Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΠΟΥΤΟΝ ΣΕ ΚΥΠΡΙ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ποια θυροτηλεοραση εχει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Εγω παντως εχω σύνδεσει στο σπίτι μου στο ίδιο Κάπρι 2 διαφορετικά θυροτηλεφωνα, το ένα μάλιστα δινει συνεχές ρεύμα και το άλλο εναλλασσόμενο (12v εννοειται) και δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    image.jpgimage (1).jpgΚαλησπέρα. Πριν κάποια χρονια ειχα κανει αυτο το κυκλωματακι με ενα ρελε και ενα έξτρα τροφοδοτικό (AC) για να ακούγεται κιόλας το Κυπρι όταν τροφοδοτείτε. Βρήκα το ζεύγος που τροφοδοτούσε το κυπρι,προσαρμοσα το ρελε και λειτουργει ακομα χωρης πρόβλημα. συγνωμη για το προχειρο σχεδιο.Αν κατι δεν είναι κατανοείτο ας γινουν ερωτησεισ .

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Τελικά αυτό που έκανα ήταν να συνδέσω την επαφή του μπουτόν στο θυρομεγάφωνο και όχι στο κυπρί....βρήκα την έξοδο του θυρομεγαφώνου που πάει προς το κυπρί και σύνδεσα εκεί το ένα άκρο του μπουτόν και το άλλο άκρο στο +12 Volt, δούλεψε καλά....Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους ενοίκους γιατί όλοι μπαίνουν και απο τις δυο εισόδους,,,τώρα γιατί έχει δυο θυροτηλέφωνα δεν το κατάλαβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Τελικά δεν το ξεκαθαρίσαμε αν έχει 2 ανεξάρτητα κυκλώματα θυροτηλεφώνων ή ένα κύκλωμα με 2 μπουτονιέρες.

    ...βρήκα την έξοδο του θυρομεγαφώνου που πάει προς το κυπρί και σύνδεσα εκεί το ένα άκρο του μπουτόν και το άλλο άκρο στο +12 Volt, δούλεψε καλά....
    Κάτι δεν πάει καλά εδώ ή δεν μπόρεσες να το διατυπώσεις σωστά ή δεν κατάλαβες ακριβώς τι σύνδεσες. Αν πούμε ότι χρησιμοποίησες το (+) για την ηλεκτρ/κή κλειδαριά λογικά θα υπάρξει βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό. Το θυρομεγάφωνο τι σχέση έχει με την κλειδαριά ;
    Ένα τυπικό σχέδιο της βασικής συνδεσμολογίας με 4 + n αγωγούς είναι αυτό στην εικόνα

    LT Terraneo 1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    τα ακρα του Button που ανοιγει το κυπρι θα πηρε και τα έβαλε παραλληλα και σε αλλο button.
    θα ειναι πολυκατοικία με βοηθητικη εισοδο που εχει κυπρι χωρις θυροτηλεφωνο/θυροτηλεοραση για οικονομια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν το ξεκαθαρίσαμε αν έχει 2 ανεξάρτητα κυκλώματα θυροτηλεφώνων ή ένα κύκλωμα με 2 μπουτονιέρες.



    Κάτι δεν πάει καλά εδώ ή δεν μπόρεσες να το διατυπώσεις σωστά ή δεν κατάλαβες ακριβώς τι σύνδεσες. Αν πούμε ότι χρησιμοποίησες το (+) για την ηλεκτρ/κή κλειδαριά λογικά θα υπάρξει βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό. Το θυρομεγάφωνο τι σχέση έχει με την κλειδαριά ;
    Ένα τυπικό σχέδιο της βασικής συνδεσμολογίας με 4 + n αγωγούς είναι αυτό στην εικόνα

    LT Terraneo 1.jpg
    Το σύστημα ήταν δυο καλωδίων.....και αυτό που συμβαίνει στην οικοδομή είναι οτι εχουν δυο εισόδους και δυο διαφορετικά συστήματα θυροτηλεφώνου,......Στην αρχή πήρα το + απο το τροφοδοτικο και το - και τα πήγα στο κυπρι και διέκοπτα με το μπουτον το + , και δούλευε...όντα όμως πήγα να συνδέσω στο κυπρί και τα καλώδια τα μόνιμα που είχε τότε ναι, μου έκανε βραχυκύκλωμα και έτσι αναζήτησα άλλη λύση και βρήκα την σύνδεση του θυρομεγαφώνου στο ιντερνετ και είδα οτι στις επαφές του 1 και 3 πηγαίνει το +12 και στο 3 η εντολή για το κυπρί...σύνδεσα εκει παράλληλα και συνεργάζεται και το δικό μου μπουτόν και ολο το σύστημα της οικοδομής χωρίς πρόβλημα (προς το παρών δηλαδή) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Επίσης το θυροτηλέφωνο είναι ELISE ACET 2 καλωδίων , και βρήκα κάποιον Παπαχρήστου στην Αθήνα που τα έχει και μου έστειλε και συσκευές και θυρομεγάφωνο όταν χρειάστηκα παλιότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εχει παντως κατατοπιστικο σχεδιο,10 front door button ειδα,κυπρι πουθενα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παντως κατατοπιστικο σχεδιο,10 front door button ειδα,κυπρι πουθενα
    αυτο που γραφει SR κατω κατω στο σχεδιο ειναι λογικα το κυπρι..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικο Κυπρι κλειδαριας
    By electricalgian in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-20, 20:44
  2. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΝΕΡΟΥ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 01:03
  3. Προσθηκη θερμιστορ.
    By lebofski in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 16:25
  4. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ CD
    By tatshs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 11:05
  5. Κυπρι σε κανονικη πορτα
    By katmadas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 20:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας