Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: ασφαλειες πινακα

  1. #11
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    που διάβασες ότι απαγορεύετε μικρότερης διατομής καλώδιο από το 1.5? μπορείς να μου το δείξεις?
    Συνημμένο Αρχείο 69777

    Σεβασμός στον παλιό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σεβασμός στον παλιό...
    Σεβαστός ο πίνακας , αλλά μπορείς να μου πεις αν γίνετε σεβαστός και ο παρακάτω πίνακας στην σελίδα 21? (ως φαίνεται μας καλύπτει και με 0,75 ?)
    http://www.jimkava.com/wp-content/up...B9%CE%BF-2.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστός ο πίνακας , αλλά μπορείς να μου πεις αν γίνετε σεβαστός και ο παρακάτω πίνακας στην σελίδα 21? (ως φαίνεται μας καλύπτει και με 0,75 ?)
    http://www.jimkava.com/wp-content/up...B9%CE%BF-2.pdf
    Σε τι εννοεις οτι μας καλυπτει ο πινακας στα μαθηματα στο λινκ που παρεθεσες; Στην επιτρεπομενη ενταση ; Γιατι για την ελαχιστη επιτρεπομενη ΔΙΑΤΟΜΗ καλωδιων στις ηλεκ. Εγκατ. ισχυει οτι λεει ο ΕΛΟΤ HD 484. 1,5 mm2 για καλωδια ισχυος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 17-05-17 στις 00:05

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη wow
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι παχυμετρο , μετραει παχος δηλαδη διαμετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι παχυμετρο , μετραει παχος δηλαδη διαμετρο
    Εχεις δικιο. Θα πρεπει Ο φίλος να ξεγυμνώσει το καλώδιο να μετρήσει το πάχος = διάμετρος , δια 2 = ακτινα , και μετά να κανει την πραξη ακτινα ^2 επι 3,14 για να βρει ποσα mm2 ειναι τα καλωδιο. Αν δηλαδη δεν εχει κανει τις μετρησεις με ηλεκτρ. Παχυμετρο που υπολογιζει αυτοματα και την διατομη (Εγω αυτο καταλαβα...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 17-05-17 στις 00:22

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 69777

    Σεβασμός στον παλιό...
    άρα υποθέτω ότι έφτασες μέχρι εκεί διαβάζοντας και όλα τα προηγούμενα και δεν έτρεξες να το βρεις μεμονωμένα στο ευρετήριο. και εφόσον θέλεις να αναφερθείς στους κανονισμούς τότε θα πρέπει να διάβασες πριν από αυτό τον πίνακα ότι η προτροπή να αλλάξει μια ασφάλεια που δεν γνωρίζεις γιατί την επέλεξε ο ηλεκτρολόγος (ή ο όποιος έφτιαξες αυτή την εγκατάσταση) να βάλει την 6Α, να την κάνει 10Α αν του πέφτει επειδή ο μπούσουλας λέει ότι το 1.5 καλώδιο το ασφαλίζουμε με 10αρα.

    φυσικά άποψή μου και στο θέμα της διατομής είναι ότι μας πήρε καμιά 40αριά χρόνια να αλλάξουμε κανονισμούς. ε θα μας πάρει κάνα πεντάρι χρόνια ακόμα(μην πω 10) να αναβαθμίσουμε τον συγκεκριμένο κανονισμό.

    ας μας απαντήσει και ο Γιάννης (alphauk) τη λέει ο εκεί κανονισμός (που κάποια στιγμή θα τον υιοθετήσουμε και εμείς όταν θα αυτοί θα ανέβουν άλλες 40 εκδόσεις) για το συγκεκριμένο θέμα της διατομής για γραμμές φωτισμού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα υποθέτω ότι έφτασες μέχρι εκεί διαβάζοντας και όλα τα προηγούμενα και δεν έτρεξες να το βρεις μεμονωμένα στο ευρετήριο. και εφόσον θέλεις να αναφερθείς στους κανονισμούς τότε θα πρέπει να διάβασες πριν από αυτό τον πίνακα ότι η προτροπή να αλλάξει μια ασφάλεια που δεν γνωρίζεις γιατί την επέλεξε ο ηλεκτρολόγος (ή ο όποιος έφτιαξες αυτή την εγκατάσταση) να βάλει την 6Α, να την κάνει 10Α αν του πέφτει επειδή ο μπούσουλας λέει ότι το 1.5 καλώδιο το ασφαλίζουμε με 10αρα.

    φυσικά άποψή μου και στο θέμα της διατομής είναι ότι μας πήρε καμιά 40αριά χρόνια να αλλάξουμε κανονισμούς. ε θα μας πάρει κάνα πεντάρι χρόνια ακόμα(μην πω 10) να αναβαθμίσουμε τον συγκεκριμένο κανονισμό.

    ας μας απαντήσει και ο Γιάννης (alphauk) τη λέει ο εκεί κανονισμός (που κάποια στιγμή θα τον υιοθετήσουμε και εμείς όταν θα αυτοί θα ανέβουν άλλες 40 εκδόσεις) για το συγκεκριμένο θέμα της διατομής για γραμμές φωτισμού.
    και δεν έτρεξες να το βρεις μεμονωμένα στο ευρετήριο
    Κακιούλα. Προφανώς υποννοείς ότι δεν ήξερα την απάντηση, έγραψα για πλάκα εκεί μια χαζομάρα από το μυαλό μου για να περάσει η ώρα, και μετά αφού μου ζήτησες να σου δείξω που το βρήκα γραμμένο, πήρα (τρέχοντας!)τον κανονισμό, πηγα στο ευρετήριο και, Ω τι τύχη! βρήκα κάτι γραμμένο και στο έδειξαΗ πραγματικότητα βέβαια είναι λιγάκι διαφορετική. Δεν ήξερες ότι ο κανονισμός έθετε ελάχιστη διατομή, αμφισβήτησες έτσι την δικιά μου απάντηση (τίποτα κακό σε αυτό) , αλλά μόλις σου έδειξα που ακριβώς το λέει αυτό (και μάλιστα στον ELOT HD 384) αντί να πεις ευχαριστώ , €"œόσο ζω μαθαίνω" κοꀝ, άρχισες τα €"œναι μεν αλλά"€


    η προτροπή να αλλάξει μια ασφάλεια που δεν γνωρίζεις γιατί την επέλεξε ο ηλεκτρολόγος (ή ο όποιος έφτιαξες αυτή την εγκατάσταση) να βάλει την 6Α, να την κάνει 10Α αν του πέφτει επειδή ο μπούσουλας λέει ότι το 1.5 καλώδιο το ασφαλίζουμε με 10αρα.

    Στην ηλεκτρολογία δεν υπάρχουν φαντάσματα. 1+1=2. Εγώ επιμένω και λέω ότι αν το καλώδιο της γραμμής των φωτιστικών είναι 1,5mm2 τότε μπορεί (αν θέλει και αν χρειάζεται περισσότερα Amper) να αλλάξει την ασφάλεια των 6Α με 10Α . Αν υπάρχει μία ειδική συνθήκη για την οποία πρέπει σε γραμμή φωτιστικών με καλώδιο 1,5mm2 να βάλουμε ασφάλεια 6Α πολύ ευχαρίστως να την ακούσω για να μάθω. Συγκεκριμένα όμως...


    Εδώ νομίζω έχουμε το γνωστό μοτίβο των ηλεκτρολόγων στο forum. "Προς θεού, μην κάνετε τίποτα, φέρτε έναν αδειούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο ". Τότε φίλοι μου να το καταργήσουμε το forum. Σε κάθε ερώτηση να απαντάμε: " Πρέπει να έρθει ο αδειούχος να το δει!" Όμως ο ρόλος του forum δεν είναι αυτός. Και ο άσχετος στο τέλος ηλεκτρολόγο θα καλέσει, μην φοβάστε!. Αλλά δεν είναι κακό κάποιος να μάθει, να πάρει μια δεύτερη γνώμη. Να τσεκάρει στην τελική τον επαγγελματία που θα έρθει σπίτι του. Πρόσφατο παράδειγμα υπάρχει στο FORUM που ένας ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ ηλεκτρολόγος γείωσε την ηλεκτ. εγκατάσταση με το νερό και πάλι καλά που πήρε ο άνθρωπος 2-3 γνώμες από δω και φώναξε έναν ηλεκτρολόγο της προκοπής και του έβαλε μια σωστή γείωση.

    φυσικά άποψή μου και στο θέμα της διατομής είναι ότι μας πήρε καμιά 40αριά χρόνια να αλλάξουμε κανονισμούς. ε θα μας πάρει κάνα πεντάρι χρόνια ακόμα(μην πω 10) να αναβαθμίσουμε τον συγκεκριμένο κανονισμό.

    Όποια και αν είναι η άποψη σου στο θέμα, ακόμα και αν είναι 200% σωστή ο κανονισμός δεν έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα αλλά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εσείς να τηρείτε. Εγώ πάντως επειδή είμαι και άσχετος μπορώ να πω με σιγουριά ότι ο ELOT HD 384 εμάς τους άσχετους και τους καταναλωτές μας προστατεύει και ότι οι περισσότεροι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι πολύ θα ήθελαν να μην υπάρχει. Τους είναι μεγάλος μπελάς, αφού όλα τα ξέρουν καλύτερα και "ωχ αδελφέ η δουλειά γίνεται και έτσι..."
    Περιμένω και εγώ να δω τι λέει ο Κανονισμός στην Αγγλία για το θέμα των διατομών αλλά σε καμιά περίπτωση ΕΓΩ δεν θα πάρω ένα κομμάτι από ένα πρότυπο μιας άλλης χώρας και θα το εντάξω εδώ. Όπως δεν θα οδηγούσα στην αριστερή λωρίδα στην Ελλάδα, παρόλο που στην Αγγλία ναι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 17-05-17 στις 11:31

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παιδιά εγώ θά σάς πώ (μόνο) τή λένε τα BSEN standards γιά τά εδώ δεδομένα μέ όλες τής επιφυλάξεις, οι διατομές των αγωγών, καλωδίων, εδώ είναι σέ συνδιασμό μέ τόν τύπο τής ασφαλείας (αυτόματη, ΕΝ αριθμό, τύπος, Α,Β,1,2,κ.τ.λ φυσίγγια , καθώς καί μέ τήν απόσταση τού κυκλώματος γιά μέγιστο Ζς>=0.8Ω ) στόν φωτισμό , καί ή μικρότερη διατομή είναι στο 1 mm2 γιά 5 και 6 Α ασφάλεια καί μέγιστο μήκος τού κυκλώματος στά 46 m , αυτός ό πίνακας μέ τούς αγωγούς υπάρχει καί εδώ, αλλά στήν συνέχεια ακολουθούν και άλλοι 6 πίνακες μέ πιό αναλυτικά στοιχεία. Εδώ νά πώ ότι ότι όποιος νομίζει ότι ό ΗD384 είναι τού τύπου αποφασίζουμε καί διστάσουμε κάνει μεγάλο λάθος .Ο HD σέ συνδιασμό με τήν εμπειρία και τό μεράκι κάνουν τόν καλό τεχνίτη , ο HD μόνος του είναι σάν νά έχεις ένα εργαλείο και δέν ξέρεις πως νά τό δουλέψεις , επίσης πολλές φορές η σωστή απάντηση σέ ένα ερώτημα θά βρεθεί διαβάζοντας δύο καί τρία διαφορετικά κεφάλαια

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Σε κάθε περίπτωση είναι πιο σωστό να αναφέρετε εκτός απ το μήκος για τη συγκεκριμένη διατομή και τη θέση των αγωγών σε σχέση με τη μόνωσή τους.
    Δηλαδή αν πρόκειται για μονοπολικά μεταξύ τους καλώδια ή με 3 το πολύ ενεργούς αγωγούς στην ίδια γραμμή ή στο ίδιο περίβλημα μόνωσης. Επίσης τι παραδεκτή πτώση τάσης δεχόμαστε. 2% , 3%?
    Ή θερμοκρασία είναι για έως και 30 βαθμούς πάντα στους υπολογισμούς.
    Για να δώσω ένα παράδειγμα
    Για διατομή 1.5mm2 σε τάση 220V σε γραμμή έως 3 ενεργών αγωγών εντός του ίδιου περιβλήματος (μόνωσης) για πτώση τάσης 3% και ένταση γραμμής 5Α έχουμε μέγιστο μήκος γραμμής 55 μέτρα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση είναι πιο σωστό να αναφέρετε εκτός απ το μήκος για τη συγκεκριμένη διατομή και τη θέση των αγωγών σε σχέση με τη μόνωσή τους.
    Δηλαδή αν πρόκειται για μονοπολικά μεταξύ τους καλώδια ή με 3 το πολύ ενεργούς αγωγούς στην ίδια γραμμή ή στο ίδιο περίβλημα μόνωσης. Επίσης τι παραδεκτή πτώση τάσης δεχόμαστε. 2% , 3%?
    Ή θερμοκρασία είναι για έως και 30 βαθμούς πάντα στους υπολογισμούς.
    Για να δώσω ένα παράδειγμα
    Για διατομή 1.5mm2 σε τάση 220V σε γραμμή έως 3 ενεργών αγωγών εντός του ίδιου περιβλήματος (μόνωσης) για πτώση τάσης 3% και ένταση γραμμής 5Α έχουμε μέγιστο μήκος γραμμής 55 μέτρα.
    Ναι πολύ σωστά ,όλα αυτά πού αναφέρεις υπάρχουν σέ διαφορετικούς πίνακες , γι'αυτό έγραψα πιο πάνω ότι η απάντηση σέ αυτό που ψάχνεις μπορεί νά βρεθεί σέ δύο καί τρία διαφορετικά κεφάλαια

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτοματες ασφαλειες πινακα τυπου Α-Β-C
    By _pike in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 07:15
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 02:13
  3. Ασφαλειες ηλεκτρολογικου πινακα
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-16, 07:27
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 06:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας