Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Προβλεπόμενα καλώδια για εγκατάσταση φυσικού αερίου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή Προβλεπόμενα καλώδια για εγκατάσταση φυσικού αερίου

    Σε ανακαίνιση διαμερίσματος, θα αντικατασταθεί η υπάρχουσα θέρμανση με σύστημα φυσικού αεριού.
    Εκτός της παροχής 3Χ1,5, τι άλλο καλώδιο πρέπει να μπει για τους υπόλοιπους χειρισμούς: θερμοστάτης χώρου, ίσως ηλεκτροβάνα μπόιλερ(αναλόγως το σύστημα) και ότι άλλο προβλέπεται;

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Τασο εντος του διαμερισματος θα υπαρχει αεριο η οχι?μελετη μηχανικου υπαρχει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Το μηχάνημα θα μπει στο πίσω μπαλκόνι, όπου έχω στείλει όλα τα σώματα(δισωλήνιο), παροχή νερού και επιστροφή ζεστού χρήσεως και δυο σωλήνες από το πατάρι μήπως μπει μπόιλερ. Είμαι στη φάση που σκάβω τοίχους για καλώδια και δάπεδο για σωλήνες. Έστειλα από τον πίνακα μια σωλήνα για 3Χ1,5 και άλλη μια σωλήνα από το κέντρο του σπιτιού για θερμοστάτη κλπ. Εάν μπει ηλεκτροβάνα φαντάζομαι ότι θα την βάλω πίσω, κοντά στο μηχάνημα.
    Δεν έχω φωνάξει ακόμα κανέναν, ούτε μηχανολόγο, ούτε τεχνικό για πρόσφορα για δίκτυο αερίου, μηχάνημα, εγκατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αν μπει το αεριο μεσα νομιζω απαιτειται πλεον ανιχνευτης αεριου,που θα κλεινει βαλβιδα ηλεκτρικη.ΣΣωληνες κακως τραβηξες διοτι οι αεριου δεν χρησιμμοποιουν μποιλερ για αποθηκευση ΖΝΧ.τα καλωδια τροφοδοσια-θερμοστατης ειναι μια χαρα(αν και πλεον παιζουν και bus θερμοστατες)Η.Β τι θα χρειαστει?μονο αν επιμενεις για μποιλερ θα χρειαστει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Από ότι καταλαβαίνω , μιλάς για combination boiler . Εάν όντως είναι αυτό τότε το μόνο που χρειάζεται είναι παροχή για τον καυστήρα (ο θερμοστάτης μπορεί να είναι wireless) εάν όμως μιλάς για system boiler τότε θά χρειαστεί πολύ περισσότερα καλώδια , εξαρτάται το σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί με της ηλεκτροβανες (S plan , Y plan) Αυτό που πρέπει να επισημάνω είναι (μίας και έχω μια εμπειρία από καυστήρες γκαζιού εδώ στην Αγγλία) ότι τα combination boiler μετά από μερικά χρόνια δημιουργούν προβλήματα στην ροή του ζεστού νερού , η ροή του νερού μειώνεται με το πέρασμα του χρόνου , τα άλατα από το νερό μπλοκάρουν τον heat exchanger που είναι και η καρδιά του καυστήρα και το κόστος για αντικατάσταση του πολύ μεγάλο , προσωπική μου γνώμη είναι η τοποθέτηση ενός system boiler με κύλινδρο 200l στό πατάρι για την παροχή ζεστού νερού, είναι ότι καλύτερο και θα λειτουργεί για πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αν σκεφτεται να βαλει δοχειο στο παταρι (για δυνατοτητα χρησης με ηλεκτρικο) τοτε ας το κανει μποιλερ.Αν εχει ηλιακο διπλης τοτε ας το κανει combination boiler.Το κοστος για αγορα-τοποθετηση-συνδεση θα ξεπερασει τις 3 αντικαταστησεις του heat exchanger.Εκτος αν χαλανε στην 3ετια.
    (http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...9-0c58edb1f0ea) .Δεν ειναι και πολυ ακριβο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σκεφτεται να βαλει δοχειο στο παταρι (για δυνατοτητα χρησης με ηλεκτρικο) τοτε ας το κανει μποιλερ.Αν εχει ηλιακο διπλης τοτε ας το κανει combination boiler.Το κοστος για αγορα-τοποθετηση-συνδεση θα ξεπερασει τις 3 αντικαταστησεις του heat exchanger.Εκτος αν χαλανε στην 3ετια.
    (http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...9-0c58edb1f0ea) .Δεν ειναι και πολυ ακριβο.
    Βασίλης δεν ξέρω την ορολογία των καυστήρων γκαζιού στην Ελλάδα , εδώ στην Αγγλία combination boiler είναι αυτό που σου δίνει απευθείας ζεστό νερό γιά χρήση , και system boiler αυτό που έχει εξωτερικό κύλινδρο ζεστού νερού και ηλιακού , πάντως εδώ (που το νερό δεν έχει και πολλά άλατα ) έχω πετύχει καυστήρες που μέσα σε δύο χρόνια λειτουργίας νά χρειάζονται αλλαγή τού heat exchanger και μιλάω για επώνυμους καυστήρες , πόσω μάλλον στην Ελλάδα που το νερό είναι γεμάτο άλατα , εγώ στο σπίτι μου έχω αντικαταστήσει δύο combination boilers μέσα σε μία δεκαετία , τώρα έχω τοποθετήσει system boiler με 300l κύλινδρο και δουλεύει άψογα εδώ και δέκα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα , γενικά κάποιος που έχει πολυμελές οικογένεια το combination boiler του είναι παντελώς άχρηστο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπει το αεριο μεσα νομιζω απαιτειται πλεον ανιχνευτης αεριου,που θα κλεινει βαλβιδα ηλεκτρικη.ΣΣωληνες κακως τραβηξες διοτι οι αεριου δεν χρησιμμοποιουν μποιλερ για αποθηκευση ΖΝΧ.τα καλωδια τροφοδοσια-θερμοστατης ειναι μια χαρα(αν και πλεον παιζουν και bus θερμοστατες)Η.Β τι θα χρειαστει?μονο αν επιμενεις για μποιλερ θα χρειαστει.
    Αν ο άνθρωπος θέλει να βάλει μηχάνημα και για Ζεστό Νερό Χρήσης γιατί τον αποτρέπεις απο τις σωληνώσεις κρύου και ζεστού ;;; Κάτι καλό θα έχει στο νού του ... Αν έχει και ηλιακό θερμοσίφωνο τότε να βάλει και μια σωλήνα που να φέρνει από εκεί και με μια τρίοδη για να αλλάζει το ζεστό νερό ανάλογα την εποχή και τις θερμοκρασίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ανακαίνιση διαμερίσματος, θα αντικατασταθεί η υπάρχουσα θέρμανση με σύστημα φυσικού αεριού.
    Εκτός της παροχής 3Χ1,5, τι άλλο καλώδιο πρέπει να μπει για τους υπόλοιπους χειρισμούς: θερμοστάτης χώρου, ίσως ηλεκτροβάνα μπόιλερ(αναλόγως το σύστημα) και ότι άλλο προβλέπεται;
    Δεν ξέρω τι θα σου προτείνουν συνολικά οι ειδικοί στα ρεύματα εδώ αλλά εγώ θα έριχνα ένα καλώδιο εντολών έτσι να υπάρχει, και ένα σπιραλάκι με ένα UTP καλώδιο μέσα μήπως ήθελα να ελέγξω κάποιες θερμοκρασίες στο μέλλον και αφού είσαι στα σκαψίματα πέρνα το τώρα. Φαντάζομαι τα κάνεις μόνος σου ή κάπως έτσι ... !!! Αν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνο ή σκοπεύεις να βάλεις κράτα χώρο και κάποιες προβλέψεις για την εμπλοκή του στο σύστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλης δεν ξέρω την ορολογία των καυστήρων γκαζιού στην Ελλάδα , εδώ στην Αγγλία combination boiler είναι αυτό που σου δίνει απευθείας ζεστό νερό γιά χρήση , και system boiler αυτό που έχει εξωτερικό κύλινδρο ζεστού νερού και ηλιακού , πάντως εδώ (που το νερό δεν έχει και πολλά άλατα ) έχω πετύχει καυστήρες που μέσα σε δύο χρόνια λειτουργίας νά χρειάζονται αλλαγή τού heat exchanger και μιλάω για επώνυμους καυστήρες , πόσω μάλλον στην Ελλάδα που το νερό είναι γεμάτο άλατα , εγώ στο σπίτι μου έχω αντικαταστήσει δύο combination boilers μέσα σε μία δεκαετία , τώρα έχω τοποθετήσει system boiler με 300l κύλινδρο και δουλεύει άψογα εδώ και δέκα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα , γενικά κάποιος που έχει πολυμελές οικογένεια το combination boiler του είναι παντελώς άχρηστο
    Έχω 12 χρόνια combination boiler στην Αθήνα και δεν έχω ακόμα κάποιο πρόβλημα με τον εναλλάκτη Ζεστού Νερού Χρήσης και ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθεί ή να αλλαχθεί με όχι δυσβάσταχτο κόστος. Επίσης έχω δει ότι και εκεί (στην Αγγλία ) δουλεύουν πολύ τους Vaillant όπως κι εδώ και έχουν αποδειχθεί εξαιρετικοί στη δουλειά τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου
    By high frequency in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 10:47
  2. Γείωση δικτύου φυσικού αερίου
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 16:45
  3. Φιάλη αερίου
    By info@kalarakis.com in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 10:17
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 10:58
  5. Βοήθεια για επιλογή λέβητα αερίου
    By ksekourastos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας