crimp . Εάν τό καλώδιο είναι διπολικό και πάνω τότε οι ενώσεις θά γίνουν σέ απόσταση μεταξύ τους μέ crimp και κάλυψη μέ ταινία (μόνο σέ οικιακές εγκαταστάσεις), σέ βιομηχανικά καί πίνακες ή χρήση τής ταινίας είναι απαγορευτική (θερμοσυστελομενα διπλά καί τριπλά, ριτίνες κ.τ.λ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alpha uk : 15-05-17 στις 23:23

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://m.ebay.co.uk/itm/HEAT-SHRINK-...811?nav=SEARCH. Να καί κάτι γιά πολυκλωνα καλώδια . Τό ίδιο βγαίνει καί γιά crimp tool
    Πολύ ωραίο υλικό. Αυτά τα χρησιμοποιούσα πολύ, κυρίως σε τερματισμούς ομοαξονικών, όμως προϋποθέτουν ανθεκτικό στην θερμοκρασία καλώδιο, όπως teflon, αφού με την ίδια κίνηση, μαζί με το θερμοσυστελλόμενο θα πρέπει να λιώσει και το καλάι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μονωτική ταινία είναι "μαρκάρισμα" όπως το κατούρημα των σκύλων για το μαρκάρισμα της περιοχής.
    Και δεν αναφέρομαι μόνο στις εγκαταστάσεις, αλλά γενικότερα στις επισκευές και στις αντικαταστάσεις.
    Θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε την γνώμη του συμφουρμίτη που εργάζεται στην Αγγλία για το τι συνηθίζεται εκεί.
    Ναι και όχι μόνο για μαρκάρισμα αλλά και για χανζαπλαστ! για συγκράτηση προσωρινή στη θέση δεματικών, για απομόνωση άκρων καλωδίων, υποκατάστατο φλογοκρυπτών, για πολλές δουλειές και εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς ουδέν μονιμότερον εκ του προσωρινού ισχύει πάντα.
    Μη έχεις την εντύπωση πως και σε Αγγλία και Γερμανία (έχω δει διάφορες δουλειές παρεπιπτόντως) είναι πιο αυστηρές οι προδιαγραφές ή γίνονται πιο σωστές δουλειές...
    Όλα εξαρτώνται από το πόσο χρόνο αφιερώνεις στο κάθε τι και αυτό δηλώνει πόσο υπεύθυνος είσαι, είτε κάνειςμια διακλάδωση σε κάποιο κουτί είτε μοντάρεις έναν πίνακα ακτινολογικού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα. Μονο να πω οτι εγω δεν απαντησα αν απαγορευεται η οχι χρηση μονο της μονωτικης αλλα απαντησα σε υποερωτηση μεσα στο θεμα που ρωτουσε ποια η διαφορα του θερμοσυστελομενου και της μονωτικης. Και απο κει εξηγησα γιατι ΕΓΩ λογω των μειονεκτηματων της ταινιας δεν βαζω μονο μονωτικη...
    Ναι και η πρωτη σου απντηση εδω ηταν

    Δεν έχει κόλλα....
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post808925


    να παρουμε σβαρνα τα εφημερευοντα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  6. #56
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και η πρωτη σου απντηση εδω ηταν

    Δεν έχει κόλλα....
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post808925


    να παρουμε σβαρνα τα εφημερευοντα ?
    100% Συριζαιος...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω τι προβλέπεται όμως τα caps είναι μία δοκιμασμένη, καθαρή, γρήγορη και χωρίς όγκο λύση.
    Η ταινία σαφώς έρχεται πίσω, καθώς θεωρείται πρόχειρη επέμβαση. Είναι δύσκολή στην αφαίρεση αργότερα, και αφήνει και κατάλοιπα κόλλας.
    Οι κλέμμες, μόνο σε ειδικές περιπτώσεις, και μόνο αν είναι καλής ποιότητας. Στις μικρές πολύ συχνά κλωτσάνε οι βίδες.

    3 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100% Συριζαιος...
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post808971
    τα ειπαμε αυτα παμε παρακατω

    επι της ουσιας

    να παρουμε σβαρνα τα εφημερευοντα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  9. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Αυτή ή φωτογραφία είναι από τήν σύνδεση τροφοδοτικού LED tape , καί είναι πάνω από τά ντουλάπια τής κουζίνας. Γενικά ή χρήση τής ταινίας δέν είναι σέ τέτοιο βαθμό όπως στήν Ελλάδα , χωρίς νά είναι απαγορευτική, πάντως εάν θά γίνει κάποια Ένωση καλωδίων σέ σημείο πού δέν είναι δυνατή ή τοποθέτηση (junction box) ή Ένωση θά γίνει μέ crimp . Εάν τό καλώδιο είναι διπολικό και πάνω τότε οι ενώσεις θά γίνουν σέ απόσταση μεταξύ τους μέ crimp και κάλυψη μέ ταινία (μόνο σέ οικιακές εγκαταστάσεις), σέ βιομηχανικά καί πίνακες ή χρήση τής ταινίας είναι απαγορευτική (θερμοσυστελομενα διπλά καί τριπλά, ριτίνες κ.τ.λ)
    Η σιλικόνη ήθελε λίγο καλύτερο στρώσιμο ...αμαρτία είναι μεσ στη φάτσα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω τι προβλέπεται όμως τα caps είναι μία δοκιμασμένη, καθαρή, γρήγορη και χωρίς όγκο λύση.
    Η ταινία σαφώς έρχεται πίσω, καθώς θεωρείται πρόχειρη επέμβαση. Είναι δύσκολή στην αφαίρεση αργότερα, και αφήνει και κατάλοιπα κόλλας.
    Οι κλέμμες, μόνο σε ειδικές περιπτώσεις, και μόνο αν είναι καλής ποιότητας. Στις μικρές πολύ συχνά κλωτσάνε οι βίδες.
    Συμφωνώ και επαυξάνω!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 00:40
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 20:00
  3. Σύνδεση ταινίας led rgb με controller
    By geogeo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 21:42
  4. Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?
    By dog80 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 13:37
  5. NTC Thermistor χρήση για μείωση ρεύματος εκκίνησης
    By GeorgeVita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 21:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας