Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: PTZ Κάμερα (Αναλογική ή IP)

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Τελικά έφτασα τώρα (οκ πριν δυο ώρες) εδώ στο χωριό. Ταξίδι σχεδόν χαλαρά 3+ ώρες ...
    Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άτομα αυτής της ηλικίας συνήθως βρίσκεται ΠΑΝΤΑ κοντά κάποιος νεότερος που να τους επιτηρεί
    Οσες και κάμερες να βάλεις εάν δεν είναι κάποιος κοντά δεν κάνεις τίποτα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα άτομα αυτής της ηλικίας έχουν ανάγκη ΠΑΝΤΑ κάποιον δίπλα τους διότι πάντα κάτι το απρόσμενο μπορεί να συμβεί και η επέμβαση ενός ατόμου μπορεί να δώσει λύσεις
    Η λύση της κάμερας παρακολούθησης δεν είναι λύση διότι θα πρέπει κάποιος να είναι σχεδόν πάντα να παρακολουθεί οι 'γέροι' τι κάνουν και να λαμβάνει αποφάσεις από απόσταση με ότι αυτό σημαίνει
    Για παράδειγμα εάν κάποιο άτομο αυτής της ηλικίας ας πούμε σκοντάψει και πέσει τότε από την κάμερα εξ αποστάσεως θα το δείς αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα κλπ κλπ
    Αγαπητέ Νίκο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε αυτά που (θεωρητικά) λες. Εμένα όμως δεν μου αρέσει η θεωρία
    και προτιμώ χειροπιαστές λύσεις. Μένω σαν μόνιμη κατοικία στην Πάτρα. Το χωριό μου απέχει απο αυτή 235 χλμ.
    Αν το πατρικό μου ήταν 10-20 χλμ μακριά απο το σπίτι μου, θα πήγαινα κάθε μέρα. Τώρα ...

    Εχω σπίτι, δουλειές, οικογένεια στην Πάτρα, και μένω σχεδόν μόνιμα εκεί. Ο αδελφός μου μένει και αυτός άλλα
    230 χλμ μακριά απο το χωριό (Αθήνα/Ζωγράφου). Εχει και αυτός εκεί οικογένεια κτλ ...

    Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι την μετακίνηση στο χωριό δεν την κάνεις για πλάκα. Θες πήγαινε/έλα σχεδόν 500 χλμ.
    Παρόλα αυτά ... εγώ απο την αρχή του έτους το έχω κάνει αυτό το δρομολόγιο 12 φορές (περίπου 3 τον μήνα). Αν
    υποθέσουμε οτι θέλω 70€ την κάθε φορά ... υπολογισε να δείς πόσο έχω χαλάσει.

    Τώρα Οκ θα μου πείς η κάμερα θα σε γλυτώσει χρήματα?. Οχι βέβαια ... πάλι θα κάνω δρομολόγια, απλά ίσως
    λίγο λιγότερα. Ξέρεις το θέμα είναι δικό μου ψυχολογικό. Πέρα απο αυτό ναι έχω σκοπό να βάλω και μια μικρη
    IP μέσα στον χώρο να τους βλέπω. Και εννοείται πως μπορώ να κάνω κάτι αν δώ κάποιον κάτω. Να πάρω τηλ
    γείτονα, θείους/θείες, που σε 10-30 λεπτά να είναι εκεί, σε αντίθεση με μένα που το λιγότερο που θα θέλω είναι
    2μιση ώρες με το TSi ... συνέχεια τουρπισμένο. Εκτός και αν παω ... με το TDM μου (μιάμιση με δυο ώρες).

    Είπαμε η λύση της κάμερας δεν είναι λύση, απλά βλέπεις ΑΜΕΣΑ κάτι που θα το μάθαινες ίσως πολύ αργότερα.
    Ας μην αναλύσουμε όμως αυτό το θέμα ... μιας και το θέμα μας είναι άλλο.

    Σχετικά με τις απαντήσεις που δόθηκαν για το θέμα, θα ευχαριστήσω όλα τα παιδιά, αλλά θα απαντήσω αύριο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 16-05-17 στις 01:08
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Για το τεχνικό κομάτι , εγω θα προτιμούσα ευρυγώνια σταθερή απο φτηνή ptz . Οι φτηνες pan tilt ετσι και αλλιώς δεν εχουν zoom και συνήθως εχουν πεδιο 60 μοίρες ,
    οποτε πιο αξιόπιστη και πρακτική ειναι μια ευρυγώνια χωρις μηχανικά μέρη ( >= 105 μοίρες ).
    Σκοπός ειναι να ρίχνεις μια ματιά και να βλέπεις τι γίνεται , οχι να ψαχνεις περα δωθε την κάμερα να δεις που ειναι οι δικοι σου .

    Οσο για το οτι εχεις ήδη καποιο παλαιότερο αναλογικό καταγραφικό , το να συνδέσεις πανω του ακριιβότερο απο την αξία του εξοπλισμό ,
    θα το χαρακτηριζα μη ισορροπημένη απο οικονομικη άποψη επιλογή .
    Θα το πούλαγα σε καποιον που θελει καποιο πλεονεκτημα του , πχ έξοδο σε ομοαξωνικο για modulator ή λειτουργία με τηλέφωνα symbian
    και θα αγόραζα καποιο σύγχρονο ( οι τιμές εχουν γίνει χώμα ) αν ήθελα να συνδέσω ακριβές αναλογικές ή IP κάμερες

    Για το άλλο κομματι , πρέπει να βρεις καποιον κάποια απο το χωριο να πετάγεται μια δυο φορες την ημέρα και να βλέπει πως πάνε . Απο εμπειρία με αντίστοιχα άτομα , ξέρω οτι
    δυσανασχετούν αρχικά με τον ξένο που είναι στα πόδια τους ... αλλά σιγα σιγά το καταλαβαίνουν και μόνοι τους οτι είναι για καλό
    Στη μητέρα ενός φίλου μου που έπαθε κατι πριν απο πνευμονική εμβολή αν το λέω καλά ... η γυναίκα που ήταν μαζί της την πηγε στο νοσοκομείο και σήμερα ζει
    Η ιδια γυναίκα που έσωσε κυριολεκτικά την μητέρα του φίλου μου , έχασε την μάνα της απο τον ίδιο ακριβώς λόγο ( πνευμονικη εμβολή ) ... επειδή την είχε μονη της σπιτι ... στην Κηφισιά .( δεκα λεπτά απο νοσοκομείο )

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 16-05-17 στις 11:16

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Σήμερα κάθισα εδώ στο χωριό ... και μελέτησα όλα όσα γράψατε.

    Λοιπόν. Καταρχήν δεν ήξερα οτι οι μικρές αυτού του είδους κάμερες είναι ρομποτικές. Αναφέρομαι σε αυτή
    που μου υπόδειξε ο Γιώργος (ποστ 3). Με δελέασε πάρα πολύ μιας και αντι να τους ψάχνω έξω, θα τους βλέπω
    και μέσα. Για μέσα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Το κόστος για την απόκτηση των μικρών ρομποτικών cam
    είναι αστείο και δεν σου αφήνει περιθώρια να το σκεφτείς. Όλα αυτά βέβαια σε συνδυασμό με την Plug&Play
    ευκολία εγκατάστασης που έχουν.

    Για έξω αποφάσισα να χρησιμοποιήσω/αγοράσω μια κάμερα IP με ευρυγώνιο φακό, ας πούμε 2,8mm, που
    αντιστοιχεί περίπου σε > 100 μοίρες άνοιγμα, όπως αναφέρθηκε ο Χρήστος (πόστ 12). Δηλαδή κάτι τέτοιο.
    Ή τουλάχιστον κάτι αντίστοιχο (θα προτιμούσα φθηνότερο απο το παραπάνω παράδειγμα μια και πλέον δεν
    θα είναι PTZ). Αφορμή γι'αυτήν την αλλαγή, στάθηκε το γεγονός οτι με αυτή την γωνία, καλύπτεται περίπου
    70% του εξωτερικού χώρου μου. Τα μέτρα κάλυψης (σε μήκος)που ρώτησε ο Παναγιώτης δεν είναι πάνω
    απο 30-35μ.

    Τελικά παω σε IP κάμερες γιατί εφόσον το καταγραφικό μου είναι παλιό ... δεν μπαίνω στην διαδικασία
    αγοράς άλλου κτλ.

    Κάι κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω. Αν επιλέξω την ενσύρματη σύνδεση (Ethernet) των IP Cam υπάρχει
    περίπτωση αντί να τραβάω 30m UTP περίπου, να δουλέψουν με
    Homeplug/passthrough/κάτι τέτοιο δηλαδή?.

    Αυτά για την ώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από DNA Γρηγόρη τα πας πολύ καλά. Δηλαδή λογικά το 2060 θα γράφεις στο φόρουμ.
    Δεν ξέρω βρε Steve για τότε. Το 2060 θα είμαι 89 ετών ... ίσως και να γράφω αλλά "ρομποτικά" χαχαχαχα.

    Φίλε Άρη σε υπερευχαριστώ για την προσφορά σου. Δεν είμαι ακατάδεκτος, αλλά τελικά όπως βλέπεις δεν
    θα τις χρησιμοποιήσω και θα πάνε χαμένες. Σε ευχαριστώ πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή


    (Κάι κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω. Αν επιλέξω την ενσύρματη σύνδεση (Ethernet) των IP Cam υπάρχει
    περίπτωση αντί να τραβάω 30m UTP περίπου, να δουλέψουν με
    Homeplug/passthrough/κάτι τέτοιο δηλαδή?.) θα παιξει κανονικα ομως καποιες στιγμες κολανε και θελουν να βγουν απο την πριζα για λιγο ,και επανερχονται ,και το αλλο ειναι οτι εχεις επιπλεον κοστος , και πρεπει να ειναι στην ιδια Φαση ρευματος , για να μην πας στα αλλα που λειτουργουν μεσω ουδετερου που ειναι ακριβα

    1 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων

    θα παιξει κανονικα ομως καποιες στιγμες κολανε και θελουν να βγουν απο την πριζα για λιγο ,και επανερχονται,
    και το αλλο ειναι οτι εχεις επιπλεον κοστος , και πρεπει να ειναι στην ιδια Φαση ρευματος ...
    Αγαπητέ φίλε μου Άρη σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το ευτύχημα είναι οτι "παίζουν".
    Ναι γνωρίζω αυτό που λες για την ίδια φάση. Επίσης έβαλα αυτά σαν Link γιατί τα συγκεκριμένα
    τα έχω ήδη και κάθονται. Οπότε δεν θα έχω επιπλέον κόστος ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Για έξω αποφάσισα να χρησιμοποιήσω/αγοράσω μια κάμερα IP με ευρυγώνιο φακό, ας πούμε 2,8mm, που
    αντιστοιχεί περίπου σε > 100 μοίρες άνοιγμα, όπως αναφέρθηκε ο Χρήστος (πόστ 12). Δηλαδή κάτι τέτοιο.

    Πρίν λίγο καιρό αγόρασα αυτή την κάμερα από εδώ με δωρεάν μεταφορικά, έφτασε με DHL σε 15 ημερολογιακές μέρες στο αεροδρόμιο (μέσω Γερμανίας) και την παρέλαβα μετά από 6 μέρες μέσω ΕΛΤΑ.
    Η γνώμη μου είναι, ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Η οριζόντια γωνία προβολής για φακό 2.8 mm είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 106 μοίρες. Τσεκάρισα βάζοντας την κάμερα σε μία ορθή εσωτερική γωνία και διαπίστωσα ότι είναι σίγουρα πάνω από 95 μοίρες γιατί έπιανε (και υπερκάλυπτε) και τις 2 πλευρές της ορθής γωνίας των 90 μοιρών. Έχει πολλές έξυπνες δυνατότητες ανίχνευσης π.χ. είσοδο ή έξοδο από περιοχή, διέλευση γραμμής κ.λ.π παίρνει κάρτα SD μέχρι 128 GB και σε συνδυασμό με την συμπίεση της εικόνας Η264+ μπορείς να κρατήσεις αρχείο καταγραφής αρκετά μεγάλο. Με την νέα πλατφόρμα της HIKVISION Ηik-connect η εγκατάσταση της κάμερας γίνεται πλέον plug and play χωρίς ρυθμίσεις DDNS κ.λ.π και το σημαντικότερο με την υπηρεσία €œAlarm push nοtification€ έχεις σε πραγματικό χρόνο ειδοποιήσεις στο κινητό σου, για Motion Detection Alarm. Επίσης είναι POE και μπορείς με μόνο το καλώδιο UTP να καλύψεις και την τροφοδοσία της, συνδέοντάς την με ένα POE switch.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν λίγο καιρό αγόρασα αυτή την κάμερα από εδώ με δωρεάν μεταφορικά, έφτασε με DHL σε 15 ημερολογιακές μέρες στο αεροδρόμιο (μέσω Γερμανίας) και την παρέλαβα μετά από 6 μέρες μέσω ΕΛΤΑ.
    Η γνώμη μου είναι, ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Η οριζόντια γωνία προβολής για φακό 2.8 mm είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 106 μοίρες. Τσεκάρισα βάζοντας την κάμερα σε μία ορθή εσωτερική γωνία και διαπίστωσα ότι είναι σίγουρα πάνω από 95 μοίρες γιατί έπιανε (και υπερκάλυπτε) και τις 2 πλευρές της ορθής γωνίας των 90 μοιρών. Έχει πολλές έξυπνες δυνατότητες ανίχνευσης π.χ. είσοδο ή έξοδο από περιοχή, διέλευση γραμμής κ.λ.π παίρνει κάρτα SD μέχρι 128 GB και σε συνδυασμό με την συμπίεση της εικόνας Η264+ μπορείς να κρατήσεις αρχείο καταγραφής αρκετά μεγάλο. Με την νέα πλατφόρμα της HIKVISION Ηik-connect η εγκατάσταση της κάμερας γίνεται πλέον plug and play χωρίς ρυθμίσεις DDNS κ.λ.π και το σημαντικότερο με την υπηρεσία €œAlarm push nοtification€ έχεις σε πραγματικό χρόνο ειδοποιήσεις στο κινητό σου, για Motion Detection Alarm. Επίσης είναι POE και μπορείς με μόνο το καλώδιο UTP να καλύψεις και την τροφοδοσία της, συνδέοντάς την με ένα POE switch.
    Αν καταλαβα καλα τον τροπο που επιβεβαιωσες οτι ειναι πανω απο 100° ειναι λαθος,γιατι ειναι σε συναρτηση με την αποσταση που εβλεπες αυτες τις δυο ορθες γωνιες που ειχε υπερκαλυψει.
    Αν πραγματικα θες να βρεις τις μοιρες πρεπει να δεις ποσα μετρα ΄βλεπει' στο τελος (οπου θα ειναι η βαση *2) του τριγωνου και το μηκος απο την καμερα εως το κεντρο της βασης .Αυτο θα εινια μεγαλη ορθη γωνια των 2 ορθογωνιων τριγωνων που σχηματιζει.Οποτε εχεις βαση και υψος ευκολα υπολογιζονται οι μοιρες *2.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβα καλα τον τροπο που επιβεβαιωσες οτι ειναι πανω απο 100° ειναι λαθος,γιατι ειναι σε συναρτηση με την αποσταση που εβλεπες αυτες τις δυο ορθες γωνιες που ειχε υπερκαλυψει.
    Αν πραγματικα θες να βρεις τις μοιρες πρεπει να δεις ποσα μετρα ΄βλεπει' στο τελος (οπου θα ειναι η βαση *2) του τριγωνου και το μηκος απο την καμερα εως το κεντρο της βασης .Αυτο θα εινια μεγαλη ορθη γωνια των 2 ορθογωνιων τριγωνων που σχηματιζει.Οποτε εχεις βαση και υψος ευκολα υπολογιζονται οι μοιρες *2.

    Δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου και μου φαίνεται πολύ πολύπλοκος για έναν τόσο απλό έλεγχο. Οταν βάλεις την κάμερα στην κορυφή της ορθής γωνίας του υποτιθέμενου τριγώνου του οποίου οι (κάθετες) πλευρές είναι 2 τοίχοι κάθετοι μεταξύ τους και βλέπεις στο μονιτορ τους τοίχους σε όλο τους το μήκος, με την αρχή τους απο την θέση της κάμερας μέχρι το τέλος τους, τί άλλη απόδειξει χρειάζεται ότι βλέπει 90 μοίρες και πάνω;
    Ο συλλογισμός σου βοηθάει να βρείς με ακρίβεια την οριζόντια γωνία προβολής που σίγουρα θα είναι πάνω απο 90 μοίρες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 17-05-17 στις 10:59

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Σχετικά με το καταγραφικό και για την απλή χρηση που θέλεις , μπορείς να βάλεις και καποιες φτηνες κάμερες 4in1 που εχουν έξοδο σε ομοαξωνικό
    και να αξιοποιήσεις επιπλέον και καναν ηχο απο το καταγραφικο βάζοντας κανα μικροφωνάκι με προενίσχυση με εξοδο RCA ,
    Oι παλιες σκέτες αναλογικές ( ποιότητα < 1 ΜP ) εχουν πλεον σχεδον εξαφανιστει , υπάρχουν σε εξειδικευμένες εφαρμογές .

    H IP που ειπε ο Βασίλης βγαίνει και σε full εκδοση με ήχο και ασύρματη -IWS2.8 ,
    απο τη σειρα easyIP 2 της hikvision ( δεν ξερω τι διαφορες εχει του Βασίλη απο κανονικη hikvision )
    Πρόσφατα βγήκε και η σειρά easyIP3 με καλύτερη συμπίεση και παρόμοια τιμή ( καλύτερη αν υπολογίσεις τα εξτρα )

    Για τις μοίρες (πλάτος πεδίου ) , παιζει ρόλο το μεγεθος του αισθητήρα και ο φακός ...
    πχ Dahua IPC-C15 , μέγεθος αισθητηρα 1/3 ιντσας , φακός 2.3mm δινουν ευρος πεδίου 125 μοίρες
    http://www.dahuasecurity.com/products/ipc-c15-5561.html
    Η Vstarcam ptz που αναφέρθηκε παραπάνω εχει πχ μικρότερο σενσορα ( σκοτεινότερο ) 1/4 ιντσας και με τον 2.8 φακό βγάζει 73 μοίρες
    http://www.vstarcam.com/C7833WIP-X4-...amera-144.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιώργο η κάμερα που έβαλα σαν Link (HikVision 4Μ) με την κάμερα που αγόρασες βλέπω
    οτι είναι ιδιες εκτός απο την μάρκα. Το μοντέλο τους είναι το ίδιο. Τι "παίζει" ?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΤ σε αναλογική λήψη;;
    By jami in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-14, 11:30
  2. Πομποδέκτης για αναλογική κάμερα
    By high frequency in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-13, 20:58
  3. ψηφιακη αναλογική λήψη.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 11:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 11:10
  5. Αναλογική τηλεόραση θεωρία?
    By siolosni in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας