Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Οποτε μοναδικη λυση ειναι τροφοδοτικο συναγερμου με μπακ απ μπαταρια 7 αχ.Εχεις δοκιμασει την αυτονομια του συστηματος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη..
    Εαν καταργησω το υπαρχον τροφοδοτικό και συνδεσω την μπαταρια (12v 7.0AH) στην εισοδο power του συναγερμου θα εχω προβλημα??
    Εκτιμώ πως οχι..
    Θα μου πεις αυτό δεν ειναι λυση γιατι δεν θα ξερω ποτε θα κοπει το ρευμα και δευτερον καποτε η μπαταρια θα πεσει..
    Το πρωτο μπορω να το επιλυσω ως εξης:
    Με ενα χρονικό ρελε καθυστερησης time relay delay on-off , θα το ρυθμήσω έτσι ώστε όταν θα υπάρχει ρεύμα, η μπαταρία δεν θα ειναι στο δίκτυο.
    Οταν εχω διακοπή ρευματος αυτοματα θα περνω ρευμα απο την μπαταρία.. Οταν επανελθει το ρευμα θα διακοπτεται η τροφοδοσια της μπαταριας.
    Συγνώμη εαν σου τα λεω με ασχετες λέξεις, ειμαι αρχαριος.... το καταλαβαινεις...
    Δεν ξερω εαν κανω καποιο λαθος..
    Παντως βρε παιδια σας ευχαριστώ για την βοήθεια..
    Και στο παρελθον οσες φορες σας χρειαστηκα με βοηθήσατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diamantisi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη..
    Εαν καταργησω το υπαρχον τροφοδοτικό και συνδεσω την μπαταρια (12v 7.0AH) στην εισοδο power του συναγερμου θα εχω προβλημα??
    Εκτιμώ πως οχι..
    Θα μου πεις αυτό δεν ειναι λυση γιατι δεν θα ξερω ποτε θα κοπει το ρευμα και δευτερον καποτε η μπαταρια θα πεσει..
    Το πρωτο μπορω να το επιλυσω ως εξης:
    Με ενα χρονικό ρελε καθυστερησης time relay delay on-off , θα το ρυθμήσω έτσι ώστε όταν θα υπάρχει ρεύμα, η μπαταρία δεν θα ειναι στο δίκτυο.
    Οταν εχω διακοπή ρευματος αυτοματα θα περνω ρευμα απο την μπαταρία.. Οταν επανελθει το ρευμα θα διακοπτεται η τροφοδοσια της μπαταριας.
    Συγνώμη εαν σου τα λεω με ασχετες λέξεις, ειμαι αρχαριος.... το καταλαβαινεις...
    Δεν ξερω εαν κανω καποιο λαθος..
    Παντως βρε παιδια σας ευχαριστώ για την βοήθεια..
    Και στο παρελθον οσες φορες σας χρειαστηκα με βοηθήσατε.
    Κανε αυτό που λες , βρες και ένα τροπο να φορτίσεις την 7Ah και είσαι οκ ( ότι είπε ο stam δηλαδή αλλά με πατεντιαρικο τροπο για να βλέπεις τη διακοπή AC). . .Το θέμα από τη άλλη πλευρά είναι ότι πας να γλιτώσεις κάποια χρήματα αγοράζοντας ένα οικονομικό πακέτο .Στη πορεία με της προσθήκες και της μετατροπές σου κοστίζει αρκετά παραπάνω , ρισκάρεις από θέμα ασφαλείας λόγο παντελώς ανασφαλών ασύρματων και στο τέλος κατανοείς ότι αυτό το κατασκεύασμα μόνο ασφάλεια δεν παρεχει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nightkeeper για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (19-05-17)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Σπυρο Σταματη Παναγιώτη..
    Σας ευχαριστώ πολύ..
    Με βοηθήσατε τα μάλα.
    Να' στε καλά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο gadgetάκι - κινεζοσυναγερμός FOCUS 300 έχει μια εσωτερική μπαταρία 1000mAh 7.4V που τον κρατάει ζωντανό μιση ώρα σε διακοπή ρευματος !!!
    Αυτός ειναι ένας από τους πολλούς λόγους που δεν μπορεί να πάρει πιστοποίηση για συναγερμός !!! καθώς χρειάζεται (τουλάχιστον ) 12ωρη λειτουργία σε διακοπή ρευματος
    για να περάσει τις ευρωπαικές πιστοποιήσεις

    Είπαμε , άλλο κινέζικο άλλο κινεζιά ...

    Το χερότερο είναι πως οταν γίνει διακοπή ρεύματος δεν σε ειδοποιεί οτι εγινε διακοπή ρευματος ... και ο κλέφτης σου έκοψε τη ΔΕΗ
    και ειναι ενα βημα απο το να σου κοψει και τον ΟΤΕ ... παρα μόνο αν κοντευει να αδειάσει η μπαταριούλα του

    Αν εχεις βάλει ασύρματα περιφερειακά , εγω θα προσθετα εναν δεκτη FOCUS για 8 ασύρματα περιφερειακά ( μέχρι να τα ξυλώσω ... )
    πχ http://www.mlink.gr/product/1526/ml-008r.html σε έναν οποιοδήποτε
    ευρωπαικό συναγερμό με πιστοποιήσεις , και θα χάριζα τον FOCUS καπου που δεν έχουν απαιτήσεις

    Power Supply:

    Requirement:

    The power supply shall be capable of supporting the Intruder Alarm
    System in all conditions including when recharging storage devices for 12 Hours for

    Grades 1 and 2.

    In general, the manufacturers will supply batteries that can sustain the system for 12
    hours, however, if a system has a large number of Zones, the installer should be able to
    verify that the battery is capable of sustaining the system for 12 hours (by looking at the
    current requirements for each piece of equipment, adding these up to get the load for the
    full system and confirming that the battery Amp Hours is sufficient to maintain this load
    for 12 hours).

    http://static.fw1.biz/templates/1663...tification.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 20-05-17 στις 13:37 Αιτία: gadgetάκι - κινεζοσυναγερμός FOCUS 300

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nightkeeper (21-05-17)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Δευτερη ασφαλεια
    By giannisk525 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 11:24
  2. Θεαση ιδιου καναλιου OTE TV σε δευτερη τηλεοραση
    By aser in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 15:16
  3. δευτερη καθετη καρφωμενη στην χωνευτη?
    By lifeowner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-11, 21:56
  4. Δευτερη σειρηνα σε συναγερμο οικιας
    By imacilias in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 12:15
  5. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας