Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Τροφοδοτικό Hiland μεταβλητής τάσης 0-30V με περιορισμό έντασης 2mA-3A

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Ωραίος!
    Έχω πάρει ακριβώς τα ίδια υλικά, κιτάκι και display και θέλω να φτιάξω το ίδιο κάποια στιγμή, θα δούμε πότε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evzone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και πάλι για τα χρήσιμα σχόλια!
    Σύμφωνα με αυτά οι αναβαθμίσεις είναι:
    1. Αλλαγή καλωδίων με μακρύτερα
    2. Διευθέτηση καλωδίων και στήριξη αυτών.
    3. Αλλαγή απαγωγού θερμότητας.
    4. Αλλαγή ανεμιστήρα με μεγαλύτερο και πιο αθόρυβο.
    καλό ειναι να ανοίξεις ενα "παράθυρο" στο κουτι και να βάλεις εξωτερικά μια μεγάλη ψήκτρα ( με τα "φτερά" της κάθετα )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    'Οπως γράφει και ο KOKAR στα τροφοδοτικά δεν βάζουμε ποτέ ανεμιστήρα για ευνόητους λόγους. Υπάρχουν ένα σωρό φόρμουλες υπολογισμού του Cooler για το τροφοδοτικό στο διαδίκτυο. Μήν παίρνεις παράδειγμα τα παλμικά τροφοδοτικά τα οποία προσπαθούν να τα κατασκευάσουν όσο γίνεται σε μικρές διαστάσεις, όταν όμως ο ανεμιστήρας χαλάσει και το τροφοδοτικό δίνει πολλά αμπέρ σε χαμηλή τάση τότε τί θα γίνει ? Θα σταματήσεις την δουλειά σου για να φτιάξεις τον ανεμιστήρα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Για οποιον μπερδευτει στη συνδεση αυτου του βολτομετρου που ειναι πολυ κοινο στους χομπιστιες (πολυ μπερδεμα οσον αφορα τη συνδεση του στο ιντερνετ) παρακατω εχω ενα διαγραμμα συνδεσης.
    -Το πρωτο ειναι χωρις απομονωμενη τροφοδοσια στο βολτομετρο και το δευτερο με απομονωμενη. Την μεγιστη ακριβεια και τα καλυτερα αποτελεσματα θα τα πετυχετε με απομονωμενη τροφοδοσια ενω δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας δουλεψει σωστα η πρωτη μεθοδος συνδεσης με κοινη τροφοδοσια.

    IMG_1590.jpg
    Αν χρησιμοποιειτε μετασχηματιστη για το τροφοδοτικο σας μπορειτε να παρετε απομονωμενη τροφοδοσια απο καποιο τυχων δευτερευων τυλιγμα χαμηλης ισχυος που δεν χρησιμοποιειτε είτε να χρησιμομοποιησετε καποιο τροφοδοτικου κινητου 5V που θα βαλετε μεσα στο κουτι και θα το συνδεσετε απευθειας με την εισοδο 220V του μετασχηματιστη. Το θεμα ειναι φορτιο και παροχη βολτομετρου να μην εχουν κοινη γειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την ωραία εμφάνιση , θα σου κάνω δύο παρατηρήσεις όχι του τύπου καλώδια και ψήκτρες μέσα ή έξω αλλά να αλλάξεις το shunt το οποίο είναι επάνω στην πλακέτα η βατικιά αντίσταση τύπου τουβλάκι σε ισχύ θα πάρεις μία 10W γιατί αν σε κάποια εφαρμογή σου τραβήξεις συνεχόμενα 3 Α θα σου καεί λόγου ότι P = I^2 X R = 3^2 Χ 0,47=4,23 W είναι οριακή αν δε με πιστεύεις κάνε το πείραμα και θα δεις πως θα καπνίσει . Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το βολτόμετρο στις φωτογραφίες έχω δει ότι έχεις ορίσει το ποτενσιόμετρο σε 0,5Α έχεις βάλει ένα φορτίο 10Ω και το αμπερόμετρο δείχνει 0,5Α ως εδώ όλα σωστά αυτό που δεν είναι σωστό είναι η ένδειξη του βολτομέτρου το βολτόμετρο έπρεπε να δείχνει 5 V (νόμος του Ωμ I= 5V/10Ω) και όχι 7 V που δείχνει και από τι καταλαβαίνω πες ΝΑΙ για να την βρω όταν τραβάς Αμπέρ η τάση σου ανεβαίνει περισσότερο από τι δίνει η ανάδραση????? αν ΝΑΙ έχεις συνδέσει σε λάθος γή το βολτομετρο σου . Κανονικά έπρεπε να έχει αυτές τις ενδείξεις που βλέπεις σε αυτό το βίντεο


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis77 : 29-05-17 στις 20:25

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλε evzone, ωραια κατασκευη επειδη εχω την πλακετα αυτη το μονο που θα σου πω ειναι να αλλαξεις ψυκτρα.. ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασια..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δεύτερη παρατήρηση είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το βολτόμετρο στις φωτογραφίες έχω δει ότι έχεις ορίσει το ποτενσιόμετρο σε 0,5Α έχεις βάλει ένα φορτίο 10Ω και το αμπερόμετρο δείχνει 0,5Α ως εδώ όλα σωστά αυτό που δεν είναι σωστό είναι η ένδειξη του βολτομέτρου το βολτόμετρο έπρεπε να δείχνει 5 V (νόμος του Ωμ I= 5V/10Ω) και όχι 7 V που δείχνει και από τι καταλαβαίνω πες ΝΑΙ για να την βρω όταν τραβάς Αμπέρ η τάση σου ανεβαίνει περισσότερο από τι δίνει η ανάδραση?????
    πολυ ωραιο το ovc που δειχνεις στο τροφοδοτικο σου.. την εντολη την εχεις απο τον μΕ ή ειναι πιο hardware λυση πχ με κανα τελεστικο απλο αφου δεν χρειαζεται και τοσο ακριβεια.. θα προτιμουσα την hardware εκδοχη παντως
    η αντισταση που εχει ειναι 15Ω και οχι 10Ω αρα σωστα δειχνει 7,46V (ενταξη κανονικα 7.5V επρεπε να δειχνει ελα εχουμε το σφαλμα της αντιστασης του αμπερομετρου και του βολτομετρου.. οποτε ειναι καλα) οσο για την αντισταση εχω να πω πως και εγω οταν πηρα αυτο το κιτακι ηταν στα πρωτα που σκεφτηκα να αλλαξω αλλα εχει περασει κανας χρονο που το δουλευω ετσι και δεν ειδα να ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια (το κιτακι το αγορασα για να το εχω σαν δευτερο τροφοδοτικο αλλα κατεληξα να δουλευω κυριος με αυτο γιατι το "μεγαλο" κανει πολυ θορυβο και μου την δινει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    .η αντισταση που εχει ειναι 15Ω και οχι 10Ω αρα σωστα δειχνει 7,46V
    Ναι έχεις δίκιο συγνώμη έπεσε το μάτι μου στα 10W .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ ωραιο το ovc που δειχνεις στο τροφοδοτικο σου.. την εντολη την εχεις απο τον μΕ ή ειναι πιο hardware λυση πχ με κανα τελεστικο απλο αφου δεν χρειαζεται και τοσο ακριβεια.. θα προτιμουσα την hardware εκδοχη παντως
    δεν ξέρω να σου απαντήσω ρώτα αυτόν που ανέβασε το βίντεο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis77 Εμφάνιση μηνυμάτων

    δεν ξέρω να σου απαντήσω ρώτα αυτόν που ανέβασε το βίντεο
    νόμιζα δικ'ο σου ήταν

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    5. Mόνωση στις συνδέσεις που έχουν 220V

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Σχετικά με την ψύξη του τρανζίστορ D882 και σύμφωνα με το data sheet η μέγιστη θερμοκρασία στην επαφή (Tj) είναι 150 oC.
    Σκέφτομαι να μετρήσω την θερμοκρασία με θερμοζεύγος κοντά στο σημείο επαφής με τη ψύκτρα μετά από συνεχή λειτουργία 15' στα 1, 2 και 3A. Ίσως δεν είναι η ενδεικνυόμενη μέθοδος μέτρησης της θερμοκρασίας αλλά δεν έχω κάτι καλύτερο με τα εργαλεία που διαθέτω.

    Ανανεωμένη λίστα βελτιώσεων:

    1. Αλλαγή καλωδίων με μακρύτερα

    2. Διευθέτηση καλωδίων και στήριξη αυτών.
    3. Αλλαγή απαγωγού θερμότητας με μεγαλύτερο σε διαστάσεις.
    4. Αλλαγή ανεμιστήρα με μεγαλύτερο και πιο αθόρυβο.
    5. Μόνωση στις συνδέσεις των 230V.


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY kit 0-30V 2mA - 3A τροφοδοτικό
    By freebil in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 20:41
  2. Tροφοδοτικό μεταβλητής τάσης με LM317
    By FM1 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 23:41
  3. Τροφοδοτικό Μεταβλητής Τάσης με το lm317
    By PCMan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 18:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας