Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Υπολογισμός αντιστάσεων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή Υπολογισμός αντιστάσεων

    Θέλω να μετρήσω το Bemf στα άκρα ενός DC κινητήρα, ( δηλαδή στα άκρα της R4 και R6 ) και θέλω να βάλω ένα Low Pass φίλτρο για να καθαρίσω τη μέτρηση από τον θόρυβο. Όμως δεν ξέρω να υπολογίσω τη συνολική αντίσταση του παρακάτω σχήματος για να κάνω τους υπολογισμούς. Μπορείτε να βοηθήσετε?
    Επίσης που είναι σωστό να βάλω τον πυκνωτή, στην Α ή στην Δ πλευρά της αντίστασης R12?
    test - Copy.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Ο πυκνωτής θα πρέπει να τοποθετηθεί παράλληλα στον κινητήρα. Όσο για τον υπολογισμό της συνολικής αντίστασης με χρήση των τύπων παράλληλης συνδεσμολογίας και εν σειρά μπορείς να έχεις το Rολ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Βασίλη, ίσως σε απογοητεύσω που θα το πω, αλλά από αυτά που βλέπω, είσαι πολύ μακριά από το σημείο που μπορείς να σχεδιάζεις μόνος σου κάτι εξαρχής.
    Ψάξε στο ίντερνετ ανάλογη κατασκευή που έκαναν άλλοι και απλά αντέγραψε την.
    Αφού δουλέψει, αργότερα μπορεί να βελτιώσεις κάτι πάνω σε εκείνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Να το κάνω πιο απλό γιατί ήταν λίγο βιαστικό το παραπάνω σχέδιο επειδή είχα κρύψει τα μοσφετ.
    1.gif

    Σταματώντας το PWM στο μοτέρ, θέλω να διαβάσω το Bemf στο ADCV του μικροεπεξεργαστή.
    Θα πρέπει πρώτα να εξομαλύνω λίγο το σήμα που φτάνει στο ADCV φτιάχνοντας ένα low pass φίλτρο.
    Ο πυκνωτής θα μπει μετά την R12 στην Δ πλευρά . Γνωρίζοντας λοιπόν τη συχνότητα αποκοπής για να βρω την τιμή του πυκνωτή χρειάζεται να υπολογίσω την αντίσταση.
    Υποθέτω ότι επειδή θέλω την αντίσταση στον κλάδο που πάει στο MCU τότε θα υπολογίσω την R6 + R12 μόνο, που είναι σε σειρά, και δεν θα λάβω υπόψη μου την R9. Σωστά ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ο υπολογισμος θα πρεπει να γινει με την ταση του διαιρετη R6 και R9. Με την R12 και τον πυκνωτη θα φτιαξεις το low pass filter. Οι τιμες που εχεις τωρα θα σου καψουν σιγουρα τον μικροελεγκτη μιας και στην κανονικη λειτουργια η ταση στον κομβο αριστερα της R12 ειναι 10V. Η ταση σε αυτο το σημειο ειναι καθοριστικη, το ρευμα που διαρρεει την R12 ειναι σχεδον μηδενικο εξαιτιας της πολυ υψηλης αντιστασης εισοδου του μικροελεγκτη οποτε ουσιαστικα οτι ταση θα βλεπεις αριστερα της R12, θα τη βλεπεις και στα δεξια της (στην εισοδο analog).


    ΥΓ: φτιαξε λιγο το σχηματικο σου να φαινεται ευκολα με το ματι (θετικη ταση ψηλα, αντιστασεις R6 και R9 κατακορυφα κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 29-05-17 στις 13:39 Αιτία: Διορθωση ονοματων αντιστασεων
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fubar.gr
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Το back EMF θα το μετρήσεις με παλμογράφο, το ADC του μικροελεγκτή είναι πολύ αργό για να σου δώσει σωστή μέτρηση.

    Επίσης αν περάσεις το σήμα απο φίλτρο low pass θα σου δείξει μικρότερη μέγιστη τάση απο την πραγματική. Αυτό που θέλεις να δείς είναι ποιά είναι η πραγματική μέγιστη τάση του Back EMF ωστε να δείς τα χαρακτηριστικά του mosfet αν την αντέχει. Ειδάλλως θα βάλεις παράλληλα με το μοτέρ ένα snubber network που συνήθως αποτελείται απο έναν πυκνωτή σε σειρά με μία αντίσταση μικρής τιμής, και θα κάνεις πάλι μέτρηση με τον παλμογράφο για να δείς οτι όντως λειτουργεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Έφτιαξα το σχηματικό.
    4.gif

    Θέλω να μετρήσω το Bemf για να μπορώ να σταθεροποιήσω την ταχύτητα του μοτέρ.
    Οι τιμές των εξαρτημάτων είναι τυχαίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογισμος θα πρεπει να γινει με την ταση του διαιρετη R6 και R9. Με την R12 και τον πυκνωτη θα φτιαξεις το low pass filter.
    Δηλαδή R6 || R9 = 1566R + R12 = 6266R ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fubar.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδάλλως θα βάλεις παράλληλα με το μοτέρ ένα snubber network που συνήθως αποτελείται απο έναν πυκνωτή σε σειρά με μία αντίσταση μικρής τιμής, και θα κάνεις πάλι μέτρηση με τον παλμογράφο για να δείς οτι όντως λειτουργεί.
    Τι είναι το snubber network και τι θα πετύχω με αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά εδώ ; https://en.wikipedia.org/wiki/Counte...ce#cite_note-2 εν συνεχεία βάση αυτού σχεδίασε το κύκλωμά σου, ανέβασε στο φόρουμ και κατόπιν το συζητούμε για την όποια βοήθεια θα χρειασθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gchal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά εδώ ; https://en.wikipedia.org/wiki/Counte...ce#cite_note-2 εν συνεχεία βάση αυτού σχεδίασε το κύκλωμά σου, ανέβασε στο φόρουμ και κατόπιν το συζητούμε για την όποια βοήθεια θα χρειασθείς.

    Αυτά τα ξέρω. Έχω φτιάξει το κύκλωμα μου, και έχω κάνει τις μετρήσεις μου.

    Να φτιάξω ένα φίλτρο για να είναι καλύτερα αξιοποιήσιμες οι μετρήσεις μου θέλω.

    Τα στοιχεία λειτουργίας είναι:
    Συχνότητα του PWM θα μπορεί να αλλάζει από 10kHz σε 50kHz.
    Για τις μετρήσεις μου σταματώ 80 φορές το δευτερόλεπτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys7 : 29-05-17 στις 17:56

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billys7 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θέλω να μετρήσω το Bemf για να μπορώ να σταθεροποιήσω την ταχύτητα του μοτέρ.
    Οι τιμές των εξαρτημάτων είναι τυχαίες.


    Δηλαδή R6 || R9 = 1566R + R12 = 6266R ?
    Την R12 δε θα τη λαβεις καθολου υποψιν σου στον υπολογισμο της τασης μιας και ουσιαστικα δε διαρρεεται απο ρευμα!

    Για ποιο λογο χρειαζεσαι τη συνολικη αντισταση; Για τον υπολογισμο του πυκνωτη; Αυτο ειναι το μικροτερο ζητημα που εχεις να λυσεις.

    Η back emf οπως τη λες (ΑΗΕΔ στα ελληνικα, αντιηλεκτρεργετικη δυναμη αν θυμαμαι καλα), δε νομιζω οτι ειναι ευκολο να μετρηθει.

    Ειναι μια ταση που υπαρχει διαρκως στον κινητηρα οταν αυτος λειτουργει κι αφορα στο ισοδυναμο κυκλωμα του κινητηρα για τη μοντελοποιηση του. Δεν ειναι μια ταση που εμφανιζεται σε δυο συγκεκριμενα ακρα.

    Για να την υπολογισεις θα πρεπει να φτιαξεις το σχηματικο/ηλεκτρικο μοντελο του κιητηρα σου (γνωριζοντας αντισταση τυλιγματων και αυτεπαγωγη), μετα να μετρησεις το ρευμα του κινητηρα και να παρεις τον τύπο:

    Bemf = Vτροφοδοσιας - Iκινητηρα * (r+j*L)

    Ο δρομος που ακολουθεις νομιζω οτι εχει πιο δυσκολη πρακτικη υλοποιηση + του οτι θα πρεπει να "σταματας" τον κινητηρα και να περιμενεις πρωτα να "αδειασει" το ρευμα απο την πηγη τροφοδοσιας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-19, 17:26
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-14, 15:30
  3. υπολογισμός αντιστάσεων!
    By jean in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 13:47
  4. Υπολογισμός αντιστάσεων! Επείγον!
    By QRTSIDAKIS in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 10:15
  5. Υπολογισμός Αντιστάσεων κλπ για Power Led Driver.
    By makridelacos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 15:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας