Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Απορίες, απόψεις, εμπειρίες σε pll

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο έγραψα ήδη! "δεν τον ενδιαφέρει τον "άλλο" Έλληνα κατασκευαστή να ασχοληθεί για να πουλήσει στην Ελλάδα" ! Το αν φτιάχνει κάποιος εδώ? ΝΑΙ! Αν γνωρίζω ποιός? Επίσης ΝΑΙ! Αν ασχολείται να πουλήσει στην Ελλάδα? ΟΧΙ!

    Δεν ξέρω ποιος στο απάντησε αυτό... ! Η πιθανότητα είναι ότι κάτι δεν κατάλαβε!!! ... μάλλον!
    Από την άλλη... έστω ότι το έκανε, θα το πλήρωνες ακριβότερα από το "απλό" που προανάφερες στις δοκιμές σου? Ή από το "Χρυσόκουτο Κινέζικο" με το ΒΗ1415 για ταλάντωση?
    Οπότε πάμε στην ατέρμωνη "λούπα" του ρητού που προανάφερα!!!
    Αρά υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει και εδώ αλλά δεν τα προορίζει για εδώ. Το θέμα είναι ότι οι εποχές έχουν ελαφρώς αλλάξει από το παρελθόν και πλέον οι γνώσεις αλλά και η πληροφόρηση, θέλω να πιστεύω ότι είναι τέτοια που αρκετοί μπορεί να γνωρίζουν την βασική διαφορά μιας πλακέτας pll που απλά έχει ψηφιακή ένδειξη με μια που εκτός της ψηφιακής απεικόνισης έχει και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που ανέφερα.
    Τώρα για το αν αυτός που του ανέφερα τον όρο dual speed δεν κατάλαβε καλά, δεν μπορώ να το ξέρω, ωστόσο αν το κατείχε σωστά το αντικείμενο , δεν νομίζω ότι θα ήθελε ιδιαίτερες επεξηγήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρά υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει και εδώ αλλά δεν τα προορίζει για εδώ. Το θέμα είναι ότι οι εποχές έχουν ελαφρώς αλλάξει από το παρελθόν και πλέον οι γνώσεις αλλά και η πληροφόρηση, θέλω να πιστεύω ότι είναι τέτοια που αρκετοί μπορεί να γνωρίζουν την βασική διαφορά μιας πλακέτας pll που απλά έχει ψηφιακή ένδειξη με μια που εκτός της ψηφιακής απεικόνισης έχει και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που ανέφερα.
    Τώρα για το αν αυτός που του ανέφερα τον όρο dual speed δεν κατάλαβε καλά, δεν μπορώ να το ξέρω, ωστόσο αν το κατείχε σωστά το αντικείμενο , δεν νομίζω ότι θα ήθελε ιδιαίτερες επεξηγήσεις.
    Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που λες... ότι ρώτησες, για αν εκφέρω έστω "άποψη" ! Οι πιο πολλοί πάντως εδώ ΔΕΝ ασχολούνται με το να σχεδιάζουν πραγματικά κάτι, αλλά με το να ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΝ όσο πιο "οικονομικά" κάτι που βρήκαν, είδαν, έμαθαν! Οπότε...

    Από την άλλη, αυτή η "τακτική" έχει, μάλλον, αποδειχθεί πιο "αποδοτική¨ τελικά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    καλο θα ηταν να μας λεγατε λιγα πραγματα για την τεχνικη dual speed γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι (μαζι κι εγω) οταν ακουν dual speed σκεφτονται τον καταχωρηρη του pll που η εξοδος δινει μεγαλυτερο ρευμα ωστε να υπαρξει γρηγοροτερος αρχικος συντονισμος,
    και μενουμε σε αυτο θεωρωντας οτι.... αν ρυθμιστει σε χαμηλο ρευμα εξοδου θα δουλεψει μια χαρα στην εκπομπη ηχου και απλα θα κανει λιγο περισσοτερο χρονο στο να αλλαξει συχνοτητα συντονισμου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που λες... ότι ρώτησες, για αν εκφέρω έστω "άποψη" ! Οι πιο πολλοί πάντως εδώ ΔΕΝ ασχολούνται με το να σχεδιάζουν πραγματικά κάτι, αλλά με το να ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΝ όσο πιο "οικονομικά" κάτι που βρήκαν, είδαν, έμαθαν! Οπότε...

    Από την άλλη, αυτή η "τακτική" έχει, μάλλον, αποδειχθεί πιο "αποδοτική¨ τελικά!
    Γιώργο για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να αναφέρω το όνομα του εν λόγο κατασκευαστή, ωστόσο αν θες μπορώ να στο πω σε πμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο θα ηταν να μας λεγατε λιγα πραγματα για την τεχνικη dual speed γιατι πιστευω οτι οι περισσοτεροι (μαζι κι εγω) οταν ακουν dual speed σκεφτονται τον καταχωρηρη του pll που η εξοδος δινει μεγαλυτερο ρευμα ωστε να υπαρξει γρηγοροτερος αρχικος συντονισμος,
    και μενουμε σε αυτο θεωρωντας οτι.... αν ρυθμιστει σε χαμηλο ρευμα εξοδου θα δουλεψει μια χαρα στην εκπομπη ηχου και απλα θα κανει λιγο περισσοτερο χρονο στο να αλλαξει συχνοτητα συντονισμου.
    Κατά μια έννοια όπως το περιγράφεις είναι σωστό και επιπλέον σκέψου γενικά ότι ο ήχος του ταλαντωτή του Pll επηρεάζει σε μεγάλο ή μικρό βαθμό την απόκλιση της συχνότητας ανάλογα με το κύκλωμα ολοκλήρωσης που μπορεί να υπάρχει στην είσοδο του ήχου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά μια έννοια όπως το περιγράφεις είναι σωστό και επιπλέον σκέψου γενικά ότι ο ήχος του ταλαντωτή του Pll επηρεάζει σε μεγάλο ή μικρό βαθμό την απόκλιση της συχνότητας ανάλογα με το κύκλωμα ολοκλήρωσης που μπορεί να υπάρχει στην είσοδο του ήχου.
    σε ενα pll που δεν ειναι dual speed και σχεδιαστει ωστε να ειναι αργος ο συντονισμος, ο ηχος δεν θα ειναι καλος (με επιβαρυνση βεβαια στον αργο αρχικο συντονισμο); Στα dual speed η ταχυτητα του pll μεταβαλετα συνεχως με καποιο τροπο (πχ παρακολουθωντας το πλατος του σηματος διαμορφωσης) η μονο στην διαρκεια του ορισμου συχνοτητας μπαινει η υψηλη ταχυτητα του pll και στη συνεχεια γυρναει σε αργο pll;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ενα pll που δεν ειναι dual speed και σχεδιαστει ωστε να ειναι αργος ο συντονισμος, ο ηχος δεν θα ειναι καλος (με επιβαρυνση βεβαια στον αργο αρχικο συντονισμο); Στα dual speed η ταχυτητα του pll μεταβαλετα συνεχως με καποιο τροπο (πχ παρακολουθωντας το πλατος του σηματος διαμορφωσης) η μονο στην διαρκεια του ορισμου συχνοτητας μπαινει η υψηλη ταχυτητα του pll και στη συνεχεια γυρναει σε αργο pll;
    Σε ένα απλό pll που ο ήχος του δεν είναι flat και παρουσιάζει μια κακή απόκριση στο ακουστικό φάσμα, είναι δυνατό να <<μπερδέψει>> την βαθμίδα της διόρθωσης συχνότητας, το pll διπλού μέτρου θα λέγαμε ότι είναι πιο γρήγορο στις μεταβολές της διαμόρφωσης, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι και αυτό θα έχει πρόβλημα, αν στο κύκλωμα του ήχου έχει κακή απόκριση.
    Το pll <<παρακολουθεί>> συνεχώς τις μεταβολές του ταλαντωτή vco και συνεχώς διορθώνει, αυτό ισχύει τόσο για το διπλού μέτρου όσο και για το απλού, με την διαφορά ότι το διπλού διορθώνει σε διπλό χρόνο, άρα είναι και ταχύτερο στις όποιες μεταβολές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (28-05-17)

  8. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    το διπλου μαλλον διορθωνει πολυ αργα στην κανονικη λειτουργεια ωστε να μην επιρεαζεται απο τις μεταβλλες συχνοτητας που δημιουργει η διαμορφωση.... ενω θα διορθωνει γρηγορα την στιγμη που ζηταει νεα ρυθμιση συχνοτητας. απο την αλλη η αργη διορθωση θα επαρκει για να διορθωσει την ολισθηση του ταλαντωτη (πχ απο σνοδο της θερμοκρασιας στον ταλαντωτη)

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι το διπλού μέτρου, είτε η μεταβολή της συχνότητας είναι μικρή, είτε μεγάλη, η διόρθωση του είναι πάντα διπλή σε σχέση με το απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    το διπλου μαλλον διορθωνει πολυ αργα στην κανονικη λειτουργεια ωστε να μην επιρεαζεται απο τις μεταβλλες συχνοτητας που δημιουργει η διαμορφωση.... ενω θα διορθωνει γρηγορα την στιγμη που ζηταει νεα ρυθμιση συχνοτητας. απο την αλλη η αργη διορθωση θα επαρκει για να διορθωσει την ολισθηση του ταλαντωτη (πχ απο σνοδο της θερμοκρασιας στον ταλαντωτη)
    Σωστά τα λές.
    Σκέψου ξαφνικά όπως παίζει η μουσική να υπάρξει μια συχνότητα π.χ. 100hz με τάση το μέγιστο της διαμόρφωσης. Ένα γρήγορο πλλ δεν θα αφήσει να έχει την πλήρη απόκλιση των75khz.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απόψεις για φθηνούς δδε
    By sotiris12 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 09:58
  2. MpLabX γνώμες Εμπειρίες ?
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 17:49
  3. Απόψεις...
    By Ακρίτας in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 13:00
  4. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 13:51
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 11:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας