Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Τερματικά για αυτοσχέδιο μηχανισμό Γκαραζόπορτας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Το θέμα της ασφάλειας μπορεί να λυθεί με ένα φωτοκύτταρο με δέσμη παράλληλη με την πόρτα και ακριβώς δίπλα στην πόρτα. Η πόρτα κλείνει μόνο αν δεν υπάρχουν εμπόδια ενδιάμεσα ενώ μόλις κοπεί η δέσμη η πόρτα σταματάει.

    Graphic2.jpg

    Το σχέδιο που παραθέτω είναι πλήρες για τις λειτουργίες που θέλεις.
    Το παραπάνω σχέδιο (του Γιώργου) δεν περιλαμβάνει τους τερματικούς διακόπτες.

    Υ.Γ. το παραπάνω σχέδιο είναι μέρος από δικό μου που κατασκεύασα για πόρτα βιομηχανικού χώρου που λειτουργεί αυτόματα με φωτοκύτταρα σαν τις πόρτες του Super Market. Θυμάμαι τότε που την έκανα μου ζήτησαν μόνο για τον μηχανισμό έτοιμο 600.000δρχ. Αν θέλει κάποιος το πλήρες σχέδιο δεν έχω θέμα να το δώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 25-05-17 στις 14:10
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dynamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησμέρα στήν ομάδα,θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα project που έχω κάνει στήν σειρώμενη γκαραζόπορτα, το οποίο αποτελέιται απο:
    1 μοτερ 12v υαλοκαθαριστήρα το οπόιο του αλλάζω την πολικότιτα με μια τηλεχειριζομενη πλακέτα με 2 ρελε (http://www.ebay.com/itm/12V-2-Two-Ch...-/111677253987)
    To πρβλημά μου είναι στα τερματικά.Δεν έχω βρει έναν τρόπο ωστε μόλις η πόρτα τερματίσει και ενεργοποιηθέι ο τερματικός διακόπτης (limit switch) να σταματήσει το μοτέρ να γυρνά απο αυτη την κατεύθηνση αλλα και να μήν μπορει κάν να πάρει την εντολή το συγκεκριμένο ρελε ωστε να μήν περνάει ρεύμα απο το πηνίο όλη την ώρα,με αποτέλεσμα να τρώει την μπαταρία.
    Ευχαριστω εκ τον προτέρων.
    Πριν 25 χρόνια είχα φτιάξει αυτό που ζητάς. Χρησιμοποιούσα ένα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου και μία αλυσίδα για να ανοιγοκλείνω μία συρόμενη πόρτα. Θυμάμαι είχα βάλει και συμπλέκτη ρυθμιζόμενης ροπής στρέψης για να μπορώ να ανοίγω την πόρτα και χειροκίνητα όταν δεν είχα το control. Την πλακέτα του αυτοματισμού την κράτησα γιατί ήμουν περήφανος για τον σχεδιασμό της (τότε), που είχα κάνει μόνος μου. Την ξέθαψα και στη παρουσιάζω παρακάτω.

    Η λειτουργία της είναι απλή και ο χειρισμός της γίνεται με ένα push button. Το πρώτο ρελέ ισχύος αντιστρέφει την πολικότητα της τάσης του μοτέρ παίρνοντας διέγερση απο την έξοδο ενός flip-flop που σχηματίζουν τα 2 μικρά μαύρα ρελεδάκια αριστερά. Οι είσοδοι latch, unlatch του flipflop είναι τα 2 τερματικά διακοπτάκια. Το δεύτερο ρελέ ισχύος μέσω ενός push button δίνει την τάση στο μοτέρ.
    Υπάρχει στην πλακέτα δεξιά και ένα μικρό μαύρο ρελεδάκι που διαγείρεται απο το φωτοκύτταρο και του οποίου οι επαφές συνδέονται εν σειρά με την διέγερση του δεύτερου ρελέ ισχύος. Η επαφή του φωτοκύτταρου, σταματάει (διακόπτη) το μοτέρ μόνο στην λειτουργία κλεισίματος της πόρτας, βάζοντας μία δίοδο στην διέγερση του ρελέ που ελέγχει το φωτοκύτταρο. Πατώντας το push button ξαναενεργοποιείται το μοτέρ προς την ίδια κατεύθυνση μέχρι η πόρτα να τερματίσει. Οταν η πόρτα είναι ανοικτή ή κλειστή τα ρελεδάκια είναι σε κατάσταση ηρεμίας και η κατανάλωση ισχύος είναι μηδέν.
    Να σημειώσω ότι ο χειρισμός άνοιγμα-κλείσιμο της γκαραζόπορτας γίνεται με ένα push-button δηλ. με ένα μονό διακόπτη τηλεχειρισμού.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 26-05-17 στις 14:15

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    * Ωφείλω να ομολογήσω οτι το σχηματάκι με μπερδεύει, μάλλον φταέι το γεγονός οτι δεν είμαι ούτε ηλεκτρολόγος ούτε ηλεκτρονικός για να έιμαι εξυκοιομένος με τέτειου είδους πλάνα,εσύ όμως απ ότι κατάλαβα έχεις πρόσβαση στα πηνία τών ρελε
    εγω με την πλακέτα που χρησιμοποιώ τα πηνία ενεργοποιούνται μονο με το τηλεκοντρόλ. Αα και κάτι τελευτάιο το ρελέ rc τι κάνει?
    *Ναι,με ενδιαφέρει πολύ να μάθω περισσότερα για το κύκλομα πού έχεις υλοποιήσει, άν κατάλαβα καλα όμως δέν έχεις κάποιο πομποδέκτη,το πατάς εσύ το Pushbutton εξ επαφής?

    Υ.Γ Και εγώ έχω βάλει ένα ελατήριο να πατάει την ρόδα που έιναι συνδεδεμένη στο μοτέρ και ανοίγει την πόρτα,ώστε όταν την ανοίγω με τα χέρια να ελευθερώνω το ελατήριο να μην πατάει την ροδα ωστε να μήν παράγει ρεύμα και καίει τις ασφάλιες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dynamo : 26-05-17 στις 01:05

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    άν κατάλαβα καλα όμως δέν έχεις κάποιο πομποδέκτη,το πατάς εσύ το Pushbutton εξ επαφής?


    Το Pushbutton που ανέφερα, στην πραγματικότητα είναι οι επαφές COM & N.O. του ρελέ ενός δέκτη τηλεχειρισμού.
    Επειδή όπως λές δεν εχεις πολύ σχέση με αυτά, μάλλον θα ήταν καλύτερα όπως σου είπε και ο Βασίλης (στο #6) να αγοράσεις ένα ολοκληρωμένο μηχανισμό με τους αυτοματισμούς του και να έχεις την χαρά να τον τοποθετήσης μόνος σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Graphic4.jpg

    Το έκανα πιο απλό παραλείποντας το κομμάτι με το φωτοκύτταρο ασφαλείας, και μαρκάρισα τα ρελέ και τις επαφές τους με χρώματα. Ουσιαστικά είναι δύο ρελέ που έχουν από τρείς κανονικές επαφές (Νormal open) και μια ανάποδη (normal close) στο σχέδιο οι ανάποδες επαφές ακριβώς κάτω από τα πηνία κάνουν μανδάλωση δηλαδή όταν ένα ρελέ είναι ενεργοποιημένο το άλλο δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Οι επαφές ακριβώς πάνω από τα πηνία κάνουν την αυτοσυγκράτηση, δηλαδή όταν πάρουν μια εντολή ανοίγματος ή κλεισίματος κλείνει το ρελέ και ακόμη και αν πάψει η εντολή να υφίσταται το ρελέ συνεχίζει να τροφοδοτείται μέσα από την δική του επαφή και έτσι δεν απενεργοποιείται μόλις πάψει η εντολή. Για να απενεργοποιηθεί πρέπει να χτυπηθεί το αντίστοιχο τερματικό και να διακοπεί η ροή μέσα από το πηνίο. Οι άλλες επαφές δεξιά δίνουν τάση στο μοτέρ με καλή ή ανάστροφη πολικότητα ανάλογα με το ποιο ρελέ λειτουργεί.

    Όπως είπα παραπάνω το κύκλωμα χρειάζεται μια εντολή, που είναι ένας στιγμιαίος παλμός, για να λειτουργήσει η αυτοσυγκράτηση (π.χ. το πάτημα ενός μπουτόν). Επειδή εσύ έχεις(?) την πλακέτα που δίνει συνεχόμενη εντολή, πατάς το κουμπί Α ανοίγει το ρελέ Α, ξαναπατάς κλείνει το ρελέ Α, θα πρέπει όταν δίνεις εντολή από το κουμπί Α να ξαναπατάς ώστε να κλείσει πάλι το ρελέ, ή με κάποιο άλλο τρόπο να επανέρχεται το ρελέ (της πλακέτας) σε κλειστή θέση. Όταν του κόβεται η τροφοδοσία προφανώς τα ρελέ θα επανέρχονται σε κλειστή θέση. Αν λοιπόν μια επιπλέον ανάποδη επαφή από τα ρελέ ισχύος ελέγχει την τροφοδοσία της πλακέτας τότε μόλις πάρουν τα ρελέ αυτόματα θα διακόπτουν την τροφοδοσία της πλακέτας η οποία θα επανέρχεται σε ηρεμία. Αυτό βέβαια καθιστά άκυρη την αποστολή εντολών για όση κλείνει η ανοίγει η πόρτα μέχρι να χτυπηθεί κάποιο τερματικό. Αυτό λύνεται με την προσθήκη κάποιου χρονικού κυκλώματος για να επανέρχεται η πλακέτα πριν κλείσει ή ανοίξει η πόρτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    τωρα μ αρεσεις.βαλε και ενα θερμικο,δεν κοστιζει πολλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ναι τώρα το κατάλαβα καλύτερα,αλλα συνεχίζω να μην καταλαβάινω πως όπως έιπες μπορέι με την πλακέτα που χρησιμοποιώ να μην οπλίζει το ρελε εντολής.

    ΗΜια εικόνα απο την πλακέτα που χρησιμοποιώ , άλλο αν εγω το άλλαξα λίγο και άλλα 2 ρελε για να αντέχουν φορτία.

    Screenshot_1.png

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 23:35
  2. Μοτέρ 12V DC 250-300 Watt για μηχανισμό ψαρέματος
    By Pantaziskostas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 11:37
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 18:38
  4. Σειρά Μαθημάτων για Τερματικό
    By greeklug in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 03:03
  5. Αυτοσχέδιο "mini" Desktop
    By Mihos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 02:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας