Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 91

Θέμα: Χρήση μονωτικής ταινίας για σύνδεση καλωδίων ρεύματος

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    Αυτό στην φωτογραφία, μπορεί να μπει σκέτο χωρίς επιπλέον μόνωση από κάτω ή πρέπει να έχει θερμοσυστελλόμενο?
    Για προσεγμένη κατασκευή που θα υποστεί έρευνα από καθηγητή ψείρα το θέλω.
    Χωρίς πλάκα τώρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με καλώδια αμιάντου χωρίς να τους βάλεις τπτ επάνω!
    Μόνο υαλοταινία στα άκρα.
    Το χρησιμοποιούσα κατα κόρον στις κουζίνες των πλοίων

    2 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #72
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βεβαια για να ενωσεις 3χ70 και 3χ120 θα πρεπει να βαλεις καταλληλα κως,τα οποια δεν υπαρχουν και θα χρειαστει να κοψεις μουστακια απο τα καλωδια.Οταν καποτε τα ανοιξει ο επομενος (γα...μαω βιδες μαστορας που δουλεψε 2 χρονια βοηθος καμαριερη και εμαθα να μαστορευω και γα...μω τον μαστορα μου ) και θα λεει κοιτα κατι μαστορια που υπαρχουν.Δεν ειδα βεβαια και την χελωνα που εχεις.Αν μιλας για της 3Μ τοτε την πατησες ακομα πιο πολυ γιατι του 70ρι το καλωδιο δενθα κανει του 120ρι απο την μερια που ειναι το 70ρι θα τρεχουν οι ρητινες.
    Εμ ξεχασα αν εχεις μακαρονι για 70ρι σιγουρα την πατησες,κατεβα μια στην πολη και παρε για 120ρι γιατι η μονωτικη ειναι για παιχνιδια.



    Μαλλον την λαστιχοταινια αναφερεις.



    Αυτα τα εμαθες απο την μεγαλη εμπειρια σε βλαβες και επισκευες?



    Νικο δεν θυμαμαι να ανεφερα καπου οτι προσφερει κατι παραπανω.Η σωστη τοποθετηση κανει ολη την δουλεια.Αν και πλεον το θερμοσυστελομενο αρχιζει να κερδιζει συνεχως εδαφος.



    ποιο δεν εχει κολλα?Και τα δυο εχουν κολλα
    Ειπα :"ΕΓΩ δεν βαζω ποτε μονο μονωτικη". ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ...Εσεις οι επαγγελματιες καντε οτι θετε. Δεν βρηκα παντως τεκμηριωμενη απαντηση που να εξηγει γιατι δεν ειναι κσλυτερα πανω απο την ταινια να μπει το μακαρονι. Μονο οτι αυτο παιρνει χρονο! Αντιθετα υπαρχουν πολυ λογοι που σκετο η ταινια μπορει να δημιουργησει θεματακια. Μην τα ξαναλεμε...Χαιρομαι που με την εμπειρια σου μπορεις να λυσεις αυτα τα θεματακια. Αλλα για την ΔΙΚΗ ΜΟΥ εγκατασταση, ευχαριστω θα προτιμησω την δικη μου λυση... Ολα τα μακαρονια εχουν κολλα; Οχι βεβαια και το ξερεις. Οπως σιγουρα ξερεις οτι το θερμοσυστελομενο κραταει πανω στην συνδεση επειδη "σφιγγει" με την συστολη και οχι λογω κολλας οπως η ταινια. Αυτο ειπα. Τι στο καλο; κινεζικα μιλαω; Δεν ισχυει αυτο; Τι λεει η εμπειρια σου; (Αυτα με την κολλα ειναι για εξωτερικους χωρους για καλυτερη στεγανωση. Μαλλον, δηλαδη, υποθετω. Τι λετε και σεις ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 16-05-17 στις 01:49

  3. #73
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα :"ΕΓΩ δεν βαζω ποτε μονο μονωτικη". ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ...Εσεις οι "επαγγελματιες" καντε οτι θετε. Δεν βρηκα παντως τεκμηριωμενη απαντηση που να εξηγει γιατι δεν ειναι κσλυτερα πανω απο την ταινια να μπει το μακαρονι. Μονο οτι αυτο παιρνει χρονο! Αντιθετα υπαρχουν πολυ λογοι που σκετο η ταινια μπορει να δημιουργησει θεματακια. Μην τα ξαναλεμε...Χαιρομαι που με την εμπειρια σου μπορεις να λυσεις αυτα τα θεματακια. Αλλα για την ΔΙΚΗ μου εγκατασταση, ευχαριστω θα προτιμησω την δικη μου λυση... Ολα τα μακαρονια εχουν κολλα; Οχι βεβαια και το ξερεις. Οπως σιγουρα ξερεις οτι το θερμοσυστελομενο κραταει πανω στην συνδεση επειδη "σφιγγει" με την συστολη και οχι λογω κολλας οπως η ταινια. Αυτο ειπα. Τι στο καλο; κινεζικα μιλαω; Δεν ισχυει αυτο;;;;
    Τα θερμοσυστελλομενα γινονται πολυ σκληρα με τον καιρο και εχουν μια ταση να χαλαρωνουν στις χαμηλες θερμοκρασιες.

    Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο post, αν εχεις γδαρμενη την εξωτερικη μονωση ενος UTP πχ καλωδιου (εστω 80m) επειδη εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και γδαρθηκε (μπορω να σου αναφερω απειρους λογους που μπορει να εγινε αυτο), θα προτιμησεις να τραβηξεις καινουριο καλωδιο, θα προτιμησεις να το κοψεις και να το μουφαρεις, θα προτιμησεις να το τυλιξεις με μπολικη ταινιουλα του θεου; (θεωρησε εγκατασταση σε σχαρα ή σε ψευδοροφη).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #74
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα θερμοσυστελλομενα γινονται πολυ σκληρα με τον καιρο και εχουν μια ταση να χαλαρωνουν στις χαμηλες θερμοκρασιες.

    Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο post, αν εχεις γδαρμενη την εξωτερικη μονωση ενος UTP πχ καλωδιου (εστω 80m) επειδη εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και γδαρθηκε (μπορω να σου αναφερω απειρους λογους που μπορει να εγινε αυτο), θα προτιμησεις να τραβηξεις καινουριο καλωδιο, θα προτιμησεις να το κοψεις και να το μουφαρεις, θα προτιμησεις να το τυλιξεις με μπολικη ταινιουλα του θεου; (θεωρησε εγκατασταση σε σχαρα ή σε ψευδοροφη).
    Ταινιουλα και απο πανω μακαρονι Και εμφανισιακα με το μακαρονι ειναι πολυ πιο ωραιο απο οτι με σκετο την ταινια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταινιουλα και απο πανω μακαρονι Και εμφανισιακα με το μακαρονι ειναι πολυ πιο ωραιο απο οτι με σκετο την ταινια...
    Για να περασεις το "μακαρονι" θα πρεπει να εχεις προσβαση στα ακρα του καλωδιου τα οποια εχουν πατσαριστει ηδη στο rack κι απο την αλλη εχουν παει στο πριζακι τους. Μεσολαβησε και η πιστοποιηση. Τη ζημια εντοπισε το αετισιο ματιενος εργατη που ξεχασε το κοφτακι του πανω στη σχαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #76
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να περασεις το "μακαρονι" θα πρεπει να εχεις προσβαση στα ακρα του καλωδιου τα οποια εχουν πατσαριστει ηδη στο rack κι απο την αλλη εχουν παει στο πριζακι τους. Μεσολαβησε και η πιστοποιηση. Τη ζημια εντοπισε το αετισιο ματιενος εργατη που ξεχασε το κοφτακι του πανω στη σχαρα.
    ε σκετο μονωτικη ταινια θα βαλω εννοειτε... Και απο πανω μια υφασματινη για ομορφια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρικό σίδερο φτιάχνεις;
    Αυτό μπαίνει για να καλύψει τις συνδέσεις σε αγωγούς με ειδική μόνωση που "εργάζονται" σε υψηλές θερμοκρασίες (πχ σίδερα, ψηστέριες κτλ).
    Η σύνδεση από κάτω γίνεται πρεσαριστά με δαχτυλιδάκια κι όχι με καλάι.
    Εννοείται πως κάτω από αυτό δεν βάζουμε ούτε ταινία ούτε θερμοσυστελλόμενα μιας και θα λιώσουν όλα.

    Αν η κατασκευή σου δεν έχει υψηλή θερμοκρασία τότε δε χρειάζεται να το βάλεις.
    Εγώ θα έβαζα όσο πιο άτσαλα μπορώ μονωτική ταινία από τους Κινέζους κιόλας έτσι για να μην την "πιάνει το μάτι" τη συσκευή....
    Πτυχιακή, reflow φούρνο.
    Ναι έτσι τα έχω κάνει, αυτά που είχα είχαν και μόνωση και την έβγαλα. Οκ αφού μπαίνει και σκέτο.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα :"ΕΓΩ δεν βαζω ποτε μονο μονωτικη". ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ...Εσεις οι επαγγελματιες καντε οτι θετε. Δεν βρηκα παντως τεκμηριωμενη απαντηση που να εξηγει γιατι δεν ειναι κσλυτερα πανω απο την ταινια να μπει το μακαρονι. Μονο οτι αυτο παιρνει χρονο! Αντιθετα υπαρχουν πολυ λογοι που σκετο η ταινια μπορει να δημιουργησει θεματακια. Μην τα ξαναλεμε...Χαιρομαι που με την εμπειρια σου μπορεις να λυσεις αυτα τα θεματακια. Αλλα για την ΔΙΚΗ ΜΟΥ εγκατασταση, ευχαριστω θα προτιμησω την δικη μου λυση... Ολα τα μακαρονια εχουν κολλα; Οχι βεβαια και το ξερεις. Οπως σιγουρα ξερεις οτι το θερμοσυστελομενο κραταει πανω στην συνδεση επειδη "σφιγγει" με την συστολη και οχι λογω κολλας οπως η ταινια. Αυτο ειπα. Τι στο καλο; κινεζικα μιλαω; Δεν ισχυει αυτο; Τι λεει η εμπειρια σου; (Αυτα με την κολλα ειναι για εξωτερικους χωρους για καλυτερη στεγανωση. Μαλλον, δηλαδη, υποθετω. Τι λετε και σεις ;
    Θα απαντησω μονο και μονο για το υφος που εχεις αν και δεν το συνηθιζω.
    Η εμπειρια μου λεει να συνεχισεις ετσι οπως εμαθες.
    Να βαζεις μακαρονια πανω απο ταινια και τεφλον πανω απο καναβια..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  10. #79
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα απαντησω μονο και μονο για το υφος που εχεις αν και δεν το συνηθιζω.
    Η εμπειρια μου λεει να συνεχισεις ετσι οπως εμαθες.
    Να βαζεις μακαρονια πανω απο ταινια και τεφλον πανω απο καναβια..
    Ύφος είχες εσύ. Μυγιάστηκες από ότι φαίνεται. Γέλασα πολύ ωστόσο που έχεις άποψη ΚΑΙ για τα υδραυλικά. Και είναι αστείο γιατί έχω έχω τουλάχιστον δουλέψει με high classes σωληνάδες και ξέρω κάποια πράγματακια. Τουλάχιστον ας το περιόριζες στα ηλεκτρολογικά όπου έχεις (όπως λες) εμπειρία... Τελικά δεν μου πες, έχουν κόλλα όλα τα μακαρόνια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 16-05-17 στις 09:55

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KATSO001 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (16-05-17)

  12. #80
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρικό σίδερο φτιάχνεις;
    Αυτό μπαίνει για να καλύψει τις συνδέσεις σε αγωγούς με ειδική μόνωση που "εργάζονται" σε υψηλές θερμοκρασίες (πχ σίδερα, ψηστέριες κτλ).
    Η σύνδεση από κάτω γίνεται πρεσαριστά με δαχτυλιδάκια κι όχι με καλάι.
    Εννοείται πως κάτω από αυτό δεν βάζουμε ούτε ταινία ούτε θερμοσυστελλόμενα μιας και θα λιώσουν όλα.

    Αν η κατασκευή σου δεν έχει υψηλή θερμοκρασία τότε δε χρειάζεται να το βάλεις.
    Εγώ θα έβαζα όσο πιο άτσαλα μπορώ μονωτική ταινία από τους Κινέζους κιόλας έτσι για να μην την "πιάνει το μάτι" τη συσκευή....


    νομίζω Παναγιώτη αυτά τα άκαυστα μακαρόνια είναι μόνο για να περνάς από μέσα σύρματα για αν τα προστατέψει όταν περνάνε από μέρη με υψηλή θερμοκρασία ώστε να καταλήξουν κάπου. δεν θυμάμαι να τα έχω να προστατεύουν συνδέσεις. σε πολλά φωτιστικά τα έχουν να περνάς από μέσα τα ΝΥΑ για να καταλήξουν στην κλέμα η στο ντουί ώστε να προστατεύονται στην διαδρομή μέσα στο φωτιστικό. πχ στα σκαφακια φθορίου τα βάζουν όταν περνάνε οι συνδέσεις των ντουι δίπλα από τα μπαλαστ ή και ηλεκτρικά σίδερα και ψησταριές που είπες. από έξω είναι σιλικόνης και από μέσα αμίαντος νομίζω ή κάποιο αντίστοιχο υλικό τώρα ποια.

    αν έχεις δει να βάζουν κάποια σύνδεση μέσα πες μου ή αν μπορείς να βρεις καμιά φωτογραφία στο ιντερνετ για να το δω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 16-05-17 στις 11:13
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 00:40
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 20:00
  3. Σύνδεση ταινίας led rgb με controller
    By geogeo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 21:42
  4. Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?
    By dog80 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 13:37
  5. NTC Thermistor χρήση για μείωση ρεύματος εκκίνησης
    By GeorgeVita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 21:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας