Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Τερματικά για αυτοσχέδιο μηχανισμό Γκαραζόπορτας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Τερματικά για αυτοσχέδιο μηχανισμό Γκαραζόπορτας

    Καλησμέρα στήν ομάδα,θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα project που έχω κάνει στήν σειρώμενη γκαραζόπορτα, το οποίο αποτελέιται απο:
    1 μοτερ 12v υαλοκαθαριστήρα το οπόιο του αλλάζω την πολικότιτα με μια τηλεχειριζομενη πλακέτα με 2 ρελε (http://www.ebay.com/itm/12V-2-Two-Ch...-/111677253987)
    To πρβλημά μου είναι στα τερματικά.Δεν έχω βρει έναν τρόπο ωστε μόλις η πόρτα τερματίσει και ενεργοποιηθέι ο τερματικός διακόπτης (limit switch) να σταματήσει το μοτέρ να γυρνά απο αυτη την κατεύθηνση αλλα και να μήν μπορει κάν να πάρει την εντολή το συγκεκριμένο ρελε ωστε να μήν περνάει ρεύμα απο το πηνίο όλη την ώρα,με αποτέλεσμα να τρώει την μπαταρία.

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Γειά σου φίλε Πάνο και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Αρχικά να σου πω ότι για συρόμενη πόρτα ανάλογα πάντα με το βάρος και με το αν είναι κρεμασμένη ή πατάει σε ρόδες το μοτέρ που επέλεξες είναι λίγο ανίσχυρο.
    Πέρα από αυτό μπορείς να κάνεις ένα κύκλωμα αυτοσυγκράτησης με κάποια πιο ισχυρά ρελέ από αυτά της πλακέτας και με τον τερματικό να διακόπτεις την αυτοσυγκράτηση. Ο πατημένος τερματικός δεν θα αφήνει την πόρτα να κινηθεί ξανά προς την ίδια κατεύθυνση. Το κύκλωμα πρέπει να το κάνεις επί δύο με το δεύτερο κύκλωμα να λειτουργεί το μοτέρ ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Γειά σου και σε σένα φίλε, καλώς σάς βρήκα.

    Το μοτέρ είναι απο υαλοκαθαριστήρα φορτηγόυ και ειναι κολημένο σε μια ρόδα η οποία πατάει στο πάνω μερος της πόρτας,δέν έχω προβλήματα στο πώς ανοίγει.
    Ξέχασα να αναφέρω οτι όπος έιπες δέν έχω δώσει κατευθέιαν απο τα ρελε της πλακέτας (εκέινα με την σέιρα τους δίνουν σε άλλα ρελε μεγάλα που αντέχουν φορτία...)
    Άμα διακόπτω την αυτοσυγκράτηση μπορέι το μοτέρ να μήν δουλεύει αλλα η πλακέτα θα δίνει την εντολη στα πρώτα ρελε με αποτέλεσμα να μένουν ενεργοποιημένα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Η αυτοσυγκράτηση θέλει μόνο ένα στιγμιαίο ΟΝ ή OFF. Τα ρελέ (ισχύος) μετά την εντολή από το τερματικό που ρίχνει την αυτοσυγκράτηση πλέον δεν τροφοδοτούνται.
    Για να μετατρέψεις την εντολή ΟΝ από εντολή διαρκείας σε παλμό μπορείς να βάλεις ένα χρονικό delay ΟFF. Τροφοδοτείς το χρονικό από την εντολή ΟΝ και μετά το χρόνο, λίγα sec, το χρονικό κλείνει. Την τροφοδοσία της πλακέτας του δέκτη θα την τροφοδοτήσεις από ανάποδη επαφή του χρονικού ώστε να κάνει reset ο δέκτης και να μην μένει κλειστό το ρελέ του.

    Μπορείς βέβαια να πατάς δύο φορές το μπουτόν αντί για το παραπάνω κύκλωμα αλλά είναι πιο βαρετό και δεν ξέρεις αν λειτούργησε και σταμάτησε να τροφοδοτείται το ρελέ (της πλακέτας) ή όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Προτείνω την συνδεσμολογία που φαίνεται στο σχέδιο. Η πλακέτα του δέκτη τηλεχειρισμού θα πρέπει να τοποθετηθεί, σύμφωνα με την οδηγία του κατασκευαστή της σε NON-LOCK MODE.
    Σημ. Κανονικά ο πομπός και ο δέκτης έπρεπε να διαθέτουν και 3ο μπουτόν-κανάλι για άμεση παύση της κίνησης.

    2.Non- lock: disconnect JP1 and JP2.
    Press A, the corresponding relay is actuated and it is disconnected right after you release the key A. relay B works in the same way.

    Συνδεσμολογία τε&#96.jpeg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gep58 : 25-05-17 στις 11:10
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    εγω θα προτεινα να πάρεις μια ετοιμη πλακετα νε τα θερμικα της τα χρονικα της τα σσφαλιστικα της κλπ.αλλιως θελει αυτοματισμο η plc η κατι σε me.ασχολείσαι με κατι απο αυτα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Kαλημέρα, εννοεις να βάλω κάτι σαν χρονορελέ? http: //www. ebay. com/itm/Adjustable-0-10-Seconds-Time-Timer-Delay-Module-Switch-NE555-Oscillator-DC-12V-/121910266381 πιστεύω ότι κάτι τέτειο κάνει, το θέμα είναι να το βρω Ελλάδα κάτι τέτοιο.
    Όσο για το non-lock mode έχει τέτεια επιλογή η πλακέτα αλλά θέλω να πατάω το κουμπί και να φεύγω να μην κάθομαι να την περιμένω να κλήσει.
    Για πλακέτα έτοιμη ετοιμαζόμουν στην αρχή αλλά είπα να το κάνω πιο απλά μιας και βρήκα αυτή την πλακέτα με τα ρελε, δεν φανταζόμουν ότι θα έχω τέτειο πλόβλημα με τα τερματικά
    Δεν διαθέτω κάποιο plc, αλλά στο μέλλον ή αν δεν γίνει τελικά με αυτή την πλακέτα θα δοκιμάσω με arduino

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    αλλά θέλω να πατάω το κουμπί και να φεύγω να μην κάθομαι να την περιμένω να κλήσει.
    Γι' αυτό το λόγο μην ανησυχείς υπάρχει η αυτοσυγκράτηση. Το σοβαρότερο είναι ότι δεν μπορείς να το σταματήσεις αν χρειαστεί. Πάντα η κίνηση μιας γκαραζόπορτας αρχικά φαίνεται να είναι απλό θέμα αλλά στην πορεία καταλαβαίνει κανείς ότι υπάρχουν στοιχεία που αγνοήθηκαν και εκ των υστέρων γίνεται προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dynamo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησμέρα στήν ομάδα,θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα project που έχω κάνει στήν σειρώμενη γκαραζόπορτα, το οποίο αποτελέιται απο:
    1 μοτερ 12v υαλοκαθαριστήρα το οπόιο του αλλάζω την πολικότιτα με μια τηλεχειριζομενη πλακέτα με 2 ρελε (http://www.ebay.com/itm/12V-2-Two-Ch...-/111677253987)
    To πρβλημά μου είναι στα τερματικά.Δεν έχω βρει έναν τρόπο ωστε μόλις η πόρτα τερματίσει και ενεργοποιηθέι ο τερματικός διακόπτης (limit switch) να σταματήσει το μοτέρ να γυρνά απο αυτη την κατεύθηνση αλλα και να μήν μπορει κάν να πάρει την εντολή το συγκεκριμένο ρελε ωστε να μήν περνάει ρεύμα απο το πηνίο όλη την ώρα,με αποτέλεσμα να τρώει την μπαταρία.

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων.
    Η μπαταρία, τι σκοπό έχει????

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    panos
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    attikh
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το όλο συστημα προς το παρόν τροφοδοτήται με μια μπαταρία 120ΑΗ
    Μέχρι να πάρω τροφοδοτικό και να τραβήξω 10μέτρα καλόδια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 23:35
  2. Μοτέρ 12V DC 250-300 Watt για μηχανισμό ψαρέματος
    By Pantaziskostas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 11:37
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 18:38
  4. Σειρά Μαθημάτων για Τερματικό
    By greeklug in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 03:03
  5. Αυτοσχέδιο "mini" Desktop
    By Mihos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 02:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας