Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: PTZ Κάμερα (Αναλογική ή IP)

  1. #1
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή PTZ Κάμερα (Αναλογική ή IP)

    Αυτό τον καιρό με απασχολούν ... πολλά .

    Ένα απο αυτά, είναι και η "επιτήρηση" του πατρικού μου. Οι γονείς μου είναι 81 & 91 ετών.
    Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι σε θέση να επιτηρούν το ολο οικόπεδο/κτίσμα που στην ουσία
    είναι μονοκατοικία και σχετικά ... απομονωμένη.

    Υπάρχουν στιγμές που παίρνω τηλέφωνο, αλλά επειδή δεν το ακούνε
    όταν είναι έξω (παρόλο
    που έχω βάλει "ενισχυτή" κουδουνισμού) ... εγώ ανησυχώ. Με την κάμερα λοιπόν απλά θα
    παρακολουθώ αν δεν τους βρίσκω σπίτι, το έξω περιβάλλον αν όλα Οκ. Εννοείται οχι μόνο για
    αυτό, αλλά και μια γενική επιτήρηση του χώρου μας.

    Σκέφτηκα λοιπόν για να μην γεμίσω τον χώρο με κάμερες να πάρω μια PTZ. Οκ οι τιμές είναι
    λίγο τσιμπημένες, αλλά εμείς (εγώ δηλαδή) θα παμε σε κάτι "οικονομικό". Όλα καλά (έτσι λεω)
    μέχρι εδώ. Τι PTZ όμως ?. Υπάρχει δίλημμα. Το οποίο είναι το εξής:

    PTZ "απλή" (αναλογική) ?, ή IP.

    Έχω στην κατοχή μου ένα AVTECH KPD675 το οποίο είναι σχετικά παλιό, αλλά δεν έχει καν
    δουλέψει μιας και τότε που αγοράστηκε για επιτήρηση ... το πρόβλημα λύθηκε την άλλη μέρα
    .
    Οπότε (ξ)έμεινε. Να το εκμεταλλευτώ αγοράζοντας μια αναλογική PTZ, και να του την βάλω
    (οχι πονηράδες), ή να παω πχ σε αυτόνομη IP όπως :




    ... και να τελειώνω ?. Τι με συμφέρει/βολεύει ?. Επίσης να πω και τι θέλω. Πιθανών να μην
    γίνεται. Απλά να μπορώ να δω τον χώρο μου απομακρυσμένα (Win Desk/Laptop & Android),
    και να μπορώ να διαχειρίζομαι το DVR ή την IP μου πλήρως.

    Απομακρυσμένα η κίνηση της PTZ γίνεται με κάποιο Joystick, ή με το mouse απο το software
    (Καταγραφικού ή IP).





    Τώρα Οκ μην με πάτε σε
    HIKVISION (αν θα προτείνεται IP) και 700€. Αν είναι καμιά πολύ
    πιο οικονομική απο τα "700"που να αξίζει, το συζητάμε.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 15-05-17 στις 12:18
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τον καιρό με απασχολούν ... πολλά .

    Ένα απο αυτά, είναι και η "επιτήρηση" του πατρικού μου. Οι γονείς μου είναι 81 & 91 ετών.
    Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι σε θέση να επιτηρούν το ολο οικόπεδο/κτίσμα που στην ουσία
    είναι μονοκατοικία και σχετικά ... απομονωμένη.

    Υπάρχουν στιγμές που παίρνω τηλέφωνο, αλλά επειδή δεν το ακούνε
    όταν είναι έξω (παρόλο
    που έχω βάλει "ενισχυτή" κουδουνισμού) ... εγώ ανησυχώ. Με την κάμερα λοιπόν απλά θα
    παρακολουθώ αν δεν τους βρίσκω σπίτι, το έξω περιβάλλον αν όλα Οκ. Εννοείται οχι μόνο για
    αυτό, αλλά και μια γενική επιτήρηση του χώρου μας.

    Σκέφτηκα λοιπόν για να μην γεμίσω τον χώρο με κάμερες να πάρω μια PTZ. Οκ οι τιμές είναι
    λίγο τσιμπημένες, αλλά εμείς (εγώ δηλαδή) θα παμε σε κάτι "οικονομικό". Όλα καλά (έτσι λεω)
    μέχρι εδώ. Τι PTZ όμως ?. Υπάρχει δίλημμα. Το οποίο είναι το εξής:

    PTZ "απλή" (αναλογική) ?, ή IP.

    Έχω στην κατοχή μου ένα AVTECH KPD675 το οποίο είναι σχετικά παλιό, αλλά δεν έχει καν
    δουλέψει μιας και τότε που αγοράστηκε για επιτήρηση ... το πρόβλημα λύθηκε την άλλη μέρα
    .
    Οπότε (ξ)έμεινε. Να το εκμεταλλευτώ αγοράζοντας μια αναλογική PTZ, και να του την βάλω
    (οχι πονηράδες), ή να παω πχ σε αυτόνομη IP όπως :




    ... και να τελειώνω ?. Τι με συμφέρει/βολεύει ?. Επίσης να πω και τι θέλω. Πιθανών να μην
    γίνεται. Απλά να μπορώ να δω τον χώρο μου απομακρυσμένα (Win Desk/Laptop & Android),
    και να μπορώ να διαχειρίζομαι το DVR ή την IP μου πλήρως.

    Απομακρυσμένα η κίνηση της PTZ γίνεται με κάποιο Joystick, ή με το mouse απο το software
    (Καταγραφικού ή IP).





    Τώρα Οκ μην με πάτε σε
    HIKVISION (αν θα προτείνεται IP) και 700€. Αν είναι καμιά πολύ
    πιο οικονομική απο τα "700"που να αξίζει, το συζητάμε.

    Ειμαι της αποψης οτι η καμερα καλο θα ηταν να καταγραφει οποτε αφου εχεις ηδη το καταγραφικο βαζεις κι ενα δισκο μεσα και εισαι ενταξει σε αυτο το θεμα.

    Οι αναλογικες PTZ νομιζω πως ειναι πιο αξιοπιστες καθοτι εχουν λιγοτερα ηλεκτρονικα interfaces. Στην επιλογη της καμερας θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου τη μεγιστη αποσταση επιτητησης και τη λεπτομερεια που θες να βλεπεις σε αυτη την αποσταση (πχ με 22X οπτικο ζουμ διαβαζεις πινακιδα ανετα στα 60 μετρα). Η αναλυση μη σε απασχολει τοσο πολυ μιας και για τη χρηση που τι θες ουσιαστικα εσυ θα χειριζεσαι την καμερα οποτε με οπτικο ζουμ θα βλεπεις πεντακαθαρα ενω ταυτοχρονα θα εχεις και αρκετα μεγαλο χρονο εγγραφης (ισως και πανω απο ενα μηνα για μια μονο καμερα στην αναλυση του καταγραφικου σου).

    Να ξεκαθαρισεις ακομη αν θα θες να βλεπεις νυχτα (ασπρομαυρα) ωστε να επιλεξεις καμερα με τα καταλληλα υπερυθρα για την αποσταση επιτηρησης.

    Το joystick ειναι προαιρετικο. Ο χειρισμος της καμεραςμπορει να γινει ειτε με το ποντικι τοπικα απο το καταγραφικο ειτε απομακρυσμενα (απο κινητο, tablet, υπολογιστη) μεσω δικτυου αρκει να εχεις συνδεδεμενο το rs-485 προς την καμερα.

    Απο καλωδιωση αν πας σε αναλογικη θα χρειαστεις: 1 καλωδιο ρευματος, 1 UTP (αν θελεις βαλε δυο για μελλοντικη αναβαθμιση σε δικτυακη) για τον PTZ ελεγχο κι ενα ομοαξονικο για την εικονα. Τα καλωδια θα τα πας σε ενα κυτιο (σχετικα μεγαλο) κοντα στην καμερα γιατι εκει μεσα θα βαλεις και το τροφοδοτικο της καμερας (συνηθως 24V/3A).

    Αυτο που θα πρεπει επισης να προσεξεις ειναι το τυφλο σημειο που θα εχεις λογω του ιστου της καμερας. Με πιο μακρυ βραχιονα θα το ελαχιστοποιησεις (σε περιπτωση που θες να βλεπεις 360 μοιρες).

    Καλα θα ηταν να μπουν και αντικεραυνικα αν εισαι σε ψηλο και επικινδυνο σημειο!

    Δωσε αποστασεις για να δουμε αν μπορουμε να βρουμε κατι σε καλη τιμη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα μια πολύ οικονομική IP camera 2 δρόμων PTZ με ενσωματωμένο μικρόφωνο και μεγάφωνο την escam QF001 με κόστος 35 $ και δωρεάν μεταφορικά. Είναι για χρήση σε εσωτερικό χώρο με wifi και βλέπει σε απόλυτο σκοτάδι με τα ενσωματωμένα IR. Επίσης διαθέτει SD slot για τοπική αποθήκευση και αναπαραγωγή. Συνδέεις μόνο τροφοδοσία και μπορείς να γεμίσεις τα δωμάτια με αυτές και να τις επιτηρείς από το κινητό σου με την εφαρμογή XMEye. H εγκατάσταση είναι Plug and Play, χωρίς ρυθμίσεις DDNS κ.λ.π (προσοχή όταν γίνει η εγκατάσταση στην εφαρμογή XMEye να βάλεις password στην camera)
    Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι ότι δεν υποστηρίζει το ONVIF και έτσι δεν μπορείς να την συνδέσεις σε καταγραφικό.
    Την έχω χρησιμοποίηση και στην προτείνω ανεπιφύλακτα για την δουλεία που την θέλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Σε άτομα αυτής της ηλικίας συνήθως βρίσκεται ΠΑΝΤΑ κοντά κάποιος νεότερος που να τους επιτηρεί
    Οσες και κάμερες να βάλεις εάν δεν είναι κάποιος κοντά δεν κάνεις τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άτομα αυτής της ηλικίας συνήθως βρίσκεται ΠΑΝΤΑ κοντά κάποιος νεότερος που να τους επιτηρεί
    Οσες και κάμερες να βάλεις εάν δεν είναι κάποιος κοντά δεν κάνεις τίποτα
    και τη να κάνει? να τους μετακομίσει στην πόλη για να είναι πάντα κοντά κάποιος? να προσλάβει κάποιον να είναι εσώκλειστος πάντα εκεί? ή να μετακομίσει ο ίδιος εκεί(με φαμιλια και παιδί) και να κόψει και την δουλειά για να μην τους αφήσει μόνους?

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τη να κάνει? να τους μετακομίσει στην πόλη για να είναι πάντα κοντά κάποιος? να προσλάβει κάποιον να είναι εσώκλειστος πάντα εκεί? ή να μετακομίσει ο ίδιος εκεί(με φαμιλια και παιδί) και να κόψει και την δουλειά για να μην τους αφήσει μόνους?
    Τα άτομα αυτής της ηλικίας έχουν ανάγκη ΠΑΝΤΑ κάποιον δίπλα τους διότι πάντα κάτι το απρόσμενο μπορεί να συμβεί και η επέμβαση ενός ατόμου μπορεί να δώσει λύσεις
    Η λύση της κάμερας παρακολούθησης δεν είναι λύση διότι θα πρέπει κάποιος να είναι σχεδόν πάντα να παρακολουθεί οι 'γέροι' τι κάνουν και να λαμβάνει αποφάσεις από απόσταση με ότι αυτό σημαίνει
    Για παράδειγμα εάν κάποιο άτομο αυτής της ηλικίας ας πούμε σκοντάψει και πέσει τότε από την κάμερα εξ αποστάσεως θα το δείς αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα κλπ κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα άτομα αυτής της ηλικίας έχουν ανάγκη ΠΑΝΤΑ κάποιον δίπλα τους διότι πάντα κάτι το απρόσμενο μπορεί να συμβεί και η επέμβαση ενός ατόμου μπορεί να δώσει λύσεις
    Η λύση της κάμερας παρακολούθησης δεν είναι λύση διότι θα πρέπει κάποιος να είναι σχεδόν πάντα να παρακολουθεί οι 'γέροι' τι κάνουν και να λαμβάνει αποφάσεις από απόσταση με ότι αυτό σημαίνει
    Για παράδειγμα εάν κάποιο άτομο αυτής της ηλικίας ας πούμε σκοντάψει και πέσει τότε από την κάμερα εξ αποστάσεως θα το δείς αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα κλπ κλπ
    ναι αλλά δεν απαντάς. οκ. πας εσύ διότι ο Γρηγόρης αδυνατεί?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Από DNA Γρηγόρη τα πας πολύ καλά. Δηλαδή λογικά το 2060 θα γράφεις στο φόρουμ.

    Το ότι είναι δύο, είναι μεγάλο πλεονέκτημα.
    Πάντως το θέμα είναι να υπάρχει και δυνατότητα άμεσης επέμβασης από κοντινό άτομο.
    Μου έτυχε τα Χριστούγεννα όπου η μάνα μου έσπασε το ισχίο.
    Πήγα σε 1 1/2 ώρα, αλλά την είχε πάει ήδη ο ξάδελφος στο νοσοκομείο.

    Εγώ θα παρακολουθώ το θέμα αφού με ενδιαφέρει και μένα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 16-05-17 στις 02:51

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσες να τους δώσεις για το λαιμό κινητό με sim και κουμπί sos

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Εγω Γρηγορη θα σου ελεγα αν θελεις αγορασε μια IP για εξω απο το σπιτι και σου δινω 4 αναλογικες καμερες ( οχι καινουργιες, χωρις χρηματα ) αλλα ειναι μια χαρα και κανεις την δουλεια σου και αν ακομα θελεις βαζεις και ενα MIC στο DVR για να ακους τη γινεται μεσα

    1 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΤ σε αναλογική λήψη;;
    By jami in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-14, 12:30
  2. Πομποδέκτης για αναλογική κάμερα
    By high frequency in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-13, 21:58
  3. ψηφιακη αναλογική λήψη.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 12:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 12:10
  5. Αναλογική τηλεόραση θεωρία?
    By siolosni in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 21:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας