Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΚΟΤΕΤΣΙ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ HUNTER

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.ebay.ca/itm/60RPM-6V-0-3A...cAAOSwZVhWT71r
    Το παραπάνω μοτέρ δουλεύει με από 6 έως 12 Vdc . Δεν το σταματά ούτε ο διάολος , 130W είναι πολλά . Γυρίζει με υποδιαίρεση με μεταλλικά γρανάζια δεξιά και αριστερά . Το αγόρασα από Ελλάδα με 5 ευρώ στις 30 στροφές στον άξονα μετά την υποδιαίρεση , αξίζει να το δοκιμάσεις .
    Όποιες βελτιώσεις και να γίνουν , ένα κριτήριο και μόνο θα κρίνει την τελειότητα , και αυτή θα είναι να μην μείνει καμία κότα από έξω κατά την διάρκεια που θα νυχτώσει (οπότε ο χρονοδιακόπτης δεν πληρεί σίγουρα κριτήρια ).
    και αν μια κοτα ( αρρωστησε -ψοφησε -εχασε τον προσανατολισμο... η οτιδηποτε αλλο ) για τον οποο λογο δεν επιστρεψει ?


    θα αφησει το κοτετσι ανοικτο να μπει η αλεπου ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.ebay.ca/itm/60RPM-6V-0-3A...cAAOSwZVhWT71r
    Το παραπάνω μοτέρ δουλεύει με από 6 έως 12 Vdc . Δεν το σταματά ούτε ο διάολος , 130W είναι πολλά . Γυρίζει με υποδιαίρεση με μεταλλικά γρανάζια δεξιά και αριστερά . Το αγόρασα από Ελλάδα με 5 ευρώ στις 30 στροφές στον άξονα μετά την υποδιαίρεση , αξίζει να το δοκιμάσεις .
    Όποιες βελτιώσεις και να γίνουν , ένα κριτήριο και μόνο θα κρίνει την τελειότητα , και αυτή θα είναι να μην μείνει καμία κότα από έξω κατά την διάρκεια που θα νυχτώσει (οπότε ο χρονοδιακόπτης δεν πληρεί σίγουρα κριτήρια ).
    Το έχεις δοκιμάσει αν κρατά αυτές τις στροφές υπό φορτίο?
    Αυτό που χρησιμοποίησα είχε μεγάλη διαφορά (50 %) χωρίς φορτίο με λειτουργία με φορτίο (90 w και ως 140 w) και αντίστοιχη διαφορά στις rpm . Γενικά θέλει πολλά πειράματα και δοκιμές αν δεν αντιγράφεις κάτι συγκεκριμένο.Και δυστυχώς αυτό τον καιρό δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα περίσσειο για πολλά πειράματα. ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη θα το ψαξω για μια άλλη κατασκευή που έχω στο νού με μικρότερο φορτίο. Να είσαι φίλε μου καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχεις δοκιμάσει αν κρατά αυτές τις στροφές υπό φορτίο?
    Αυτό που χρησιμοποίησα είχε μεγάλη διαφορά (50 %) χωρίς φορτίο με λειτουργία με φορτίο (90 w και ως 140 w) και αντίστοιχη διαφορά στις rpm . Γενικά θέλει πολλά πειράματα και δοκιμές αν δεν αντιγράφεις κάτι συγκεκριμένο.Και δυστυχώς αυτό τον καιρό δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα περίσσειο για πολλά πειράματα. ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη θα το ψαξω για μια άλλη κατασκευή που έχω στο νού με μικρότερο φορτίο. Να είσαι φίλε μου καλά.
    γιατι χρειαζονται 2 χρονοδιακόπτες ?
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post810089
    edit
    αστο ειδα οτι χρησιμοποιειτε και η δευτερη σταση του hunter



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι μπορούσε να γίνει το τελάρο 25 εκατοστά πιο χαμηλό.τριβές).

    ακομη και τωρα αν αλλαξεις τη θεση του διακοπτη ,ωστε να κανει μικροτερη κινηση ?
    πχ.τον κατω διακοπτη 25 εκατοστα πιο πανω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 28-05-17 στις 16:16
    ...

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν μια κοτα ( αρρωστησε -ψοφησε -εχασε τον προσανατολισμο... η οτιδηποτε αλλο ) για τον οποο λογο δεν επιστρεψει ?


    θα αφησει το κοτετσι ανοικτο να μπει η αλεπου ?
    Τότε φταίει ο κατασκευαστής του συστήματος που δεν προέβλεψε και αυτήν την παράμετρο / πιθανότητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    να βαλουμε reader εξω απο το κοτετσι και οι κοτες να εχουν tag αναγνωρισης.Θα φτιαξουμε και συστημα ενημερωσης μολις νυχτωσει να στελνει μηνυμα απαντες παροντες ή λειπει η Κελυ, η νταιζυ κλπ



    ΥΓ βαλτε και κανενα thumbs up στον φιλο,πιστευω και μονο ο κοπος παρουσιασης του συστηματος αξιζει ΕΝΑ CLICK

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν υπάρχει κόκορας, κανονίζει αυτός το βραδινό προσκλητήριο, όπως φυσικά και το αντίστοιχο πρωινό (με την ανάλογη αμοιβή φυσικά) !
    Ο πατέρας μου έλεγε: αν καμία κότα έβγαινε έξω από την πόρτα της αυλής, τότε πήγαινε με εκείνη και όχι με τις άλλες μέσα, την πρόσεχε!
    Η φύση τα έχει τακτοποιήσει όλα στην εντέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει κόκορας, κανονίζει αυτός το βραδινό προσκλητήριο, όπως φυσικά και το αντίστοιχο πρωινό (με την ανάλογη αμοιβή φυσικά) !
    Ο πατέρας μου έλεγε: αν καμία κότα έβγαινε έξω από την πόρτα της αυλής, τότε πήγαινε με εκείνη και όχι με τις άλλες μέσα, την πρόσεχε!
    Η φύση τα έχει τακτοποιήσει όλα στην εντέλεια.
    αν και ξεφευγουμε απο το θεμα


    Η φύση τα έχει τακτοποιήσει
    εχει προνοησει να τρωει και η αλεπου και τα αλεπουδακια...


    μηπως... απο κατι τετοια βγηκε και το κοκορόμυαλος ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πατέρας μου έλεγε: αν καμία κότα έβγαινε έξω από την πόρτα της αυλής, τότε πήγαινε με εκείνη και όχι με τις άλλες μέσα, την πρόσεχε!
    Και να σκεφτείς τα ίδια ζωώδη ένστικτα έχω και εγώ που προτιμώ τις αλανιάρες γυναίκες από τις σπιτόγατες.
    Λογικά για να γίνει αρκετά τέλειο ένα τέτοιο σύστημα , θα πρέπει να γίνει με την ίδια λογική που λειτουργούν και οι συρόμενες πόρτες με αισθητήρα κίνησης . Ο οποίος θα λειτουργεί μόνο αφού νυχτώσει (την ημέρα μόνιμα ανοικτή η πόρτα ) .
    Επειδή όμως και την αλεπού την πιάνει ο αισθητήρας κίνησης , θα πρέπει αυτός ο αισθητήρας να μπορούσε να τροποποιηθεί με βάση π.χ. το βάρος . Ή κάτι θα γνωρίζουν παραπάνω οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ειδοποίηση για ανοιχτη πορτα γκαράζ
    By Infrared in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 19:50
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-14, 19:54
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΟΡΤΑ GARAGE
    By babilis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 09:42
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-12, 15:10
  5. αυτοματη πορτα(ντουλαπι)
    By Zak in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-09, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας