Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 91

Θέμα: Χρήση μονωτικής ταινίας για σύνδεση καλωδίων ρεύματος

  1. #21
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων


    υγ.κοιταμε παντα την ημερομηνια ληξης
    Έχω ανοίξει κουτί και έχει "λιώσει" η κόλλα της ταινίας από την ζέστη και έχει φύγει όλη. Το μακαρόνι αν είναι το σωστό μέγεθος άπαξ και σφίξει καλά, έσφιξε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    οκ όποιος κολλάει με καλάι και βάζει θερμοσυστελλόμενα να τον πάρω την επόμενη φορά σε κάνα έργο να το κάνει σε καμιά 500-1000 διακλαδώσεις σε μια μέρα όμως. αυτοί που τα λένε αυτά μιλάνε για μια δύο συνδέσεις ή είναι εργολάβοι και το κάνουν σε έργα? έτσι για να καταλάβω για τη πράγμα μιλάμε.

    και εγώ είμαι τις άποψης ότι όλες οι πλακέτες κανονικά θα έπρεπε να κλείνονται σε ρητίνη και να χρησιμοποιούν υλικά διαστημικής τεχνολογίας αλλά όλες οι εταιρίες είναι αγύρτες και τις αφήνουν εκτεθειμένες από τεμπελιά και κακοτεχνία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ανοίξει κουτί και έχει "λιώσει" η κόλλα της ταινίας από την ζέστη και έχει φύγει όλη. Το μακαρόνι αν είναι το σωστό μέγεθος άπαξ και σφίξει καλά, έσφιξε....
    να βάζεις wonder ταινίες που δεν ξεκολλάνε αλλά δεν είναι ανθεκτικές σε έκθεση στον ήλιο . οι NITΤO είναι ανθεκτικές στον ήλιο αλλά ξεκολλάνε με τον καιρό.. οι 3Μ είναι ότι κάτσει. σήμερα δούλεψα μια και δεν είχε καν κόλλα. αλλά βλέπεις και αυτές έχουν κωδικούς και χρήση ανάλογα την περίσταση(άσχετα αν τα καταστήματα τις έχουν χύμα όλες σε κάνα κουτί και όποια κάτσει, και οι "ηλεκτρολόγοι" όποια ταινία βρουν μπροστά τους την χρησιμοποιούν) . οπότε με βάση ποια από όλες τις ταινίες μιλάμε και για που κάθε φορά?

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 15-05-17 στις 17:28
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-05-17)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Εγω απαντησα συμφωνα με το πρωτο post.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ όποιος κολλάει με καλάι και βάζει θερμοσυστελλόμενα να τον πάρω την επόμενη φορά σε κάνα έργο να το κάνει σε καμιά 500-1000 διακλαδώσεις σε μια μέρα όμως. αυτοί που τα λένε αυτά μιλάνε για μια δύο συνδέσεις ή είναι εργολάβοι και το κάνουν σε έργα? έτσι για να καταλάβω για τη πράγμα μιλάμε.

    και εγώ είμαι τις άποψης ότι όλες οι πλακέτες κανονικά θα έπρεπε να κλείνονται σε ρητίνη και να χρησιμοποιούν υλικά διαστημικής τεχνολογίας αλλά όλες οι εταιρίες είναι αγύρτες και τις αφήνουν εκτεθειμένες από τεμπελιά και κακοτεχνία.


    να βάζεις wonder ταινίες που δεν ξεκολλάνε αλλά δεν είναι ανθεκτικές σε έκθεση στον ήλιο . οι NITΤO είναι ανθεκτικές στον ήλιο αλλά ξεκολλάνε με τον καιρό.. οι 3Μ είναι ότι κάτσει. σήμερα δούλεψα μια και δεν είχε καν κόλλα. αλλά βλέπεις και αυτές έχουν κωδικούς και χρήση ανάλογα την περίσταση(άσχετα αν τα καταστήματα τις έχουν χύμα όλες σε κάνα κουτί και όποια κάτσει, και οι "ηλεκτρολόγοι" όποια ταινία βρουν μπροστά τους την χρησιμοποιούν) . οπότε με βάση ποια από όλες τις ταινίες μιλάμε και για που κάθε φορά?
    Γι' αυτο εγω οπου βαζω μονο μονωτικη βαζω ΑΠΟ ΠΑΝΩ και ενα μακαρονι και ειμαι πιο safe...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτο εγω οπου βαζω μονο μονωτικη βαζω ΑΠΟ ΠΑΝΩ και ενα μακαρονι και ειμαι πιο safe...
    σε πόσες συνδέσεις την ημέρα το κάνεις αυτό?

    πάντως θα σου πρότεινα να βάζεις με πρέσα μεταλλικό μανδύα, από πάνω μονωτική, μετά μακαρόνι με κόλλα, μέσα μετά να ρίχνεις και ρητίνη και στο τέλος να καλουπώνεις και να ρίχνεις και μπετό. είναι ακόμα και ποιο safe από αυτό που κάνεις.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (15-05-17)

  8. #26
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε πόσες συνδέσεις την ημέρα το κάνεις αυτό?

    πάντως θα σου πρότεινα να βάζεις με πρέσα μεταλλικό μανδύα, από πάνω μονωτική, μετά μακαρόνι με κόλλα, μέσα μετά να ρίχνεις και ρητίνη και στο τέλος να καλουπώνεις και να ρίχνεις και μπετό. είναι ακόμα και ποιο safe από αυτό που κάνεις.
    Οχι σε πολλες ειναι αληθεια. Με την δικη σου λογικη κακως βαζουμε καπς, η κλεμες κοκ γιατι χανουμε χρονο. Μερικοι ηλεκτρολογοι εχουν και την συνηθεια να βαζουν μονωτικη ταινια πανω σπο τα καπς η τις κλεμμες. Ακους πραγματα... ΥΓ: το μακαρονι δεν μου παιρνει παραπανω χρονο απο το να στριψω 2 φορες ακομα την ταινια παντως

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ανοίξει κουτί και έχει "λιώσει" η κόλλα της ταινίας από την ζέστη και έχει φύγει όλη. Το μακαρόνι αν είναι το σωστό μέγεθος άπαξ και σφίξει καλά, έσφιξε....
    ε και...
    δεν συζηταμε για την καλυτερη μαρκα η για τη σωστη εφαρμογη του υλικου





    #19

    #20

    καοια σοβαρη απαντηση εχεις ?

    εαν οχι αστο μην κουραζεσαι , μην κουραζεις και τους αλλους


    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  10. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτο εγω οπου βαζω μονο μονωτικη βαζω ΑΠΟ ΠΑΝΩ και ενα μακαρονι και ειμαι πιο safe...
    υπερβολη ? αμαθεια ? ανασφαλεια ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    να βάζεις wonder ταινίες που δεν ξεκολλάνε αλλά δεν είναι ανθεκτικές σε έκθεση στον ήλιο . οι NITΤO είναι ανθεκτικές στον ήλιο αλλά ξεκολλάνε με τον καιρό.. οι 3Μ είναι ότι κάτσει. σήμερα δούλεψα μια και δεν είχε καν κόλλα.
    Φίλε οι Wonder ταινίες ΗΤΑΝ πολύ καλές. Πλέον είναι γτπ. Τις ξεχωρίζεις, οι παλιές είχαν το σήμα VDE μέσα, οι νέες όχι.
    Όσο για τις 3Μ είμαι πολύ ευχαριστημενος με τις temflex 1500 (όχι 1300,είναι σάπιες)




    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε και...
    δεν συζηταμε για την καλυτερη μαρκα η για τη σωστη εφαρμογη του υλικου





    #19

    #20

    καοια σοβαρη απαντηση εχεις ?

    εαν οχι αστο μην κουραζεσαι , μην κουραζεις και τους αλλους


    .
    Έχω τύχει και σε παρόμοια διαμάχη μεταξύ υδραυλικών. Τεφλόν ή κάναβι στους σωλήνες; Ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του. Η σωστή απάντηση ήταν ότι κανένα υλικό ΜΟΝΟ του δεν δουλεύει σωστά. Ο συνδυασμός και των δύο όμως (πρώτα κάναβι και από πάνω τεφλόν) παράγει το τέλειο αποτέλεσμα. Έτσι κι εδώ. Ούτε η ταινία μόνη ούτε το μακαρόνι μόνο δεν είναι σωστό. Ο συνδυασμός των δύο όμως είναι σωστή και ασφαλής δουλειά. Οποιος νομίζει ότι πρέπει σώνει ντε και καλά μόνο το ένα ή μόνο το άλλο είναι καλύτερο, ξιά του. Επίσης για τα δικά μου στάνταρ πρώτα μετράει η σωστή δουλειά και μετά ο χρόνος. Ρωτήστε τον ηλεκτρολόγο που μου έβαλε σε ένα κουτί 7,5cm x 7.5cm καμιά 30κοστή καλώδια που είχε ενώσει μόνο με μονωτική ταινία...Πληρώθηκε; Συνέχισε το έργο; (not)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Ταινίας LED Σε Φωτοβολταϊκά.
    By alekos22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:40
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 19:00
  3. Σύνδεση ταινίας led rgb με controller
    By geogeo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 20:42
  4. Χρήση ρεύματος ζώνης για οπλισμό του ρελέ?
    By dog80 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 12:37
  5. NTC Thermistor χρήση για μείωση ρεύματος εκκίνησης
    By GeorgeVita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 20:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας