Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή τηλεφωνικού κέντρου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή Βοήθεια για επιλογή τηλεφωνικού κέντρου

    Θέλω τη βοήθεια σας για την επιλογή τηλεφωνικού κέντρου.
    Δυο μοντέλα που έχω δει ειναι το tele 412p και το panasonik
    KX-TES824
    με μεγάλη διαφορά στη τιμή

    αυτό που θέλω να κάνει το κέντρο ειναι
    4 εξωτερικές γραμμές PSTN Οι 2 ειναι από τη cyta και η τρήτη από τον ΟΤΕ και πηγαίνει στο φαξ Θα προστεθεί άλλη μια
    Τα εσωτερικά είναι 4 ενα ασύρματο και ένα φαξ (τώρα έχιε δική του γραμμή αλλα θα τη πάμε στο κεντρο)

    Να παίρνει απλές συσκευές

    οι εισερχόμενες να δρομολογούνται σε 2 συγκεκριμένα τηλέφωνα και να μπορούν να απαντηθούν από οποιοδήποτε από τα εσωτερικά αν δεν το σηκώσουν τα συγκεκριμένα εσωτερικά
    Μεταβίβαση κλήσης σε άλλο εσωτερικό
    τα εσωτερικά να μπορούν να καλέσουν από οποιαδήποτε γραμμή από τις 4 είναι ελεύθερη Αν μπορεί να δίνει προτεραιότητα στη γραμμή που όλοι ξέρουν ως φαξ
    Σε ένα εσωτερικό είναι συνδεδεμένο το φάξ Τη μια γραμμή την ξέρουν όλοι οι πελάτες ως γραμμή φαξ Να μπορεί το κέντρο να στέλνει τις εισερχόμενες από αυτή τη γραμμή σε αυτό το εσωτερικό.

    Τώρα διαθέτουμε ένα VOIP με λογισμικό και ένα κουτάκι που πηγαίνουν οι γραμμές από τη cyta πάνω του
    Αυτός που έχει τη συντήρηση ξεκίνησε να "πετάει πέτρες " Δεν αντέχουμε να πληρώνουμε άλλο Χόρια που συνέχεια κολλάει και μένει το κατάστημα χωρίς τηλέφωνο μερικές ώρες.

    Αν κάποιος από εσάς πουλάει κέντρα
    ας μου κάνει μια πρόταση info@kalarakis.com




    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Την δουλειά αυτή την κάνω 20 χρόνια και θα μπορούσα να σε εξυπηρετίσω αν ήσουν Αθήνα. Τα περισσότερα τηλεφωνικά κέντρα είναι καλά και κάνουν αυτά που ζητάς αρκεί να έχουν υποστήριξη. Θα ψάξεις πρώτα να βρεις τον σωστό άνθρωπο που θα είναι συνεπής και θα απαντά στο τηλέφωνό. Θα πάρεις οπωσδήποτε επώνυμο τηλεφωνικό κέντρο γιατί οι άγνωστες μάρκες ή τα asterisk base σε δένουν με αυτόν που σου το πουλά (ασε την περίπτωση που θα χρειαστείς ανταλλακτικά ) . Στα Panasonic που βάζω εγώ, λέω στους πελάτες ότι και να τσακωθούμε υπάρχουν δεκάδες τεχνικοί που γνωρίζουν το αντικείμενο και θα μπορέσουν να συνεχίσουν την συντήρηση (τα Panasonic μπορεί να καθυστερούν λίγο να εφαρμόσουν τις νέες τεχνολογίες αλλά δεν χαλάνε). Αν καταλήξεις σε Panasonic θα πάρεις ή το NS500 ή το HTS32. Το TES824 ειναι προς κατάργηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τον krissgr. Για Ελλάδα panasonic. Φυσικά τα asterisk based είναι πολύ καλύτερα και σίγουρα μαζί με τα avaya και τα cisco είναι οτι καλύτερο υπάρχει, αλλα δυστηχώς κανένα απο αυτά δεν κάνουν για Ελλάδα. Δένεσαι δυστηχώς με ανθρώπους που σίγουρα δεν θα έχουν ολη την τεχνογνωσία να το στησουν και τελικά μένεις απογοητευμένος. Τα cisco και τα avaya έχουν φυσικά πολύ καλή υποστηριξη αλλα πρέπει να έχεις κι ενα κάρο χρηματα να δίνεις. Οπότε με κλειστά τα μάτια panasonic. Και να σταματησει να σε υποστηρίζει κάποιος θα βρείς άλλον. Τα tele δεν τα εχω σε μεγάλη υπόληψη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    o λέπουρας ξέρει ενα τηλεφωνικό κέντρο καλό , μας έχει πρίξει με αυτό.
    Ελα ρε λέπουρα πες τη μάρκα
    πάντως το asterix είναι κορυφή απλά θες λινουξα για σαπορτ, και ειναι και τσάμπα, ενα παλιό pc και 2 κάρτες pstn
    τουλάχιστον πάρε ενα με web interface , που βασίζονται στο ατεριξ, κρίμα ειναι να μπλέξεις με τέλε, αυτά ρυθμίζονται νομίζω με νούμερα απο το καντράν του τηλεφώνου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά βρε Άκη δεν είμαι και κάνας γνώστης αλλά σε μια επιχείρηση αναγκάστηκα να το αναλάβω (λόγο ότι ήταν καραγκιόζης αυτός που το πούλησε ) και ήταν πολύ εύκολο το εργαλείο και σχεδόν το έμαθα σε μία ημέρα..
    στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο το πουλάνε και αν δίνουν τα πρόσθετα που ενσωματώνει αλλά για μικρές επιχειρήσεις είναι ένα τέλειο εργαλείο όλα σε ένα( προσωπική μου άποψη μιας και δεν είμαι της δουλειάς).
    http://www.matrixtelesol.com/small-business-pbx.html
    μπορεί να δεχτεί δύο gsm κάρτες(για τηλέφωνο ή και για ιντερνετ) και ΙΡ τηλεφωνία και λογισμικό (αν θυμάμαι καλά μέχρι 8 δωρεάν)και εφαρμογές στο κινητό και αυτόματους τηλεφωνητές με αποστολή mail φωνή υποδοχής κλπ κλπ.
    προσωπικά το βρήκα πολύ καλό και 2 χρόνια που βρίσκετε στην επιχείρηση δουλεύει πολύ καλά. 4-5 φορές που χρειαστήκανε αλλαγές μπήκα με teamviewer και τους ρύθμισα αυτά που θέλανε σε λίγα λεπτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    θα πω και εγω την γνωμη μου.
    tele. μπορει να κανει αυτο που θελεις τωρα αλλα σαν κεντρο ειναι τελειως της πλακας.
    pstn γραμμες. ποιο σοβαρο κεντρο σημερα παιρνει γραμμες τετοιου τυπου και μαλιστα να απευθυνεται για επαγγελματικη χρηση? γιατι καποιος να πληρωνει διπλα παγια (ανεξαρτητως παροχου)? θα σου ελεγα αμεσα να κανεις μετατροπη σε isdn. επελεξε κεντρο isdn με δυνατοτητα να δεχθει και gsm. επελεξε κεντρο που να εχει επιλογη και ψηφιακων εσωτερικων.
    λυσεις του αστερισκ ειναι τελειως για ερασιτεχνες.
    επισης επελεξε κεντρο ευκολα παραμετροποιησιμο, με δυνατοτητα παραμετροποιησης απο μακρυα, ευκολα επεκτασιμο και αξιοπιστη λειτουργια για σειρα ετων μην πω και δεκαετιων. για την κατηγορια εσωτερικων και γραμμων πολης που ζητας η λυση για εμενα ειναι μια. auerswald. αξιοπιστα, παραμετροποιησιμα, ευκολα επεκτασιμα, με χαμηλη καταναλωση ρευματος, προσιτα απο οικονομικης αποψης, με αντιπροσωπεια που εχει ισχυρη παρουσια στον χωρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    xsterg απ οδο γνωριζω ο οτε εχει σταματησει να προωθει isdn μιας και θελει να γινουν ολες οι γραμμες voip. Κάποιοι πελατες μου μου ειπαν οτι οταν πηγαν να ζητησουν isdn ο πωλητης τους εδωσε voip και καποιοι αλλοι μου ειπαν οτι τους γυρισε υποχρεωτικα ο οτε σε voip. Και απ οτι διαβαζω στο επισημο site καπως ετσι μαλλον ειναι το σχεδιο. Οποτε εφοσον τα ρουτερ βγαζουν pstn μάλλον ειναι προτιμότερο να μην αγορασει κατι isdn χωρις να του εγγυηθει ο οτε γραπτως οτι για μια πενταετια πχ δεν θα κανει αλλαγη στη γραμμη του https://www.cosmote.gr/fixed/corpora...we-are/network

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (21-05-17)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σχετικα με τις γραμμες, εγγραψα οτι εχω cyta και η επομενη θα ειναι απο τη cyta μονο το φαξ ειναι απο οτε

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τις γραμμες, εγγραψα οτι εχω cyta και η επομενη θα ειναι απο τη cyta μονο το φαξ ειναι απο οτε

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες σας
    Όλες οι γραμμές από όλους τους παρόχους παίζουν σε όλα τα σοβαρά κέντρα. Έχει να κάνει με το εξοπλισμό που θα βάλεις (pstn-isdn-voip) που τον επιλέγεις βάση των γραμμών που έχεις. Οπωσδήποτε το κέντρο που θα βάλεις να είναι και voip ή να γίνεται voip γιατί η τεχνολογία πάει προς τα εκεί (Π.Χ. η Κύπρος είναι πολύ ποιο μπροστά από εμάς στο θέμα voip). 'Όλες οι προτάσεις που έχουν γίνει απο του φίλους είναι τεκμηριωμένες αλλά θα επιμείνω ότι αν δεν ασχοληθείς μόνος σου με το μηχάνημα τότε θα πρέπει να επιλέξεις να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να βάλεις γνωστή μάρκα με καλή υποστήριξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Επειδή το κέντρο φαίνεται πολύ απλό, μήπως να σκεφτόσουν την λύση μικρο, επώνυμο PC και μια έτοιμη διανομή όπως elastix? Αφού τα λερώνεις που τα λερώνεις τα χέρια σου δεν πιστεύω να σου φανεί δύσκολο το στήσιμο - αν μη τι άλλο έχεις φτιάξει τάξεις μεγέθους δυσκολότερα. Όπου κολλήσεις εδώ είμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Τηλεφωνικού Κέντρου
    By Googlis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-14, 21:30
  2. Αγορά μικρού τηλεφωνικού κέντρου ή κάτι τέτοιο
    By stafidas in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 22:19
  3. Βοήθεια για επιλογή κολλητηριού!!!
    By tim in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 20:08
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 14:08
  5. Θυροτηλέφωνο Τηλεφωνικού Κέντρου
    By plouf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 16:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας