Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Απορίες, απόψεις, εμπειρίες σε pll

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή Απορίες, απόψεις, εμπειρίες σε pll

    Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους και ξεκινώ με κάποιες απορίες και παρατηρήσεις σχετικά με τον ήχο που διαμορφώνει ένα pll. Πρόσφατα απέκτησα τον FM analyzer P275. Με την ευκαιρία αυτού του πολύ χρήσιμου οργάνου είπα να πειραματιστώ με ένα pll του cdm που είχα από παλιά. Το συγκεκριμένο το διαμόρφωσα με mpx σήμα με την βοήθεια του stereo tool και της κάρτας ήχου Asus xonar U7.
    Σύμφωνα με όσα λέει η θεωρία, για να έχουμε την πιο αξιόπιστη λειτουργία διαμόρφωσης στους 75khz, αρκεί να παράξουμε με το stereo tool τόνο στους 31187,6hz, τον λεγόμενο bessel null,όπου εκεί που θα πάρουμε το μέγιστο βύθισμα του φέροντος είναι και η 75khz απόκλιση. Περισσότερα ΕΔΩ.
    Το πρόβλημα - ατέλεια του προς δοκιμή pll ήταν ότι ενώ έκανα την παραπάνω διαδικασία, όταν προσπάθησα να φέρω την μουσική σε ένα επιθυμητό ακουστικό επίπεδο με την βοήθεια του agc, singleband και andvance clipper, αυτό ήταν πρακτικά αδύνατο. Το pll έφευγε κατά πολύ από τους 75hkz. Κατάφερα να το φέρω χαμηλώνοντας πολύ πιο κάτω το επίπεδο της στάθμης του mpx, απ΄ότι το είχα φέρει με τον τόνο bessel. Αυτό πιθανόν υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το κατά πόσο το κύκλωμα ήχου του pll είναι flat ή όχι, με το τρόπο που χρησιμοποιεί την varicap ή τις varicap κλπ.
    Το ερώτημα μου είναι αν κάποιος έχει την εμπειρία από κάποιο νέου τύπου pll, (που σημαίνει dual speed, dsp κλπ), που να το ρυθμίζεις με την παραπάνω διαδικασία και να έχεις το επιθυμητό ακουστικό αποτέλεσμα και dbr, (modulation power). Στην ελληνική αγορά δυστυχώς η ερμηνεία dual speed και flat audio pll από 2 κατασκευαστές που επικοινώνησα και τους είπα τις απορίες μου αυτές ήταν σαν να άκουγαν τον ET τον εξωγήινο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electron : 25-05-17 στις 19:55
    tech-no-logical world

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη γεια σου.
    Εχω τον ιδιο αναλυτη(μοντελο χωρις κουτι που εχει καταργηθει αλλα ουσιαστικα το ιδιο)
    Πριν μερικα χρονια που ειχα δοκιμασει το pll μου με το bessel null και το breakaway broadcast pll μου (το διαφημιζαν για dual speed) επαιξε κανονικα χωρις προβληματα.Φυσικα δεν θυμαμαι λεπτομερειες να σου πω αλλα αν ειχε προβλημα σιγουρα θα το θυμομουν.

    Δες εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70015 καποιες μετρησεις που ειχα κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 26-05-17 στις 11:36
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Τωρα βλεπω οτι ειχες απαντησει στο θεμα προσφατα οποτε το ξερεις..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γιώργο.

    Το pll της broadcast warehouse να ξέρεις ότι αν και σχετικά παλιό είναι από τα καλύτερα dual speed της αγοράς. Δυστυχώς η εταιρία που τα έβγαζε έχει αλλάξει χέρια και πλέον δεν βγάζει την συγκεκριμένη πλακέτα pll. Παρόλα αυτά παραλλαγές αυτού του κυκλώματος βγάζουν κάποιοι από Ινδονησία και ένας από Περού, (MTC). Αυτό το Pll όντως παραμένει σταθερό στους 75KHz έχοντας κάνει ρύθμιση με Bessell null, κρατώντας πάντα ένα σωστό επίπεδο στο modulation power.
    Η απορία μου είναι αν υπάρχει κάποιος Ελληνας κατασκευαστής που να προσφέρει ένα Pll διπλού μέτρου με διπλή ολοκλήρωση και ήχο flat, γιατί οκ ωραία η ψηφιακή οθόνη αλλά αν μένουν μόνο σ αυτό, τότε μια από τα ίδια με τα παλιά του cdm pll θα είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electron : 26-05-17 στις 14:51
    tech-no-logical world

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γιαννη θα ελεγα να παρεις αυτο απο Ιδονησια.
    Το εχω δει και εγω και ειναι ιδιο οπτικα τουλαχιστον..

    Η διαμορφωση του παντως ειναι το κατι αλλο πραγματικα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Γιώργο.

    Το pll της broadcast warehouse να ξέρεις ότι αν και σχετικά παλιό είναι από τα καλύτερα dual speed της αγοράς. Δυστυχώς η εταιρία που τα έβγαζε έχει αλλάξει χέρια και πλέον δεν βγάζει την συγκεκριμένη πλακέτα pll. Παρόλα αυτά παραλλαγές αυτού του κυκλώματος βγάζουν κάποιοι από Ινδονησία και ένας από Περού, (MTC). Αυτό το Pll όντως παραμένει σταθερό στους 75KHz έχοντας κάνει ρύθμιση με Bessell null, κρατώντας πάντα ένα σωστό επίπεδο στο modulation power.
    Η απορία μου είναι αν υπάρχει κάποιος Ελληνας κατασκευαστής που να προσφέρει ένα Pll διπλού μέτρου με διπλή ολοκλήρωση και ήχο flat, γιατί οκ ωραία η ψηφιακή οθόνη αλλά αν μένουν μόνο σ αυτό, τότε μια από τα ίδια με τα παλιά του cdm pll θα είναι.
    ΥπήρΧε ! Αλλά επειδή στην Ελλάδα ισχύει απόλυτα το ρητό "η φθήνια τρώει τον παρά", τελικά αγοράζαν το "φθηνό" που αναφέρεις, άσχετα το αν ήταν σωστό ή όχι! Απόδειξη? Ότι ΚΑΙ εσύ μόνο αυτό έχεις (που δοκίμασες) από Ελληνικά... τελικά! Γιατί απλά και να είχες δει κάποιο ΑΛΛΟ εντελώς διαφορετικό από αυτό που αναφέρεις, απλά το "προσπέρναγες" λόγο διαφοράς τιμής (το ένα όπως αυτό που δοκίμασες στα πχ 80 Ευρω το άλλο στα 125), άσχετα αν είχαν ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στο τι και πως το εκπέμπουν !
    Οπότε και τελικά απλά πλέον δεν τον ενδιαφέρει τον "άλλο" Έλληνα κατασκευαστή να ασχοληθεί για να πουλήσει στην Ελλάδα, που ακόμα και σήμερα υπάρχουν "λάτρεις" & "κατασκευαστές" αντιγράφων (και χειρότερων μάλιστα τελικά) αυτού που ανέφερες!

    Όσο για το αναφερόμενο ξένο, αντίγραφο της τεχνικής της HARRIS των 90's (στα αναλογικά PLL της) ήταν! Και μάλιστα σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ αντίγραφο! Ίδιο μέχρι παρ'ολίγον "κεραίας" !
    Συνημμένο Αρχείο 69884

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη θα ελεγα να παρεις αυτο απο Ιδονησια.
    Το εχω δει και εγω και ειναι ιδιο οπτικα τουλαχιστον..

    Η διαμορφωση του παντως ειναι το κατι αλλο πραγματικα..
    Γιώργο στους Ινδονήσιους έστειλα mail για το αν το στέλνουν εδώ αλλά απάντηση δεν πήρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥπήρΧε ! Αλλά επειδή στην Ελλάδα ισχύει απόλυτα το ρητό "η φθήνια τρώει τον παρά", τελικά αγοράζαν το "φθηνό" που αναφέρεις, άσχετα το αν ήταν σωστό ή όχι! Απόδειξη? Ότι ΚΑΙ εσύ μόνο αυτό έχεις (που δοκίμασες) από Ελληνικά... τελικά! Γιατί απλά και να είχες δει κάποιο ΑΛΛΟ εντελώς διαφορετικό από αυτό που αναφέρεις, απλά το "προσπέρναγες" λόγο διαφοράς τιμής (το ένα όπως αυτό που δοκίμασες στα πχ 80 Ευρω το άλλο στα 125), άσχετα αν είχαν ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στο τι και πως το εκπέμπουν !
    Οπότε και τελικά απλά πλέον δεν τον ενδιαφέρει τον "άλλο" Έλληνα κατασκευαστή να ασχοληθεί για να πουλήσει στην Ελλάδα, που ακόμα και σήμερα υπάρχουν "λάτρεις" & "κατασκευαστές" αντιγράφων (και χειρότερων μάλιστα τελικά) αυτού που ανέφερες!

    Όσο για το αναφερόμενο ξένο, αντίγραφο της τεχνικής της HARRIS των 90's (στα αναλογικά PLL της) ήταν! Και μάλιστα σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ αντίγραφο! Ίδιο μέχρι παρ'ολίγον "κεραίας" !
    Συνημμένο Αρχείο 69884
    Γιώργο SRF μακάρι τότε που αγόρασα του cdm να ήμουν τόσο υποψιασμένος ώστε να επιλέξω το καλύτερο, βλέπεις τότε δεν υπήρχε και το διαδίκτυο που βρίσκεις τα πάντα. Από την δική σου εμπειρία γνωρίζεις κάποιον Ελληνα που να φτιάχνει κάτι με τις προδιαγραφές που ανέφερα ή πλέον κανείς δεν ασχολείται;

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Τωρα που ειδα αυτο απο το Περου που λες ειναι τελειως διαφορετικο απο το δικο μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που ειδα αυτο απο το Περου που λες ειναι τελειως διαφορετικο απο το δικο μου.
    Γιώργο το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά έχει αρκετά όμοια χαρακτηριστικά συν ότι είναι και αυτό διπλού μέτρου. Το θέμα είναι ότι κανένας δικός μας κατασκευαστής δεν ασχολείται με την υλοποίηση ενός τέτοιου κυκλώματος. Μάλιστα ένας που του το έθεσα ως ερώτημα μου λέει, "τι το θες το dual speed; και το κορυφαίο...το pll στα fm δεν είναι όπως αυτό της κινητής τηλεφωνίας που αλλάζει κάθε τόσο κυψέλη και πρέπει να συντονίζει γρήγορα.''

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο SRF μακάρι τότε που αγόρασα του cdm να ήμουν τόσο υποψιασμένος ώστε να επιλέξω το καλύτερο, βλέπεις τότε δεν υπήρχε και το διαδίκτυο που βρίσκεις τα πάντα. Από την δική σου εμπειρία γνωρίζεις κάποιον Ελληνα που να φτιάχνει κάτι με τις προδιαγραφές που ανέφερα ή πλέον κανείς δεν ασχολείται;
    Στο έγραψα ήδη! "δεν τον ενδιαφέρει τον "άλλο" Έλληνα κατασκευαστή να ασχοληθεί για να πουλήσει στην Ελλάδα" ! Το αν φτιάχνει κάποιος εδώ? ΝΑΙ! Αν γνωρίζω ποιός? Επίσης ΝΑΙ! Αν ασχολείται να πουλήσει στην Ελλάδα? ΟΧΙ!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά έχει αρκετά όμοια χαρακτηριστικά συν ότι είναι και αυτό διπλού μέτρου. Το θέμα είναι ότι κανένας δικός μας κατασκευαστής δεν ασχολείται με την υλοποίηση ενός τέτοιου κυκλώματος. Μάλιστα ένας που του το έθεσα ως ερώτημα μου λέει, "τι το θες το dual speed; και το κορυφαίο...το pll στα fm δεν είναι όπως αυτό της κινητής τηλεφωνίας που αλλάζει κάθε τόσο κυψέλη και πρέπει να συντονίζει γρήγορα.''
    Δεν ξέρω ποιος στο απάντησε αυτό... ! Η πιθανότητα είναι ότι κάτι δεν κατάλαβε!!! ... μάλλον!
    Από την άλλη... έστω ότι το έκανε, θα το πλήρωνες ακριβότερα από το "απλό" που προανάφερες στις δοκιμές σου? Ή από το "Χρυσόκουτο Κινέζικο" με το ΒΗ1415 για ταλάντωση?
    Οπότε πάμε στην ατέρμωνη "λούπα" του ρητού που προανάφερα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απόψεις για φθηνούς δδε
    By sotiris12 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 09:58
  2. MpLabX γνώμες Εμπειρίες ?
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 17:49
  3. Απόψεις...
    By Ακρίτας in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 13:00
  4. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 13:51
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 11:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας